اینترنت 5G در ایران ؛ زمان عرضه نسل پنجم اینترنت در کشور

کشورهای متعددی برای بهره‌مندی از اینترنت 5G در تلاش برای برقراری زیرساخت‌های مناسب هستند. در این راستا برای بکارگیری اینترنت 5G در ایران نیز کارهایی در دست انجام است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اینترنت 5G که به نسل پنجم شبکه ارتباطات موبایلی اشاره دارد، جزو ترندهای روز گوشی‌های موبایل و دنیای اینترنت بی‌سیم محسوب می‌شود. با این حال از ابتدای سال 2019 تولیدکنندگانی همچون سامسونگ،شروع به استفاده از فناوری یاد شده در محصولات خود کردند. البته بکارگیری این فناوری، مستلزم ایجاد زیرساخت‌های مناسب از سوی حامل‌های ارتباطی و شرکت‌های مخابراتی نیز خواهد بود. ازاین‌رو، شرکت‌های مخابراتی در نقاط مختلف دنیا نیز در تلاش هستند تا بتوانند بستری برای پشتیبانی از نسل جدید اینترنت که سرعت بالاتری را در تبادل اطلاعات به ارمغان می‌آورد را فراهم کنند. با توجه به این موضوع باید اشاره کنیم که طی سال‌های آتی نیز شاهد حضور این نوع ارتباطات در ایران نیز خواهیم بود. به همین دلیل، زمان را مناسب دیدیم تا یک بررسی اولیه در مورد حضور این فناوری جدید در کشورهای مختلف و ایران داشته باشیم و با موضوعات زیر مقاله را دنبال کنیم.

اینترنت 5G در ایران

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


دستاوردهای اینترنت 5G چه خواهد بود؟


برای اینکه بدانیم دستاوردهای اینترنت 5G چه خواهد بود، در ابتدا لازم است اشاره کنیم که اینترنت 5G به‌عنوان بستری برای ارسال سریع اطلاعات در فضای اینترنت شناخته می‌شود. این تعریف می‌تواند به ما نشان دهد که در هر جایی که اینترنت حضور دارد، شاهد پیشرفت چشمگیری خواهیم بود. پس فناوری یاد شده، تنها در گوشی‌های موبایل باعث تحول نخواهد شد و کل دنیای فناوری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درواقع با چنین امکانی راه برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت سایر فناوری‌های روز مانند واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، آموزش از راه دور و مقوله‌های مربوط به سلامت هموارتر خواهد شد.

یکی دیگر از دستاوردهای اینترنت 5G، پردازش سریع‌تر اطلاعات هوش مصنوعی در خودروها و سیستم‌های خودران خواهد بود تا شاهد حضور هرچه بیشتر آن‌ها در خیابان‌ها، به جای خودروها و تاکسی‌های معمولی باشیم. این موضوع می‌تواند هم به کاهش مصرف سوخت و محیط زیست کمک کند و هم اینکه ترافیک‌های شهری را کاهش دهد. همچنین در این مقاله می‌توانید بیشتر با اینترنت 5G آشنا شوید. به‌علاوه، برای آشنایی بیشتر با این فناوری ویدیوی زیر کمک‌کننده خواهد بود.

 


کشورهای دارای اینترنت 5G


کشورهای متعددی هستند که فعالیت‌های خود را در زمینه بکارگیری اینترنت 5G از سال 2019 آغاز کرده‌اند. همچنین بسیاری از کشورها برای فراهم‌سازی زیرساخت‌های مورد نیاز در رقابت هستند و در تلاشند تا مناطق بیشتری را تحت پوشش اینترنت 5G در آوردند. در ادامه به تعدادی از شرکت‌های فعال در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

کشور های دارای اینترنت 5g

کره جنوبی

اپراتور بزرگ SK Telecom در کره جنوبی، اولین اپراتور این کشور است که با باندهای فرکانسی 3.5 گیگاهرتز و 25 گیگاهرتز در حال حاضر از اینترنت 5G پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، Korea Telecom نیز دیگر اپراتور ارائه دهنده اینترنت 5G در کره جنوبی است. در این راستا بوکوانگ، گانگ نئونگ، جئونگ سئون، پیونگ چانگ و سئول نیز اولین شهرهای بهره‌مند از اینترنت 5G در این کشور به شمار می‌روند.

 

چین

چین یکی از کشورهای پیشرو در زمینه بکارگیری اینترنت 5G در جهان است. درواقع با این سرعتی که چینی‌ها در تلاش برای پوشش اینترنت 5G هستند، پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2025، 40 درصد چین تحت پوشش اتصال 5G باشد و همچنین در این راستا احتمالا تا سال 2025، هشت میلیون شغل ایجاد می‌شود و در این زمینه کمک قابل توجهی به اقتصاد این کشور خواهد شد.

 

ژاپن

یکی دیگر از کشورهای فعال در زمینه بهره‌مندی از اینترنت 5G، کشور ژاپن است که تاکنون فعالیت‌های زیادی در این راستا انجام داده است. اپراتور بزرگ این کشور یعنی NTT DoCoMo و سرویس امنیتی Sohogo در حال تلاش برای رونمایی از اولین پروژه خود در زمینه اینترنت 5G در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک تابستانی 2020 هستند.

اینترنت 5g چیست

 

آمریکا

آمریکا جزو آن دسته از کشورهایی است که پوشش خوبی از اینترنت 4G دارد. در این کشور مسائلی مانند ساختار فدرال و مختص محلی، دولت‌های ایالتی، محدودیت‌های متنوع و … باعث شده است تا اخذ مجوز و هماهنگی برای برقراری اینترنت 5G، تبدیل به فرایندی طولانی برای اپراتورها شود. درنتیجه روند پیشرفت اینترنت 5G در آمریکا در مقایسه با سایر رقبای قدر در این زمینه اندکی کندتر است.

 


وضعیت اینترنت 5G در ایران


با توجه به حضور اینترنت 5G در دنیا علاوه بر کشورهای اشاره شده در بخش قبلی، کشورهای بسیاری در تلاش هستند تا مناطق بیشتری را تحت پوشش نسل جدید اینترنت در بیاورند. در این راستا معاونت وزیر ارتباطات ایران و رئیس سازمان مقررات و ارتباطات رادیویی، حسین فلاح جوشقانی در این باره توضیحاتی ارائه داده است. وی اشاره می‌کند که با توجه به تحقیقات صورت گرفته، مقدمات پشتیبانی از نسل جدید اینترنت در حال فراهم‌سازی بوده و تاکنون 7 موضوع در این زمینه در دستور کار قرار گرفته‌اند.

اینترنت 5G

وی همچنین با بیان اینکه ارائه سرعت بالای یک گیگابیت در ثانیه علاوه بر آنتن‌های BTS نیازمند زیرساخت‌های مبتنی بر فیبر نیز است، اشاره کرد تا سه ماه آینده با توجه به نقشه راه ایجاد شده، امکان آغاز فراهم‌سازی زیرساخت‌های مناسب برقرار می‌شود.

همچنین علاوه بر تدوین نقشه راه و فراهم‌سازی زیرساخت‌ها، می‌بایست مقررات و سیاست‌گذاری‌هایی نیز در این زمینه صورت بگیرد و تمرکز بر روی راهکارها و فرصت‌های کسب و کار و همچنین تربیت کارشناسان و متخصصین این حوزه از دیگر کارهایی است که در زمینه فراهم‌سازی بستر اینترنت 5G ایران باید انجام شود. وی در مورد اینکه اینترنت 5G کی عرضه می‌شود، ادامه داد که به نظر می‌رسد اینترنت 5G در ایران تا سال 2022 فراگیر خواهد شد و اکنون کارشناسان در حال تحقیق بر روی مدل اقتصادی و هزینه‌ای آن هستند و مزایا و مضرات اینترنت 5G برای مشتریان و اپراتورها را بررسی خواهند کرد. همچنین به گفته معاون وزیر ارتباطات، قرار است در سایه این فناوری برخی از موانع موجود در موضوعاتی مانند کسب و کار، بورس و انرژی نیز برطرف شود.

 

تربیت نیروی متخصص اینترنت 5G در ایران

اینترنت 5g در ایران 2

از آنجایی که اینترنت 5G فناوری نوینی محسوب می‌شود و تحولاتی را در حوزه‌های وابسته به اینترنت با خود به ارمغان می‌آورد، فراهم‌سازی زیرساخت‌های مناسب آن و پشتیبانی از آن در آینده نیز نیازمند حضور متخصصین و کارشناسان این حوزه خواهد بود. از این رو قرار است متخصصینی برای فراهم‌سازی بستر اینترنت 5G ایران تربیت شوند.

همچنین فلاح جوشقانی در مورد برنامه زمانبندی اجرای 5G اشاره داشته است که تا بعد از آماده‌سازی نقشه راه تا ماه‌های آینده می‌توانند سیاست‌های کلان را در این زمینه تدوین کنند و با این حال امیدوارند نهایتاً طی یک سال آینده، برنامه عملیاتی فراهم‌سازی بستر اینترنت 5G را در ایران اجرا کنند. در حقیقت حرکت از 4G به سمت 5G نیازمند تعریف و الگوها و پارادایم‌های جدید است و به مطالعات تطبیقی از سوی مرکز تحقیقات مخابرات ایران نیاز خواهد داشت و از آنجایی که بسیاری از زیرساخت‌های ارتباطی کشور از اینترنت 5G بهره‌مند خواهند بود، نیاز است الگوهای ارتباطاتی بازبینی شوند و تغییر کنند.

 

مشکلات پیش روی اینترنت 5G در ایران

همچنین خوب است بدانید که برقراری زیرساخت اینترنت 5G در ایران نیازمند سرمایه‌گذاری در این بخش و همچنین تجهیز شبکه مخابراتی است. شاید هم یکی از مضرات اینترنت 5G در ایران می‌تواند هزینه‌بر بودن و گران بودنش باشد. در این راستا معاون وزیر ارتباطات اشاره کرده است که یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، بحث تحریم و هزینه‌های بالا و همکاری‌های بین‌المللی است؛ اما با این حال می‌توان به این موضوع به عنوان فرصتی برای بهره‌گیری از توان تولیدات داخلی نگاه کرد.

 


سخن پایانی


امروزه، اینترنت 5G در حال فراگیر شدن است. در این راستا تولیدکنندگانی همچون کوالکام با تولید پردازنده‌های جدید که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، در تلاش برای گسترش استفاده از آن هستند. درواقع کوالکام با معرفی پردازنده‌های جدیدیش که در اینجا می‌توانید بیشتر با آنها و گوشی‌های پیشتیبانی کننده از اینترنت 5G آشنا شوید، دریچه‌های جدیدی را در روند پیشرفت این فناوری باز کرده است که البته مستلزم وجود زیرساخت‌های مورد نیاز از سوی اپراتورهای تلفن نیز خواهد بود.

در ایران نیز دست اندرکاران در حال برنامه‌ریزی‌های مورد نیاز برای فراهم ساختن زیرساخت‌های ارتباطی لازم و تربیت متخصصان این حوزه هستند تا در آینده بتوان شاهد پیشرفت هر چه بیشتر اپلیکیشن‌های هوشمند و ارائه خدمات اینترنتی در سایه اینترنت 5G در ایران باشیم. در واقع براساس پیش‌بینی‌های انجام شده می‌توانیم با بکارگیری اینترنت 5G شاهد رشد 250 برابری اتصال اشیا و زندگی در دنیای اطلاعاتی جدیدی باشیم که البته با فراهم سازی زیرساخت‌های مورد نیاز و ایجاد شبکه هوشمند، این مهم در سال‌های آتی، دور از دسترس نخواهد بود.

5.0
1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha