بهترین فیلم های علمی تخیلی ؛ از هوش مصنوعی تا سفر در زمان

فیلم های علمی تخیلی از محبوب‌ترین ژانرهای سینمایی هستند. در این مقاله، با بهترین فیلم های علمی تخیلی و داستان آن‌ها آشنا خواهیم شد.

فیلم های علمی تخیلی از دیرباز در تاریخ سینما ساخته شده‌اند و طرفداران زیادی دارند. در فیلم های علمی تخیلی پدیده‌های علمی‌ و تخیلی‌ای به تصویر کشیده می‌شوند که کاملا دانشمندان اثبات نکرده‌اند؛ پدیده‌هایی مانند وجود زندگی در خارج از زمین، دنیای بیگانه‌ها، حس ششم و سفر در زمان. در این فیلم‌ها، عموما شاهد وسایلی پیشرو مانند سفینه‌های فضایی، روبات‌ها و تکنولوژی‌های دیگر هستیم. فیلم‌های علمی تخیلی اغلب برای نشان‌دادن مسائل سیاسی و اجتماعی به‌کار می‌روند و موضوعات فلسفی مانند وضعیت بشر را بررسی می‌کنند.

این ژانر از زمان سینمای صامت وجود داشته است. یکی از نمونه‌های اولیه فیلم های علمی تخیلی در سینما، فیلم Metropolis محصول سال 1927 است. بعد از فیلم 2001: A Space Odyssey به کارگردانی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) و محصول سال 1968، فیلم‌های علمی تخیلی را بیشتر جدی گرفتند. در اواخر دهه 1990 و بعد از انتشار فیلم Star Wars، فیلم های علمی تخیلی که با بودجه‌های کلان و جلوه‌های ویژه بسیار ساخته می‌شدند در بین عموم به‌شدت محبوب گشتند.

با ما همراه باشید تا در این مقاله با 20 عنوان از بهترین فیلم های علمی تخیلی قرن بیست‌و‌یکم آشنا شویم.

بهترین فیلم های علمی تخیلی

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین فیلم های علمی تخیلی
  • فیلم A.I. Artificial Intelligence
  • فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • فیلم Children of Men
  • فیلم Sunshine
  • فیلم District 9
  • فیلم Moon
  • فیلم The Road
  • فیلم Inception
  • فیلم Looper
  • فیلم Her
  • فیلم Dawn of the Planet of the Apes
  • فیلم Edge of Tomorrow
  • فیلم Interstellar
  • و …

 


بهترین فیلم های علمی تخیلی


شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ما در دوره طلایی سینمای فیلم های علمی تخیلی زندگی می‌کنیم. در قرن حاضر، فیلم های علمی تخیلی زیادی ساخته شده و هنوزهم ساخته می‌شود؛ اما مهم‌تر از آن، این است که تعداد زیادی از این فیلم‌ها اتفاقا فیلم‌های خوب و ماندگاری هم هستند.

در دامه با 20 عنوان از بهترین فیلم های علمی تخیلی‌ ساخت‌شده قرن بیست‌ویکم آشنا می‌شویم. البته باید دقت کنید فیلم‌های ابرقهرمانی در این فهرست جای نگرفته‌اند. اگرچه فیلم‌های ابرقهرمانی هم برخی از ویژگی‌های فیلم های علمی تخیلی را دارند، امروزه فیلم های ابرقهرمانی در ژانری جدا قرار می‌گیرند.

فیلم های علمی تخیلی پر از ایده هستند و هرکدام از فیلم‌هایی که درادامه می‌آیند، موضوعی جدید به ما ارائه می‌دهند که می‌تواند ذهن ما را بازتر کند. این بهترین ویژگی فیلم های علمی تخیلی است. به‌همین‌دلیل، معتقدیم فیلم‌های زیر بهترین فیلم های علمی تخیلی در قرن بیست‌ویکم هستند.

 

فیلم A.I. Artificial Intelligence

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2001

کارگردان: استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)

بودجه ساخت: 100 میلیون دلار

میزان فروش: 235.9 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.2

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: هالی جوئل آزمنت، جود لا، برندن گلیسون، ویلیام هرت، فرانسیس اوکانر و جاستینا ماچادو

درباره فیلم: ساخت فیلم Artificial Intelligence یا «هوش مصنوعی» با کارگردانی و تهیه‌کنندگی استنلی کوبریک شروع شد؛ اما کوبریک در سال 1995 و چهار سال قبل از مرگش این پروژه را به اسپیلبرگ سپرد. این موضوع، موضوعی عجیب است؛ چرا که کوبریک کارگردانی بدبین بود و اسپیلبرگ دقیقا نقطه مقابل اوست. این فیلم با الهام از داستان پینوکیو ساخته شده و درواقع، نسخه روباتیک پینوکیو است.

 

فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2004

کارگردان: میشل گوندری (Michel Gondry)

بودجه ساخت: 20 میلیون دلار

میزان فروش: 72.3 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 8.3

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: جیم کری، کیت وینسلت، مارک روفالو، کیرستن دانست، الیجاه وود و تام ویلکینسون

درباره فیلم: این شاهکار سینمایی را می‌توان به‌نوعی فیلم علمی تخیلی «پنهان» نامید. ویژگی‌های فیلم های علمی تخیلی در این فیلم درواقع داستان اصلی فیلم را کامل می‌کنند. اختیار پاک‌کردن حافظه با روش‌های علمی در این فیلم بستری برای داستانی عاشقانه و تکان‌دهنده فراهم می‌کند. کیت وینسلت (Kate Winslet) و جیم کری (Jim Carrey) نقش‌های اصلی این فیلم را ایفا کرده‌اند. فیلم «درخشش ابدی یک ذهن پاک» در فهرست بهترین فیلم‌های عاشقانه هم قرار گرفته است. برای آشنایی با بهترین فیلم‌های عاشقانه به این مطلب مراجعه کنید.

 

فیلم Children of Men

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2006

کارگردان: آلفونسو کوارون (Alfonso Cuarón)

بودجه ساخت: 76 میلیون دلار

میزان فروش: 70 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.9

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: کلایو اوون، جولیان مور، مایکل کین، چوتل اجیوفور، چارلی هانم، کلر هوپ آشیتی و پم فریس

درباره فیلم: گرچه فیلم Children of Men یا «فرزندان انسان» فروش زیادی نداشت اما یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی به‌حساب می‌آید. داستان این فیلم در سال 2027 می‌گذرد و زنان دیگر نمی‌توانند بچه‌ای به‌دنیا بیاورند. در زمانی که همه امیدهای بشر از بین رفته، زنی به‌نام کی با بازی کلر هوپ اشیتی (Clare-Hope Ashitey) به‌گونه‌ای درک‌ناپذیر باردار می‌شود. مردی به‌نام تئو با بازی کلایو اوون (Clive Owen) مأموریت دارد تا از این زن و آخرین امید بشر محافظت کند. این فیلم روایتی دلخراش و جالب و عمیقا احساسی دارد. بیش از 10 سال از انتشار فیلم «فرزندان انسان» می‌گذرد و تبدیل به یکی از کلاسیک‌های این ژانر شده است.

 

فیلم Sunshine

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2007

کارگردان: دنی بویل (Danny Boyle)

بودجه ساخت: 40 میلیون دلار

میزان فروش: 32 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.2

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: کیلین مورفی، کریس ایوانز، رز بیرن، میشل یئو، کلیف کرتیس، تروی گاریتی، هیرویوکی سانادا، بندیکت وانگ، چیپو چانگ، مارک استرانگ و بندیکت وانگ

درباره فیلم: داستان فیلم Sunshine یا «آفتاب» درباره گروهی از فضانوردان است که باید به مأموریتی مهم و خطرناک بروند و آن نجات خورشید است. تأثیرات روانی این سفر منجر به مشکلاتی می‌شود. کیلین مورفی (Cillian Murphy) و کریس ایوانز (Chris Evans) گروه بازیگران خوبی را تشکیل داده‌اند و به نقش‌های سطحی‌شان شخصیت بخشیده‌اند. فیلم آفتاب موضوعاتی در فیزیک و علم و مذهب را بررسی می‌کند. این فیلم در گیشه با شکست روبه‌رو شد؛ اما نقدهای مثبتی گرفت.

 

فیلم District 9

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2009

کارگردان: نیل بلومکمپ (Neill Blomkamp)

بودجه ساخت: 30 میلیون دلار

میزان فروش: 210.8 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.9

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: شارلتو کاپلی، جیسون کوپ، دیوید جیمز و ونسا هیوود

درباره فیلم: فیلم District 9 یا «منطقه 9» اولین فیلم بلند کارگردان آفریقایی، نیل بلومکمپ بود. این فیلم نه‌تنها به فیلمی پرفروش تبدیل شد؛ بلکه در مراسم اسکار یکی از مدعیان جایزه بهترین فیلم هم بود. این فیلم ترکیبی خیره‌کننده از سینمای اکشن و نقد بی‌پرده جامعه در بستری علمی تخیلی است. نکته جالب این فیلم آن است که در آن آدم‌فضایی‌ها شاید رفتار انسانی‌تری از خود انسان‌ها دارند.

مهاجران فضایی بی‌خانمان در این فیلم که در منطقه‌ای ویرانه و خارج از شهر سکنی گزیده‌اند، استعاره‌ای دردآور است که حتی امروزه هم به جوامع ما می‌تواند مرتبط شود. متأسفانه دو فیلم بعدی بلومکمپ، یعنی Elysium و Chappie، به بیراهه رفتند و موفقیت فیلم اول او را کسب نکردند.

 

فیلم Moon

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2009

کارگردان: دانکن جونز (Duncan Jones)

بودجه ساخت: 5 میلیون دلار

میزان فروش: 9.8 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.9

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: سام راکول، بندیکت وانگ، دومینیک مک الیگوت و کایا اسکودلاریو

درباره فیلم: در همان سالی که نیل بلومکمپ با فیلم District 9 وارد سینما شد، کارگردان بااستعداد دیگری هم به نام دانکن جونز با فیلم تأثیرگذار Moon یا «ماه» به سینما آمد. داستان این فیلم درباره فضانوردی به نام سم با بازی سم راکول (Sam Rockwell) است. او تنها کارمند ایستگاهی فضایی است که به‌زودی قرارداد سه‌ساله‌اش تمام خواهد شد و به خانه برمی‌گردد؛ اما قبل از آنکه به خانه برود با اتفاقی مهلک روبه‌رو می‌شود. فیلم ماه همچنان یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی ای است که تا‌به‌حال دیده‌ایم.

 

فیلم The Road

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2009

کارگردان: جان هیلکات (John Hillcoat)

بودجه ساخت: 25 میلیون دلار

میزان فروش: 27.6 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.2

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: ویگو مورتنسن، کدی اسمیت-مک‌فی و رابرت دووال

درباره فیلم: فیلم The Road یا «جاده» به‌خوبی براساس رمانی به‌همین نام نوشته کورمک مک‌کارتی ساخته شده است. در جهانی آخرالزمانی، پدری باید از پسرش درمقابل آدم‌خوارها محافظت کند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به‌سمت جنوب بروند تا جای بهتری برای زندگی پیدا کنند. اگر شما هم تصمیم دارید، وارد این جاده شوید باید بدانید این فیلم برایتان تجربه‌ای دلخراش و تأثیرگذار خواهد بود.

 

فیلم Inception

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2010

کارگردان: کریستوفر نولان (Christopher Nolan)

بودجه ساخت: 160 میلیون دلار

میزان فروش:  828.3 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 8.8

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، کن واتانابه، جوزف گوردون لویت، ماریون کوتیار، الن پیج، تام هاردی، کیلین مورفی، تام برنگر و مایکل کین

درباره فیلم: یکی دیگر از بهترین فیلم‌ های علمی تخیلی فیلم Inception یا «تلقین» به کارگردانی کریستوفر نولان است. این فیلم که جست‌وجویی فوق‌العاده در رؤیا و ناخودآگاه است، از جهاتی کامل‌ترین فیلم نولان تا‌به‌امروز به‌حساب می‌آید. این فیلم داستان گروهی است که استخراج‌کننده رؤیا هستند؛ یعنی هنگام خواب از ذهن آسیب‌پذیر افراد برای استخراج اطلاعات استفاده می‌کنند. این گروه را فردی به نام دام کاب با بازی لئوناردو دی کاپریو رهبری می‌کند و حالا مأموریتی سخت‌تر دارد و آن گذاشتن ایده در ذهن افراد است.

فراتر از سکانس‌های اکشن و هیجان‌انگیز، اینسپشن فیلمی با ایده‌هایی درباره طبیعت، واقعیت و خودآگاه رمزآلود انسان است.

در ویدئو بالا می‌توانید تریلر فیلم Inception را تماشا کنید.

 

فیلم Looper

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2012

کارگردان: ریان جانسون (Rian Johnson)

بودجه ساخت: 30 میلیون دلار

میزان فروش: 176.5 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.4

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: بروس ویلیس، جوزف گوردون-لویت، امیلی بلانت، جف دانیلز، پایپر پرابو، شو چینگ، نیک گومز و تام پراکتر

درباره فیلم: داستان اصلی فیلم Looper (لوپر) که در سال 2044 اتفاق می‌افتد، درباره گروه تبهکاری است که برای افرادی از آینده کار می‌کنند. در این فیلم، به یکی از جذاب‌ترین مضمون‌های فیلم های علمی تخیلی یعنی سفر در زمان پرداخته شده و به خوبی با ژانر اکشن ادغام شده است. بروس ویلیس (Bruce Willis) و جوزف گوردون-لویت (Joseph Gordon-Levitt) نقش یک شخصیت را در زمان جوانی و پیری بازی می‌کنند. Looper که روایتی جالب، احساسی و اکشن داردو، یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی به‌حساب می‌آید.

 

فیلم Her

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2013

کارگردان: اسپایک جونز (Spike Jonze)

بودجه ساخت: 23 میلیون دلار

میزان فروش: 48.3 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 8

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: واکین فینیکس، امی آدامز، رونی مارا، اولیویا وایلد و اسکارلت جوهانسون

درباره فیلم: فیلم Her یا «او» یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی است که با ژانر عاشقانه ادغام شده و در فهرست بهترین فیلم‌های عاشقانه هم قرار گرفته است. داستان این فیلم در سال 2025 رخ می‌دهد و روایتی از زندگی مردی منزوی به‌نام تئودور با بازی واکین فینیکس (Joaquin Phoenix) است. تئودور عاشق سیستم‌عاملی با هوش مصنوعی به‌نام سامانتا با صدای اسکارلت جوهانسون (Scarlet Johansson) می‌شود. این فیلم در هشتاد‌و‌ششمین مراسم اسکار جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد. Her جست‌وجویی در معانی تنهایی و روابط انسان است.

 

فیلم Dawn of the Planet of the Apes

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2014

کارگردان: متر یوز (Matt Reeves)

بودجه ساخت: 235 میلیون دلار

میزان فروش: 710.6 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.6

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: اندی سرکیس، جیسون کلارک، گری الدمن، کری راسل، توبی کبل، کدی اسمیت-مک‌فی و لی راس

درباره فیلم: فیلم سینمایی Dawn of the Planet of the Apes (طلوع سیاره میمون‌ها) درادامه فیلم Rise of the Planet of the Apes محصول سال 2011 ساخته شده است. در این فیلم، از یکی سو بیشتر انسان‌ها ازطریق ویروسی مرگ‌بار نابود شده‌اند و از سوی دیگر انسان‌ها باید با جامعه رو‌به‌رشد میمون‌های جهش‌یافته مبارزه کنند. این فیلم داستانی گیرا و هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده دارد؛ به‌همین‌دلیل، در فهرست بهترین فیلم های علمی تخیلی قرار گرفته است. در سال 2017 نیز، فیلم War for the Planet of the Apes درادامه این سری فیلم‌ها اکران شد که آن هم فیلم موفقی در ژانر علمی تخیلی است.

 

فیلم Edge of Tomorrow

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2014

کارگردان: داگ لیمان (Doug Liman)

بودجه ساخت: 178 میلیون دلار

میزان فروش: 370.5 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.9

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: تام کروز، امیلی بلانت، بیل پاکستون، برندن گلیسون و مدلین منتاک

درباره فیلم: داستان فیلم Edge of Tomorrow یا «لبه فردا» همانند اکثر فیلم های علمی تخیلی در آینده رخ می‌دهد. در داستان این فیلم، بیشتر اروپا را نژادی بیگانه نابود کرده است. سربازی به‌نام ویل کیج با بازی تام کروز که تجربه جنگ ندارد، به‌دستور مافوقانش مجبور می‌شود به عملیاتی علیه بیگانگان ملحق شود. او در این جنگ می‌میرد؛ اما به‌وسیله حلقه زمانی به گذشته و روزی برمی‌گردد که جنگ را شروع کرده بود. او به این صورت هربار که می‌میرد، دوباره به عقب برمی‌گردد و زنده می‌شود و هربار چیزهایی هم در خاطرش می‌ماند. در فیلم لبه فردا مضمون‌های سفر در زمان و حمله بیگانگان به زمین ادغام شده است و همین هم آن را آن‌قدری جذاب کرده تا در فهرست بهترین فیلم های علمی تخیلی قرار گیرد.

 

فیلم Interstellar

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2014

کارگردان: کریستوفر نولان

بودجه ساخت: 165 میلیون دلار

میزان فروش: 677.5 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 8.6

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: متیو مک‌کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین، بیل ایروین، الن برستین، مایکل کین، مت دیمون و کیسی افلک

درباره فیلم: Interstellar یکی دیگر از فیلم‌های کریستوفر نولان است که قطعا در فهرست بهترین فیلم های علمی تخیلی جای دارد. ماجرای این فیلم درباره فضانوردانی است که ازطریق کرم‌چاله‌ای سفر می‌کنند تا سیاره‌ای مسکونی بیابند. این فیلم ترکیبی از مباحث فیزیک نجومی و مسائل محیط‌زیستی و موضوعات خانوادگی است. این فیلم به‌نوعی احساسی‌ترین فیلم نولان هم به‌حساب می‌آید. فیلم بین‌ستاره‌ای در فهرست بهترین فیلم‌های فلسفی سایت پلازامگ هم قرار گرفته که برای خواندن مقاله آن می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

فیلم Ex Machina

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2014

کارگردان: الکس گارلند (Alex Garland)

بودجه ساخت: 15 میلیون دلار

میزان فروش: 36.9 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.7

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: دامنل گلیسون، آلیسیا ویکاندر، اسکار آیزاک و سونویا میزونو

درباره فیلم: بعد از نوشتن فیلمنامه‌های فوق‌العاده‌ای مانند 28Days Later، الکس گارلند فیلم Ex Machina یا «فراماشین» را به‌عنوان اولین تجربه کارگردانی‌اش می‌سازد. داستان این فیلم درباره برنامه‌نویس جوان و 26 ساله به‌نام کالب اسمیث با بازی دامنل گلیسون (Domhnall Gleeson) است که برای شرکت «بلوبوک»، محبوب‌ترین موتور جست‌وجوی وب جهان، کار می‌کند. او به طور اتفاقی برنده مسابقه‌ای می‌شود و جایزه آن گذراندن یک هفته‌ در ویلایی خصوصی واقع در کوهستان است که به مدیرعامل اجرایی بااستعداد و منزوی شرکت، ناتان بیتمن، با بازی اسکار آیزاک (Oscar Isaac) تعلق دارد؛ اما به‌محض ورود به ویلا، کالب متوجه می‌شود ناتان او را برای شرکت در آزمون تورینگ (روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین) انتخاب کرده و وظیفه او ارزیابی و سنجش خصوصیات هوش مصنوعی پیشرفته است. گارلند در این فیلم به مضامینی مانند خودآگاهی، یکتایی و هوش مصنوعی می‌پردازد. این فیلم جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را گرفته است.

 

فیلم Mad Max: Fury Road

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2015

کارگردان: جورج میلر (George Miller)

بودجه ساخت: 154.6 تا 185.1 میلیون دلار

میزان فروش: 378.9 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 8.1

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: تام هاردی، شارلیز ترون، نیکولاس هولت، هیو کیز-برن، رزی هانتینگتون وایتلی، رایلی کیئو، زو کراویتز، ابی لی کرشاو، کورتنی ایتون و ریچارد نورتون

درباره فیلم: فیلم Mad Max: Fury Road چهارمین بازسازی از مجموعه فیلم‌های مد مکس است که 30 سال بعد از آخرین فیلم این مجموعه ساخته و اکران شد. این فیلم آخرالزمانی و اکشن نیز، یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی در سال‌های اخیر است.

داستان فیلم درباره مردی به نام مکس روکاتانسکی با بازی تام هاردی (Tom Hardy) است که به نیروهای ایمپریتر فیوروسا با بازی شارلیز ترون (Charlize Theron) می‌پیوندد تا در تعقیب‌و‌گریزهای متوالی جاده‌ای از دست رهبر شروری به‌نام ایمورتان جو با بازی هیو کیز-برن (Hugh Keays-Byrne) و نیروهایش فرار کنند.

 

فیلم  The Martian

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2015

کارگردان: رایدلی اسکات (Ridley Scott)

بودجه ساخت: 108 میلیون دلار

میزان فروش: 630.2 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 8

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: مت دیمون، جسیکا چستین، کریستن ویگ، جف دانیلز، مایکل پنیا، کیت مارا، شان بین، سباستین استن، دونالد گلاور، چویتل اجیوفور، بندیکت وانگ، ادی کو و انزو چیلنتی

درباره فیلم: تماشای فیلم The Martian یا «مریخی» که در ارتباط با علم دیدی خوش‌بینانه دارد، بسیار لذت‌بخش است. داستان فیلم درباره فضانوردی با بازی مت دیمون (Matt Damon) است که باید از مریخ به خانه برود. در این فیلم، شاهد تلاش این فضانورد برای بقا هستیم. به‌نوعی می‌توان گفت فیلم مریخی بهترین فیلم اسکات بعد از سال‌هاست. بازیگران فیلم و تصاویر آن عالی هستند. مریخی پیام مهمی را به ما می‌دهد و آن این است که علم می‌تواند برایمان خوب و مفید باشد.

 

فیلم Star Wars: The Force Awakens

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2015

کارگردان: جی. جی. آبرامز (J. J. Abrams)

بودجه ساخت: 306 میلیون دلار

میزان فروش: 2.068 میلیارد دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.9

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: جان بویگا، دیزی ریدلی، آدام درایور، اسکار آیزاک، اندی سرکیس، دومهنل گیلسون، مکس فون سیدو، هریسون فورد، کری فیشر، مارک همل، آنتونی دنیلز، پتر مایو، کنی بیکر، یایان روهیان و مارچین دوروچینسکی

درباره فیلم: فیلم Star Wars: The Force Awakens یا «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» پرفروش‌ترین فیلم از مجموعه‌های فیلم‌های جنگ ستارگان است. این فیلم همچنین پرفروش‌ترین فیلم سال 2015 است. دو دنباله دیگر از این فیلم در سال‌های 2017 و 2019 ساخته شده‌اند. داستان این فیلم، 30 سال بعد از اتفاقات فیلم Return of the Jedi یا «بازگشت جدای» رخ می‌دهد. سری فیلم‌های جنگ ستارگان از معروف‌ترین و پرطرفدارترین فیلم‌ها در ژانر علمی تخیلی هستند.

 

فیلم Arrival

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2016

کارگردان: دنی ویلنوو (Denis Villeneuve)

بودجه ساخت: 47 میلیون دلار

میزان فروش: 203.4 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.9

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: ایمی آدامز، جرمی رنر، فارست ویتاکر، مایکل استولبارگ، تزی ما و مارک اوبراین

درباره فیلم: یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی که اخیرا ساخته شده و موفق هم بوده، فیلم Arrival یا «ورود» است. Arrival یکی از فیلم‌هایی است که بعد از سال‌ها به ادبیات علمی تخیلی نزدیک شده و این موضوع عجیب هم نیست؛ چرا‌که این فیلم براساس داستان یکی از بهترین نویسنده‌های روز ژانر علمی تخیلی یعنی تد چیانگ (Ted Chiang) ساخته شده است. این فیلم شامل مضامینی پیچیده از ژانر علمی تخیلی است و تأثیرات این مضامین را بر نژاد بشر بررسی می‌کند. نه‌تنها ورود ازنظر ژانر علمی تخیلی در سطح بالایی قرار دارد؛ بلکه فیلمی هیجان‌انگیز و احساسی است. داستان این فیلم درباره زنی جوان و زبان‌شناسی برجسته به‌نام لوئیس با بازی ایمی آدامز (Amy Adams) است که اغلب اوقاتش را به تدریس در دانشگاه می‌گذراند. با فرودآمدن دوازده سفینه فضایی در نقاط مختلف جهان ازجمله آمریکا جوّی پر از وحشت و ترس و ابهام بر دنیا حاکم می‌شود. ارتش آمریکا با‌توجه‌به سابقه لوئیس به‌سراغش می‌آید و درخواست همکاری می‌دهد تا شاید او بتواند با بیگانگان ارتباط برقرار کند.

در ویدئو بالا می‌توانید تریلر فیلم Arrival را تماشا کنید.

 

فیلم  Blade Runner 2049

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2017

کارگردان: دنی ویلنوو

بودجه ساخت: 150 تا 185 میلیون دلار

میزان فروش: 260.5 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 8

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: رایان گاسلینگ، هریسون فورد، دیوید باتیستا، آنا د آرماس، سیلفیا هوکس، رابین رایت، کارلا یوری، مکنزی دیویس، لنی جیمز، جرد لتو، سالی هارمسن، ادوارد جیمز آلموس و برخد عبدی

درباره فیلم: شاید فیلم بلید رانر 2049، رؤیاگرایانه‌ترین فیلم علمی تخیلی در سال 2017 باشد. این فیلم ادامه‌ای بر فیلم Blade Runner محصول سال 1982 به کارگردانی رایدلی اسکات است که ویلنوو لایه‌های تازه‌ای به آن اضافه کرده است. اگرچه زمان این فیلم طولانی است (165 دقیقه)، ابدا خسته‌کننده نمی‌شود. فیلم بلید رانر 2049 مانند فیلم اصلی‌اش، در ژانر علمی تخیلی فیلم شاهکاری نیست؛ اما اثری است که تا سال‌ها درباره‌اش صحبت خواهیم کرد. داستان فیلم در سال 2049 می‌گذرد و درباره آدمی مصنوعی به‌نام کی با بازی رایان گاسلینگ (Ryan Gosling) است که برای اداره پلیس لس‌آنجلس به‌عنوان بلید رانر کار می‌کند و مأموریت دارد آدم مصنوعی‌های قدیمی و ازرده‌خارج را بازنشسته کند؛ یعنی آن‌ها را بکشد.

 

فیلم Annihilation

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت: 2018

کارگردان: الکس گارلند

بودجه ساخت: 40 تا 55 میلیون دلار

میزان فروش: 43.1 میلیون دلار

امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.9

لینک ویکی‌پدیا

بازیگران: ناتالی پورتمن، جنیفر جیسن لی، اسکار آیزاک، جینا رادریگز و تسا تامپسون

درباره فیلم: گارلند بعد از 4 سال از ساخت فیلم موفق Ex Machina با فیلم علمی تخیلی Annihilation یا «نابودی» بازهم به سینماها می‌آید. این فیلم که ترکیبی از ژانرهای ترسناک و علمی تخیلی است درباره گروهی سرباز است که وارد منطقه فاجعه‌آمیز زیست‌محیطی می‌شوند و تنها یک نفر از آن‌ها جان سالم به‌در می‌برد؛ اگرچه او نیز به‌شدت مجروح می‌شود. در‌این‌بین، همسر او با بازی ناتالی پورتمن (Natalie Portman) که زیست‌شناس است، همراه با گروهی از محققان زن به این منطقه می‌روند. گارلند موقعیت این زنان را چه ازنظر متافیزیکی و چه ازنظر درونی به نهایت وحشت می‌رساند. این فیلم هم یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی و آخرین فیلم در این فهرست است.

 

بهترین فیلم های علمی تخیلی

در این مقاله، با 20 عنوان از بهترین فیلم های علمی تخیلی محصول قرن بیست‌ویکم آشنا شدیم. بهترین فیلم علمی تخیلی ای که دیده‌اید، چه بوده است؟ از دیدگاه شما جای کدام فیلم‌ها در این فهرست خالی است؟ شما می‌توانید در پایین همین صفحه دیدگاه‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
ABCD 17 اسفند 1398، 21:25

پس 2001 ادیسه فضایی چی؟شاهکار استنلی کوبریک.پدر فیلم های علمی و تخیلی تاریخ سینما.سال ساخت 1968

مونا جلالی 18 اسفند 1398، 10:46

سلام و ممنون از نظر شما فکر می‌کنم مقدمه رو نخوندید. در این مقاله به فیلم‌های علمی تخیلی قرن 21 (یعنی از سال 2001 به بعد) پرداخته شده. اتفاقا به فیلم ادیسه فضایی در مقدمه اشاره شده است.

وحید 18 اسفند 1398، 19:33

مجموعه فیلم های مارول رو چرا نگفتی؟

مونا جلالی 19 اسفند 1398، 08:22

فیلم های ابرقهرمانی در این مقاله قرار نگرفتن. ممنون از توجه شما

Ali 21 اسفند 1398، 18:17

ای کاش مثل تو رو داشتم باهم این فیلم ها را میدیدیم . ممنون

خانم X 22 فروردین 1399، 10:07

جای دانی دارکو، تقدیر، ماتریکس، پیشتازان فضا، کد منبع و اثر پروانه ای خالیه.

Tara 07 خرداد 1399، 02:04

فیلمایی با حس و حال equals معرفی کنید لطفا