بهترین فیلم های اروپایی ؛ از «لئون» تا «از نفس افتاده»

بهترین فیلم های اروپایی ؛ از «لئون» تا «از نفس افتاده»
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بسیاری از فیلم‌ های اروپایی، جزو بهترین فیلم‌های تاریخ سینما هستند و آثاری‌اند که ما با آن‌ها بسیار خاطره داریم. در این مقاله بهترین فیلم های اروپایی را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سینمای اروپا، فیلم‌های مهم و قابل‌توجه بسیاری را به خود دیده است؛ فیلم‌هایی که در تاریخ سینما کم‌نظیر و بعضا بی‌نظیرند و جوایز بسیاری را از آن خود کرده‌اند. آثار محبوبی که در ذهن مخاطبان بی‌شماری حک و تبدیل به فیلم‌های موردعلاقه‌ آن‌ها شده است. از جمله‌ این آثار می‌توان به فیلم‌هایی مانند «لئون: حرفه ای»، «پیانیست» و «زندگی زیباست» اشاره کرد.

بهترین فیلم های اروپایی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین فیلم های اروپایی
  • فیلم اروپایی Leon: The Professional (لئون: حرفه ای)
  • فیلم اروپایی The Pianist (پیانیست)
  • فیلم اروپایی Life Is Beautiful (زندگی زیباست)
  • فیلم اروپایی A Clockwork Orange (پرتقال کوکی)
  • فیلم اروپایی Amelie (آملی)
  • فیلم اروپایی The King’s Speech (سخنرانی پادشاه)
  • فیلم اروپایی The Lives of Others (زندگی دیگران)
  • فیلم اروپایی Cinema Paradiso (سینما پارادیزو)
  • فیلم اروپایی Malena (مالنا)
  • فیلم اروپایی Bicycle Thieves (دزد دوچرخه)
  • فیلم اروپایی Wild Strawberries (توت فرنگی های وحشی)
  • فیلم اروپایی Persona (پرسونا)
  • فیلم اروپایی Three Colours: Red (سه رنگ: قرمز)
  • فیلم اروپایی Three Colours: Blue (سه رنگ: آبی)
  • فیلم اروپایی ½8 (هشت و نیم)
  • فیلم اروپایی Breathless (از نفس افتاده)
  • فیلم اروپایی The Last Emperor (آخرین امپراتور)
  • فیلم اروپایی Lawrence of Arabia (لورنس عربستان)

 


بهترین فیلم های اروپایی


در این مقاله به برخی از بهترین فیلم های اروپایی تمام دوران نگاهی خواهیم انداخت؛ فیلم‌های مهم و محبوبی که هواداران بسیاری در سرتاسر جهان دارند.

 

فیلم  Leon: The Professional (لئون: حرفه ای)

فیلم Leon: The Professional (لئون: حرفه ای)، فیلمی فرانسوی و محصول سال 1994 است. ژان رنو و ناتالی پورتمن در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند و کارگردانی آن را لوک بسون بر عهده دارد.

ماتیلدا، دختر دوازده ساله‌ای است که پس از به قتل رسیدن خانواده‌اش، نزد لئون، آدمکشی حرفه‌ای می‌رود و کم‌کم در همین راه قدم می‌گذارد. این فیلم در راتن‌تومیتوز امتیاز 73% را گرفته است.

بهترین فیلم های اروپایی تاریخ

 

فیلم The Pianist (پیانیست)

فیلم The Pianist (پیانیست)، درامی جنگی است و براساس زندگی پیانیست لهستانی-یهودی، ولادیسلاو اشپیلمان ساخته شده است. کارگردانی این فیلم را رومن پولانسکی، کارگردان مشهور لهستانی بر عهده دارد. این فیلم در فهرست 100 فیلم برتر قرن 21 بی بی سی قرار دارد. فیلم The Pianist، جوایز زیادی را از آن خود کرد که از این میان می‌توان به اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای آدرین برودی، اسکار بهترین کارگردانی و همچنین اسکار بهترین فیلمنامه‌ اقتباسی اشاره کرد. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 95% داد.

بهترین فیلم های اروپا

 

فیلم Life Is Beautiful (زندگی زیباست)

یکی دیگر از بهترین فیلم های اروپایی فیلم Life Is Beautiful (زندگی زیباست)، فیلمی ایتالیایی و محصول سال 1997 است. کارگردانی این فیلم را روبرتو بنینی بر عهده دارد. او در این فیلم به ایفای نقش نیز می‌پردازد.

مردی یهودی و پسر خردسالش به اردوگاه کار اجباری آلمانی‌ها برده می‌شوند؛ اما پدر با ترفندهایی مثل شوخ‌طبعی، خیال‌پردازی و… نمی‌گذارد که پسرش از شرایط سخت و طاقت‌فرسای آنجا بویی ببرد.

این فیلم موفق به کسب جوایز بسیاری شد که از این میان می‌توان به اسکار بهترین بازیگرد مرد برای روبرتو بنینی، اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان، اسکار بهترین موسیقی و جایزه‌ بزرگ جشنواره‌ کن اشاره کرد. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 80% را داده است.

لیست بهترین فیلم های اروپایی

 

فیلم A Clockwork Orange (پرتقال کوکی)

فیلم A Clockwork Orange (پرتقال کوکی)، فیلمی به کارگردانی استنلی کوبریک و محصول سال 1971 است. این فیلم براساس رمانی به همین نام نوشته‌ آنتونی بورخس ساخته شده است.

در این فیلم با یک گروه بسیار خشن و قانون‌شکن مواجه هستیم و بعد شیوه‌ درمان رهبر این گروه را مشاهده می‌کنیم.

فیلم در چهار بخش اسکار نامزد شد، اما نتوانست جایزه‌ای را کسب کند. راتن‌تومیتوز، به این فیلم امتیاز 89% داد. پرتقال کوکی یکی از متفاوت‌ترین عنوان‌های فهرست ما از بهترین فیلم های اروپایی است.

بهترین فیلم های کمدی اروپایی

 

فیلم Amelie (آملی)

فیلم Amelie (آملی)، فیلمی فرانسوی و محصول سال 2001 است. کارگردانی این فیلم کمدی-رمانتیک را ژان پیر ژونه بر عهده دارد. فیلم، زندگی پیشخدمتی خجالتی به نام آملی را به تصویر می‌کشد که تصمیم دارد زندگی اطرافیانش را تبدیل به زندگی بهتری کند. این فیلم، پرفروش‌ترین فیلم فرانسویِ اکران شده در آمریکا است. آملی در پنج بخش اسکار نامزد شد، اما نتوانست جایزه‌ای به دست آورد. این فیلم در راتن‌تومیتوز امتیاز 89% را گرفته و یکی دیگر از بهترین فیلم های اروپایی است.

بهترین فیلم های سینمای اروپا

 

فیلم The King’s Speech (سخنرانی پادشاه)

فیلم The King’s Speech (سخنرانی پادشاه)، درامی تاریخی و محصول سال 2010 است. کارگردانی این فیلم را تام هوپر بر عهده دارد. فیلم، روایت‌گر زندگی جرج ششم، پادشاه بریتانیا است و به سلطنت رسیدن ناگهانی‌اش در سال 1936 را به تصویر می‌کشد. فیلم همچنین به پزشک پادشاه که سعی دارد لکنت او را درمان کند می‌پردازد. The King’s Speech برنده‌ چهار جایزه‌ اسکار از جمله اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای کالین فرث و بهترین فیلمنامه‌ شد. کالین فرث در گلدن گلوب نیز توانست این جایزه را از آن خود کند. فیلم با استقبال فراوان منتقدین مواجه شد. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 95% را داده است و به همین دلیل هم عجیب نیست که در فهرست بهترین فیلم های اروپایی قرار بگیرد.

بهترین فیلم های تاریخ اروپا

 

فیلم The Lives of Others (زندگی دیگران)

فیلم The Lives of Others (زندگی دیگران)، درامی آلمانی و محصول سال 2006 است. کارگردانی این فیلم را فلوریان هنکل فون دونرسمارک بر عهده دارد.

این فیلم، داستان ماموری به نام «موئه» را در آلمان شرقی سال 1984 روایت می‌کند که باید در زندگی یک نویسنده و معشوقش تجسس کند. فیلم The Lives of Others توانست اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را از آن خود کند؛ به همین دلیل هم در فهرست بهترین فیلم های اروپایی قرار گرفته است. امتیاز زندگی دیگران در راتن‌تومیتوز 93% است.

بهترین فیلم های اروپایی

 

فیلم Cinema Paradiso (سینما پارادیزو)

فیلم Cinema Paradiso (سینما پارادیزو)، درامی ایتالیای و محصول سال 1988 است که کارگردانی آن را جوزپه تورناتوره بر عهده دارد و قطعا یکی از بهترین فیلم های اروپایی محسوب می‌شود. در این فیلم، کارگردانی دوران کودکی خود و دوستی عمیقش با یک آپاراتچی سینما را به یاد می‌آورد.

موسیقی این فیلم یکی از مشهورترین موسیقی‌های تاریخ سینما است. فیلم توانست جایزه‌ اسکار و بفتای بهترین فیلم خارجی‌زبان، جایزه‌ بزرگ جشنواره‌ کن و چندین جوایز دیگر را از آن خود کند. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 90% داد.

بهترین فیلم های اروپایی تاریخ

 

فیلم Malena (مالنا)

فیلم Malena (مالنا)، درامی کمدی به کارگردانی جوزپه تورناتوره است. این فیلم محصول سال 2000 است.

در شهر کوچکی از ایتالیا پسر نوجوانی، عاشق زنی به نام «مالنا» می‌شود. نقش «مالنا» را مونیکا بلوچی، بازیگر مشهور ایتالیایی ایفا می‌کند. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 54% داد؛ با این حال یکی از بهترین فیلم های اروپایی محسوب می‌شود.

بهترین فیلم های اروپا

 

فیلم Bicycle Thieves (دزد دوچرخه)

فیلم Bicycle Thieves (دزد دوچرخه) که درامی ایتالیایی و محصول سال 1948 است، فیلم بعدی ما در فهرست بهترین فیلم های اروپایی است که ویتوریو دسیکا آن را کارگردانی کرده است. فیلم در سال 2002 از سوی مجله‌ «سایت اند ساوند»، جایگاه ششم را در میان فیلم‌های برتر تمام دوران از آن خود کرد.

در ایتالیای پس از جنگ، دوچرخه‌ مردی از طبقه‌ کارگر دزدیده می‌شود و او و پسرش در صدد پیدا کردن آن برمی‌آیند. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 98% داد.

لیست بهترین فیلم های اروپایی

 

فیلم Wild Strawberries (توت فرنگی های وحشی)

فیلم Wild Strawberries (توت فرنگی های وحشی)، فیلمی سوئدی و محصول سال 1957 است و کارگردانی آن را اینگمار برگمان، کارگردان مشهور سینما بر عهده دارد. این فیلم که یکی دیگر از بهترین فیلم های اروپایی به حساب می‌آید، درباره پروفسوری سال‌خورده است که گذشته‌اش را به یاد می‌آورد. پروفسور بورگ پس از سال‌ها زندگی توام با سردی، مجبور می‌شود که با بیهودگی هستی خود مواجه شود.

این اثر برنده‌ جایزه خرس طلایی جشنواره برلین در سال 1958 و جایزه‌ گلدن گلوب برای بهترین فیلم خارجی‌زبان در سال 1960 شد. فیلم Wild Strawberries از نخستین نمونه‌های برجسته‌ استفاده از جریان سیال ذهن در سینما است. فیلم، تمی فلسفی دارد و مسائلی مثل خودشناسی و وجود را مطرح می‌کند. می‌توان گفت که فیلم Wild Strawberries، مشهورترین فیلم برگمان است و یکی از بهترین آثار تاریخ سینما به‌شمار می‌رود. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 95% داد.

بهترین فیلم های کمدی اروپایی

 

فیلم Persona (پرسونا)

فیلم Persona (پرسونا)، درامی روان‌شناسانه و محصول سال 1966 است. کارگردانی این فیلم سوئدی را اینگمار برگمان بر عهده دارد.

آلما، پرستار جوانی است که باید از الیزابت مراقبت کند. الیزابت، بازیگری است که در طول اجرای نقش الکترا، لال شده و حرف نمی‌زند. آلما مدام با او حرف می‌زند، اما پاسخی دریافت نمی‌کند. سرانجام آلما اسرارش را به الیزابت می‌گوید و پس از آن متوجه چیزی می‌شود.

برخی از منتقدین معتقدند که منبع الهام این فیلم، نمایشنامه‌ «قوی‌تر» آگوست استریندبرگ است. برگمان، فیلمنامه را در نه هفته و هنگامی که از بیماری ذات‌الریه رنج می‌برد نوشت. این فیلم، یکی از مطرح‌ترین آثار هنری از دیدگاه منتقدین و فیلمسازان است. سوزان سانتاگ، نظریه‌پرداز ادبی از فیلم با عنوان شاهکار برگمان یاد کرده است. فیلم Persona در سال 1972 توسط ماهنامه‌ «سایت اند ساند» در میان ده فیلم برتر تمام ادوار جایگاه پنجم را از آن خود کرد.

در سال 2001 راجر ایبرت، فیلم Persona را به فهرست کتاب «فیلم‌های بزرگ» خود اضافه کرد و نوشت: «فیلمی که پس از چندین سال، به دلیل زیبایی تصاویرش و همچنین امیدمان برای درک اسرارش، به آن رجوع می‌کنیم».

منتقدین، نقش‌آفرینی بیبی اندرسون را تحسین کردند و او موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن از مراسم جوایز گلدبگ شد. فیلم توانست در مراسم جوایز گلدبگ، جایزه بهترین فیلم را نیز از آن خود کند.

بهترین فیلم های سینمای اروپا

 

فیلم Three Colours: Red (سه رنگ: قرمز)

فیلم Three Colours: Red (سه رنگ: قرمز)، آخرین فیلم از سه‌گانه‌ مشهور کیشلوفسکی، کارگردان سرشناس لهستانی است. این فیلم که جزو بهترین فیلم های اروپایی محسوب می‌شود، محصول سال 1994 است.

یک مدل، با قاضی بازنشسته‌ای مواجه می‌شود که علاقه دارد زندگی دیگران را استراق سمع کند.

این فیلم در سه بخش اسکار نامزد شد. فیلم Three Colours: Red بسیار تحسین شد و نقدهای مثبت زیادی دریافت کرد. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 100% داد.

بهترین فیلم های اروپا

 

فیلم Three Colours: Blue (سه رنگ: آبی)

فیلم Three Colours: Blue (سه رنگ: آبی)، نخستین فیلم از سه‌گانه‌ مشهور کیشلوفسکی است و ژولیت بینوش در آن به ایفای نقش می‌پردازد. این فیلم محصول سال 1993 است و یکی دیگر از بهترین فیلم های اروپایی به حساب می‌آید.

زنی در یک سانحه‌ رانندگی، همسر و فرزندش را از دست می‌دهد و حالا تقلا می‌کند که راهی را برای ادامه‌ زندگی پیدا کند. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 98% داد.

بهترین فیلم های اروپایی

 

فیلم ½8 (هشت و نیم)

فیلم ½8، کمدی-درامی سورئالیستی و محصول سال 1963 است. کارگردانی این فیلم ایتالیایی را فدریکو فلینی بر عهده دارد. این فیلم یکی از بهترین آثار تاریخ سینما و همچنین یکی از بهترین فیلم های اروپایی به شمار می‌رود.

کارگردانی در طی ساخت فیلمش، خاطرات دوران کودکی و فانتزی‌های خود را به یاد می‌آورد.

این فیلم موفق به کسب دو جایزه‌ اسکار از جمله بهترین فیلم خارجی‌زبان شد. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 98% را داده است.

بهترین فیلم های اروپایی تاریخ

 

فیلم Breathless (از نفس افتاده)

فیلم Breathless (از نفس افتاده)، درامی جنایی و محصول سال 1960 است. کارگردانی این فیلم فرانسوی را ژان لوک گدار، کارگردان سرشناس سینما بر عهده دارد. این فیلم یکی از نخستین آثار موج نوی سینمای فرانسه و از بهترین فیلم های اروپایی محسوب می‌شود.

یک سارق، پلیسی را به قتل می‌رساند و تحت تعقیب قرار می‌گیرد. او با روزنامه‌نگاری آمریکایی آشنا می‌شود و از زن می‌خواهد که با او به ایتالیا بگریزد. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 97% داد.

بهترین فیلم های اروپا

 

فیلم The Last Emperor (آخرین امپراتور)

فیلم The Last Emperor (آخرین امپراتور)، فیلمی حماسی و محصول سال 1987 است. کارگردانی این فیلم را برناردو برتولوچی، کارگردان سرشناس ایتالیایی بر عهده دارد. فیلم، داستان آخرین امپراتور چین را به تصویر می‌کشد.

این اثر که یکی از بهترین فیلم های اروپایی است، برنده‌ 9 جایزه‌ اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه‌ اقتباسی شد. این فیلم همچنین برنده‌ 4 جایزه‌ گلدن گلوب از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی و بهترین فیلمنامه شد. فیلم The Last Emperor، جوایز متعدد دیگری را نیز کسب کرد. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 91% داد.

لیست بهترین فیلم های اروپایی

 

فیلم Lawrence of Arabia (لورنس عربستان)

فیلم Lawrence of Arabia (لورنس عربستان)، فیلمی حماسی-تاریخی و محصول سال 1962 است. کارگردانی این فیلم بریتانیایی را دیوید لین بر عهده دارد. پیتر اوتول، عمر شریف و آنتونی کوئین در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند.

این اثر که از بهترین فیلم های اروپایی است، زندگی توماس ادوارد لورنس، مامور بریتانیایی را به تصویر می‌کشد که موفق شد در طول جنگ جهانی اول، قبایل مختلف و جنگجوی اعراب را برای مبارزه با ترک‌ها متحد کند.

فیلم جوایز متعددی را از آن خود کرد که از این میان می‌توان به 7 جایزه‌ اسکار مثل بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد اشاره کرد. راتن‌تومیتوز به این فیلم امتیاز 98% داد. فیلم لورنس عربستان در فهرست بهترین فیلم‌های واقعی هم قرار گرفته که از اینجا می‌توانید سری به آن مقاله بزنید.

بهترین فیلم های کمدی اروپایی

در این مقاله سعی کردیم برخی از بهترین فیلم‌ های اروپایی را معرفی کنیم؛ آثار مهم و ماندگاری که هیچ‌گاه فراموش نخواهند شد. نظر شما در خصوص این فیلم‌ها و سینمای اروپا چیست؟ به کدام‌ یک از این فیلم‌ها علاقه‌مندید؟ فیلم‌ های اروپایی محبوبتان کدامند؟ سینمای کدام کشور اروپایی را بیشتر می‌پسندید؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
من
.
25 دی 1398، 14:54
پاسخ
0
0
مرسی بابت معرفی فیلم ها، لیست بسیار خوبیه. من خودم تو این لیست حرفه ای رو انتخاب میکنم و بعدش هم فیلم های برگمار ...
جدول فروش فیلم ها
 • 163.5 میلیون دلار
  سریع و خشن 9
  اکران: 25 ژوئن 2021
 • 157.5 میلیون دلار
  یک مکان آرام 2
  اکران: 28 می 2021
 • 154.8 میلیون دلار
  بیوه سیاه
  اکران: 09 جولای 2021
 • 51.4 میلیون دلار
  Space Jam: A New Legacy
  اکران: 16 جولای 2021
 • 50 میلیون دلار
  بچه رئیس 2
  اکران: 02 جولای 2021
 • 40.4 میلیون دلار
  The Forever Purge
  اکران: 02 جولای 2021
 • 16.9 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 13.4 میلیون دلار
  Snake Eyes
  اکران: 23 جولای 2021
 • 7 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.5 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.36 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 950 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400