5 بیماری خطرناک در سال 2019 که کره زمین را درگیر کرد

5 بیماری خطرناک در سال 2019 که کره زمین را درگیر کرد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بیماری‌ها تاکنون بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان‌ها بوده‌اند. در این مقاله به معرفی 5 بیماری خطرناک در سال 2019 و جزئیات آن‌ها می‌پردازیم.

بیماری‌ها همواره در طول تاریخ با بشر همراه بوده‌اند. در زمان‌های قدیم که علم پیشرفت چندانی نکرده بود، بیماری‌های مختلف تلفات زیادی نیز دربرداشتند. امروزه با پیشرفت علم٬ کشف واکسن و روش‌های نوین پیشگیری از بیماری‌ها، تلفات به طرز چشمگیری کاهش یافته است. بیایید ببینیم امروزه با این پیشرفت تکنولوژی، در جوامع کدام بیماری‌ها شیوع یافته‌اند. با ما با معرفی 5 بیماری خطرناک در سال 2019 همراه باشید.

بیماری خطرناک ویروسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


5 بیماری خطرناک در سال 2019 چه بوده است؟


سال 2019 نیز همانند سال‌های دیگر خالی از بیماری نبوده است. با معرفی 5 بیماری خطرناک که جهان را در سال 2019 به چالش کشید با ما همراه باشید.

بیماری خطرناک تنفسی

 

سرخک؛ یک بیماری خطرناک ویروسی

در سال 2019، ایالات متحده آمریکا بدترین شیوع سرخک خود در 25 سال گذشته را تجربه کرد. طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، از 1 ژانویه تا 5 دسامبر ابتلای 1276 نفر در 31 ایالت به سرخک تایید شد. این آمار حاکی از بیشترین تعداد مبتلایان به سرخک از سال 1992 تاکنون است. برای اینکه بتوانید بهتر متوجه این تفاوت شوید، بیایید آمار سرخک در دو سال 2018 و 2010 را نیز بررسی کنیم. تعداد افراد مبتلا به سرخک در ایالات متحده آمریکا در سال 2010 تنها 63 نفر بود. همین آمار در سال 2018 به 375 رسید. طبق آمار CDC، بیشتر مبتلایان به این بیماری (75% این جمعیت) مرتبط به شیوع سرخک در شهر نیویورک و در جوامع یهودیت ارتدکس بودند. بیشتر مبتلایان به این بیماری واکسن سرخک دریافت نکرده بودند.

بیماری خطرناک معده

این شیوع آنقدر شدید و طولانی بود که وضعیت ریشه‌کنی سرخک را که در آمریکا از سال 2000 به خوبی نگه داشته شده بود مورد تهدید قرار داد. ریشه‌کنی سرخک به این معناست که این بیماری به هیچ وجه به صورت بومی انتقال پیدا نمی‌کند. به بیان دیگر از سال 2000 به بعد منبع شیوع این بیماری در کشورهای خارجی بوده و بیماری کمتر از یکسال دوام داشته است. در عین حال اگر زنجیره انتقال سرخک بیش از یکسال دوام یابد، دیگر ریشه‌کن شده قلمداد نخواهد شد. خوشبختانه مسئولین حوزه سلامت توانستند قبل از اتمام مهلت یکساله، شیوع آن را متوقف کنند. به این ترتیب ایالات متحده آمریکا موفق شد وضعیت ریشه‌کنی سرخک خود را نگه دارد. سرخک می‌تواند در جوامعی که میزان واکسیناسیون در آن‌ها پایین است به سرعت شیوع یابد.

وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا گفت:

شیوع بیماری در سال گذشته خطرات عدم واکسیناسیون و ناآگاهی را به ما گوشزد کرد.

 

جکوزی؛ عامل بیماری خطرناک لژیونر

بیماری خطرناک خونی

جکوزی‌ها می‌توانند باعث انتقال بیماری شوند، حتی اگر وارد آن‌ها نشوید. چنین اتفاقی در کارولینای شمالی افتاد و بیماری لژیونر که به جکوزی‌ها مرتبط است شیوع پیدا کرد. طبق گزارش سازمان بهداشت و خدمات انسانی کارولینای شمالی، شیوع این بیماری حدود 140 نفر را که در ماه سپتامبر در رویدادی ایالتی در کارولینای شمالی شرکت کرده بودند مبتلا کرد. در جریان این شیوع 4 نفر جان خود را از دست دادند.

بررسی‌های مقدماتی نشان داد که افرادی که به بیماری لژیونر مبتلا شده بودند نسبت به بقیه بیشتر در کنار جکوزی‌ها قدم زده بودند. این جکوزی‌ها در مرکز این رویداد به نمایش گذاشته شده بودند. طبق آمار مرکز CDC بیماری لژیونر عفونت ریوی‌ای بسیار جدی‌ یا ذات‌الریه است که از باکتری لژیونلا ایجاد می‌شود. این باکتری در محیط‌های آبکی مانند برج‌های خنک‌کننده، سیستم‌های تهویه هوا و همچنین در جکوزی‌ها زندگی می‌کند. افراد هنگام استنشاق قطرات آب موجود در هوا (درون بخار یا غبار) که حاوی این باکتری هستند، به این بیماری مبتلا می‌شوند.  این بیماری از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا نمی‌کند.

به خاطر شیوع این بیماری مرکز CDC در ماه نوامبر به پزشكان و مسئولین حوزه بهداشت عمومی هشدار داد که نمایش جکوزی در رویدادهای موقت (مانند رویدادهای ایالتی) ممكن است با خطر ابتلا به بیماری لژیونر همراه باشد. در این هشدار کتبی گفته شده بود که:

برنامه‌ریزان رویداد و فروشندگان جکوزی باید بدانند که جکوزی‌ها در صورت عدم نگهداری مناسب، حتی اگر فقط برای نمایش باشند نیز خطرناک هستند. آن‌ها باید از خطراتی که این وسیله می‌تواند ایجاد کند آگاهی لازم را داشته باشند.

 

اعتیاد به سیگار الکترونیکی

آنچه به عنوان دسته‌ای به ظاهر كوچک از بیماری‌های ریوی در ارتباط با مصرف سیگارهای الکترونیک آغاز شد، به سرعت به شیوعی سراسری در کل كشور تبدیل شد. این بیماری در سال 2019 بیش از 2000 آمریكایی را در معرض ابتلا قرار داد.

بیماری خطرناک ریه

یکی از اولین نشانه‌های شیوع این بیماری در ماه ژوئیه پدیدار شد. پزشکان ایالت ویسکانسین گزارش دادند که هشت بیمار نوجوان پس از استفاده از سیگارهای الکترونیک دچار آسیب جدی ریوی شده‌اند. این امر باعث شد تا مقامات مسئول حوزه بهداشت ایالت ویسکانسین به پزشكان حاضر در این ایالت و ایالت‌های دیگر هشدار داده و از آن‌ها بخواهند كه موارد دیگر را گزارش کنند. طولی نکشید که ده‌ها مورد دیگر از این بیماری که به نام EVALI شناخته شده بود، در سراسر کشور ظاهر شد. EVALI اختصار یافته این عبارت است: سیگار الکترونیکی یا وِیپینگ، محصولی که با آسیب ریوی در ارتباط است.

خیلی زود سرنخ‌ها شروع به ظهور کردند. به نظر می‌رسید که بیشتر بیماران قبل از بیمار شدن از استفاده از سیگارهای الکترونیکی حاوی THC (ماده مؤثر ماری جوآنا) استفاده کرده بودند. در اواخر ماه سپتامبر مقامات مسئول در حوزه سلامت اعلام کردند كه احتمال دارد که محصولات حاوی THC نقش بزرگی در شیوع بیماری داشته باشند. سپس آن‌ها ماده‌ای به نام ویتامین E استات را در نمونه‌های ریه گرفته شده از بیماران EVALI پیدا کردند. این ماده روغنی است که بعضاً به محصولات حاوی THC اضافه می‌شود.

طبق آمار سازمان CDC از 17 دسامبر، بیش از 2500 نفر مبتلا به EVALI از 50 ایالت آمریکا در بیمارستان بستری شده‌اند. پنجاه و چهار درصد از آن‌ها در ارتباط با شیوع بیماری، جان خود را از دست دادند. طبق گزارش CDC در ماه‌های اخیر تعداد ویزیت‌های اورژانس برای موارد EVALI در حال کاهش بوده است. در عین حال، این سازمان توصیه می‌کند که مردم از استفاده و خرید محصولات حاوی THC، به ویژه از منابع غیر رسمی مانند دوستان و فروشندگان آنلاین خودداری کنند.

 

 مسمومیت های غذایی

در ماه نوامبر٬ سازمان CDC به مردم آمریکا هشدار داد که به علت شیوع ایکولای، از خوردن کاهوی رومی خودداری کنند. این سازمان در نوامبر سال 2018 نیز هشدار مشابهی صادر کرده بود.

بیماری خطرناک کبد

شیوع این بیماری در سال 2019 با کاهوی رومی که از سالیناس در کالیفرنیا برداشت شده بود مرتبط بود. به مردم گفته شده بود كه اگر کاهوی رومی سالیناس را خریده بودند، آن را دور بریزند. این شیوع همچنین باعث شد وزارت کشاورزی ایالات متحده بیش از 34019.428 کیلوگرم از سالادهای حاوی این کاهو را از بازار جمع‌آوری کند.

براساس گزارش CDC تاکنون شیوع ایکولای 138 نفر را در 25 ایالت بیمار کرده است. از این تعداد، 72 نفر در بیمارستان بستری شدند. 13 نفر نیز به بیماری کلیوی وخیمی به نام سندرم همولیتیک اورمیک مبتلا شدند. این شیوع ایکولای تاکنون تلفات جانی در پی نداشته است. سازمان CDC در حال تحقیق در مورد منبع این بیماری است. شما همچنین می‌توانید برای آشنایی با علائم و درمان مسمومیت‌های غذایی به این مطلب مراجعه کنید.

 

 بیماری  EEE، یک بیماری خطرناک ویروسی

سال 2019 به‌خاطر عفونت‌های بیماری‌ای نادر، اما کشنده موسوم به Eastern Equine Encephalitis یا به اختصار (EEE) سال بدی بود. این بیماری ویروسی که توسط پشه‌ها شیوع می‌یابد، می‌تواند باعث التهاب مغز شود. براساس آمارهای گزارش شده توسط CDC، حدود 30٪ بیمارانی که دچار این التهاب مغزی می‌شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. افرادی که از این بیماری نجات می‌یابند، اغلب از آسیب مغزی رنج می‌برند.

بیماری خطرناک کودکان / بیماری خطرناک چشم

به طور معمول هر سال فقط 7 مورد EEE در ایالات متحده وجود دارد. براساس گزارش پایگاه خبری STAT در سال 2019 این تعداد به 38 مورد رسید. این تعداد بیشترین تعداد موارد گزارش شده در بیش از نیم قرن است. 15 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

هنوز مشخص نیست که چرا سال 2019 با این میزان از بیماری‌ خطرناک همراه بود. درعین حال مشخص است که فعالیت ویروس ممکن است افزایش یا کاهش یابد؛ همین امر منجر به تفاوت در تعداد افراد مبتلا در هر سال می‌شود. به نظر شما کدام بیماری خطرناک در این فهرست از همه ترسناک‌تر و بدتر است؟

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5