بررسی فیلم Midsommar؛ داستان، بازیگران و نمرات منتقدین

فیلم Midsommar محصول سال 2019 و یکی از عجیب‌ترین آثار ترسناک امسال است که در این مقاله مروری بر داستان، بازیگران و نمرات منتقدین آن خواهیم داشت. با پلازامگ همراه باشید.

فیلم Midsommar از جمله فیلم‌های ترسناکی است که سروصدای زیادی را به پا کرد. کارگردان این فیلم «اری استر» است که در کارنامه خود فیلم ترسناک دیگری با نام Hereditary را هم دارد. این فیلم با همکاری آمریکا و سوئد در تابستان و پاییز 2018 در شهر بوداپست ضبط شده و به عنوان فیلم ترسناک اسلشر درباره فرقه‌ای سوئدی است. اسلشر گونه‌ای از فیلم ترسناک یا دلهره‌آور است که در آن، قاتلی که معمولاً دچار مشکلات روانی است، قربانی یا قربانی‌هایی (معمولاً از پیش انتخاب‌شده) را با سلاح سرد به قتل می‌رساند. میدسامر نقدها و نمرات مثبتی را از سوی منتقدین دریافت کرد که بسیاری از آنان کارگردانی «استر» و بازی «فلورانس پیو» را قابل ستایش دانستند.

نقد و بررسی فیلم Midsommar / میدسامر

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


داستان فیلم Midsommar


موضوع فیلم Midsommar / میدسامر

«دنی» (با بازی فلورانس پیو) و «کریستن» (با بازی جک رینور) زوجی هستند که رابطه آن‌ها در حال فروپاشی است اما بخاطر حادثه غم‌انگیزی که برای خانواده دنی افتاده، همچنان با هم در ارتباط هستند. دنی که بخاطر مرگ خانواده‌اش از نظر احساسی آسیب‌پذیر شده بود، تصمیم می‌گیرد تا با کریستن و دوستانش برای حضور در جشن تابستانه‌ای که هر 90 سال یک بار در شهر دور افتاده‌ای در سوئد برگزار می‌شود، بپیوندد. ماجرا از جایی عجیب می‌شود که مردم، آن‌ها را به شرکت در فستیوال دعوت می‌کنند.

 


تریلر فیلم ترسناک میدسامر


در ویدیوی بالا می‌توانید تریلر فیلم Midsommar را تماشا کنید و با فضای آن بیشتر آشنا شوید.

 


بازیگران فیلم Midsommar


فیلم میدسامر بازیگران اصلی زیادی ندارد. همانطور که گفتیم دنی و کریستن به همراه سه دوست دیگر خود قصد سفر به سوئد برای شرکت در فستیوال محلی آن‌جا را دارند. دنی به تازگی پدر، مادر و خواهر خود را در اثر خودکشی با گاز کربن از دست داده و دچار فروپاشی روحی شده است. در این فیلم «فلورانس پیو» نقش دنی را ایفا می‌کند. «پیو» حدود دو سال است که در سینما پرکار شده و در کارنامه خود فیلم‌های «لیدی مکبث»، «مبارزه با خانواده‌ام»، فیلم سینمایی «بیوه سیاه» که در سال 2020 منتشر می‌شود و فیلم «زنان کوچک» را دارد. برای خواندن بررسی فیلم‌های «بیوه سیاه» و «زنان کوچک» از سایت پلازامگ بر روی اسم آن‌ها کلیک کنید.

فیلم ترسناک Midsommar

کریستن (با بازی جک رینور) دیگر شخصیت اصلی این فیلم است. کریستن به دعوت یکی از دوستانش برای تکمیل کردن پایان‌نامه خود قصد سفر به سوئد و شرکت در این فستیوال را دارد.

بازیگران فیلم ترسناک میدسامر

«پلی» (Pelle) یکی دیگر از شخصیت های داستان است که Vilhelm Blomgren نقش آن را بازی می کند. «پلی» اهل سوئد است و دوستانش را برای فستیوال به آنجا دعوت کرده است.

نقد و بررسی فیلم Midsommar / میدسامر

«جاش» (با بازی William Jackson Harper) و «مارک» (با بازی Will Poulter) دو نفر از دیگر شحصیت‌های این فیلم هستند. این دو همکلاسی و دوست کریستن و پلی هستند که به فستیوال دعوت شده‌اند.

 بازیگران فیلم ترسناک میدسامر

در جدول زیر می‌توانید فهرست بازیگران فیلم Midsommar و نقش‌های آن‌ها را مشاهده کنید.

نام بازیگر نقش
 فلورانس پیو / Florence Pugh  دنی / Dani
جک رینور / Jack Reynor کریستن / Christian
ویلهلم بلوگرن / Vilhelm Blomgren پلی / Pelle
ویلیام جکسون هارپر / William Jackson Harper جاش / Josh
ویل پولتر / Will Poulter مایک / Mike
ایزابل گریل / Isabelle Grill ماجا / Maja
جولیا رگنارسون / Julia Ragnarsson اینگا / Inga
آرچی مادکوی / Archie Madekwe  سایمون / Simon

 

فیلم Midsommar

 


نکات جالب درمورد فیلم ترسناک Midsommar


 • درجه رده‌بندی فیلم در اصل برای بزرگسال بود. طبق گفته کارگردان، آن‌ها برای نمایش بر روی پرده در آمریکا مجبور به حذف 30 دقیقه از فیلم شدند. البته بعد از تمام شدن اکران، کارگردان نسخه ویرایشی خود را بطور کامل در نسخه بلو-ری منتشر کرد.
 • با اینکه داستان در سوئد اتفاق می‌افتد، اما بیشتر قسمت‌های فیلم در کشور مجارستان ضبط شده است.
 • شخصیت «مارک» در فیلم از حشرات متنفر است. این ویژگی بر اساس روحیات کارگردان فیلم یعنی «اری استر» نمایش داده شده، زیرا او نیز بیماری ترس از نیش حشرات را دارد و همیشه دو جفت جوراب روی شلوار خود می‌پوشد تا از نیش حشرات دور بماند.
 • بسیاری از دیالوگ‌هایی که در فیلم به زبان محلی گفته می‌شود زیرنویس ندارند. دلیل این اتفاق این است که بیننده بیشتر احساس ترس و غریب بودن شدن داشته باشد و متوجه نشود چه اتفاقاتی در پس پرده درحال وقوع است.
 • پلی در دیالوگی اشاره می‌کند که «ماجا» به سن ازدواج رسیده که در سوئد سن 15 سالگی است. بازیگر این نقش یعنی «ایزابل گریل» در زمان فیلمبرداری 20 سال داشت.
 • بجز تریلر، هیچ سکانسی در فیلم وجود ندارد که خورشید در آن مشخص باشد. کارگردان بعدا در نسخه ویرایشی خود یک سکانس از خورشید به فیلم اضافه کرد.
 • «ویلیام جکسون هارپر» تنها بازیگر آمریکایی این فیلم است. جک رینور ایرلندی است و فلورانس پیو و ویل پولتر هردو انگلیسی هستند. سایر بازیگران نیز اصالت سوئدی، بریتانیایی و مجارستانی دارند.
 • ساخت و تولید این فیلم بلافاصله بعد از انتشار Hereditary 2018 آغاز شد.
 • این فیلم درواقع قرار بود اولین فیلم ترسناک «اری استر» باشد. بنای Hereditary در ابتدا یک درام خانوادگی بود و بعدا تبدیل به فیلم ترسناک شد.
 • در فیلم وقتی بازیگران در حال رانندگی به سمت مقصد هستند، بنر زرد رنگی را می‌بینند که بر روی آن نوشته HÄLSINGLAND که یکی از استان‌های سوئد است و شهر Harga در آن واقع شده است. این بنر در ابتدا شاید عادی به نظر بیاید ولی در اصل یعنی «مهاجرت گروهی به HÄLSINGLAND را متوقف کنید. برای داشتن استانی آزاد در انتخابات شرکت کنید».
 • «فلورانس پیو» در دو فیلمی که در سال 2019 بازی کرده، بر سر خود تاج گل دارد. یکی در فیلم «زنان کوچک» و دیگری در میدسامر که پوستر اصلی این فیلم است.

**دو نکته بعدی حاوی اسپویلر است**

 • در پایان فیلم وقتی دنی را بلند کردند تا به سمت میز شام ببرند، می‌توانید صورت خواهرش را بین درختان ببینید. (زمان 01:49:32)
 • قضیه گل‌ها در فیلم به این منظور است که روند تبدیل شدن به یکی از اعضای جامعه روستا را نشان دهد. در ابتدا دیدیم که دنی در توهمات خود، روی دست‌هایش چمن درحال روییدن بود و با حرکت دستانش، گیاهان تکان می‌خوردند. در پایان نیز دیدیم که سرتاسر با گل پوشیده شده بود.

 


نقد و نمرات منتقدین به فیلم Midsommar


نقد و بررسی فیلم Midsommar / فیلم ترسناک میدسامر

در سایت متاکریتیک 54 نقد مختلف روی فیلم میدسامر 2019 انجام شده است. در این بین، 42 نقد مثبت، 10 نقد متوسط و 2 نقد منفی هستند. در ادامه مروری بر برخی از این نقدها و نمرات منتقدین به این فیلم خواهیم داشت.

 

The Telegraph / تیم رابی: 100

اگر فیلم شوکه کننده پارسال یعنی Hereditary یک چیز به ما درمورد کارگردان با استعداد این فیلم آموخته باشد، این است که نباید ذره‌ای به «اری استر» اعتماد کنیم! این فیلم به نوعی می‌تواند پاسخی به فیلم The Wicker Man محصول سال 1973 باشد، اما بدین معنی نیست که بتوانید وقایع این فیلم را پیش‌بینی کنید.

 

The Guardian / پیتر بردشاو: 100

این فیلم کاملا لذت بخش است، سفری که با پارانویا ترکیب شده و لحظات پایانی فیلم در اوج آن قرار دارد.

 

RogerEbert.com / تومریس لافلی: 100

یک فیلم آخر زمانی پر تب و تاب که حول محور مسائل فرقه‌ای می‌گردد. این‌بار خبری از خانه و غارهای ترسناک نیست؛ آماده باشید تا توسط یک خانواده رنج‌آور احساس خفگی کنید!

 

The Film Stage / کانر اُ دانل: 91

فیلم میدسامر شما را در معرض نور خورشید و ترس قرار می‌دهد تا به شما چیزی را ارائه کند که ترسناک‌تر و غیر قابل پیش‌بینی‌تر از فیلم قبلی است.

 

Uproxx / وینس منسینی: 91

هر سکانس از میدسامر به شما احساس حضور در یک فستیوال را می‌دهد که در آن خوشحالید و راضی هستید که شما را با خود همراه کند. مانند قدم زدن در کابوس شبانه‌ای که پر از نور خورشید و گل‌های افتابگردان است.

نقد و بررسی فیلم ترسناک Midsommar / میدسامر

 

Consequence of Sound / تریس ثرمن: 91

با اینکه فیلم Midsommar مستقیما شما را نمی‌ترساند، اما این فیلم بی‌شک استوارترین بیننده را هم تکان خواهد داد. این فیلم طرفداران فیلم قبلی استر را راضی خواهد کرد چرا که بیشتر از قبل با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. تماشای آن را از دست ندهید.

 

Los Angles Times / جاستین چنگ: 90

تاثیری که جادوی فیلم بر مخاطب می‌گذارد کاملا واضح است؛ فضایی رویایی و پوچ. اما بی شک نقطه تاثیرگذار آن، پس از تماشا فیلم است که بیننده را دچار وحشت می‌کند.

 

IGN / ویتنی سیبولد: 90

به غیر از پایان مشکل ساز فیلم، میدسامر احساسات را جریحه‌دار و مخاطب را به سفری مرموز هدایت می‌کند که به آهستگی ترس بر او چیره شود. سپس اردوی تابستانی را تبدیل به کابوسی عجیب می‌کند که بیننده را غافلگیر کند.

 

Wall Street Journal / جان اندرسون: 70

خیلی چیزها در مورد میدسامر امکان‌پذیر است، اما قطعا هیچ فیلمی مانند آن وجود ندارد.

 

Movie Nation / راجر مور: 63

نمی‌توانم بگویم که از این فیلم لذت بردم، اما میدسامر کاری با من کرد که هر کس فیلم Midnight Sun را برای اولین بار ببیند آن را تجربه می‌کند. این فیلم مرا تمام شب بیدار نگه داشت.

نقد و بررسی فیلم Midsommar / میدسامر

در این مقاله سعی کردیم مروری بر داستان فیلم و بازیگران آن داشته باشیم. همچنین نکات جالب فیلم را به همراه نمرات و نظرات منتقدین ارائه دادیم. نظر شما در مورد این فیلم چیست؟ آیا میدسامر توانست انتظارات‌تان را از یک فیلم ترسناک برآورده کند؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
مونا جلالی 20 دی 1398، 21:07

من که خیلی این فیلم رو دوست داشتم. فیلم قبلی کارگردان یعنی Hereditary هم برام جذاب بود. به نظرم این کارگردان توو ژانر ترسناک خیلی قوی و متفاوت ظاهر شده. اما به عقیده من میدسامر فیلم اسلشر نیست. فیلم‌های اسلشر پر از صحنه‌های خون و خونریزی‌ان، میدسامر هم با اینکه سکانس‌های خشنی داره اما از جنس اسلشر نیست. شاید بشه به فیلمای آری استر عنوان ترسناک فرقه‌ای رو داد؛ چون فیلم قبلیش هم درواقع به یه فرقه خاصی پرداخته بود.

معین نسیم دوست 21 دی 1398، 11:27

منم همینطور. اگه بخوام برای توصیف فیلم از یه کلمه استفاده کنم میگم خیلی فیلم "مریضی" هست! Hereditary واقعا فضا و ایده نابی داشت و قابل پیش بینی نبود. منم موافقم که این فیلم اسلشر نیست، همون Horror Folklore به نظرم تعریف دقیق تری براش هست.

ارام تهران 29 دی 1398، 12:39

به نظر من فیلم قشمگی بود ولی اینکه اسمش رو ترسناک یاد کنیم بنظرم قابل تطبیق نیست من 14 سالمه و به نظرم هر ژانری میتونست باشه جز ترسناک

معین نسیم دوست 01 بهمن 1398، 14:57

عوامل زیادی توی طبقه‌بندی کردن فیلم در رده "ترسناک" نقش دارن. صحنه‌های خشن. موجودات ترسناک. موسیقی مرموز و رعب آور. داستان مبهم. ایجاد احساس ترس از چیزی ناشناخته و نا معلوم. این فیلم حداقل 3 مورد از این 5 مورد رو داشت و به همین دلیل میتونه ترسناک هم باشه. حالا اینکه شما شجاع هستی، بحث جداست و قابل تحسین :D