معرفی چند نمونه کسب و کار دانشجویی ؛ هزینه کم، درآمد مناسب
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:21 آذر 1398، 14:00

معرفی چند نمونه کسب و کار دانشجویی ؛ هزینه کم، درآمد مناسب

اگر دانشجو هستید و زمان کافی برای پرداختن به شغل دیگری را جهت کسب درآمد دارید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید. شاید ایده‌های مطرح شده درباره کسب و کار دانشجویی در این مقاله به کار شما هم بیاید.

ورود به دانشگاه نیازمند صرف هزینه قابل‌توجهی است؛ حالا بماند که هزینه‌ها هر سال با توجه به افزایش تورم افزایش می‌یابند. از این رو بسیاری از دانشجویان با شروع سال تحصیلی به دنبال شغل‌های پاره وقت و کسب و کار دانشجویی هستند تا بتوانند از این راه درآمدی برای خود داشته باشند؛ چه بسا این کسب و کارها در دوران دانشجویی بتواند سکوی پرتابی برای انتخاب شغل آینده نیز باشد و حداقل فایده آن علاوه بر کسب در آمد هرچند اندک، کسب تجربه و افزودن مهارت‌ها به روزمه کاری خواهد بود. حتی شاید دانشجویانی که در دوران دانشجویی کار می‌کنند بعدها تبدیل به یک اینفلوئنسر یا کارآفرین شوند. در اینجا می‌توانید با نکات رزومه‌نویسی آشنا شوید.

همچنین از طرف دیگر برخی دفاتر، موسسات و شرکت‌ها هستند که از کارمندان پاره‌وقت نیز استقبال می‌کنند. از این رو در ادامه این مقاله و در قالب موضوعات زیر ما مشاغل و فرصت‌هایی را معرفی خواهیم کرد که به درد کار دانشجویی می‌خورند. همچنین تلاش شده است که شغل‌های معرفی شده تا اندازه‌ای متناسب با بازار کار دانشجویی ایران باشد.

Business-Ideas for student at home/ کسب و کار دانشجویی در خانه

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • معرفی ایده هایی برای کسب و کار دانشجویی
  • تدریس و پشتیبان تحصیلی
  • تدریس خصوصی
  • تولید محتوا برای وب سایت‌ ها
  • تایپ و ترجمه
  • کارآموزی در رشته تحصیلی
  • عکاسی
  • وب دولوپر و طراح وب سایت
  • ساخت زیورآلات
  • انجام پروژه‌ های دانشجویی
  • شرکت در پروژه‌ های پارک علم و فناوری
  • کار کردن در کافه یا رستوران
 • سخن پایانی

 


معرفی ایده هایی برای کسب و کار دانشجویی


به این دلیل که معمولاً کلاس‌ها در دانشگاه پراکنده هستند و در ساعت‌های مختلفی ممکن است برگزار شوند، کسب و کار دانشجویی هم باید منعطف باشد تا در نقش یک دانشجو بتوانید ساعت‌ها را هماهنگ کنید. پس به عنوان یک دانشجو کار ثابت داشتن واقعا سخت است و شاید هم شدنی نباشد؛ اما یک سری کارهای پاره وقت هستند که شما می‌توانید حتی آن‌ها را به عنوان کار دانشجویی در خانه یا کار دانشجویی اینترنتی انجام دهید.

هرچند بازار کار دانشجویی خیلی هم داغ نیست و شاید کار دانشجویی با درآمد خوبی گیرتان نیاید؛ اما از دست روی دست گذاشتن بهتر است و می‌تواند شروع خوبی برای آغاز یک کسب‌وکار جدی نیز باشد. در اینجا هم می‌توانید با 10 شغل پردرآمد دنیا آشنا شوید. در ادامه ما تعدادی از کارهای مناسب در بازار کار دانشجویی را معرفی می‌کنیم. همچنین در ویدیویی که در ادامه می‌آید سخنران تد چند نکته در مورد پیش‌زمینه‌ای که قبل از شروع کسب و کار دانشجویی، باید بدانید را بیان می‌کند. در این مقاله می‌توانید با کنفرانس جهانی تد آشنا شوید.

 

تدریس و پشتیبان تحصیلی

اگر در درس خاصی مهارت دارید و یا در انجام کاری خبره هستید، خیلی راحت می‌توانید به موسسات و آموزشگاه‌ها سری بزنید و برای تدریس درخواست دهید. معمولاً مؤسسات زبان، کنکور و سایر مؤسسات علمی، گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند. گزینه‌ای که هم‌اکنون می‌توانیم به شما معرفی کنیم کانون فرهنگی آموزش است که در شهرهای مختلفی شعبه دارد. اگر شما دانشجوی دانشگاه سراسری باشید، می‌توانید به‌عنوان پشتیبان تحصیلی با این مرکز همکاری نیمه وقت داشته باشید.

student-job/ کار دانشجویی با درامد خوب

 

تدریس خصوصی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این روزها بازار تدریس خصوصی بسیار داغ است. اگر در درسی تبحر بالایی دارید و جزو شاگرد اول‌های آن درس هستید، حتما برای کسب درآمد و داشتن یک کار دانشجویی با درآمد خوب روی آن حساب کنید. در این راستا باید سعی کنید که مهارت‌های ارتباطی خود را نیز افزایش دهید. همچنین داشتن قدرت کلام بالا و اعتماد به نفس نیز از دیگر شرط‌های این شغل محسوب می‌شوند.

کار دانشجویی با درآمد خوب

 

تولید محتوا برای وب سایت‌ها

اگر توانایی نوشتن دارید و زبان انگلیسی شما برای ترجمه مطالب انگلیسی خوب است، ما به شما کار دانشجویی تولید محتوا را به‌عنوان بهترین کار دانشجویی پیشنهاد می‌دهیم؛ چراکه به ابزارهایی نیاز دارد که به آن‌ها دسترسی دارید. یکی از مزایای تولید محتوا، پاره‌وقت بودن آن است. همچنین یک کار دانشجویی در خانه نیز محسوب می‌شود. به این‌ترتیب که شما با برقراری ارتباط با مسئولین مربوطه سایت یا وبلاگ مورد علاقه خود، می‌توانید مطالبی را برای آن‌ها تهیه کرده و درآمدی داشته باشید. علاوه بر این‌ها برای این کار دانشجویی اینترنتی، وبسایت‌هایی مانند پونیشا، جاب اینجا و پارسکدرز در این زمینه کمک خواهند کرد.

به غیر از وب‌سایت‌ها، فریلنسرها و همچنین استارت‌آپ های مختلفی هستند که به تولیدکننده محتوا نیاز دارند. از آنجایی که تعداد فریلنسرها و استارت‌آپ‌ها با توجه به بالا رفتن تعداد کاربران اینترنتی رو به افزایش است، تولید محتوا یکی از نیازهای این دست از کسب و کارهای اینترنتی محسوب می‌شود. درواقع استارت‌آپ‌ها از آنجایی که شرکت‌هایی با تیمی کوچک هستند سعی می‌کنند برخی از کارهایشان مانند تولید محتوا را برون‌سپاری کنند. پس تولید محتوا به عنوان یک کار دانشجویی اینترنتی می‌تواند درآمد و تجریه جدیدی را برایتان رقم بزند.

content-producer/ تولید محتوا کار دانشجویی در خانه

 

تایپ و ترجمه

خیلی از افراد مانند دانشجویان، کارمندان، اساتید دانشگاه، نویسنده‌ها و … هستند که فرصت مناسب برای تایپ دست‌نوشته‌های خود را ندارند؛ شما می‌توانید آن‌ها را برایشان تایپ کنید و از این راه درآمدی به‌دست آورید. هرچند شاید بازار کار دانشجویی در این زمینه اشباع شده باشد، اما همیشه می‌توانید فرصت‌های جدیدی در این رابطه پیدا کنید.

اگر سطح زبانتان هم بالا است، می‌توانید ترجمه کنید و به عنوان یک کار دانشجویی با درآمد خوب به آن نگاه کنید. درواقع شرکت‌های مختلفی هستند که به دلیل بالا بودن حجم کارشان ترجیح می‌دهند مقداری از کارها را برون‌سپاری کنند. با این حساب اگر از کار شما راضی باشند و بتوانید اعتمادشان را جلب کنید و خوش قول باشید، پول خوبی می‌توانید به‌عنوان یک کار نیمه‌وقت به‌دست آورید. همچنین می‌توانید یک شرکت اینترنتی مجازی داشته باشید یا برای شناساندن خود یک پیج اینستاگرام راه‌اندازی کنید.

business-idea/ کسب و کار دانشجویی

 

کارآموزی در رشته تحصیلی

یکی دیگر از فرصت‌های کار دانشجویی کارآموزی در شرکت‌ها یا دفترهایی است که به افرادی با رشته تحصیلی شما نیاز دارند. به‌عنوان مثال اگر مهارت کار با نرم افزار‌های کامپیوتری مختلفی را دارید و یا برنامه‌نویسی می‌دانید، شرکت‌های متعددی هستند که می‌توانید برای کارآموزی در آنجا به‌صورت نیمه‌وقت فعالیت کنید و به اندازه فعالیت‌تان درآمدی هم کسب کنید.

 

عکاسی

اگر با اصول عکاسی آشنایی دارید، این کسب و کار می‌تواند به عنوان یک کار دانشجویی برایتان درآمد حاصل کند. امروزه به لطف گسترش شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، بسیاری از افراد راه کسب درآمد و برقراری ارتباط با مشتریانشان را از طریق تصویر پیدا کرده‌اند؛ در این راستا کسب و کارهای آنلاین گسترش یافته‌اند. درنتیجه خیلی از افراد فریلنس هستند که برای کسب و کارهای کوچک خود به دنبال عکاس می‌گردند و نمی‌خواهند پول گزافی به آتلیه‌های عکاسی و یا عکاسان حرفه‌ای بدهند. در این راستا کار شما می‌تواند برای آن‌ها هم مفید باشد. علاوه بر این‌ها، عکاسی از مجالس تولد و مهمانی‌های کوچک نیز می‌تواند ایده خوبی برای این کار باشد. تنها چیزی که لازم است، داشتن یک دوربین DSLR خواهد بود؛ هرچند قیمت دوربین این روزها اندکی گران است، اما اگر عکاس باشید حتما دوربینی هم در دست و بال خود دارید.

بهترین کار دانشجویی

 

وب دولوپر و طراحی وب سایت

امروزه تقاضای زیادی برای راه‌اندازی یک وب سایت وجود دارد؛ اما به ندرت پیش می‌آید افرادی پیدا شوند که به درستی این کار را انجام دهند. اگر در این زمینه متخصص باشید، به راحتی می‌توانید به‌عنوان یک کار دانشجویی با درآمد خوب رویش حساب کنید.

بهترین کار دانشجویی/ job-idea-at-home

 

ساخت زیورآلات

اگر هنری در این زمینه دارید و می‌توانید دستبندها و زیورآلات منحصربه‌فردی درست کنید، باید بگوییم که بازار کار دانشجویی منتظر شماست. این کار دانشجویی در خانه این امکان را فراهم می‌آورد تا هم بتوانید در زمان‌هایی که بیکار هستید کار کنید و هم اینکه زمان خود را برای درس خواندن و سر کلاس بودن نیز تنظیم کنید. علاوه بر زیور آلات شما می‌توانید با بررسی، بازار کارهای هنری دیگری را نیز به عنوان کار دانشجوی در خانه انجام دهید. همچنین فروش اینترنتی آن‌ها می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

making-jwelry/ کار دانشجویی در خانه

 

انجام پروژه‌ های دانشجویی

یکی دیگر از کارهایی که در زمینه کار دانشجویی در خانه می‌توانید انجام دهید، انجام پروژه‌های دانشجویی است. هر چند بهتر است هر کسی پروژه‌های خودش را انجام دهد، اما از طرفی این راه می‌تواند درآمدی برایتان داشته باشد. درواقع راحتی کار اینجا است که برای انجام و آغاز آن می‌توانید از دانشگاه خودتان و همکلاسی‌هایتان شروع کنید. ساختن اسلایدهای پاورپوینت، برنامه‌نویسی، تایپ، ترجمه، کار با نرم ‌افزارهای آماری همچون SPSS و غیره کارهایی هستند که می‌توانید در این زمینه انجام دهید. اگر هم مهارتی ندارید می‌توانید از اینجا شروع کنید.

business-idea/ بازار کار دانشجویی

 

شرکت در پروژه‌ های پارک علم و فناوری

معمولاً در مراکز پارک علم و فناوری، شرکت‌ها و تیم‌های استارت‌آپی حضور دارند که به افرادی مانند دانشجویان برای برخی از کارها نیازمندند. هرچند شاید شرکت در این پروژه‌ها در ابتدا درآمد زیادی نداشته باشد، اما تجربه‌ای که از آنجا کسب می‌کنید بسیار گران‌بها خواهد بود و حتما در آینده به کارتان می‌آید. همچنین اگر ایده‌ای هم برای ایجاد کسب و کاری جدید دارید، می‌توانید آن را مطرح کرده و بعد از ارائه طرح کسب و کار و تایید آن از سوی مرکز، وام و محلی برای عملی ساختن ایده خود دریافت کنید.

Business-Ideas-3/ کسب و کار

 

کار کردن در کافه یا رستوران

اگر به کسب و کار کافه و رستوران‌داری علاقه‌مند هستید و در عین حال به دنبال یک کار پاره وقت می‌گردید، به شما پیشنهاد می‌دهیم برای مدتی هم که شده در یک کافه یا رستوران کار کنید تا با نحوه کار آن‌ها آشنا شوید. هرچند در ابتدا ممکن است درآمد خیلی بالایی نداشته باشید، اما شاید به این کار علاقه‌ پیدا کردید و تبدیل به یک باریستا یا آشپز حرفه‌ای شدید یا شاید هم در آینده رستوران و یا کافه خود را راه‌اندازی کردید.

 


سخن پایانی


ما در این مقاله تلاش کردیم کارهای دانشجویی مناسبی را به شما معرفی کنیم. اگر دقت کرده باشید، لازمه همه این کارهای دانشجویی، داشتن مهارت است؛ مهارت‌هایی که از سال‌ها پیش آن‌ها را فرا گرفته‌اید. پس اگر احساس می‌کنید اکنون که در دوران دانشجویی هستید، مهارت خاصی ندارید، این می‌تواند زنگ خطری هرچند مختصر برایتان باشد که به دنبال کسب مهارت‌هایی بروید تا در آینده بعد از فارغ‌التحصیل شدن بتوانید از آن‌ها کسب درآمد کنید و یا کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید. ما امیدواریم این مطلب از پلازامگ به شما کمک کرده باشد. با این حساب اگر شما هم کار دانشجویی اینترنتی یا خانگی مناسبی را می‌شناسید، خوشحال خواهیم شد در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha