چرا باید خودروی خود را گازسوز (CNG) کنیم؟

چرا باید خودروی خود را گازسوز (CNG) کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

طی چندین سال گذشته استقبال از خودروهای گازسوز بیشتر شده و بسیاری با گازسوز كردن خودرو، گاز طبیعی را به عنوان سوخت اصلی جایگزین بنزین کرده‌اند.

صنعت اکتشاف و استخراج نفت یک صنعت چند میلیارد دلاری در سرتاسر جهان است و امروزه تقریبا تمام انسان‌های روی کره زمین برای زندگی به فرآورده‌های نفتی وابسته هستند. تخمین زده می‌شود که مصرف سوخت در جهان طی 20 سال گذشته افزایش 36 درصدی داشته و در کنار این موضوع، پیش‌بینی می‌شود در طی تنها 3 دهه، 2 میلیارد نفر به جمعیت کره زمین اضافه شوند.

2015 CNG Chevrolet / دوگانه سوز كردن خودرو

همچنین با افزایش قیمت بنزین در کشورهای مختلف از جمله ایران، استفاده از خودروهای بنزینی برای بسیاری از مردم صرف اقتصادی ندارد. در کشور ما که خودروهای برقی و هیبریدی یا پیدا نمی‌شوند و یا اگر پیدا شوند با قیمت‌های فضایی به فروش می‌رسند، تنها جایگزینی که برای بنزین باقی می‌ماند دوگانه سوز كردن خودرو و استفاده از گاز طبیعی فشرده یا سی‌ان‌جی است. ما در این مطلب به دوگانه سوز كردن خودرو و مزایا و معایب خودرو گازسوز نگاهی می‌اندازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


گاز CNG چیست؟


سی‌ان‌جی یک سوخت فسیلی تجدیدناپذیر است که از آن می‌توان برای پخت‌وپز، گرمایش و تولید برق استفاده کرد؛ اما یکی دیگر از موارد مصرف این گاز، تامین سوخت مورد نیاز خودرو است. گاز طبیعی، زمانی تولید می‌شود که حیوانات و گیاهان مرده در لایه‌های زیرین زمین برای مدت طولانی (میلیون‌ها سال) تحت فشار و گرمای بسیار زیادی قرار بگیرند.

این گاز هیچ رنگ و بویی ندارد و از مقادیر زیادی متان و چند هیدروکربن دیگر تشکیل شده است. از آنجایی که گاز CNG به راحتی قابل اشتعال است، به یکی از پرمصرف‌ترین منابع انرژی در جهان تبدیل شده است.

 


مزایا و معایب گاز CNG


گاز طبیعی هم مانند تمامی منابع انرژی دیگر، مزایا و معایب مختلفی دارد. در ادامه به مزایا و معایب خودرو گازسوز اشاره می‌کنیم.

 

مزایای خودرو گازسوز

 1. یکی از مزایای خودرو گازسوز، آلودگی اندک آن است. از میان تمامی سوخت‌های فسیلی، گاز طبیعی کمترین آلایندگی را دارد. با گازسوز كردن خودرو می‌توانیم از میزان آلایندگی آن بکاهیم.
 2. دومین مزیت گازسوز كردن خودرو، قیمت کمتر گاز طبیعی نسبت به سایر منابع سوختی مثل بنزین است.
 3. از دیگر مزایای خودروهای گازسوز این است که استفاده از CNG دردسر زیادی ندارد. در حقیقت اگر ما برای پخت‌وپز و یا تولید برق از این گاز استفاده می‌کنیم، می‌توانیم با گازسوز كردن خودرو به راحتی از این گاز برای تامین سوخت خودرو هم استفاده کنیم.
 4. یکی از نگرانی‌های عمده هنگام استفاده از سیلندرهای گاز مایع و یا هر نوع سوختی، احتمال نشت سوخت و آتش‌سوزی است. از آنجایی که گاز طبیعی وزن سبک‌تری از هوا دارد، در صورت نشت، به سرعت در هوا پخش شده و از بین می‌رود.
 5. گاز طبیعی به وفور یافت می‌شود. به عقیده کارشناسان میزان گاز طبیعی که هم اکنون در دسترس بشر قرار دارد از نفت خام نیز بیشتر است.
 6. انتقال این گاز بسیار آسان است. با چندین شبکه لوله می‌توان این گاز را به سادگی به نقاط مختلف انتقال داد.
 7. در مقایسه با دیگر سوخت‌ها مثل گاز پروپان، گاز طبیعی هنگام سوختن، انرژی بیشتری تولید می‌کند.

مزایا و معایب خودروهای گازسوز

 

معایب خودرو گازسوز

 1. با وجود سبک‌تر بودن این گاز از هوا، نمی‌توانیم این حقیقت که این گاز به راحتی قابل اشتعال است را نادیده بگیریم. علاوه بر این از آنجایی که گاز طبیعی بدون بو است، در صورت نشت به سختی می‌توانیم متوجه شویم.
 2. گاز طبیعی یک منبع تجدیدناپذیر بوده و در آینده ممکن است به سختی یافت شود.
 3. بزرگترین ایراد گاز CNG این است که این گاز از خود کربن دی اکسید ساطع می‌کند که برای اتمسفر زمین بسیار سمی است.
 4. گاز طبیعی پیش از آن که برای استفاده توسط مردم آماده شود، ابتدا باید چند اجزا تشکیل دهنده خود را از دست بدهد. به همین دلیل پردازش و آماده‌سازی این گاز به زمان و نیروی کار زیادی نیازمند است.
 5. یکی دیگر از معایب بزرگ گازسوز كردن خودرو، هنگام ذخیره‌سازی آن به چشم می‌آید. از آنجایی که حجم این گاز 4 برابر بنزین است، برای ذخیره کردن آن به هزینه و فضای اضافی نیاز است.

 


تفاوت CNG و LPG


عمده تفاوت CNG و LPG در موارد استفاده آن‌ها است. گاز CNG بیشتر در خودروها و یا لوکوموتیوها کاربرد دارد و در حال حاضر کشوری که بیشترین خودرو و وسیله‌نقلیه گاز سوز در جهان را دارد ایران است. همچنین این گاز در بسیاری از شهرها از طریق لوله به خانه‌ها و ساختمان‌ها ارسال می‌شود؛ اما گاز مایع یا LPG در مناطقی که لوله‌کشی گاز وجود ندارد برای گرمایش، پخت‌وپز و تولید برق مورد مصرف قرار می‌گیرد.

Ford F-150 / گاز سوز دستی

علاوه بر این یخچال‌های گازی و سیستم‌های تهویه هوا نیز از گاز LPG استفاده می‌کنند؛ اما به دلیل خطر آتش‌سوزی از این گاز کمتر در وسایل حمل و نقل استفاده می‌شود.

 

تولید

گاز طبیعی پس از گذشت میلیون‌ها سال در اعماق زمین تولید می‌شود. این گاز پس از اکتشاف از زمین خارج شده و هرگونه ناخالصی مثل آب از آن گرفته شده تا آماده استفاده عمومی شود؛ اما LPG زمان پالایش نفت تولید می‌شود. علاوه بر این هنگامی که گاز طبیعی و یا نفت از زمین خارج می‌شوند هم می‌توان از آن‌ها گاز مایع گرفت.

 

قیمت

موضوع مهمی که هنگام مقایسه این دو گاز باید به آن توجه داشت، بحث هزینه است. CNG به طور معمول از LPG ارزان‌تر است؛ اما از آنجایی که پروپان هنگام اشتعال دو برابر گاز طبیعی، انرژی تولید می‌کند از این نظر به صرفه‌تر است. البته این مورد بیشتر به قیمت این دو گاز در مناطق مختلف بستگی دارد.

 

دسترسی

Honda Civic GX CNG / دوگانه سوز خودرو

CNG و LPG هردو به شبکه‌های پخش گسترده‌ای نیاز دارند؛ اما LPG نسبت به گاز طبیعی بیشتر در دسترس است. گاز طبیعی ابتدا باید از محل استخراج از طریق لوله به مناطق پخش منتقل شود و سپس به مناطق مسکونی و شهرها برسد.

 

انرژی تولید شده

گاز مایع نسبت به گاز طبیعی ارزش حرارتی بیشتری دارد. این به آن معناست که گاز مایع نسبت به گاز طبیعی انرژی بیشتری تولید می‌کند.

 


نگاه جهانی به خودروهای گازسوز


در حال حاضر خودروهای گازسوز در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال آلمان از یک سیستم مالیاتی اعتباری برای ترویج استفاده از گاز طبیعی برای وسایل‌نقلیه استفاده می‌کند. اتحادیه اروپا نیز برنامه ویژه‌ای برای دسترسی آسان‌تر مردم به گاز طبیعی در نظر دارد.

به طور کلی تخمین زده می‌شود که در حال حاضر بیش از 20 میلیون خودرو گازسوز در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 


چه ماشین هایی برای گازسوز شدن مناسب هستند؟


اختلافات زیادی میان کارشناسان در این زمینه وجود دارد. نکته‌ای که هنگام گازسوز کردن خودرو باید به آن توجه کنید این است که بیشتر فضای صندوق عقب خودرو شما، به‌وسیله یک سیلندر گاز بزرگ اشغال خواهد شد. همچنین این سیلندر باید دم دست باشد تا به راحتی بتوانید آن را پر کنید و یا یک سیلندر دیگر را جایگزینش کنید؛ به همین دلیل خودروهایی که سایز و اندازه کوچکی دارند، مناسب گازسوز شدن نیستند.

مزایای خودرو گازسوز

اما خودروهای بزرگتر که حجم موتور بیشتری هم دارند علاوه بر قدرت، دوام کافی برای حمل یک سیلندر اضافی را هم دارند. نکته مهم بعدی در ارتباط با خودروهای امروزی، کامپیوتر مرکزی آن‌ها است. بسیاری از این کامپیوترها برای بهینه‌سازی عملکرد موتور با بنزین طراحی و ساخته شدند و در صورتی که شما منبع سوخت را با گاز طبیعی جایگزین کنید، ممکن است ماشین به خوبی روز اول کار نکند. از آنجایی که خودروهای قدیمی فاقد این سیستم‌ها هستند، با اطمینان خاطر بیشتری می‌توان آن‌ها را گازسوز کرد.

گازسوز کردن خودرو معایب و مزایای مختلفی دارد. این گاز با وجود تمام معایبش یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین سوخت‌های فسیلی جهان است و می‌توان گفت تا زمانی که سوخت بهتری به جای بنزین پیدا شود، گاز CNG بهترین جایگزین خواهد بود. نظر شما درباره گازسوز کردن خودرو چیست؟ آیا خودروی شما دوگانه سوز است؟ لطفا در پایین همین صفحه، نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5