اتفاقات عجیب اسکار ؛ بازیگران معروفی که برنده جایزه اسکار نشدند

اتفاقات عجیب اسکار ؛ بازیگران معروفی که برنده جایزه اسکار نشدند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آکادمی جایزه اسکار، سرشار از حاشیه‌ها و اتفاقات جالب است. با پلازامگ همراه باشید برای معرفی اتفاقات عجیب اسکار و تاریخچه و حواشی جالب آن.

جوایز اسکار، معتبرترین جایزه سینمایی هستند. اگر‌چه لحظات طنز نیز در حین برگزاری اتفاق می‌افتد، اما این مراسم به طور معمول حالتی رسمی و جدی دارد. بردن جایزه اسکار می‌تواند کل زندگی یک بازیگر را برای همیشه عوض کرده و یا میلیون‌ها دلار درآمد اضافی برای یک فیلم ایجاد کند. هر سال از بین 10 نامزد، فقط 2 بازیگر، جایزه را با خود به خانه می‌برند. به همین دلیل تعجبی ندارد که بسیاری از بازیگران تا به امروز نتوانسته‌اند جایزه اسکاری دریافت کنند؛ اما این به این معنا نیست که اسکار هیچ گاه اشتباه نمی‌کند. فهرست بلندبالایی از بازیگران بسیار خوب هالیوودی وجود دارد که با وجود اجراهایی بی‌نظیر و محبوبیت بالا، برنده اسکار نشده‌اند.

حاشیه های مراسم اسکار

مراسم  اسکار به صورت زنده برگزار می‌شود و با وجود این که اکثر شرکت‌کنندگان افراد مشهور و ستاره‌های هالیوود هستند، آن‌ها هم گاهی کنترل خود را از دست می‌دهند و باعث می‌شوند که این مراسم کمی از جو خشک خود دور شود. این فهرست شامل حواشی، لحظات خنده‌دار، به یادماندنی و در کل اتفاقات عجیب اسکار است؛ از اعلام اشتباه اسم برنده گرفته تا افرادی که آخرین حضور خود در مراسم اسکار را قبل از مرگ داشتند تا بازیگران بزرگی که هرگز اسکار را به خانه نبرده‌اند. با پلازامگ همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تاریخچه مراسم اسکار


اسکار، بزرگ‌ترین مراسم سینمایی جهان است. اولین مراسم اسکار در سال 1929 میلادی (1347 شمسی) با حدود 270 مهمان در بلوار هالیوود برگزار شد. اهدای جوایز فقط 15 دقیقه طول کشید و بقیه مراسم به صرف شام و صحبت‌های معمول گذشت. برندگان از قبل مشخص شده بودند و فقط جوایز آن‌ها اهدا شد. در آن زمان کسی فکر نمی‌کرد چنین مراسم کوچکی، روزی به بزرگ‌ترین گردهمایی سینمای جهان تبدیل شود. البته نام «مراسم اسکار» اولین بار در سال 1939 میلادی استفاده شد و تا قبل از آن به نام « مراسم اهدای جوایز مریت» شناخته می‌شد. جایزه اسکار شامل یک مجسمه 34 سانتی است که لایه بیرونی آن از جنس طلای 24 عیار بوده و داخل آن برنز است.

اتفاقات عجیب اسکار

 

تاریخچه برندگان جایزه اسکار

با توجه به این که حدود 90 سال از برگزاری اولین اسکار می‌گذرد، بازیگران و فیلم‌های زیادی توانسته‌اند این جایزه را دریافت کنند. اما برخی از این جایزه‌ها به خاطر شرایط سیاسی، نوع فیلم و بازیگران آن‌ها ماندگارتر شده‌اند.

بر‌اساس نظرسنجی‌ها، بزرگ‌ترین بازیگر برنده اسکار تا به امروز «رابرت دنیرو» است. او اولین‌بار این جایزه را برای بازی در فیلم گاو خشمگین (Raging Bull) در سال 1981 دریافت کرد. او در این فیلم نقش یکی از بی‌رحم‌ترین بوکسورهای تاریخ، جیک تا موتا را بازی کرده است.

آکادمی جایزه اسکار

کترین بیگلو (Kathryn Bigelow)، اولین زنی بود که در تاریخ اسکار، جایزه بهترین کارگردانی را در سال 2010 دریافت کرد. فیلم او «مهلکه» که بودجه بسیار محدودی هم داشت، توانست شاهکار بی‌نظیر جیمز کامرون، یعنی «آواتار» را شکست داده و جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کند. البته این تنها جایزه او نبود و مهلکه در مجموع توانست 6 جایزه اسکار را از آن خود کند.

اتفاقات اسکار

هیل بری (Halle Berry) اولین زن سیاه پوستی بود که توانست جایزه اسکار را برای بهترین بازیگر نقش اول دریافت کند. او این جایزه را در سال 2002 و بعد از بازی در فیلم «مهمانی هیولا» از آن خود کرد. در همین سال دنزل واشینگتون (بازیگر مرد سیاه پوست) نیز اولین جایزه نقش اول مرد خود را دریافت کرد. بعد از سیدنی پوآتیه در سال 1964، این دومین باری بود که جایزه بازیگر نقش اول مرد به یک سیاه پوست داده می‌شد.

حواشی اسکار

لئوناردو دی کاپریو (Leonardo Dicaprio) شش بار نامزد جایزه اسکار شد و هر بار در نهایت بهت و ناباروی، جایزه به افراد دیگری می‌رسید تا این که در سال 2016 و در هفتمین نامزدی او برای بهترین بازیگر نقش اول مرد (فیلم بازگشت از مرگ)، او توانست اولین جایزه اسکار خود را دریافت کند. برای خواندن بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

رکورددار بیشترین جایزه اسکار کیست؟

بازیگران زیادی بیش از 1 جایزه اسکار در کارنامه خود دارند. ما 5 نفر از بازیگرانی که بیشترین جایزه اسکار را با خود به خانه برده‌اند برای شما معرفی می‌کنیم.

 

5- اینگرید برگمان (Ingrid Bergman)

حاشیه اسکار

این بازیگر زن سوئدی 7 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد و 3 بار توانست رقبا را کنار زده و اسکار را با خود به خانه ببرد. اینگرید دو بار برنده جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش اول (برای فیلم های آناستازیا 1956 و چراغ گاز 1944) و یک بار هم برنده اسکار بهترین بازیگر مکمل (برای فیلم قتل در قطار سریع‌السیر 1974) شده است.

 

4- جک نیکلسون (Jack Nicholson)

تاریخچه برندگان جایزه اسکار

خیلی از ما نیکلسون را برای بازی بی‌نظیرش در فیلم «درخشش» می‌شناسیم. هر چند نیکلسون برای این فیلم جایزه‌ای دریافت نکرد، اما او در مجموع 12 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و 3 بار موفق به دریافت آن گشته است: دو بار برای بازیگر نقش اصلی (فیلم های دیوانه از قفس پرید 1975 و بهتر از این نمیشه 1997) و یک بار برای بازیگر نقش مکمل (برای فیلم شرایط مهرورزی 1983).

 

3- مریل استریپ (Meryl Streep)

رکورددار بیشترین جایزه اسکار کیست

مریل استریپ که برخی او را بهترین بازیگر نسل خود می‌دانند تا به امروز جوایز زیادی من جمله 3 اسکار دریافت کرده است. هر چند او 21 بار نامزد دریافت جایزه شد، توانست دوبار اسکار بهترین بازیگر نقش اول (برای فیلم‌های انتخاب سوفیا 1982 و زن آهنی 2011 ) و یک بار هم اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل (برای فیلم کرایمر علیه کرایمر) را دریافت کند.

 

2- دنیل دی لوئیس (Daniel Day-Lewis)

کدام هنرمند جایزه اسکار قبول نکرد

این بازیگر بازنشسته انگلیسی در نقش‌های ماندگار زیادی بازی کرده است. دنیل 6 بار نامزد دریافت جایزه و 3 بار مفتخر به دریافت آن شده است. اکثر فیلم‌هایی که او را به اسکار رسانده‌اند، فیلم‌های بیوگرافی و تاریخی بوده‌اند؛ فیلم‌هایی مانند لینکلن (2012)، پای چپ من (1989) و خون به پا خواهد شد (2007).

 

1- کاترین هپبورن (Katharine Hepburn)

هپبورن برای 60 سال بانوی درجه اول سینمای هالیوود بود و در فیلم‌های مختلفی بازی کرد. او 12 بار نامزد دریافت اسکار شد و 4 بار نیز این جایزه را برای خود کرد. هپبورن هر 4 اسکار خود را برای بهترین بازیگر نقش اول زن دریافت کرد. آخرین اسکار او برای سال 1981 و فیلم «حوض طلایی» بود. او تا به امروز رکورددار بیشترین جایزه اسکار بوده است.

تاریخچه مراسم اسکار

 


اتفاقات عجیب اسکار از ابتدا تا کنون


در تاریخ اسکار، اتفاقات غیرمنتظره زیادی رخ داده است. از لحظات خنده‌دار تا خجالت‌آور، از بازیگرانی که اسم برنده‌ها را اشتباه خوانده‌اند تا حاشیه‌های برگزاری مراسم و غیره. برخی از اتفاقات عجیب اسکار را برای شما آماده کرده‌ایم.

نامه حاوی اسامی برندگان

اتفاقات اسکار

یکی از حواشی اسکار، قاطی شدن نامه حاوی اسامی برندگان است. در مراسم اسکار سال 2017، همه حضار منتظر اعلام بهترین فیلم سال بودند. رقابت شدیدی بین فیلم‌های لالالند و مهتاب وجود داشت. در هنگام اعلام بهترین فیلم، اشتباها نامه حاوی اسم بهترین بازیگر زن نقش اول اما استون از فیلم لالالند اعلام شد و عوامل فیلم لالالند روی صحنه آمدند. تا این که اعلام شد فیلم مهتاب جایزه بهترین فیلم را برده و اما استون به عنوان بهترین بازیگر نقش اول زن انتخاب شده است.

 

حرکت شنا روی استیج

جک پالانس (Jack Palance) توانست در سال 1992 و در 73 سالگی جایزه اسکار خود را دریافت کند. او در سخنرانی دریافت جایزه‌اش گفت:

از یک جایی به بعد، وقتی شما پیر می‌شوید، کارگردان‌ها ترجیح می‌دهند با بازیگران جوان‌تر کار کنند و موقعیت فیلم خود را به خطر نیندازند.

او برای این که به همه ثابت کند سن فقط یک عدد است روی استیج مراسم اسکار چند حرکت شنا با یک دست زد که البته کل سالن را به وجد آورد و همگی شجاعت او را تحسین کردند. همین حرکت او زمینه‌ساز یکی از لحظات و اتفاقات عجیب اسکار شد.

 

مارلو براندو و غیبتش در مراسم اسکار

یکی دیگر از اتفاقات عجیب اسکار در زمان اهدای جوایز مراسم، حاضر نبودن شخص برای دریافت جایزه‌اش است. البته بسیاری از این غیبت‌ها در طی سالیان به خاطر رساندن اعتراض و پیام از طرف اشخاص بوده است. مارلون براندو نیز یکی از این افراد است. او در سال 1973 برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد شد، اما برای دریافت جایزه حضور نداشت. براندو، ساشان یک فعال و مددجوی سرخ‌پوست را روی صحنه فرستاد تا به دنیا درباره رفتار تحقیرآمیز هالیوود در برخورد با سرخ‌پوست‌ها اخطار دهد.

 

جایزه اسکار هیث لجر

فیلم The Dark Knight / هیث لجر در نقش جوکر

همانطور که گفتیم، براندو تنها کسی نبود که برای دریافت جایزه‌اش حضور نداشت. هیث لجر، خاطره‌انگیز‌ترین جوکر تمام دوران، زمانی برنده جایزه بهترین بازیگر مکمل برای فیلم بت‌من شد که یک سال از زمان خودکشی و مرگش می‌گذشت. جوکر اولین شخصیت منفی تاریخ سینما بود که توانست برنده جایزه اسکار شود. پدر، مادر و خواهر لجر جایزه را به جای او دریافت کرده و از آکادمی برای این هدیه بی‌نظیر تشکر کردند. قطعا این لحظه یکی از غم‌انگیزترین اتفاقات عجیب اسکار است.

 

سلفی به یاد ماندنی

شاید باورش سخت باشد، اما یکی از اتفاقات عجیب اسکار تنها یک عکس سلفی است. در مراسم اسکار 2015 الن دی‌جنرس، مجری معروف، تصمیم گرفت تا در حین مراسم با مریل استریپ یک عکس یادگاری بگیرد. در این حین بردلی کوپر دوربین او را گرفت و یکی از ماندگار‌ترین سلفی‌های تاریخ اسکار ثبت شد. سلفی‌ای که شامل برخی از بزرگترین ستاره‌های هالیوود بود.

اتفاقات جالب اسکار

 


بازیگران معروفی که برنده جایزه اسکار نشدند


رقابت سختی برای دریافت جایزه اسکار وجود دارد. هر ساله فیلم‌ها و افراد زیادی نامزد دریافت جایزه می‌شوند، اما فقط یک دهم آن‌ها «برنده» می‌شوند. قطعا فهرست بازیگرانی که نتوانسته‌اند اسکار ببرند بسیار طولانی است، اما گاهی این بازیگران آن‌چنان محبوب و موفق هستند که باور این که تا به حال نتوانسته‌اند برنده اسکار باشند سخت است. برخی از آن‌ها کاندید دریافت جایزه شده‌اند، اما هستند بازیگران معروفی که حتی کاندیداتوری دریافت جایزه اسکار را هم در کارنامه خود ندارند.

 

ویل اسمیت (Will Smith)

شاید باورش سخت باشد، اما ویل اسمیت، رپر، تهیه‌کننده و بازیگر به نام هالیوود با وجود این که برای فیلم های «علی» و «در جستجوی خوشبختی» نامزد دریافت جایزه شده است، تا به حال نتوانسته برنده شود. اما این هیچ چیز از محبوبیت و استعداد بی‌نظیر او کم نمی‌کند. ویل اسمیت جوایز معتبر دیگری مانند 6 جایزه از جشنواره موسیقی آمریکا، 4 جایزه گرمی و 3 جایزه از انجمن ملی پیشرفت رنگین‌پوستان را در ویترین افتخارات خود دارد.

 

جانی دپ (Johnny Depp)

ستاره مجموعه فیلم‌های دزدان دریایی کاراییب، جانی دپ، سه بار برای دریافت جایزه اسکار نامزد شده، اما هر بار مراسم را دست خالی ترک کرده است. با این وجود او جوایز بی‌شماری من جمله 1 جایزه گلدن گلوب، 1 جایزه امپایر و یک ستاره در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود دارد. با داشتن مشکلات شخصی و کاری بسیار، به نظر می‌رسد او برای بازگشت به روز‌های اوج خود، سختی‌های زیادی پیش رو دارد. برای خواندن بیوگرافی کامل جانی دپ می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

برد پیت (Brad Pitt)

اگر بخواهیم منصف باشیم، برد یک جایزه اسکار در خانه دارد؛ اما این جایزه برای تهیه‌کنندگی فیلم «12 سال بردگی» به او داده شده و برد پیت در زمینه بازیگری تا به حال موفق به دریافت اسکار نشده؛ هر چند 3 بار نام او در فهرست نامزد‌‌ها قرار گرفته است. او برای فیلم «12 سال بردگی» جایزه بفتا و برای «12 میمون» و «روزی روزگاری در هالیوود» جایزه گلدن گلوب را دریافت کرده است. برای خواندن بیوگرافی برد پیت می‌توانید سری هم به این مطلب بزنید.

 

رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr)

رابرت داونی جونیور، یکی از گران‌ترین بازیگران به انتخاب مجله فوربز است و حتی در سال‌های 2012 تا 2015 در بالای این فهرست قرار داشته؛ اما هنوز موفق به دریافت اسکار نشده است. اون دوبار برای دو فیلم نامزد دریافت جایزه شد، اما بار اول جایزه را به آل پاچینو واگذار کرد و بار دوم هیث لجر فقید جایزه اسکار را گرفت.  اون یک جایزه بفتا، دو جایزه گلدن گلوب و سه جایزه ام‌تی‌وی در کارنامه خود دارد. برای آشنایی با بیوگرافی رابرت داونی جونیور به این مطلب بروید.

اتفاقات جالب اسکار

هر ساله مراسم اسکار، بزرگ‌ترین آکادمی اهدای جوایز دنیا، با حواشی و اتفاقات بی‌نظیر بسیاری برگزار می‌شود. در این مطلب اتفاقات عجیب اسکار و مهم‌ترین رکوردهای اسکار، بهترین بازیگران برنده و بهترین بازیگرانی که هیچ وقت برنده جایزه اسکار نشدند را به شما معرفی کردیم. نظر شما راجع به مراسم اسکار چیست؟ آیا برندگان همیشه بهترین بوده‌اند؟ آیا اتفاقات عجیب اسکار برای شما جالب بودند؟ نظرات خود را برای ما بنویسید. منتظر خواندن دیدگاه‎های شما هستیم.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
امیر حیدری باطنی
.
04 بهمن 1398، 17:56
پاسخ
0
0
اگر قرار باشه نام کارگردانهایی که اسکار نگرفتن به این فهرست اضافه بشه، قطعا آلفرد هیچکاک در صدر تمام اسم ها قرار می گیره...
فاطمه ایزدپناه
.
05 بهمن 1398، 16:23
پاسخ
0
0
به نظرم ویل اسمیت برای فیلم در جستجوی خوشبختی واقعا شایسته اسکار بود. حیف که بهش نرسید :( و واقعا مراسم سال 2017 یکی از عجیب ترین مراسم ها بود. اعلام کردن اسم اشتباهی توی مراسمی به این بزرگی واقعا بی سابقه است :||
جدول فروش فیلم ها
 • 163.5 میلیون دلار
  سریع و خشن 9
  اکران: 25 ژوئن 2021
 • 157.5 میلیون دلار
  یک مکان آرام 2
  اکران: 28 می 2021
 • 154.8 میلیون دلار
  بیوه سیاه
  اکران: 09 جولای 2021
 • 51.4 میلیون دلار
  Space Jam: A New Legacy
  اکران: 16 جولای 2021
 • 50 میلیون دلار
  بچه رئیس 2
  اکران: 02 جولای 2021
 • 40.4 میلیون دلار
  The Forever Purge
  اکران: 02 جولای 2021
 • 16.9 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 13.4 میلیون دلار
  Snake Eyes
  اکران: 23 جولای 2021
 • 7 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.5 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.36 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 950 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400