جستجوی پیشرفته گوگل ؛ تکنیک ها و ویژگی های گوگل

جستجوی پیشرفته گوگل ؛ تکنیک ها و ویژگی های گوگل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

استفاده از جستجوی پیشرفته گوگل می‌تواند شما را دقیقا به آن چیزی که می‌خواهید هدایت کند. در این مطلب به جستجوی پیشرفته و چندین مورد از جذاب‌ترین ویژگی های گوگل می‌پردازیم.

حتما شما هم روزانه به دفعات بسیار زیادی از گوگل استفاده می‌کنید؛ اما اگر چندان حرفه‌ای نیستید، احتمالا به ساده‌ترین شکل ممکن از این موتور جستجوی قدرتمند استفاده می‌کنید؛ یعنی عبارت مورد نظر خود را وارد کرده و آن‌قدر جستجو کرده و کلمات را تغییر می‌دهید تا نتیجه مورد نظر خود را به دست آورید. راه‌های زیادی برای صرفه‌جویی در زمان از طریق استفاده از جستجوی پیشرفته گوگل وجود دارند که کار شما را بسیار راحت‌تر می‌کنند. ویژگی های گوگل به این مورد ختم نمی‌شوند و راه‌ها و ترفندهای زیادی هنگام استفاده از آن‌ وجود دارد که می‌خواهیم در این مطلب به آن‌ها بپردازیم. برای آشنایی با پرسرچ‌ترین کلمات گوگل در سال 2019 می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

ویژگی های گوگل

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


آموزش جستجوی پیشرفته گوگل


طبق جدیدترین آمار دسامبر 2019، حدود 92.71 درصد از جستجوهای انجام گرفته در دنیا توسط موتور جستجوی گوگل صورت می‌گیرد. وقتی به دنبال پیدا کردن بهترین داده‌های مورد نظر هستید، استفاده از جستجوی پیشرفته گوگل می‌تواند شما را دقیقا به آن چیزی که می‌خواهید برساند. بازاریابان اینترنتی و متخصصین سئو، هر روز از این ویژگی گوگل استفاده می‌کنند تا نتایج دقیق مورد نظر خود را پیدا کنند؛ اما آشنا شدن کاربران عادی هم با جستجوی پیشرفته گوگل باعث می‌شود تا موارد مورد نظر خود را با بینش جدید و راحت‌تر جستجو کنند.

برای انجام جستجوی پیشرفته در گوگل باید از عمل‌گرهای مختلف استفاده کنید که شامل حروف و دستورات ویژه هستند. در زیر به معرفی این دستورات و کارکرد آن‌ها می‌پردازیم.

 

جستجوی دقیق عبارتی مشخص

اگر در گوگل به دنبال عبارت دقیقی مانند «ویژگی های گوگل» می‌گردید، صرفا به جای تایپ این عبارت در قسمت جستجو، می‌توانید آن را در داخل نشانه‌های نقل قول انگلیسی قرار دهید تا دقیقا همان عبارت سرچ شود.

مثال: “ویژگی های گوگل”

نحوه جستجوی پیشرفته در گوگل

 

آب‌وهوا

اگر می‌خواهید سریعا از وضعیت آب‌وهوا در گوشه‌ای از جهان آگاه شوید، کلمه Weather را به همراه نام منطقه مورد نظر جستجو کنید.

مثال: Weather Tehran

جستجوی پیشرفته گوگل فارسی

 

حذف کلمات از جستجو

اگر به دنبال شاخه‌ای مجزا از موضوع خاصی می‌گردید، می‌توانید کلمات دیگر مرتبط را از نتایج حذف کنید. مثلا اگر به دنبال بازاریابی اینترنتی هستید ولی می‌خواهید نتایجی که مربوط به کلمه تبلیغات هستند نمایش داده نشوند، می‌توانید از نشانه – قبل از کلمه مورد نظر استفاده کنید. کاربرد دیگر این علامت، زمانی است که کلمه مورد نظر، معانی مختلفی دارد. مثلا ممکن است به جستجوی Salsa (سس مخصوص) بپردازید اما نتایج نشان داده شده، مربوط به رقص سالسا باشند.

مثال: بازاریابی اینترنتی -تبلیغات یا سالسا -رقص

 

استفاده از OR یا |

به صورت پیش‌فرض، گوگل تمام کلماتی که جستجو می‌کنید را نشان می‌دهد. اگر به دنبال یکی از کلمات یا دیگری هستید، می‌‌توانید از عملگرهای OR (با حروف بزرگ) یا | در جستجوی پیشرفته گوگل استفاده کنید.

مثال: Musk OR Bezos

 

ماشین حساب

دفعه بعدی که می‌خواهید از برنامه ماشین حساب استفاده کنید، به جای استفاده از برنامه ویندوز، می‌توانید عبارت مورد نظر را در گوگل جستجو کنید.

مثال: 48 * 1.82

روش های جستجوی پیشرفته گوگل

 

استفاده از AND

با استفاده از این عملگر، گوگل به دنبال هر دو یا تمام عباراتی که در بخش جستجو تایپ می‌کنید می‌گردد. معمولا الگوریتم گوگل به درستی تخمین می‌زند که یک عبارت را جستجو می‌کنید یا چند کلمه مجزا را و همین باعث می‌شود نیازی به استفاده از AND نباشد.

 

معنی کلمات انگلیسی

اگر می‌خواهید سریعا معنی یک کلمه انگلیسی را به زبان انگلیسی بفهمید، می‌توانید از دستور Define: استفاده کنید. با زدن روی علامت بلندگو، می‌توانید تلفظ آن را هم بشنوید.

مثال: define:plethora

آموزش جستجوی پیشرفته گوگل

 

جستجوی کلمات در داخل متن مطلب

اگر به دنبال صفحه‌ای هستید که تمام کلماتی که برای آن‌ها جستجو می‌کنید در آن باشد (نه ضرورتا کنار یکدیگر)، می‌توانید دستور allintext: و بلافاصله کلمات مورد نظر خود را وارد کنید.

مثال: allintext:vitamin health allergy

 

حضور کلمات در عنوان

اگر به دنبال صفحاتی هستید که کلمات مشخصی در عنوان آن‌ها وجود دارد، می‌توانید از دستور allintitle: و بلافاصله کلمه مورد نظر استفاده کنید.

مثال: allintitle:lose weight fast

 

جستجوی پیشرفته گوگل داخل یک سایت

ممکن است بخواهید محتوای خاصی را در داخل یک وبسایت جستجو کنید. حتی اگر سایت مورد نظر دارای قابلیت جستجو در خود نباشد، می‌توانید با استفاده از جستجوی پیشرفته گوگل به دنبال محتوای مورد نظر خود در داخل آن باشید. کافی است بعد از کلمه مورد نظر، از دستور Site: استفاده کنید.

مثال: joker site:plaza.ir

جستجوی پیشرفته گوگل فارسی

 

جستجوی محتوای مربوط

اگر به دنبال سایتی با محتوای مشابه سایت دیگر هستید، کافی است از دستور related: استفاده کنید.

مثال: related:twitter.com

 

صفحه‌ای که به صفحه دیگر لینک می‌دهد

اگر می‌خواهید تمام سایت‌هایی که به آدرسی از سایت دیگر لینک می‌دهند را پیدا کنید، کافی است از دستوری link: استفاده کرده و سپس آدرس سایت مورد نظر را وارد کنید. هر چه URL شما دقیق‌تر باشد، نتایج هم دقیق‌تر خواهند بود.

مثال: link:buzzfeed

 

زمان طلوع یا غروب خورشید

اگر می‌خواهید از زمان طلوع یا غروب خورشید در شهر خود مطلع شوید، می‌توانید از کلمه Sunrise برای طلوع و Sunset برای غروب استفاده کنید.

مثال: sunrise tabriz

جستجوی پیشرفته گوگل

 

پیدا کردن کلمات فراموش شده

آیا تابه‌حال شده که یک یا چند کلمه از یک عبارت را فراموش کنید؛ مثلا کلمه‌ای از بیت شعر یا آهنگ؟ شما می‌توانید با آوردن یک * به جای قسمتی که به خاطر نمی‌آورید، به راحتی آن را پیدا کنید.

مثال: much * about nothing

 

کرنومتر

برای استفاده از یک کرنومتر، کافی است کلمه stopwatch را جستجو کنید. هر وقت خواستید شمارش را آغاز کنید روی Start بزنید.

روش جستجوی پیشرفته گوگل

 

اخبار موقعیت مشخص

اگر به دنبال اخبار مربوط به یک موقعیت جغرافیایی مشخص هستید، می‌توانید از location: استفاده کنید.

مثال: star wars location:london

 

تایمر

اگر نیاز به تایمر دارید، می‌توانید از یکی از ویژگی های گوگل استفاده کنید. فقط کافی است میزان زمان به همراه کلمه timer را جستجو کنید تا تایمر به صورت خودکار آغاز شود.

20 min timer

روش های جستجوی پیشرفته در گوگل

 

فرمت مشخصی از اطلاعات

اگر به دنبال پیدا کردن نتایجی با فرمت خاص هستید، می‌توانید از عمل‌گر filetype: استفاده کنید. مثلا ممکن است به دنبال فایل‌های پاورپوینت مربوط به بازاریابی باشید.

مثال: marketing filetype:ppt

 

ترجمه

آیا می‌خواهید کلمه یا عباراتی را ترجمه کنید؟ برای این کار نیاز نیست حتما به بخش Translate گوگل بروید و می‌توانید با جستجوی دستور «translate «word» to «language استفاده کنید.

مثال: translate quad to persian

نحوه جستجوی پیشرفته گوگل

 

بازه‌های عددی

این یکی از ترفندهای جستجوی پیشرفته گوگل است که بسیاری از آن اطلاع ندارند. اگر به دنبال نتایجی هستید که شامل یک بازه عددی باشد، می‌توانید از دستور X..Y استفاده کنید. این نوع از جستجوی پیشرفته گوگل بیشتر برای سال‌ها و قیمت‌ها کاربرد دارد.

مثال: president 1940..1950

 


آموزش جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر


بیشتر کاربران با یک جستجوی سریع می‌توانند تصاویر مورد نظر خود را پیدا کنند؛ اما اگر در پیدا کردن تصویر مطابق سلیقه خود مشکل دارید، می‌توانید فیلترهای گوگل را طوری تنظیم کنید که تصاویر با رزولوشن بالا یا رنگ‌های معین را نشان دهد. در این بخش نحوه استفاده از فیلترها برای انجام جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر را مرور می‌کنیم. بعد از اینکه از بخش تصاویر گوگل موردی را جستجو کردید، می‌توانید از قسمت Tools، فیلترهای مختلفی را اعمال کنید.

جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر

 

فیلتر کردن بر اساس اندازه تصاویر

با استفاده از گزینه سایز می‌توانید اندازه تصاویری که می‌خواهید در نتایج نشان داده شوند را انتخاب کنید. اگر به دنبال تصاویر کوچکی هستید، می‌توانید Medium یا Icon را انتخاب کنید و اگر به دنبال تصاویر بزرگ‌تر هستید، می‌توانید Large را انتخاب کنید. این مورد برای مواردی که به دنبال والپیپر هستید، بیشتر به درد می‌خورد.

روش های جستجوی پیشرفته در گوگل تصاویر

 

جستجوی پیشرفته گوگل برای تصاویر بر اساس رنگ

استفاده از گزینه Color در جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر به شما اجازه می‌دهد رنگ غالبی که برای تصاویر می‌خواهید را انتخاب کنید. علاوه بر رنگ می‌توانید تصاویر سیاه و سفید را هم انتخاب کنید. فیلتر Transparent هم اجازه می‌دهد تصاویری را انتخاب کنید که پس‌زمینه ندارند. این مورد برای مواردی که می‌خواهید چند تصویر را با هم در یک برنامه ویرایش عکس ترکیب کنید، کاربرد دارد.

آموزش جستجوی پیشرفته در گوگل

 

فیلتر بر اساس حق استفاده از تصاویر

یکی دیگر از کاربردهای جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر این است که می‌توانید تصاویر رایگان را پیدا کنید. در این قسمت چندین گزینه برای انواع تصاویر رایگان قابل ویرایش (Labled for reuse with modification) و غیر قابل ویرایش (Labled for reuse) و همچنین تصاویر قابل ویرایش برای مصارف غیر تجاری (Labled for concommercial reuse with modification) و غیرقابل ویرایش برای مصارف غیرتجاری (Labled for concommercial reuse) را مشاهده می‌کنید.

نحوه جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر

 

جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر بر اساس نوع آن‌ها

این گزینه هم یکی از موارد کاربردی جستجوی پیشرفته در گوگل است. به جای اینکه تصویر کارتونی مورد نظر خود را از بین میلیون‌ها نتایج پیدا کنید، می‌توانید از قسمت Type، گزینه Line Drawing یا Clip art را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه GIF هم می‌توانید تصاویر گیف مربوط به عبارت جستجو شده را پیدا کنید.

نحوه جستجوی پیشرفته در گوگل تصاویر

 

فیلتر بر اساس زمان

شما می‌توانید تصاویر مورد نظر خود را بر اساس زمانی که آپلود شده‌اند، فیلتر کنید. این گزینه‌ها شامل 24 ساعت گذشته، هفته گذشته، ماه گذشته و سال گذشته می‌شود.

جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر

 


ویژگی های گوگل که احتمالا از آن‌ها اطلاع ندارید


از گوگل تنها برای جستجو استفاده نمی‌شود و این موتور جستجو ترفندهای مختلفی دارد که قطعا شما را شگفت‌زده خواهند کرد. در ادامه به برخی از ویژگی های گوگل اشاره خواهیم کرد.

 

ترجمه کلمات با رسم آن‌ها

اگر در تشخیص حرف یا کلمه‌ای از زبان دیگر مشکل دارید، می‌توانید از یکی از جالب‌ترین ویژگی های گوگل استفاده کنید. گوگل ترنسلیت به شما اجازه می‌دهد که با رسم آن حرف یا نشان، ترجمه‌اش را مشاهده کنید. کافی است از فلش مشخص در تصویر، گزینه قلم را انتخاب کنید و در کادر ظاهر شده، کلمه مورد نظر را بکشید.

ویژگی های گوگل ترنسلیت

 

نحوه خواندن اعداد به زبان انگلیسی

اگر در نحوه خواندن اعداد انگلیسی مشکل دارید، می‌توانید بعد از وارد کردن آن عدد، یک English= هم در جلویش قرار دهید.

ویژگی های گوگل

 

گوگل اسکای

احتمالا با گوگل ارث آشنا هستید ولی آیا می‌دانید که گوگل دارای بخش به نام گوگل اسکای است؟ اگر به اخترشناسی علاقه دارید ولی تلسکوپی در اختیار ندارید، می‌توانید به سایت Google Sky مراجعه کرده و منظومه شمسی را به راحتی از جایی که هستید، تماشا کنید.

ویژگی های گوگل ارث

 

بازی Zerg Rush

این یک بازی است که در آن باید قبل از اینکه Oها صفحه شما را بخورند، روی آن‌ها کلیک کرده و از بین ببرید. برای انجام این بازی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

ویژگی های گوگل

 

بازی آتاری

یکی دیگر از بازی‌های مخفی گوگل، Atari Breakout است. احتمالا بیشتر شما تجربه انجام این بازی را داشته‌اید. اگر هنگام کار به دنبال اندکی تفریح هستید، می‌توانید به راحتی این بازی را روی کامپیوتر خود انجام دهید. برای بازی کردن Atari Breakout می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

ویژگی های گوگل پلی مود شده

 

بخش فرهنگ و هنر گوگل

بخش Google Arts & Culture به شما اجازه می‌دهد تا کلکسیونی از گالری‌های هنری و موزه‌های مختلف از سراسر دنیا را تماشا کنید. امکان گشت و گذار در آثار تاریخی هم از طریق Street View وجود دارد. اگر به فرهنگ و هنر و تاریخ علاقه دارید، یکی از بهترین ویژگی های گوگل انتظار شما را می‌کشد. برای مراجعه به بخش Google Arts & Culture گوگل می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

ویژگی های گوگل

 

مشاهده تمام دودل‌های قدیمی گوگل

منظور از دودل (Doodle)، تصاویری است که به مناسبت‌های مختلف به جای لوگوی اصلی سایت گوگل قرار می‌گیرند. این دودل‌ها بعد از مدتی تعویض می‌شوند ولی خوشبختانه این موتور جستجو، آرشیوی از آن‌ها را نگه می‌دارد. برای مشاهده آن‌ها کافی است در صفحه اصلی گوگل، بدون تایپ کردن چیزی در کادر جستجو، گزینه I’m Feeling Lucky را انتخاب کرده یا به اینجا مراجعه کنید.

ویژگی های گوگل

 

بخش Ngram Viewer

اگر می‌خواهید بدانید که کلمات مختلف در طول تاریخ چقدر استفاده می‌شدند، می‌توانید از ویژگی Ngram Viewer بخش Google Books استفاده کنید. در این بخش می‌توانید کلمه‌ای را وارد کنید تا گوگل آن را درمیان بیش از 5 میلیون کتاب جستجو کند. محبوبیت این کلمات به‌وسیله یک نمودار در طول سال‌های مختلف به شما نشان داده می‌شود.

ویژگی های گوگل بوکس

 

چرخش صفحه

اگر عبارت Do a Barrel Roll را در گوگل جستجو کنید، صفحه نتایج یک‌بار می‌چرخد و سپس نشان داده می‌شود.

 

بشکن تانوس و کفش‌های دوروتی

اگر نام Thanos را در گوگل سرچ کنید، دستکش مخصوص او را در سمت راست مشاهده می‌کنید. اگر روی این عکس بزنید، نتایج جستجو کم کم محو می‌شوند. مورد مشابهی هنگام جستجوی The Wizard of Oz در گوگل وجود دارد. اگر در سمت راست روی تصویر کفش‌های دوروتی از فیلم کلیک کنید، صفحه گوگل سیاه‌وسفید می‌شود.

ویژگی های گوگل

ویژگی های گوگل و قابلیت‌های آن به این موارد ختم نمی‌شوند و می‌توان از جستجوی پیشرفته گوگل برای موارد دیگری هم استفاده کرد که شاید چندان در ایران کاربردی نباشند. در این مطلب سعی کردیم علاوه بر این‌ها، نحوه جستجوی پیشرفته گوگل تصاویر را هم با هم مرور کنیم. آیا شما هم از جستجوی پیشرفته گوگل برای یافتن اطلاعات مورد نظر خود استفاده می‌کنید؟ آیا ویژگی های گوگل دیگری بلدید؟ نظرات خود را در پایین صفحه می‌توانید با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
سارا
.
21 دی 1398، 23:31
پاسخ
0
0
خیلی مطالب خوبی بود. خودم شخصا خیلی چیزا تزین پستتون یاد گرفتم.
بابک
.
22 دی 1398، 00:37
پاسخ
0
0
خیلیییی عالی بود، تشکر از نوشته خیلی خوبتون.. چه ویژگی های باحالی داشت گوگل من نمیدونستم. مرسیییی
اهورا
.
25 دی 1398، 22:41
پاسخ
0
0
جستجوی حرفه ای گوگل خیلی پیچیده تر از ایناس
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads