چگونه یک اتاق گیمینگ بسازیم؟ + شش نمونه تصویری جذاب

ساخت یک اتاق گیمینگ ازجمله کارهایی است که احتمال هر گیمری به انجامش فکر می‌کند. در این مقاله نحوه ساخت یک اتاق گیمینگ حرفه ای را تشریح خواهیم کرد. با ما باشید.

«چگونه یک اتاق گیمینگ بسازیم؟» شاید در نگاه اول با برخوردن به چنین سؤالی از خود بپرسید چه نیازی برای انجام این کار وجود دارد؟ اما حقیقت امر آن است که اگر شما هم جزو افرادی باشید که کمی جدی‌تر از بقیه بازی‌های ویدئویی و به‌طور کلی دنیای گیمینگ را دنبال می‌کنید، همواره در گوشه ذهن خود این آرزو را داشته‌اید یک اتاق گیمینگ حرفه ای یا غیرحرفه‌ای داشته باشید که مختص خودتان باشد و بتوانید دوستان خود را نیز به آن دعوت کنید و ساعت‌ها سرگرم بازی‌های مختلف شوید. بر‌همین‌اساس، بر آن شدیم تا اگر زمینه مهیا شد و تصمیم گرفتید چنین آرزویی را عملی کنید، در قالب مقاله‌ای مفصل چگونگی ساخت چنین اتاقی را کاملا توضیح دهیم. با پلازامگ همراه باشید تا علاوه‌بر راهنمایی قدم‌به‌قدم نحوه ساخت یک «اتاق گیمینگ» نمونه تصویری از این اتاق‌ها را ببینیم و با همدیگر بررسی کنیم.

ساخت اتاق گیمینگ حرفه ای \ چگونه یک اتاق گیمینگ بسازیم

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


چگونه یک اتاق گیمینگ بسازیم؟


 

1. پیداکردن مکان مجزا برای اتاق اتاق گیمینگ

اولین قدمی که در «ساخت اتاق گیمینگ» باید بردارید، پیداکردن مکانی در خانه‌تان برای این منظور است که بدون شک سختی‌های خود را دارد؛ چراکه اتاق یا فضای اضافه‌ای که در خانه خود دارید، ممکن است متعلق به انباری یا اتاق نشیمن یا اتاق مهمان باشد؛ اما در برخی مواقع پیدا کردن فضایی مجزا به‌منظور طراحی اتاق گیمینگ دور از دسترس نیست. نهایتا برای تحقق این امر می‌توانید از اتاق شخصی خود استفاده کنید؛ اما در نظر داشته باشید که ایدئال‌‌ترین حالت برای ساخت اتاق گیمینگ حرفه ای فضایی (اتاق) مجزا یا در نبود آن زیرزمین خانه است. موارد بسیاری درباره تبدیل زیرزمین خانه به یک اتاق گیمینگ مجهز وجود دارند و در طراحی اتاق خود می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید. علاوه‌بر‌این، در نظر داشته باشید فضای مدنظر هرچه بزرگ‌تر باشد، دست شما در چیدمان وسایل اتاق گیمینگ و نورپردازی اتاق گیمینگ و طراحی کلی آن بازتر خواهد بود.

 

2. تلویزیون

نورپردازی اتاق گیمینگ / لوازم اتاق گیمینگ

دومین وسیله‌ای که در «ساخت اتاق گیمینگ» به آن احتیاج خواهید داشت، تلویزیون است که عضو بی‌چون‌وچرای تمام اتاق‌های گیمینگ محسوب می‌شود. به‌غیر از این، در نظر داشته باشید تلویزیونی که در اتاق گیمینگ خود قرار می‌دهید، هرچقدر بزرگ‌تر باشد، بهتر است. ممکن است وسوسه شوید تلویزیون 12 اینچی کارکرده در اتاق گیمینگ حرفه ای خود قرار دهید؛ اما اگر بلندمدت فکر می‌کنید، بهتر است در حد توان مالی خود تلویزیون بزرگ‌تر تهیه کنید. به‌عنوان مثال، تلویزیون 32 اینچی برای قرارگیری در اتاق گیمینگ گزینه مناسبی به‌نظر می‌رسد. حتی در نبود آن تلویزیون 24 اینچی هم می‌تواند پاسخ‌گوی نیازهایتان باشد. البته اگر توان آن را دارید که تلویزیون‌های بزرگ‌تر با ابعاد 45 اینچ و بیشتر نیز در اتاق گیمینگ قرار دهید، توصیه می‌کنیم این کار را بکنید؛ چرا که تجربه گیمینگتان همان‌قدر بهتر خواهد شد.

 

3. کاناپه یا مبل راحتی

اتاق گیمینگ / اتاق گیمینگ حرفه ای

سومین وسیله‌ای که در ساخت یک «اتاق گیمینگ» به آن نیاز دارید، کاناپه یا مبل راحتی است که از دیگر نیازهای مبرم تمام اتاق‌های گیمینگ محسوب می‌شود. در طراحی اتاق گیمینگ خود با گنجاندن کاناپه روبه‌روی تلویزیون، یکی از تکه‌های دیگر این پازل را تکمیل خواهید کرد. البته در نظر داشته باشید به‌جای کاناپه می‌توانید از مبل راحتی و صندلی‌های گیمینگ یا هر وسیله دیگری استفاده کنید که وظیفه کاناپه را انجام می‌دهد. در انتخاب مبل یا کاناپه خود علاوه‌بر موضوع راحتی تعداد افرادی را در نظر بگیرید که معمولا از اتاق گیمینگ شما استفاده خواهند کرد. برای گرفتن ایده درباره نوع مبل یا کاناپه‌ای که در اتاق گیمینگ حرفه ای خود می‌خواهید استفاده کنید، می‌توانید از عکس‌های بی‌شمار موجود در اینترنت یا مشورت با دوستانتان استفاده کنید.

 

4. ابزار و لوازم دیگر

وسایل اتاق گیمینگ / طراحی اتاق گیمر

در این قسمت به برخی از «لوازم اتاق گیمینگ» اشاره می‌کنیم که هریک به‌نوبه خود می‌توانند کیفیت تجربه گیمینگ شما را افزایش دهند:

  • سیستم صوتی سوراند (Surround): از جمله تجهیزات بسیار مناسب برای اضافه‌کردن به اتاق شماست که تجربه بازی‌های رایانه‌ای را به‌طور درخورتوجهی لذت‌بخش‌تر خواهد کرد؛
  • میز قهوه: در طراحی اتاق خود می‌توانید آن را کنار کاناپه یا روبه‌روی آن قرار دهید و نوشیدنی‌ها یا لوازم دیگر خود را روی آن بگذارید؛
  • یخچال یا جایخی کوچک: می‌توانید نوشیدنی‌های خود را درون آن قرار دهید و دسترسی بهتری به آن‌ها داشته باشید و در پذیرایی دوستان خود نیز از آن استفاده کنید؛
  • پوسترهای بازی‌های رایانه‌ای: این‌ها ماهیت اتاق شما را مشخص‌تر می‌کنند و می‌توانید از پوسترهای بازی‌های محبوب خود استفاده کنید؛
  • پنکه: کارکرد آن مشخص است و در مواردی که شما یا دوستانتان احساس گرما می‌کنید، می‌تواند بسیار کارآمد باشد؛
  • سیستم گیمینگ مجزا: اگر توانایی تهیه آن را داشته باشید، می‌تواند به حرفه‌ای‌ترشدن اتاق کمک کند. البته این مورد سلیقه‌ای و بسته به نیازهای شماست.
  • اینترنت پرسرعت: ازطریق آن می‌توانید روی ایکس باکس یا پلی استیشن خود حالت‌های چندنفره را نیز تجربه کنید. این مورد به‌ویژه زمانی بیشترین کارایی دارد که به اتاق گیمینگتان مهمان دعوت کنید.

 


نحوه تبدیل یک اتاق معمولی به یک اتاق گیمینگ حرفه ای


در ویدئو بالا تبدیل قدم‌به‌قدم اتاق معمولی به اتاق گیمینگ حرفه ای را خواهید دید.

 


نمونه های تصویری از اتاق های گیمینگ


 

اتاق گیمینگ کتابخانه گیم

بهترین اتاق گیمینگ

در طول سال‌ها، گیمرهای حرفه‌ای معمولا مجموعه وسیعی از عناوین دلخواه خود و کنسول‌ها و لوازم گیمینگ دیگر را گردآوری می‌کنند. برای فردی که به‌صورت جدی دنیای بازی‌های رایانه‌ای را دنبال می‌کند، شاید یکی از بهترین ایده‌ها برای طراحی اتاق گیمر اختصاص‌دادن فضای مشخصی از این اتاق به کتابخانه باشد. البته کتابخانه‌ای که به‌جای کتاب به شما امکان دهد به‌راحتی به تمام مجموعه بازی‌های مختلف خود دسترسی داشته باشید. در تصویر بالا کاربست هوشمندانه این ایده به‌همراه خلاقیت طراحان در نورپردازی اتاق گیمینگ به‌خوبی جلوه پیدا کرده است.

 

اتاق گیمینگ به‌همراه سیستم صوتی سوراند

ساخت اتاق گیمینگ حرفه ای چگونه یک اتاق گیمینگ بسازیم

اگر بودجه‌تان اجازه می‌دهد، یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای افزایش کیفیت تجربه گیمینگ شما، افزایش تجربه صوتی و تصویری است. صفحه‌نمایشی بزرگ به‌خوبی می‌تواند توجه تمامی افرادی را جلب کند که به اتاق گیمینگ شما وارد می‌شوند؛ اما در نظر داشته باشید یک اتاق گیمینگ حرفه ای درکنار این صفحه‌نمایش، به اسپیکرهای مختلف با اندازه‌های متفاوت نیز مزین است. با گذاشتن صفحه‌نمایش بزرگ در اتاق خود همیشه در نظر داشته باشید بهتر است در نورپردازی اتاق، با اضافه‌کردن چند نور تأکیدی، به افزایش کیفیت نورپردازی و راحتی چشمانتان کمک کنید.

 

اتاق گیمینگ مینی‌مال

وسایل اتاق گیمینگ / طراحی اتاق گیمر

برخی از اتاق‌ های گیمینگ در طراحی خود این حقیقت را تا حد زیادی مخفی می‌کنند که فضایی داخلی به گیمینگ اختصاص دارد و از این طریق کارکردهای اتاق مدنظر را گسترش می‌دهند. در تصویر بالا، خطوط سفید سبب شده‌اند که فضای مدنظر ازنظر بصری بزرگ‌تر به‌نظر برسد و استفاده صحیح از موتیف‌ها و آیتم‌ها نیز سبب شده تم بازی‌های رایانه‌ای نیز به آن اضافه شود. با آنکه در این تصویر میزان زیادی نور طبیعی وجود دارد، این قضیه همواره مهم است که در نظر داشته باشید منبع اصلی نور هنگام بازی‌کردن باید ازطریق خود صفحه‌‌نمایش باشد. نهایتا کاناپه و المان‌های دیگری که برای نشستن قرار گرفته‌اند، کمک می‌کنند این اتاق هم برای گیمینگ انفرادی و هم گیمینگ دست‌جمعی گزینه مناسبی باشد.

 

اتاق گیمینگ متمرکز

بهترین اتاق گیمینگ

در تصویر بالا، مشاهده می‌کنید چگونه طراحی اتاق گیمینگ از نحوه جای‌گیری کروی بهره برده است تا هم چشم و هم گوش را به‌سمت مرکز، یعنی همان صفحه‌نمایش، متمرکز کند. در گوشه‌های تلویزیون و  پایین آن سه عدد اسپیکر کوچک، اما قدرتمند دیده می‌شود که با اسپیکرهایی آویخته از سقف ترکیب می‌شوند تا تجربه سوراند واقعی را به‌ارمغان بیاورند. همچنین، زاویه‌های عجیب دیوارهای اتاق با قراردادن وسایل اتاق به حالت نیم‌کره جبران شده‌ است. رنگ روشن دیوارها و اجزای دکور نیز با استفاده از رنگ سیاه در کاناپه و اجزای دیگر جبران شده و کنتراست لذت‌بخشی را ایجاد کرده است و چشم را نیز به‌سوی مرکز ترکیب بیش‌از‌پیش سوق داده است.

 

گوشه گیمینگ در اتاق نشیمن

نورپردازی اتاق گیمینگ / لوازم اتاق گیمینگ

در بسیاری از خانه‌ها، دکوری که برای اتاق نشیمن طراحی می‌شود، اغلب بر فضای آن غلبه می‌کند تا تمرکز اصلی روی تلویزیون باشد. در تصویر بالا، چینش‌های معمول اتاق نشیمن بدون تغییر باقی مانده‌اند و در‌عین‌حال، میزی به‌همراه یک صندلی به گوشه اتاق افزوده شده‌اند تا مکانی دنج برای لذت‌بردن از بازی‌های دلخواهتان فراهم شود. با اضافه‌کردن نورپردازی رنگی به دور قاب تلویزیون به‌همراه استفاده از آباژور که فضا را به‌خوبی تلطیف کرده، نورپردازی پس‌زمینه خوبی انجام گرفته است. در جای‌گیری لوازم اتاق گیمینگ نیز همانند استند هدفون نهایت هوشمندی به‌کار رفته است تا از شلوغ‌کردن فضای داخلی و انتقال وسایل گیمینگ به بخش اصلی اتاق نشیمن جلوگیری شود.

 

اتاق گیمینگ با نورپردازی موکد

ساخت اتاق گیمینگ حرفه ای چگونه یک اتاق گیمینگ بسازیم

در انواع کوچک‌تر اتاق گیمینگ، شاید مشکل اصلی فراهم‌کردن مقدار صحیح نور پس‌زمینه باشد؛ چراکه در‌غیراین‌صورت چشم بازیکن با نگاه‌کردن به صفحه‌نمایش اذیت خواهد شد. در برخی از اتاق‌های گیمینگ، نورهای تعبیه‌شده در سقف به‌همراه نورهایی که از گوشه‌های قفسه‌ها می‌تابند، دست‌به‌دست‌ هم می‌دهند تا درعین آنکه به روشنایی فضا کمک شود، بازیکن از کنش اصلی موجود در مرکز صفحه نمایش غافل نشود. لوازم اتاق گیمینگ با رنگ‌های تیره و استفاده از رنگ‌های مات هم کمک می‌کنند تأکید اصلی روی صفحه‌‌نمایش باقی بماند. نهایتا مبل و میز کناری آن کمک می‌کنند افراد تماشاگر بازی مکان مناسبی برای نشستن در اتاق داشته باشند.

وسایل اتاق گیمینگ / طراحی اتاق گیمر

 

در ابتدا قدم‌های موردنیاز برای ساخت «اتاق گیمینگ» را با همدیگر بررسی کردیم و سپس تعدادی از نمونه‌های «بهترین اتاق گیمینگ» را زیر ذره‌بین قرار دادیم. امیدواریم اگر روزی این امکان برایتان مهیا شد اتاق مخصوص خود را بسازید، این مقاله به شما کمک کند به ایدئال خود نزدیک‌تر شوید و محل خود را با خلاقیت و دقت بیشتری طراحی کنید.

شما درباره اتاق‌های گیمینگ چه فکر می‌کنید؟ آیا بودنشان را ضروری می‌دانید؟ دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

5.0
6
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
علی زنگنه 26 دی 1398، 11:48

واقعا عالی بود چون قصد ساخت داشتم و خیلی کمکم کرد ، ممنون میشم اگه بیشتر وارد جزئیات اتاق گیم بشید باتشکر از سایت خوبتون

علی 05 خرداد 1399، 04:46

سلام اسم اون مثلث هایی که نور LED که تور میدن چیه آخه ساخت اتاق خیلی می خوام.

سپهر 15 تیر 1399، 16:17

من میدونم اما قیمتش بالاست از ۵ میلیون هستش این چراغا تا ۱۵ میلیون

شادی 08 خرداد 1399، 17:39

ای کاش منم پولشو داشتم

پوریا 22 خرداد 1399، 16:14

سلام واقعا مفاله خوبی بود من پولشو دارم خدارا شکر ولی متاسفانه اتاقم اونقدر بزرگ نیست که بتونم همه وسایل های اتاق گیمینگ رو جا بدم و هم وسایل های دیگه مثل کتابخانه تخت و اینا رو جا بدم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید