چگونه ثروتمند شویم؟ روش ها و راه پولدار شدن در ایران

چگونه ثروتمند شویم؟ روش ها و راه پولدار شدن در ایران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پولدار شدن در ایران کار آسانی نیست ولی غیرممکن هم نیست. در این مطلب به طرز تفکری که برای ثروتمند شدن باید داشته باشید پرداخته و راه‌ها و چندین کتاب پولدار شدن را معرفی می‌کنیم.

ثروتمند شدن آرزوی بسیاری از افراد است اما تعداد کمی از آن‌ها همیشه به این امر دست پیدا می‌کنند. پولدار شدن نیاز به تلاش و داشتن ویژگی‌های شخصیتی خاص است که معمولا در بیشتر افراد ثروتمند مشاهده می‌شود. اگر به دنبال راهی برای پولدار شدن در ایران هستید، در این مطلب می‌خواهیم به راه های ثروتمند شدن از نظر وارن بافت پرداخته و سپس، چندین روش پولدار شدن در ایران را معرفی کنیم. در انتهای مطلب هم به معرفی چندین کتاب ثروتمند شدن می‌پردازیم که خواندن آن‌ها می‌تواند شما را بیشتر با طرز فکر افراد ثروتمند و مسیری که طی کرده‌اند، آشنا کند. برای آشنایی با ثروتمندترین افراد جهان در 2019 می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

پولدار شدن در ایران

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


چگونه ثروتمند شویم؟ نکات وارن بافت در مورد پولدار شدن


تا چند سال پیش که جف بزوس و یا بیل گیتس پولدارترین اشخاص جهان نبودند، وارن بافت با ثروت 62 میلیارد دلاری خود پولدارترین مرد جهان بود؛ زمانی که او در سال 1962 سهام شرکت Berkshire Hathaway را به قیمت 7.5 دلار در هر سهم خرید. امروز که وارن بافت 78 سال دارد، شرکت Berkshire Hathaway از شرکت های کلاس A بازار بوده و هر سهم ممتاز آن حدود 119 هزار دلار قیمت دارد. او موفقیت های خود را با استراتژی‌های مناسب و مخصوص به خود بدست آورده است. در اینجا 10 راز پولدار شدن را از زبان وارن بافت می‌خوانیم.

وارن بافت / Warren buffet

 

1. با سود خود سرمایه گذاری کنید

هنگامی که برای اولین بار در بورس سودی را بدست می‌آورید، قطعا وسوسه می‌شوید که آن را همان موقع خرج کنید. نه! بهترین کار سرمایه گذاری مجدد این سود است. او این درس را در دبیرستان یاد گرفت! وارن بافت زمانی که یک بچه دبیرستانی بود، یک ماشین پین بال را به همراه دوستش خرید و در یک آرایشگاه قرار داد. با پولی که از این راه بدست آورد به مرور ماشین‌های پین بال دیگری خرید و در آرایشگاه‌های دیگر قرار داد. او در سنین بالاتر، هنگامی که سهام خود را می‌فروخت، از پول آن‌ها برای سرمایه گذاری در یک کسب و کار دیگر استفاده می‌کرد. او در سن 26 سالگی 174 هزار دلار پول داشت. این مقدار معادل 1.4 میلیون دلار در زمان حال است! حتی یک مبلغ کوچک می‌تواند به مرور تبدیل به یک ثروت بزرگ شود.

ثروتمند شدن بدون سرمایه

 

2. به متفاوت بودن تمایل داشته باشید

تصمیمات خود را بر اساس آنچه دیگران می‌گویند یا انجام می‌دهند، نگیرید. هنگامی که وارن بافت شروع به مدیریت 100 هزار دلار خود در سال 1956 کرد، در بین سرمایه داران یک انسان عجیب و غریب به شمار می‌رفت. او در وال استریت کار نمی‌کرد، محل کار او محل زندگی خانواده‌اش، یعنی اوماها بود. او در مورد مکان سرمایه گذاری خود به هیچ کس سخنی نمی‌گفت. مردم می‌گفتند که او شکست می‌خورد اما بعد از 14 سال پول او 100 میلیون دلار ارزش داشت.

به جای پیروی از جمعیت، او به دنبال سرمایه گذاری‌های کم‌ارزش‌تر بود و به طور کلی طرفدار ضعیفان بازار بود. به قول وارن بافت شما باید با استانداردی که درون خود تعریف می‌کنید خود را بسنجنید نه استانداردی که دنیا برای شما تعیین می‌کند.

 

3. انگشت خود را مک نزنید!

قبل از این که هر گونه تصمیمی بگیرید، در مورد موقعیت خود و تصمیم خود اطلاعات کاملی بدست آورید و از دوستان یا آشنایان خود کمک بگیرید. بافت از اینکه می‌تواند سریعا تصمیم بگیرد و بر اساس تصمیمش عمل کند، به خود افتخار می‌کند. او منتظر ماندن و فکر کردن غیرضروری را به مکیدن انگشت تشبیه کرده است. وارن بافت می‌گوید زمانی که دیگران به او خرید کسب و کاری را پیشنهاد می‌دهند، تا زمانی که قیمتی ارائه ندهند با آن‌ها صحبت نمی‌کند.

راه های ثروتمند شدن

 

4. قبل از شروع، جزئیات کار را مشخص کنید

اهرم چانه‌زنی شما همیشه قبل از شروع کار قوی‌تر است؛ یعنی زمانی که چیزی برای ارائه دارید که طرف دیگر آن را می‌خواهد. وارن بافت این را از راه دشواری در کودکی متوجه شد. زمانی که پدر بزرگ او، ارنست، او و دوستش را مامور باز کردن راه بقالی پس از بارش برفی شدید کرد، وارن و دوستش 5 ساعت وقت صرف کردند و سپس با دستان یخ زده به پدربزرگش مراجعه کردند. ارنست فقط 90 سنت به هردوی آن ها داد. وارن از اینکه چنین کار دشواری را برای تنها چند سنت در ساعت انجام داده بود ناراحت شد. وارن بافت می‌گوید که حتی با دوستان و آشنایان خود قبل از انجام هر کاری، در مورد جزئیات به توافق برسید.

 

5. هزینه‌های کوچک را مدیریت کنید

وارن بافت معمولا در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کرد که مدیران آن روی هزینه‌های کوچک هم حساس بود. در یکی از شرکت‌هایی که او سرمایه گذاری می‌کرد، مدیر شرکت حتی ورقه‌های دستمال کاغذی را هم می‌شمرد تا کلاه سرش نرود ( که حق داشت و تعدادشان کمتر بود). به گفته وارن بافت، نظارت بر هزینه‌ها می‌تواند سود شما را افزایش قابل توجهی بدهد.

warren baffet / وارن بافت

 

6. قرض گرفتن را محدود کنید

زندگی با استفاده از کارت‌های اعتباری و وام‌های مختلف شما را پولدار نمی‌کند. وارن بافت هیچ گاه مبالغ هنگفت وام نگرفت، چه برای خرید مسکن، چه برای سرمایه گذاری. او در مورد کسانی که با قرض گرفتن می‌خواستند پولدار شوند، سخنان زیادی گفته و مثال‌های زنده زیادی از شکست آن‌ها آورده است. در این موارد، او دو پیشنهاد داشت؛ یکی مذاکره کردن با طلبکاران و دیگری یک سرمایه گذاری معقول با پول بدست آمده است.

 

7. سرسخت باشید

با استقامت و ابتکار، شما می‌توانید در برابر یک رقیب قوی‌تر برنده شوید. وارن بافت در سال 1983 سهام شرکتی را به نام Nebraska Furniture Mart خرید، چرا که او شیوه مدیریتی صاحب این کسب و کار یعنی رز بلامکین (Rose Blumkin) را دوست داشت. او یک مهاجر روسی بود که مغازه گروبرداری کوچک (Pawnshop) خود را به بزرگترین فروشگاه مبلمان در آمریکای شمالی تبدیل کرد. استراتژی او فروش با قیمت کم‌تر نسبت به رقبای خود بود و او یک مذاکره‌کننده بسیار قوی بود. از نظر وارن بافت، رز یک قهرمان شجاع بود که توانسته بود از وضعیت نامساعد خود بیرون بیاید.

روش های ثروتمند شدن

 

8. بدانید کی باید دست بکشید

یک بار، زمانی که وارن بافت نوجوان بود، به تماشای یک مسابقه رفت. او در مسابقه شرط بندی کرد و پولش را از دست داد. برای جبران، او در مسابقه دیگری شرط‌بندی کرد. این بار هم تمام پول خود را باخت! او از این امر ناراحت شد زیرا دستمزد یک هفته خود را از دست داده بود. اما او از این باخت‌ها درس بزرگی گرفت. او دانست که چه زمانی از یک معامله باید خارج شود؛ نه این که از روی احساسات، دوباره و دوباره بازی کرده و ببازد.

 

9. خطر را ارزیابی کنید

در سال 1995، کارفرمای پسر وارن بافت، Howie، توسط FBI متهم به تقلب در تعیین قیمت شد. وارن بافت به Howie گفت که در مورد بهترین و بدترین حالتی که اگر در شرکت بماند برایش پیش می‌آید، فکر کند. پسر وارن بافت بعد از ارزیابی این ریسک، به سرعت از شرکت متقلب خارج شد. شما با پرسیدن سوال «بعدِش که چی!» می‌توانید ارزیابی ریسک را به بهترین نحو انجام دهید. این کار شما را به انتخاب بهترین گزینه سوق می‌دهد.

ثروتمند شدن

 

10. موفقیت را برای خود تعریف کنید

با وجود ثروت هنگفت، وارن بافت، موفقیت خود را بر مبنای دلار اندازه‌گیری نمی‌کند. او در سال 2006 وعده داد که تقریبا تمام ثروت خود را به بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس ببخشد. او تصمیم نگرفت تمام ثروتش را برای خودش نگه دارد. او در جمله ای معروف می‌گوید:

من کسانی را می‌شناسم که پول زیادی دارند و برای آن‌ها شام‌هایی ترتیب داده می‌شود و بخش‌هایی از بیمارستان‌ها به نام آن‌ها است. اما حقیقت این است که هیچ کسی در دنیا آن‌ها را دوست ندارد. وقتی به سن من می‌رسید، موفقیت خود را در زندگی با تعداد افرادی که در جذب آن‌ها به خود موفق بوده‌اید و شما را دوست دارند می‌سنجید. این آزمایش نهایی است تا بفهمید چگونه زندگی خود را سپری کرده‌اید

 


راه پولدار شدن در ایران


با وجود شرایط نسبتا بد اقتصادی، هنوز هم می‌توان را‌ه‌هایی برای ثروتمند شدن در ایران پیدا کرد. حال که صحبت‌های وارن بافت درباره پولدار شدن را خواندید، در این بخش می‌خواهیم چندین راه پولدار شدن در ایران را با هم مرور کنیم. این بخش مربوط به راه‌های عملی ثروتمند شدن بوده و برخی از آن‌ها نیاز به سرمایه اولیه کم و برخی بدون نیاز به سرمایه هستند. اگر شما هم آرزوی پولدار شدن در ایران را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

سرمایه گذاری در بورس

پولدار شدن با سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بورس یکی از راه‌های پولدار شدن در ایران و سراسر جهان است. با اینکه بازار ایران دارای نوسان‌های زیادی است، ولی با کمی دقت می‌توانید سودهای کلانی به دست بیاورید. البته دقت داشته باشید که باید ابتدا دانش لازم برای این کار را پیدا کنید. قسمتی از این دانش از روی مطالعه و استفاده از تجارب دیگران (مانند وارن بافت که در بالا به تجارب او از ثروتمند شدن پرداختیم) و بخشی مربوط به تجربه و ریسک‌پذیری خود شما است. اینکه بتوانید زمان خرید و فروش سهم یا طلا را درست حدس بزنید و بر اساس آن عمل کنید. دقت داشته باشید که همانطور که می‌توان سود زیادی را از طریق سرمایه‌گذاری به دست آورد و پولدار شد، می‌توان ضررهای زیادی را هم در آن متحمل شد.

 

آموزش مهارت های خود

روش های پولدار شدن در منزل

اگر مهارت‌های خاصی دارید، آموزش مهارت‌ خود می‌تواند یک راه پولدار شدن در ایران باشد. اگر سابقه موفقیت تحصیلی دارید، می‌توانید از آن برای ارائه مشاوره به دیگران استفاده کنید. اگر مهارت‌های هنری یا فنی دارید، می‌توانید ویدیوهای آموزشی تهیه کرده و با استفاده از فضای مجازی مثل تلگرام و اینستاگرام، برای خود بازاریابی کنید تا بتوانید مهارت خود را به صورت حضوری یا غیرحضوری آموزش دهید.

 

پولدار شدن از طریق اینترنت

راه پولدار شدن بدون سرمایه از اینترنت

راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی می‌تواند یک را ثروتمند شدن در ایران باشد. ساختن یک سایت نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارد اما بر اساس ایده‌ای که برای کسب‌وکار خود دارید، ممکن است نیاز به سرمایه بیشتری داشته باشید. کسب‌وکار اینترنتی هم مانند سایر کارها، نیاز به بازاریابی دارد و باید این امر را هم در نظر بگیرید. فراموش نکنید که برخی از بزرگ‌ترین سایت‌های دنیا، با ایده اولیه بسیار ساده شکل گرفته و بعدها تبدیل به شرکت‌های میلیارد دلاری شده‌اند؛ بنابراین داشتن ایده کاری منحصربه‌فرد و جذاب، بسیار مهم است.

 

صنایع دستی

بهترین روش های پولدار شدن از منزل

صنایع دستی یکی از بخش‌های مهم فرهنگ ما است و با صنعتی شدن دنیا، ارزش آن‌ها بیش از پیش مشخص می‌شود. شما می‌توانید اگر توانایی‌های خاصی در ساخت موارد مختلف دارید، از این طریق کسب درآمد کرده و پولدار شوید. شما صرفا نیاز به مغازه ندارید و می‌توانید آثار خود را از طریق اینترنت بازاریابی کرده و به فروش برسانید. دقت داشته باشید که صنایع دستی شما اگر منحصربه‌فرد باشند، ارزش‌شان بیشتر می‌شود و باید سعی کنید عنصری از خلاقیت در آن‌ها وجود داشته باشد.

 

صنایع غذایی

روش های پولدار شدن بدون سرمایه

اگر نحوه تهیه غذا یا خوردنی خاصی را بلد هستید که در بازار فروخته نمی‌شود، می‌توانید با کسب مجوزهای لازم، آن را تهیه کرده و به بازار عرضه کنید. بازار غذاهای آماده رونق پیدا کرده‌اند و احتمالا در آینده‌ای نه چندان دور، دیگر کسی غذا را در خانه نمی‌پزد و از بیرون سفارش می‌دهد؛ درست همانطور که کسی نان را در خانه خود نمی‌پزد و از بیرون می‌خرد. اگر بتوانید محصولی منحصر به فرد و سنتی را تهیه و عرضه کنید، می‌توانید به برندی برای خود تبدیل شوید. برای فروش محصولات خود هم می‌توانید از سایت‌های مختلف این زمینه استفاده کنید.

 

پولدار شدن در ایران با ارائه سایر خدمات

عرضه و تقاضا یکی از بخش‌های اصلی هر تجارت است. اگر بتوانید خدماتی را به شکل مناسب ارائه کنید که مردم به آن نیاز دارند، قطعا در بازار موفق خواهید شد. هرچه این خدمت منحصربه‌فردتر باشد، بیشتر می‌تواند باعث پولدار شدن شما شود. بیشتر مواردی که درباره پولدار شدن در ایران گفتیم، مربوط به ارائه خدمت هستند و بخش جدانشدنی آن‌ها هم بازاریابی درست است. اگر بتوانید خدمات خود را با بازاریابی مناسب به گوشی مشتریان برسانید، احتمال موفقیت شما در بازار و ثروتمند شدن افزایش پیدا می‌کند.

 


بهترین کتاب های پولدار شدن


قبل از اینکه رویای ثروتمند شدن را داشته باشید، بهتر است ابتدا چندین کتاب پولدار شدن را مطالعه کنید. این کتاب‌ها معمولا بر اساس تجارب چندین ساله افراد میلیاردر نوشته می‌شوند که دانش زیادی را در این رابطه در اختیار شما قرار می‌دهند. این کتاب‌ها به موارد مختلفی از جمله نحوه ثروتمند شدن، سرمایه‌گذاری، بودجه‌بندی و مواجهه با قرض می‌پردازند. در زیر به معرفی چند کتاب پولدار شدن می‌پردازیم.

 

کتاب پولدار شدن Think and Grow Rich

کتاب پولدار شدن

این یک اثر کلاسیک در زمینه ثروتمند شدن است. نویسنده این کتاب پولدار شدن، ناپولیئون هیل (Napoleon Hill) است و از کتاب‌های پرفروش او محسوب می‌شود. در این کتاب، او به نحوه ایجاد ثروت از نظر روان‌شناسی پرداخته و به اینکه چگونه برخی از طرزتفکرها ما را از ثروتمند شدن باز می‌دارند، می‌پردازد. این کتاب که نحوه پولدار شدن را در 13 مرحله آموزش می‌دهد، بر اساس تجربه 20 ساله هیل در کار با بیش از 500 میلیاردر نوشته شده است.

 

کتاب پولدار شدن The Little Book of Common Sense Investing

کتاب برای پولدار شدن

این کتاب که وارن بافت خواندن آن را پیشنهاد می‌دهد، به زبان ساده‌ای نوشته شده و بهترین راهنمای اولیه برای کسانی است که می‌خواهند وارد بازار سرمایه‌گذاری شوند. این کتاب راه های پولدار شدن توسط موسس گروه ونگارد (Vanguard Group) که اولین صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص دنیا را ایجاد کرده، نوشته شده است و به استفاده از این‌صندوق‌ها برای افزایش ثروت می‌پردازد.

 

کتاب برای پولدار شدن How Rich People Think

کتاب در مورد راههای پولدار شدن

این کتاب نوشته شده توسط استیو سیبولد (Steve Seabold) بر اساس مصاحبه‌های صورت گرفته با بیش از 1200 میلیاردر نوشته شده و در آن، سیبولد به عادات و تفکرات افراد پولدار نگاه می‌کند تا بفهمد آن‌ها چه کارهای متفاوتی نسبت به افراد عادی برای ثروتمند شدن انجام می‌دهند. او معتقد است که همه شانس یکسانی برای پولدار شدن دارند.

روش های ثروتمند شدن در ایران

در این مطلب سعی کردیم برخی نکات را به کسانی که به دنبال پولدار شدن در ایران هستند معرفی کنیم. قبل از هر چیزی باید مساله ثروتمند شدن را از نظر روان‌شناسی مطالعه کرده و چندین کتاب پولدار شدن را مطالعه کنید. بعد از آن هم باید بر اساس ایده‌هایی که دارید، کارتان را آغاز کرده و به هیچ وجه پشتکار را فراموش نکنید. نظر شما درباره ثروتمند شدن در ایران با وضعیت اقتصادی کنونی چیست؟

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
دنیا
.
21 دی 1398، 23:36
پاسخ
0
1
کتاب برای پولدار شدن واقعا یکی از کتابهای بسیار عالی در این زمینست
علی پاکدل
.
22 دی 1398، 00:39
پاسخ
1
0
کتاب ها و روش هایی که معرفی کردین خیلی خوب بود. ولی غیر از سرمایه گذاری تو بوورس دیگه فکر نکنم بقیه تو ایران جواب بده.. البته همون بورس هم نیازمند یه سرمایه اولیست
مرتضی
.
25 دی 1398، 22:42
پاسخ
1
0
توی ایران برای پولدار شدن باید فقط اختلاس کرد
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5