آموزش گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10

از آنجایی که می‌توان به روش‌های مختلف از صفحه نمایشگر در سیستم عامل‌های مختلف اسکرین شات گرفت، در این مقاله قرار است روش‌های گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 را به شما آموزش دهیم.

اسکرین شات درواقع یک تصویر دیجیتالی است که محتویات نمایشگر کامپیوتر یا موبایل از طریق آن قابل ضبط است و کاربردهای متفاوتی دارد. درواقع از اسکرین شات‌ها می‌توان برای کارهای آموزشی، نشان دادن موضوعی خاص به کاربری دیگر که امکان ارسال فایل وجود ندارد و یا عیب‌یابی کامپیوتر استفاده کرد. شاید با خود بگویید برای اسکرین شات دکمه مربوط به آن را در کیبورد فشار می‌دهیم و مابقی کار را ادامه خواهیم داد؛ اما خوب است بدانید که روش‌های دیگری هم برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10، مثلا وقتی بخواهید فقط از یک پنجره اسکرین شات بگیرید و یا اینکه در اسکرین شات به یک بخش از نمایشگر نیاز داشته باشید نیز وجود دارند.

prnscr / snagit/ عکس گرفتن از صفحه در ویندوز 10

همچنین علاوه بر دکمه یاد شده، ابزارهایی هم برای این کار در ویندوز در نظر گرفته شده‌اند. در ویندوز 10 این کار به چند روش می‌تواند انجام شود و ما در ادامه به آموزش عکس گرفتن از صفحه کامپیوتر در ویندوز 10 با راهکارهای مختلف پرداخته‌ایم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • روش‌ های گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10
    • روش اول: استفاده از دکمه پرینت اسکرین (PrtScr)
    • روش دوم: استفاده از ابزار Snipping Tool در ویندوز 10
    • روش سوم: استفاده از میانبرهای کیبورد در Game Bar در ویندوز 10
    • روش چهارم: با Snagit اسکرین شات های بهتری ثبت کنید
  • سخن پایانی

 


روش های گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10


اسکرین شات یکی از امکاناتی است که در سیستم عامل‌ها برای تهیه تصویری از نمایشگر قرار داده شده است. در این مقاله قرار است در مورد اسکرین شات در ویندوز 10 صحبت کنیم و ببینیم که در این سیستم عامل این کار به چه روش‌هایی امکان‌پذیر است. در ادامه می‌توانید ویدیویی نیز در این باره مشاهده کنید.

 

روش اول: استفاده از دکمه پرینت اسکرین (PrtScr)

همان‌طور که می‌دانید و شاید پیش از این هم از دکمه پرینت اسکرین استفاده کرده باشید، این دکمه تصویری از نمایشگر را ضبط کرده و در حافظه کلیپبورد ذخیره می‌کند. از آنجا به بعد شما می‌توانید آن را در هر نرم افزاری که امکان پشتیبانی از تصویر آن را دارد پیست کرده و کارهایی که می‌خواهید را با آن انجام دهید. درواقع از تصویر ثبت شده توسط دکمه اسکرین شات، می‌توانید بدون ذخیره کردن هم استفاده کنید.

prnscr / snagit/ عکس گرفتن از صفحه در ویندوز 10

خوب است به این نکته هم اشاره کنیم که دکمه اسکرین شات در کیبورد قرار دارد و ممکن است برچسب و یا نام آن در کیبوردهای مختلف متفاوت باشد. معمولا این دکمه با برچسب‌هایی مانند PrtScn، برچسب PrntScrn، برچسب Print Sc یا اسامی مشابه در کیبورد مشاهده می‌شود. در بیشتر کیبوردها هم این دکمه بین دکمه‌های F12 و Scroll Lock قرار دارد. به یاد داشته باشید که در برخی از کیبوردها علاوه بر فشردن دکمه پرینت اسکرین، باید از دکمه Fn نیز استفاده کنید. هرچند با فشردن دکمه‌های یاد شده ممکن است اتفاق خاصی صورت نگیرد، اما به یاد داشته باشید که تصویر ثبت شده در حافظه کلیپبورد قرار دارد و می‌توانید آن را در برنامه‌‎های مختلف که از تصویر پشتیبانی می‌کنند، از طریق پیست کردن (Past) استفاده کنید.

خرید کیبورد گیمینگ (کیبورد مخصوص بازی) | خرید کیبورد معمولی | خرید کیبورد بی سیم | خرید کیبورد با سیم

چگونه تصویر کلیپورد را به عنوان یک فابل ذخیره کنیم

در ویندوز 10 با فشردن دکمه‌های مربوط به ثبت اسکرین شات از کیبورد، می‌توان تصویر را در حافظه ذخیره کرد؛ اما برای دخیره تصویر به صورت یک فایل می‌بایست کلید ویندوز + دکمه اسکرین شات در تبلت‌های ویندوزی یا در سایر دستگاه‌ها نیز دکمه Windows + CTRL + PrnScr یا Windows + Fn + PrtScn را فشار دهید. بعد از آن نمایشگر برای مدتی تیره خواهد شد و تصویر در پوشه‌ای ذخیره می‌شود. محل ذخیره اسکرین شات ویندوز 10 هم پوشه‌ای به نام Screenshots است که در پوشه Pictures قرار دارد.

windows-10-screen-shot/ نحوه اسکرین شات در ویندوز/ محل ذخیره اسکرین شات ویندوز 10

در ویندوز10 زمانی که از نمایشگر خود اسکرین شات می‌گیرید، شاهد تیرگی نمایشگر خواهید بود. برای غیرفعال کردن و یا فعال کردن این ویژگی می‌توانید به مسیر System > Advanced system Settings > Click the Advanced tab > Click Settings under Performance بروید و گزینه Animate windows when minimizing and maximizing را فعال یا غیرفعال کنید.

محل ذخیره اسکرین شات ویندوز 10

 

گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 فقط از یک پنجره

برای این کار ابتدا باید پنجره موردنظر خود را با کلیک بر روی نوار عنوانش فعال کنید و به یاد داشته باشید در این حالت کلید میانبر اسکرین شات ویندوز 10، کلیدهای Alt + PrnScr است. حالا باید برنامه ویرایش تصویر را باز کنید. فایل جدیدی ایجاد کرده و از منوی Edit، گزینه Paste را برگزینید. بعد از انتقال، تصویر خود را در مسیری که می‌خواهید ذخیره کنید. در اینجا می‌توانید با برخی از برنامه‌های ویرایش تصویر در زمینه برش و تغییر اندازه نیز در ویندوز آشنا شوید.

 

گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 فقط از بخشی از صفحه نمایش

برای این کار باید کلیدهای Windows + Shift + S را فشار دهید. در این حالت نمایشگر شما خاکستری می‌شود و شما باید از طریق موس بخشی را که می‌خواهید از آن اسکرین شات تهیه کنید را انتخاب کنید. بعد از انتخاب، در انتها کلیک کرده و حالا کافی است تا تصویر را از حافظه کلیپبورد به برنامه‌ای که می‌خواهید انتفال دهید.

خوب است خاطرنشان کنیم که روش یادشده در این بخش، تنها در ویندوز 10 کاربرد دارد و در نسخه‌های قدیمی ویندوز، کارهای یادشده امکان‌پذیر نخواهد بود.

screenshot/ windows-10-screen-shot/ نحوه اسکرین شات ویندوز/ گرفتن اسکرین شات ویندوز 10

 

روش دوم: استفاده از ابزار Snipping Tool در ویندوز 10

مدت زیادی است که ابزار Snipping Tool که ابتدا بخشی از ویندوز ویستا بود، جزو ابزارهای ویندوز است. این ابزار قادر است تا کاربران را در گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 یاری دهد. امکان ثبت اسکرین شات با انتخاب محدوده موردنظر به شکل مستطیل و یا هر شکل دیگری با موس امکان‌پذیر بوده که کاربران بعد از آن می‌توانند از تصویر ذخیره شده در کلیپبورد، در ایمیل و یا سایر برنامه‌ها استفاده کنند.

البته ناگفته نماند که ابزار یادشده در ویندوز ویستا و ویندوز 7 و همین‌طور ویندوز 8، محدودیتی نسبت به ویندوز 10 دارد. درواقع در ویندوزهای قدیمی‌تر این ابزار قادر نیست که تصاویری به همراه حرکت موس را با نشان دادن پاپ‌ها و مواردی از این دست ثبت کند. برای ثبت نشانگر موس در این حالت باید از روش فشردن دکمه PrnScr استفاده کرد؛ اما در ویندوز 10 ماجرا متفاوت است و ابزار Snipping Tool این امکان را فراهم کرده است. در ویندوز 10 ابزار یاد شده گزینه‌ای به نام Delay دارد که این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانید حرکت موس و همچنین تولتیپ را در تصاویر اسکرین شات داشته باشید.

طریقه اسکرین شات در ویندوز ۱۰

حالا برای استفاده از این ابزار آن را باز کنید. از بخش Delay زمان تأخیری که مدنظرتان است را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که زمان بر حسب ثانیه است. بعد از قسمت New، فرمی را که می‌خواهید تصویر شما در آن قرار بگیرد را برگزینید. درواقع فهرستی که از کنار گزینه New باز می‌شود، شامل 4 گزینه است که در تصویر زیر نشان داده شده است. بعد از آن می‌توانید تصویر خود را ثبت کنید.

snipping-tools-2 / snipping-tools-2 / برنامه اسکرین شات در ویندوز 10

 

روش سوم: استفاده از میانبرهای کیبورد در Game Bar در ویندوز 10

ویندوز 10 به قابلیتی به نام DVR مجهز شده است که براساس آن می‌تواند برای ثبت تصویر و گرفتن اسکرین شات از بازی‌های ویندوز مورد استفاده قرار بگیرد. خوب است بدانید استفاده از گیم بار برای ثبت تصاویر اسکرین شات، نتایج را در قالب تصاویر PNG ذخیره می‌کند. این فایل‌ها در مسیر C:\Users\[your username]\Videos\Captures ذخیره خواهند شد. همچنین امکان فیلمبرداری از صفحه نمایش نیز به این روش وجود دارد. علاوه بر این اگر می‌خواهید در مورد فیلمبرداری از صفحه نمایش بیشتر بدانید، خواندن این مقاله از پلازامگ را از دست ندهید.

 

روش چهارم: با Snagit اسکرین شات های بهتری ثبت کنید

با توجه به اینکه چه کارهایی با اسکرین شات ها انجام می‌دهید، ممکن است روش‌های متفاوتی را برای این کار در پیش بگیرید. با این حال اگر زیاد با اسکرین شات سروکار دارید و این کار را زیاد انجام می‌دهید، پیشنهاد می‌دهیم از یک برنامه شخص ثالث یا نرم افزار عکس گرفتن از صفحه کامپیوتر ویندوز 10 استفاده کنید.

snagit-2 / گرفتن عکس از صفحه ویندوز 10 / نرم افزار اسکرین شات ویندوز 10

برنامه Snagit یکی از بهترین نرم افزارها برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 محسوب می‌شود. علاوه بر این، این برنامه به امکانات دیگری مانند ضبط ویدیو از نمایشگر نیز مجهز شده است. همچنین امکان حاشیه‌نویسی در اسکرین شات‌ها و قراردادن عناصر مختلف در تصاویر نیز از دیگر ویژگی‌های اسنگ ایت است. برای دانلود این نرم افزار اسکرین شات ویندوز 10، می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 


سخن پایانی


با توجه به اینکه شما چه استفاده‌هایی از اسکرین شات ویندوز 10 دارید، ابزارهایی که استفاده می‌کنید نیز متفاوت خواهند بود. با این حال ما در این مقاله تلاش کردیم تا همه روش‌ها و نحوه عکس گرفتن از صفحه کامپیوتر ویندوز 10 را معرفی کنیم. شما چه تجربه‌هایی در این زمینه دارید؟ آیا روش خاصی درباره نحوه گرفتن اسکرین شات ویندوز 10 در ذهن دارید؟ خوشحال خواهیم شد نظرات خود را در پایین همین مطلب با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha