نگاهی به مهمترین آثار کارگردان مطرح سوئدی، اینگمار برگمان
معین نیک افعال
نویسنده:معین نیک افعال
ارسال شده در:10 آذر 1398، 22:00

نگاهی به مهمترین آثار کارگردان مطرح سوئدی، اینگمار برگمان

اینگمار برگمان بی‌تردید یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان تاریخ سینما است. برای مرور مهم‌ترین آثار این کارگردان مطرح سوئدی، با پلازامگ همراه باشید.

برای افرادی که توامان به فلسفه و روان‌شناسی علاقه دارند، آثار برگمان می‌تواند بهترین پیشنهاد باشد؛ چرا که او به‌واقع تصویرگر روح انسان است. او که کارگردان آثار شاخصی همچون «مُهر هفتم»، «توت فرنگی‌های وحشی»، «پرسونا» و «فریادها و نجواها» است، در طول سال‌های فعالیتش، جوایز زیادی را از آن خود کرد.

او در روز دوشنبه، 30 جولای 2007 در خانه‌اش در جزیره‌ی فارو هنگامی که در خواب بود از دنیا رفت. برگمان در هنگام مرگ، 89 سال داشت. جالب است بدانید که میکل‌آنجلو آنتونیونی، کارگردان فقید ایتالیایی هم در 30 جولای 2007 درگذشت.

کارگردان اینگمار برگمان

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • نگاهی به مهمترین آثار کارگردان مطرح سوئدی، اینگمار برگمان
  • فیلم «لبخندهای یک شب تابستانی»
  • فیلم «مُهر هفتم»
  • فیلم «توت‌فرنگی ‌های وحشی»
  • فیلم «چشمه‌‌ی‌ باکره»
  • فیلم «همچون در یک آینه»
  • فیلم «نور زمستانی»
  • فیلم «سکوت»
  • فیلم «پرسونا»
  • فیلم «فریادها و نجواها»
  • فیلم «سونات پاییزی»
  • فیلم «فنی و الکساندر»

 


نگاهی به مهمترین آثار کارگردان مطرح سوئدی، اینگمار برگمان


آثار برگمان به‌قدری تاثیرگذارند که نمی‌توان ساده از کنارشان عبور کرد. برخی از فیلم‌های او بسیار مورد‌تحسین منتقدان قرار گرفته‌اند. در این مقاله مهم‌ترین آثار این کارگردان سوئدی را معرفی می‌کنیم.

 

فیلم لبخندهای یک شب تابستانی (Smiles of a Summer Night)

«لبخندهای یک شب تابستانی»، فیلمی در ژانر کمدی و تولید سال 1955 است. این نخستین فیلم برگمان است که پس از نمایش در جشنواره‌ی کن 1956 او را در عرصه‌ی جهانی به موفقیت رساند. در سال 2005، فیلم به انتخاب مجله‌ی تایم در فهرست صد فیلم برتر تاریخ قرار گرفت. داستان فیلم در سوئدِ اوایل قرن بیستم می‌گذرد. افرادی با طبقه‌ی بالای احتماعی و خدمتکارانشان در یک شرایط پیچیده‌ی عاشقانه با یک‌دیگر مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند در میان حسادت و دل‌شکستگی، این شرایط پیچیده را مرتفع کنند.

فیلم، نقدهای مثبت بسیاری را دریافت کرد و در پایگاه اینترنتی راتن‌تومیتوز که نقدهای منتقدین درباره‌ی فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی را گردآوری می‌کند، دارای امتیاز 100% است.

کارگردان اینگمار برگمان

 

فیلم مُهر هفتم (The Seventh Seal)

فیلم «مُهر هفتم»، تولید سال 1957 است. این فیلم بسیار به برگمان کمک کرد تا اعتباری جهانی کسب کند. فیلم درباره یک شوالیه قرون وسطایی است که سفری را از سرزمینی طاعون‌زده شروع کرده‌ که ناگهان با مظهر مرگ ملاقات می‌کند و با او که برای گرفتن جانش آمده‌ است، شطرنج بازی می‌کند.

فیلم توسط مجله ایمپایر در سال 2010، رتبه هشتم را در میان فیلم‌های برتر تاریخ سینما از آن خود کرد. این فیلم در راتن تومیتوز امتیاز 93% دارد. مهر هفتم در سال 1957 موفق به کسب جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره‌ی کن شد. این فیلم، یکی از بهترین آثار تاریخ سینما محسوب می‌شود.

فیلم مهر هفتم اینگمار برگمان

 

فیلم توت‌ فرنگی ‌های وحشی (Wild Strawberries)

فیلم «توت فرنگی‌های وحشی»، تولید سال 1957 است. فیلم درباره پروفسوری سال‌خورده است که گذشته‌اش را به یاد می‌آورد. پروفسور بورگ پس از سال‌ها زندگی توام با سردی، مجبور می‌شود که با بیهودگی هستی خود مواجه شود.

«توت فرنگی‌های وحشی» برنده‌ی جایزه خرس طلایی جشنواره برلین در سال 1958 و جایزه‌ی گلدن گلوب برای بهترین فیلم خارجی‌زبان در سال 1960 شد. «توت‌فرنگی‌های وحشی» از نخستین نمونه‌های برجسته‌ی استفاده از جریان سیال ذهن در سینما است. فیلم، تمی فلسفی دارد و مسائلی مثل خودشناسی و وجود را مطرح می‌کند. این فیلم در راتن تومیتوز امتیاز 95% دارد. می‌توان گفت که «توت فرنگی‌های وحشی»، مشهورترین فیلم برگمان است. این فیلم، یکی از بهترین آثار تاریخ سینما به‌شمار می‌رود.

فیلم های اینگمار برگمان

 

فیلم چشمه‌ باکره (The Virgin Spring)

فیلم «چشمه‌ باکره»، تولید سال 1960 است. فیلم در سوئد قرن سیزدهم می‌گذرد. دختر جوان نازپرورده و باکره‌ای به همراه خدمتکار خانوادگی‌اش که زنی حسود و باردار است، برای بردن شمع به کلیسا می‌روند، اما در جنگل اتفاق ناگواری رخ می‌دهد.

فیلم در هنگام نمایش به‌دلیل محتوایش، عده‌ زیادی را تحت تاثیر قرار داد و حتی عده‌ای سالن را ترک کردند. این فیلم در راتن تومیتوز امتیاز 86% دارد. چشمه باکره موفق شد در اسکار و گلدن گلوب، جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان را به‌دست آورد.

فیلمهای اینگمار برگمان

 

فیلم همچون در یک آینه (Through a Glass Darkly)

فیلم «همچون در یک آینه»، درامی خانوادگی و تولید سال 1961 است. کارین که مبتلا به اسکیزوفرنی است، به تازگی از تیمارستان مرخص شده و به خانه‌اش در جزیره‌‌‌ای دورافتاده‌ و همچنین خانواده‌اش که از نظر عاطفی با آنها رابطه‌ای ندارد، می‌پیوندد. او دچار توهم می‌شود که خدا را در هیئت عنکبوتی غول‌پیکر ملاقات می‌کند…

این اثر، نخستین فیلم از سه‌گانه برگمان است («نور زمستانی» و «سکوت» از دیگر فیلم‌های این سه‌گانه‌اند). فیلم همچون در یک آینه به خاطر شخصیت‌ها، فیلم‌نامه مینیمال و نقش‌آفرینی هریت اندرسون، نقدهای مثبتی را دریافت کرد و در راتن‌تومیتوز امتیاز 100% دارد. این فیلم توانست در اسکار، جایزه‌ی بهترین فیلم خارجی‌زبان را از آن خود کند.

فیلمهای اینگمار برگمان

 

فیلم نور زمستانی (Winter Light)

فیلم «نور زمستانی»، تولید سال 1963 بوده و دومین فیلم از سه‌گانه‌ی برگمان به‌شمار می‌رود. توماس اریکسون، کشیش دهکده‌ای است که با بحران‌های وجودی و ایمان خود در جدال است. این فیلم تمی مذهبی دارد و موضوع اصلی آن از دست دادن ایمان بوده و محور حوادث فیلم، خودکشی یک شخصیت فرعی به نام یوناس است.

این فیلم در راتن تومیتوز امتیاز 80% دارد. در سال 2007 راجر ایبرت، منتقد مشهور آمریکایی، «نور زمستانی» را به فهرست کتاب «فیلم‌های بزرگ» خود اضافه کرد. برگمان عنوان کرد که از میان آثاری که ساخته، «نور زمستانی»، اثر موردعلاقه‌ی او محسوب می‌شود.

کارگردان اینگمار برگمان

 

فیلم سکوت (The Silence)

فیلم «سکوت»، تولید سال 1963 است و سومین فیلم از سه‌گانه برگمان محسوب می‌شود. «سکوت»، درباره‌ی فاصله‌ی احساسی بین دو خواهر و بیگانگی آنها با یک‌دیگر است. یک خواهر، سرزنده و جذاب بوده و دیگری مریض است و چندان تمایلی به ارتباط با دیگران ندارد.

برخی از جمله وودی آلن معتقدند که شخصیت این دو خواهر، در واقع نشان‌دهنده دو جنبه مختلف یک زن است. برگمان برای ساخت این فیلم، از سفرهای متعدد خود در اروپا پس از جنگ جهانی دوم الهام گرفته است.

فیلم در طی نخستین اکرانش در سوئد، هفته‌ای صد هزار بیننده را به سینما کشاند. موفقیت فیلم در گیشه، چشم‌گیر توصیف شده است. این فیلم در راتن تومیتوز امتیاز 88% دارد. فیلم «سکوت»، توانست در مراسم جوایز گلدبگ، برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شود.

کارگردان اینگمار برگمان

 

فیلم پرسونا (Persona)

فیلم «پرسونا»، درامی روان‌شناسانه و محصول سال 1966 است. آلما، پرستار جوانی است که باید از الیزابت مراقبت کند. الیزابت، بازیگری است که در طول اجرای نقش الکترا لال شده و حرف نمی‌زند. آلما مدام با او حرف می‌زند، اما پاسخی دریافت نمی‌کند. سرانجام آلما اسرارش را به الیزابت می‌گوید و پس از آن متوجه چیزی می‌شود.

برخی از منتقدین معتقدند که منبع الهام «پرسونا»، نمایشنامه‌ی «قوی‌تر» آگوست استریندبرگ است. برگمان، فیلم‌نامه را در نه هفته و هنگامی که از بیماری ذات‌الریه رنج می‌برد، نوشت. این فیلم یکی از مطرح‌ترین آثار هنری از دیدگاه منتقدین و فیلمسازان است. سوزان سانتاگ، نظریه‌پرداز ادبی، از فیلم با عنوان شاهکار برگمان یاد کرده است. فیلم در سال 1972 توسط ماهنامه «سایت اند ساند» در میان ده فیلم برتر تمام ادوار جایگاه پنجم را از آن خود کرد. این فیلم در راتن‌تومیتوز امتیاز 90% دارد.

در سال 2001 راجر ایبرت، «پرسونا» را به فهرست کتاب «فیلم‌های بزرگ» خود اضافه کرد و نوشت: «فیلمی که پس از چندین سال، به دلیل زیبایی تصاویرش و همچنین امیدمان برای درک اسرارش، به آن رجوع می‌کنیم».

منتقدین، نقش‌آفرینی بیبی اندرسون را تحسین کردند و او موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن از مراسم جوایز گلدبگ شد. فیلم، توانست در مراسم جوایز گلدبگ، جایزه بهترین فیلم را نیز از آن خود کند.

پرسونا اینگمار برگمان

 

فیلم فریادها و نجواها (Cries and Whispers)

فیلم «فریادها و نجواها»، تولید سال 1972 است. اگنس بر اثر ابتلا به سرطان، آخرین روزهای عمرش را سپری می‌کند. خواهرانش، کارین و ماریا بر بالینش آمده‌اند و آنا، خدمتکار باوفایی است که از او پرستاری می‌کند.

برگمان در این اثر، یکی از مایوسانه‌ترین شاهکارهایش را خلق می‌کند. فیلمی که دغدغه‌های او یعنی اضطراب، مرگ و افول رابطه‌های انسانی را در برمی‌گیرد. فیلم در آمریکا مورد تحسین قرار گرفت و راجر ایبرت به آن چهار ستاره از چهار ستاره داد. فریادها و نجواها در راتن‌تومیتوز دارای امتیاز 89% است.

فیلم «فریادها و نجواها» موفق به کسب جوایز متعددی شد که می‌توان به جایزه‌ بهترین فیلم و بهترین بازیگر زن از مراسم جوایز گلدبگ و همچنین جایزه‌‌ بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر زن از جوایز حلقه‌ منتقدان نیویورک اشاره کرد.

اینگمار برگمان فریادها و نجواها

 

فیلم سونات پاییزی (Autumn Sonata)

فیلم «سونات پاییزی»، تولید سال 1978 است و اینگرید برگمان در آن به ایفای نقش می‌پردازد. فیلم، داستان زن پیانیست معروفی است که پس از سال‌ها به ملاقات دخترش می‌رود؛ دختری که نادیده گرفته شده است.

می‌گفتند به دلیل مشکلات مالیاتی برگمان با دولت سوئد، فیلم در نروژ فیلم‌برداری شده، اما این اتهام صحت نداشت. این آخرین فیلم کارنامه اینگرید برگمان است. این بازیگر مطرح سوئدی توانست در این فیلم خوش بدرخشد و درخشان‌تر از همیشه ظاهر شود. این فیلم در راتن‌تومیتوز امتیاز 84% دارد.

سنوات پایازی برگمان توانست در جوایز جامعه منتقدان فیلم و همچنین جوایز حلقه منتقدان نیویورک، جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کند. فیلم توانست برنده جایزه‌ی گلدن گلوب برای بهترین فیلم خارجی‌زبان شود.

کارگردان اینگمار برگمان

 

فیلم فنی و الکساندر (Fanny and Alexander)

فیلم «فنی و الکساندر»، محصول سال 1982 است. دو خواهر و برادر به نام‌های فنی و الکساندر، لحظات خوش و غم‌انگیزی را در خانواده‌ی خود تجربه می‌کنند. شخصیت الکساندر، فنی و ناپدری ادوارد بر اساس شخصیت خودِ برگمان، خواهرش مارگاریتا و پدرش اریک نوشته شده است.

کارگردان اینگمار برگمان

این فیلم در راتن‌تومیتوز امتیاز 100% دارد. فیلم توانست چهار جایزه اسکار از جمله اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را از آن خود کند. این فیلم، در گلدن گلوب و جشنواره‌‌ی سزار، برنده بهترین فیلم خارجی‌زبان شد و در مراسم جوایز گلدبگ، تواست جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند. فیلم «فنی و الکساندر» همچنین توانست در جوایز انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس، جوایز جامعه منتقدان فیلم و جوایز حلقه منتقدان نیویورک، جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان را کسب کند. در جوایز حلقه منتقدان نیویورک، جایزه بهترین کارگردانی هم از آن برگمان شد.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی یازده اثر مهم اینگمار برگمان بپردازیم. آثاری که در میانشان فیلم‌های برتر تاریخ سینما نیز به چشم می‌خورد. نظر شما دربا‌ره‌ی برگمان چیست؟ آیا به سینمای او علاقه‌مندید؟ کدام اثر برگمان را بیشتر می‌پسندید؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
محمد 23 اردیبهشت 1399، 00:51

اشتباه شده عزثز اخرین فیلم برگمان سارا باند هس اشتباه زدید اخرین فیلمش سومات پاییزی است