معرفی شخصیت استاد یودا در دنیای جنگ ستارگان

یکی از محبوب‌ترین آثار علمی تخیلی خلق شده در دنیای سینما جنگ ستارگان است. دنیای این فیلم‌ها بسیار غنی و سرشار از شخصیت‌های به‌یادماندنی است. در این مطلب به شخصیت استاد یودا می‌پردازیم.

نخستین قسمت از سری فیلم‌های جنگ ستارگان در سال 1977 بر پرده سینماها به نمایش درآمد. دنیای جذاب و عمیق و شخصیت‌های دوست‌داشتنی، محبوبیت قابل توجهی را برای این اثر رقم زدند. جورج لوکاس با خلق این دنیا تاثیری بی‌مانند و ماندگار بر جهان سرگرمی گذاشت. از آن زمان تاکنون فیلم‌ها، کتاب‌های مصور، رمان‌ها، بازی‌ها و سریال‌های گوناگونی با الهام از جنگ ستارگان ساخته شدند. یکی از محبوب‌ترین و نمادین‌ترین شخصیت‌های این فرنچایز، استاد یودا است. یودا یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تمامی آثار ساخته شده در دنیای جنگ ستارگان بوده و به تازگی نیز به لطف پخش سریال موفق The Mandalorian محبوبیت دو چندانی پیدا کرده است. برای آشنایی با این سریال می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید. در ادامه به معرفی کاراکتر استاد یودا و تغییرات او در طی سال‌ها می‌پردازیم.

استاد یودا در جنگ ستارگان

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


شخصیت استاد یودا در جنگ ستارگان کیست؟


استاد یودا در جنگ ستارگان

کاراکتر استاد یودا یکی از پیرترین، محبوب‌ترین و قدرتمندترین جدای‌ها در جهان جنگ ستارگان است. جورج لوکاس،‌ خالق دنیای جنگ ستارگان، تصمیم گرفته تا از پرداختن به بسیاری از بخش‌های زندگی این شخصیت خودداری کند. تاکنون در آثار رسمی ساخته شده از دنیای جنگ ستارگان، اسمی از نژاد و سیاره یودا برده نشده است. از مشخصه‌های این شخصیت می‌توان به نحوه خاص صحبت کردن و ظاهر سبز و کوچک او اشاره کرد. براساس اطلاعات ارائه شده در فیلم‌ها و دیگر آثار ساخته شده از دنیای جنگ ستارگان، یودا نقشی مستقیم در تربیت تمامی جدای‌های کهکشان داشته است. در سه‌گانه دوم شاهد راهنمایی جدای‌های جوان توسط استاد یودا هستیم. این شخصیت در فیلم The Empire Strikes Back تایید می‌کند که حدود 800 سال به تربیت جدای‌های جوان مشغول بوده است.

تاکنون دو نفر دیگر از نژاد یودا معرفی شده‌اند. نخست یدل است؛ یکی از اساتید جدای که در فیلم The Phantom Menace او را می‌بینیم. نفر دوم نیز کودکی است که در بین طرفداران با نام بیبی یودا شناخته می‌شود. این شخصیت در سریال The Mandalorian معرفی شد. هنوز رابطه بین این کودک و استاد یودا مشخص نشده است. با این حال می‌دانیم که هر سه این شخصیت‌ها از قدرتمندترین کاربران نیرو در دنیای جنگ ستارگان هستند.

 


استاد یودا در کجا ظاهر شده است؟


کاراکتر یودا تاکنون در تعداد زیادی از آثار ساخته شده از دنیای جنگ ستارگان حضور پیدا کرده است. در ادامه سعی می‌کنیم تا به نقش او در این آثار بپردازیم.

 

فیلم The Empire Strikes Back

استاد یودا در جنگ ستارگان

نخستین حضور یودا در فیلم The Empire Strikes Back است. لوک اسکای‌واکر جوان طبق راهنمایی‌های اوبی وان کنوبی برای یافتن راه خود به سیاره دگوباه می‌رود. کنوبی یودا را استاد خود توصیف می‌کند.

یودا در ابتدا خود را معرفی نکرده و توانایی‌ها و میزان صبر لوک را آزمایش می‌کند. یودا متوجه می‌شود که لوک از همان عصبانیت و کله‌شقی پدرش رنج می‌برد؛ به همین دلیل در آموزش او تردید می‌کند. با این حال کنوبی او را متقاعد کرده و تمرینات لوک آغاز می‌شوند. در حالی که کنوبی، لوک را آخرین امید جدای‌ها می‌داند، یودا تاکید می‌کند که یک نفر دیگر نیز وجود دارد.

 

فیلم Return of the Jedi

کاراکتر یودا

شخصیت استاد یودا حضوری مختصر در آخرین قسمت از سه گانه اصلی جنگ ستارگان دارد. در این فیلم او مریض و در شرف مرگ است. یودا، لوک را از خطرات موجود بر سر راهش آگاه کرده و هویت دارث ویدر را تایید می‌کند.

یودای 900 ساله در آرامش مرده و همچون دیگر جدای‌ها به جزیی از نیرو تبدیل می‌شود. او همچنین فاش می‌کند که اسکای‌واکر دیگری علاوه بر لوک نیز وجود دارد. در پایان این فیلم، لوک پس از شکست امپراطوری، شبح یودا را در کنار پدرش و اوبی وان کنوبی مشاهده می‌کند.

 

فیلم The Phantom Menace

شخصیت استاد یودا

در این فیلم شاهد نسخه جوان‌تر و قدرتمندتر استاد یودا هستیم. در نسخه‌های بلوری منتشر شده از این فیلم، عروسک یودا با جلوه‌های ویژه کامپیوتری جایگزین گشته است. در این فیلم یودا به عنوان یکی از اعضای شورای عالی جدای ایفای نقش می‌کند.

در انتهای این فیلم یودا، اوبی وان کنوبی را به عنوان یکی از شوالیه‌های جدای برگزیده و علی رغم میل باطنی خود، اجازه آغاز تمرینات آناکین را می‌دهد.

 

فیلم Attack of the Clones

شخصیت استاد یودا

داستان این فیلم یک دهه پس از The Phantom Menace رخ می‌دهد. یودا که اکنون کنترل مستقیم سیاست‌های شورای عالی جدای را بر عهده دارد، درگیر مشکلات سیاسی کهکشان‌های مستقل و جدایی آن‌ها از جمهوری است.

پس از تلاشی در راستای به قتل رساندن سناتور پدمه آمیدالا، یودا و سایر اعضای شورا تصمیم می‌گیرند تا اوبی وان کنوبی را مسئول محافظت از او قرار دهند. علاوه بر این یودا متوجه می‌شود که آناکین قاتلان مادر خود را به صورتی وحشیانه به قتل رسانده است. در انتهای این اثر، یودا به نجات اوبی وان و آناکین آمده و شاگرد سابق خود، کونت دوکو را در دوئلی مرگبار شکست می‌دهد.

 

فیلم Revenge of the Sith

یودا

در آخرین قسمت از سه گانه دوم جنگ ستارگان، یودا رهبری شورای جدای را در مقابله با دارث سیدیوس بر عهده می‌گیرد. در این زمان پلپتین به یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های دنیای جنگ ستارگان تبدیل شده و آرام آرام شروع به دخالت در امور شورا می کند. او آناکین را به عنوان نماینده خود در شورای جدای انتخاب می‌کند. شورا با این مسئله موافقت، اما از اعطای لقب استادی به آناکین خودداری می‌کند.

علاوه بر این یودا و سایر اعضای شورا، آناکین را مامور جاسوسی از پلپتین قرار می‌دهند. در ادامه آناکین برای آگاهی از معنای کابوس‌های ترسناک خود به نزد یودا می‌رود. این کابوس‌ها مرگ یکی از عزیزان او را نشان می‌دهند. یودا که از جزییات دقیق نگرانی‌های آناکین آگاهی ندارد، به او توصیه می‌کند تا خود را از تمامی تعلقاتی که ترس از دست دادنشان را دارد رها کند. آناکین از این پاسخ به خشم آمده و به نزد پلپتین می‌رود. او به آناکین وعده نجات همسرش را داده و زمینه را برای تبدیل او به دارث ویدر فراهم می‌کند.

در ادامه پلپتین قدرت را به دست گرفته و به افراد خود دستور مرگ استادان جدای را می‌دهد. در این زمان یودا فرماندهی نبردی در سیاره کشیک را بر عهده دارد. او از طریق تغییرات جریان نیرو متوجه مرگ جدای‌ها شده و خود همراه با چوباکا و تارفول فرار می‌کند. استاد یودا در ادامه به اوبی وان کنوبی پیوسته و او را مامور کشتن ویدر می‌کند. خود نیز امپراطور پلپتین را هدف قرار می‌دهد. با این حال دوئل این دو ناتمام باقی مانده و یودا به سیاره دگوباه فرار می‌کند. در ادامه مشخص می‌شود که یودا راز جاودانگی را کشف کرده و آن را به اوبی وان انتقال می‌دهد. یودا همچنین جان فرزندان آناکین را نجات داده و آن‌ها را به مکان‌هایی امن می‌فرستد.

 

فیلم The Force Awakens، فیلم The Last Jedi و فیلم The Rise of Skywalker

کاراکتر یودا

یودا حضوری مختصر در سه گانه جدید جنگ ستارگان دارد. او در نخستین فیلم، ری را در راه رسیدن به شمشیر نوری قدیمی لوک راهنمایی می‌کند. استاد یودا در دومین فیلم، لوک را مجبور به سوزاندن متون کهن جدای کرده و او را متقاعد می‌کند که اطلاعات ارزشمند جدای‌ها تنها در ذهن آن‌ها قابل ثبت و انتقال هستند. یودا در آخرین فیلم نیز یکی از جدای‌هایی است که به راهنمایی ری در نبرد با پلپتین می‌پردازد.

 

سریال The Clone Wars

استاد یودا در جنگ ستارگان

یودا یکی از شخصیت‌های مهم سریال انیمیشنی The Clone Wars است. کاراکتر استاد یودا در این سریال نقش رهبر شورای عالی جدای را بر عهده دارد. این سریال نحوه کشف جاودانگی توسط یودا را نشان داده و علاوه بر این جزییات رابطه پیچیده آناکین با این استاد جدای را به تصویر می‌کشد.

در این مطلب به معرفی شخصیت استاد یودا و حضور او در آثار اصلی جنگ ستارگان پرداختیم. نظر شما در مورد این شخصیت چیست؟ آیا رابطه‌ای بین او و بیبی یودا وجود دارد؟

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha