بررسی بازی شنمو 3 ؛ داستان، تریلر و نمرات منتقدین

بررسی بازی شنمو 3 ؛ داستان، تریلر و نمرات منتقدین

یکی از عناوین اخیری که برای پلتفرم‌های کامپیوتر و پلی استیشن 4 منتشر شده، بازی Shenmue 3 است. در این مطلب به بررسی بازی شنمو 3 به همراه ارائه تریلر و نمرات منتقدین در رابطه با آن خواهیم پرداخت. با پلازامگ همراه باشید.

بازی شنمو 3 یک عنوان به سبک اکشن-ماجراجویی (Action-adventure) است که در سال 2019 توسط استودیو Ys Net ساخته و کمپانی Deep Silver آن را برای پلتفرم‌های کامپیوتر و پلی استیشن 4 منتشر کرده است. بازی شنمو 3 ادامه داستان ماموریت یک نوجوان رزمی کار به نام ریو هازوکی (Ryo Hazuki) برای پیدا کردن قاتل پدرش در دهه 80 چین را روایت می‌کند. عناوین قبلی شنمو، یعنی Shenmue و Shenmue 2 توسط استودیو SEGA AM2 ساخته و از طریق کمپانی سگا به ترتیب در سال‌های 1999 و 2001 برای پلتفرم دریم کست (Dreamcast) منتشر شده‌ بودند. جا دارد اشاره کنیم که اولین عنوان شنمو در زمان خود «پرخرج‌ترین بازی ویدیویی» قلمداد شد. با این وجود به طور کلی می‌توان گفت علی‌رغم این‌که این سری بازی در طی زمان طرفداران خاص خود را پیدا کرده است، هم بازی شنمو و هم بازی شنمو 2 از نظر تجاری شکست خوردند. بازی شنمو 3 در 19 نوامبر 2019 (28 آبان 98) منتشر شد؛ یعنی 18 سال پس از عرضه شنمو 2 که در سال 2001 منتشر شده‌ بود. با پلازامگ همراه باشید تا جنبه‌های مختلف بازی Shenmue 3 از جمله داستان، تریلر و نمرات منتقدین را با یکدیگر بررسی کنیم.

شنمو / shenmue iii

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

 


داستان بازی شنمو 3


داستان بازی شنمو از این قرار است که در سال 1987 یک نوجوان رزمی کار با نام ریو هازوکی (Ryo Hazuki) برای پیدا کردن قاتل پدرش، لن دی (Lan Di) از شهری به نام یوکوسوکا (Yokusuka) در ژاپن به کوه‌های گوئیلین (Guilin) در چین سفر می‌کند. در ابتدا ریو و دوست جدیدش لینگ شن‌هو (Ling Shenhue) به جست‌و‌جوی پدر گم‌شده شن‌هو یعنی یوان می‌پردازند و در این راه پی‌‌می‌برند که عده‌ای گردن‌کلفت با آزار و اذیت سنگ‌تراش‌های محلی به دنبال جسمی با نام آینه ققنوس (Phoenix Mirror) می‌گردند. ریو دو نفر از قلدرها را از پا در می‌آورد، اما رئیس آن‌ها که ین‌ لنگ (Yanlang) نام دارد، موفق می‌شود او را شکست دهد. پس از گذشت این واقعه و احیای دوباره‌اش، ریو به جست‌وجوی خود ادامه می‌دهد و به این قضیه پی می‌برد که هم پدر او و هم پدر لن دی به روستایی به نام بایلو (Bailu) می‌رفتند تا تحت تعلیم استادی هنرهای رزمی بیاموزند. علاوه بر این ریو پی می‌برد که آینه‌های ققنوس توسط پدربزرگ یوان و به درخواست امپراطور چین ساخته شده‌اند و ساخته شدن آن‌ها ارتباط مستقیمی با یک پل محلی در منطقه دارد که در پاسداشت آمدن یک سفیر چینی ساخته شده است.

shenmue

ریو نهایتا مقر مخفی دارودسته جنایتکاران را پیدا می‌کند؛ اما ین‌لنگ یک بار دیگر او را شکست می‌دهد. در نتیجه این شکست دوباره ریو فردی به نام سان (Sun) را که یک استاد رزمی‌کار محلی است متقاعد می‌کند که او را تحت تعلیم خود قرار دهد و حرکتی قدرتمند به نام باجیکوان (Bajiquan) را به او یاد دهد. ریو از این حرکت استفاده می‌کند تا ین‌لنگ را شکست دهد. پس از آن یکی از کدخداهای دهکده به ریو کمک می‌کند که طوماری کشف کند که در حکم نقشه راه برای رسیدن به گنجی است که به آینه‌های ققنوس پیوند خورده است. نقشه مقصد را شهری به نام نیاوو (Niaowu) نشان می‌دهد. ریو و شن‌هو با یک قایق به نیاوو سفر می‌کنند. پس از آن ریو پی می‌برد که یک گروه تبه‌کاری محلی به نام مارهای قرمز (Red Snakes) یوان و زو (Xu) را گروگان گرفته‌اند. ریو به مقر این گروه راه پیدا می‌کند اما توسط لیدر آن‌ها شکست می‌خورد. برای حل این مشکل ریو ماهیگیری به نام Grandmaster Bei را ملاقات می‌کند که به او می‌گوید کنگ‌ فو را ناقص یاد گرفته است.

شنمو / بازی شنمو

ریو تحت تعلیم Bei قرار گرفته و در قبال آن به او حرکت باجیکوان را که قبلا یاد گرفته بود یاد می‌دهند. ریو به مقر قبلی می‌رود و به زودی پی می‌برد که شن‌هو توسط مارهای قرمز گروگان گرفته شده و به یک قلعه برده شده است و آن‌ها تنها هنگامی شن‌هو را آزاد می‌کنند که دستشان به آینه‌ی ققنوس برسد. ریو به همراه رن و بِی از طریق رودخانه به قلعه مورد نظر می‌روند و یوان و زو را آزاد می‌کنند. پس از آن به زنی برمی‌خورند که به لی فنگ (Li Feng) شباهت دارد اما در واقع یکی از لیدرهای گروه دشمن است. ریو جهت نجات‌ دادن شن‌هو آینه ققنوس را به این زن می‌دهد. پس از آن ریو و رن با از بین بردن تدریجی رئیس‌های مارهای قرمز به نوک قلعه می‌رسند. نهایتا آن‌ها لن دی (Lan Di) را پیدا می‌کنند و لن دی به راحتی ریو را شکست می‌دهد. رن برای نجات جان ریو یک آینه ققنوس قلابی به لن دی پیشنهاد می‌دهد و او نیز به این گمان که واقعی است آن را قبول می‌کند. نهایتا ریو و رن موفق می‌شوند از قلعه فرار کنند و به همراه بقیه شهر نیاوو را ترک کنند. صحنه آخر بازی ریو، رن و شن‌هو را نشان می‌دهد که به سفر خود در امتداد دیوار چین ادامه می‌دهند.

 


تریلر بازی Shenmue 3


در بالا می‌توانید تریلر بازی Shenmue را تماشا کنید.

 


بررسی نمرات منتقدین به بازی شنمو 3


در این بخش نمرات و نظرهای سایت‌های مختلف را در رابطه با بازی Shenmue 3 بررسی می‌کنیم. با پلازامگ همراه باشید.

 

IGN Japan / نمره 90

با وجود این‌که پایان‌بندی داستان شنمو سبب ناامیدیمان شد، به طور کلی می‌توان گفت بازی Shenmue 3 از جهات مختلف یک عنوان ارزشمند محسوب می‌شود. احساس حضور ناامیدانه پدر مرحومتان در کشوری دور از خانه، اشتراک یک اتاق با کسی که دوستش دارید و همچنین یادگیری کونگ‌فو از یک استاد لجوج تنها چند مثال هستند از این نکته که بازی شنمو 3 به چه شکل عمیقی به تصویر روابط انسانی می‌پردازد. علاوه بر این گیم‌پلی بازی Shenmue نیز بسیار اعتیادآور بوده و مخصوصا در زمینه پرداخت به جزئیات بسیار خوب عمل کرده است.

شنمو 3 / دانلود بازی شنمو برای کامپیوتر

 

DualShockers / نمره 85

از نظر انتخاب‌های طراحی، بازی Shenmue 3 سراغ فرمول‌های قدیمی رفته‌ است. به غیر از این مورد این عنوان دارای جذابیت بی‌حدوحصر بوده و نهایتا به قولی که سازندگان آن داده بودند پایبند می‌ماند. می‌توان گفت طرفداران شنمو از همه نظر با یک بازی Shenmue خوب و رضایت‌بخش روبه‌رو هستند. این یک نکته غیرقابل اجتناب است که در سال 2019 بازی‌هایی که همانند Shenmue 3 ساخته می‌شوند بسیار کم هستند؛ اما لجاجت سازندگان برای انتشار نسخه سوم پس از یک مدت طولانی احیای این سری بازی متفاوت را ممکن ساخته است.

بازی shenmue / بازی shenmue 3

 

GamingTrend / نمره 85

متاسفانه یا خوشبختانه بازی Shenmue 3 احساس یک بازسازی از یک بازی دریم کست (Dreamcast) را به ما منتقل می‌کند که هیچوقت وجود نداشته است. در بازی شنمو تمام مواردی که طرفداران عناوین کلاسیک کمپانی سگا دوستشان داشتند گنجانیده شده است و البته از سوی دیگر هم برخی از نقاط ضعف این عناوین به نسخه سوم نیز منتقل شده‌اند. با این وجود می‌توان گفت بازی شنمو 3 بهترین عنوان سری Shenmue تا کنون است. برخی از ویژگی‌های اغراق‌آمیز نسخه‌های قبلی در شنمو 3 نیز حضور دارند و حتی برخی از مکانیزم‌های این بازی غیرضروری به نظر می‌رسند؛ اما اگر به دنبال آن جذابیت مشهور بازی‌های شنمو هستید، بازی Shenmue 3 بهترین گزینه برای تجربه این امر محسوب می‌شود.

دانلود بازی shenmue 3 / یاکوزا

 

DarkStation / نمره 80

اگر به دنبال آخرین تحولات تکنولوژی باشید و یا از جمله افرادی باشید که فکر می‌کنند روغن اسلحه بوی بهتری از یک زمین سرسبز در بهار دارد، به سراغ بازی Shenmue 3 نروید. از سوی دیگر، در دنیایی که تغییرات اقلیمی واقعی است و علی‌رغم آن قدرت‌های لجوج و در عین حال جاهل از باورکردن این امر اجتناب می‌ورزند، به عنوانی همانند شنمو نیاز داریم که به تبلیغ ارزش‌هایی بپردازد که ما به عنوان انسان‌ها جهت بقا به آن‌ها نیاز داریم. البته با وجود حرف گفته شده بازی شنمو 3 رویکرد فکری مخصوص خود را داراست چرا که بدون هیچ تغییری دقیقا همان شنمو سال‌های پیش محسوب می‌شود، نه آن عنوانی که انتظار داشتیم در دوره فعلی به آن تبدیل شود. من شخصا امیدوار هستم یک شنمو 4 نیز وجود داشته باشد که به داستان سری خاتمه دهد و در عین حال به واقعیت درونی خود وفادار باقی بماند.

شنمو / بازی شنمو

 

PlayStation Universe / نمره 80

بازی شنمو 3 یک نامه عاشقانه بی بروبرگرد به طرفداران نسخه‌های پیشین سری است که اجازه هیچ تغییر یا سوالی در این رابطه به خود راه نمی‌دهد. اگر قبل از این بازی‌های شنمو را تجربه نکرده‌اید، ممکن است تجربه Shenmue 3 برای شما کمی متفاوت و یا غیرمعمول جلوه کند؛ چرا که چهارچوب‌های مدرن در این بازی به نفع احیای یک تجربه 20 ساله اغماض شده‌اند. با وجود این که به هیچ‌وجه بی‌نقص محسوب نمی‌شود، بازی Shenmue 3 یک دنباله مستحکم است که پس از این همه مدت همه‌مان انتظارش را می‌کشیدیم.

شنمو 3 / دانلود بازی شنمو برای کامپیوتر

 

Hobby Consolas / نمره 80

بازی شنمو 3 مشکلات مختص به خود را دارد و یک بازی همه پسند نیست؛ اما اگر از دو نسخه اول این سری لذت برده‌اید و به طور کلی با عناوین Shenmue آشنایی دارید نسخه سوم برای شما رضایت‌بخش خواهد بود؛ چرا که گیم‌پلی، روایت داستانی و فضاسازی بسیار خوبی دارد و به دوره پلتفرم دریم کست (Dreamcast) نیز وفادار مانده است. به طور خلاصه می‌توان گفت بازی Shenmue 3 ارزش 18 سال صبر را داشته است. در حال حاضر سوال اصلی این است: کی قادر خواهیم بود که شنمو 4 را بازی کنیم؟

 

Eurogamer Italy / نمره 70

یک بازی نابه‌هنگام زیبا. یک رویا که برای طرفداران شنمو به حقیقت پیوسته است و از سوی دیگر یک کابوس برای افرادی که از رویاپردازی به دورند.

دانلود بازی shenmue 3 / یاکوزا

 

IGN Spain / نمره 70

داستانی که فکر می‌کردیم هیچ‌ موقع فرا نخواهد رسید بالاخره سروکله‌اش پیدا شده است. بازی شنمو از بسیاری از جهات تاریخ‌مصرف گذشته است و مکانیزم‌های آن قدیمی‌اند؛ اما جذابیت لازم را برای ناامید نکردن طرفداران سری داراست.

 

VG247 / نمره 60

با وجود نواقص موجود در آن و این حقیقت که نسخه سوم بازی شنمو پر از طراحی‌هایی است که عمر خود را گذرانده‌اند، من شخصا از بازی لذت بردم. متاسفانه Shenmue 3 نتیجه‌گیری را که دو دهه منتظر آن بوده‌ایم برایمان ارائه نمی‌دهد و داستان را به جز چند قدم مختصر جلو نمی‌برد؛ اما مبارزات آن حداقل به اندازه مبارزه‌های 70 نفره نسخه اول لذت‌بخش محسوب می‌شوند.

بازی Shenmue 3

در این مقاله ابتدا داستان بازی Shenmue 3 را برایتان تشریح کردیم و سپس با ارائه تریلر مرتبط با بازی، به نمرات منتقدین پرداختیم. بر اساس نظر اکثر منتقدین بازی شنمو 3 عنوان خوبی است که مخصوصا برای افرادی که بازی‌های قبلی شنمو را تجربه کرده‌اند ارزشمند و جذاب خواهد بود. از سوی دیگر ایرادی که تقریبا از سوی تمام منتقدین به بازی وارد است مکانیزم‌های قدیمی آن محسوب می‌شود که بر اساس استانداردهای امروزی اغلب آن‌ها عمر خود را سپری کرده‌اند. در هر صورت اگر به سری شنمو علاقه‌مند باشید و حتی بخواهید بیشتر با آن آشنا شوید بازی شنمو 3 گزینه خوبی است که می‌تواند نیازهایتان را برآورده کند.

نظر شما در مورد بازی Shenmue 3 چیست؟ نظرات خود را می‌توانید از طریق کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.1 میلیون دلار
  Tenet
  اکران: 12 آگوست 2020
 • 44.4 میلیون دلار
  The New Mutants
  اکران: 26 آگوست 2020
 • 13.4 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 12.382 میلیون دلار
  Honest Thief
  اکران: 08 اکتبر 2020
 • 7.316 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 5.087 میلیون دلار
  Let Him Go
  اکران: 04 نوامبر 2020
 • 3.71 میلیون دلار
  Freaky
  اکران: 13 نوامبر 2020
 • 2.921 میلیون دلار
  The Empty Man
  اکران: 23 اکتبر 2020
 • 430,000 دلار
  Spell
  اکران: 30 اکتبر 2020
بازی ها
 • 04 آذر 1399
  Football Manager 2021
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 13 آذر 1399
  Immortals Fenyx Rising
  پلی استیشن 4, نینتندو سوییچ, پلی استیشن 5
 • 20 آذر 1399
  Cyberpunk 2077
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 11 دی 1399
  Dying Light 2
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 11 دی 1399
  Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 02 بهمن 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5

کدام بازیگر ایرانی، خواننده خوبی هم هست؟
1510 رای