استودیو پیکسار (Pixar) ؛ تاریخچه و آثار محبوب‌ترین استودیوی جهان

استودیو پیکسار (Pixar) ؛ تاریخچه و آثار محبوب‌ترین استودیوی جهان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از محبوب‌ترین حوزه‌های هنری مدرن، انیمیشن‌سازی است. استودیو پیکسار را می‌توان شناخته شده‌ترین کمپانی فعال در این صنعت دانست. در این مطلب به بررسی تاریخچه پیکسار و آثار این شرکت می‌پردازیم.

استودیو پیکسار یکی از پیشگامان انیمیشن‌سازی سه بعدی به حساب می‌آید. این شرکت آمریکایی تعدادی از برترین آثار انیمیشنی تاریخ سینما را تولید کرده است. آثار کمپانی پیکسار نه فقط با زیبایی‌ها و خلاقیت‌های ظاهری، که با داستان‌های احساسی،‌ انسانی و به‌یادماندنی خود شناخته می‌شوند. انیمیشن‌های شرکت پیکسار از مهم‌ترین بخش‌های فرهنگ عامیانه مدرن محسوب می‌شوند. در این مطلب به تاریخچه این استودیو دوست‌داشتنی و آثار آن‌ها می‌پردازیم.

استودیو پیکسار

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تاریخچه استودیو پیکسار


استودیو پیکسار

ریشه‌های کمپانی پیکسار به دهه 70 و دانشکده تکنولوژی نیویورک برمی‌گردند. در این زمان گروهی از مهندسان کامپیوتر،‌ از جمله اد کتمول، به گسترش فناوری‌های گرافیکی می‌پرداختند. کتمول در سال 1979 توسط کمپانی بزرگ Lucasfilm به کار گرفته شد. جورج لوکاس، کتمول را به عنوان مدیر بخش کامپیوتری تازه تاسیس خود به کار انتخاب کرد. هدف کتمول و همکارانش در این بخش بهبود فناوری گرافیک کامپیوتری بود. آن‌ها تکنولوژی‌ای به نام تصویر کامپیوتری پیکسار را توسعه دادند که کاربردی فراتر از صنعت سرگرمی داشت. لغت پیکسار کلمه‌ای اسپانیایی به معنای خلق تصاویر است. در سال 1984 جان لستر، یکی از انیماتورهای کمپانی دیزنی، به لوکاس‌فیلم پیوست.

در سال 1986 بخش کامپیوتری لوکاس‌فیلم از آن جدا شد. در این زمان شرکت NeXT Inc. به رهبری استیو جابز، این استودیو را خریداری کرد. او کتمول را به عنوان مدیر کل و اجرایی این شرکت جدید منصوب و خود نیز ریاست هیئت مدیره آن را بر عهده گرفت. جابز استودیو پیکسار را به سوی پیشرفت‌های سخت‌افزاری هدایت کرد. این مسئله منجر به سودآوری نه چندان جالب توجه آن شد. شرکت انیمیشن سازی پیکسار در سال 1990 کلیه فعالیت‌های سخت افزاری خود را متوقف کرد.

در این زمان جان لستر، با استفاده از فناوری انیمیشن‌‌سازی جذاب پیکسار فیلم‌های کوتاه متعددی ساخت. آثار لستر با استقبال هنری فراوانی روبرو شده و حتی یک جایزه اسکار را برای او به ارمغان آوردند. در سال 1989 استودیو پیکسار شروع به ساخت تبلیغات تلویزیونی کرد. دو سال بعد این شرکت طی قراردادی با کمپانی دیزنی موظف به تولید سه انیمیشن طولانی شد. اعضای این استودیو چندین سال را صرف ساخت نخستین اثر خود، یعنی Toy Story کردند. این انیمیشن موفقیتی تمام عیار و سکوی پرتاب استودیو پیکسار به قله صنعت انیمیشن‌سازی بود.

کمپانی پیکسار

در اواسط دهه 90، استیو جابز به عنوان مدیر اجرایی شرکت پیکسار منصوب شد. پس از موفقیت انیمیشن Toy Story،‌ این استودیو قرارداد خود با کمپانی دیزنی را تمدید کرد. آثار بعدی پیکسار چون A Bug’s Life، انیمیشن Toy Story 2، انیمیشن Finding Nemo و انیمیشن The Incredibles نام این استودیو را به عنوان استادان انیمیشن‌سازی مدرن تثبیت کردند.

در سال 2006 و با پایان قرارداد بین دیزنی و پیکسار، جابز تصمیم گرفت تا این استودیو را به دیزنی بفروشد. این تصمیم منجر به انتصاب کتمول به عنوان رییس استودیوهای انیمیشن‌سازی دیزنی و استودیو پیکسار شد. لستر در سال 2018 به دلیل اتهاماتی ناچار به خداحافظی از پیکسار شد.

 


آثار استودیو پیکسار


شرکت انیمیشن سازی پیکسار

شرکت پیکسار در طول دوران کاری خود آثار ماندگار زیادی را تولید کرده است. البته در این بین شاهد انیمیشن‌های ناامیدکننده‌ای نیز بوده‌ایم. در ادامه به بررسی تمامی آثار این استودیو می‌پردازیم.

 

سال های 1995 – 1999

استودیو پیکسار در دهه 90 تنها به خلق سه اثر پرداخت. سه اثر که یکی از دیگری ماندگارتر و تاثیرگذارتر هستند.

 

انیمیشن Toy Story

تاریخچه پیکسار

Toy Story نخستین اثر بلند شرکت پیکسار است. در دنیای این انیمیشن، اسباب بازی‌ها موجوداتی جان‌دار و زنده بوده و به انواع و اقسام ماجراجویی‌ها می‌پردازند. این فیلم به کارگردانی جان لستر به موضوعات مهمی چون دوستی و انسانیت می‌پردازد. Toy Story یک موفقیت تجاری و هنری تمام عیار بود. این فیلم توانست برنده یک جایزه در مراسم اسکار شود. بسیاری از علاقه‌مندان و صاحب نظران صنعت انیمیشن این اثر را یکی از بهترین انیمیشن‌های بلند تاریخ می‌دانند.

 

انیمیشن A Bug’s Life

کمپانی پیکسار

دومین اثر استودیو پیکسار و جان لستر ماجرای گروهی از حشرات و تلاش‌های آن‌ها در راستای مبارزه با ارتشی از ملخ‌های متجاوز را روایت می‌کرد. داستان این انیمیشین با الهام از حکایت فولکور یونانی به نام مورچه و ملخ نگاشته شده است. همزمانی عرضه این انیمیشن با عنوان Antz از استودیو Dreamworks منجر به بروز تنش‌هایی بین جابز و لستر و مدیران آن شرکت شد. با این وجود A Bug’s Life پس از عرضه با استقبال گرمی از جانب منتقدان و مخاطبان روبرو گشت.

 

انیمیشن Toy Story 2

کمپانی پیکسار

Toy Story 2 سومین ساخته لستر و استودیو پیکسار و آخرین فیلم در قرارداد اولیه بین این شرکت و کمپانی دیزنی است. این اثر بار دیگر ماجراهای وودی، باز و دیگر شخصیت‌های دوست داشتنی فیلم اول را دنبال می‌کند. Toy Story 2 ابتدا به عنوان انیمیشنی کوچک و بی‌اهمیت توسعه داده شد. با این حال سران کمپانی دیزنی پتانسیل فراوانی را در داستان این عنوان می‌دیدند. این مسئله منجر به بازسازی دوباره استوری‌بوردهای این اثر توسط لستر و همکارانش شد. با وجود تمام این فشارها، استودیو پیکسار توانست بار دیگر اثری ماندگار و زیبا ارائه دهد. Toy Story 2 به عنوان یکی از بهترین ادامه‌های تاریخ سینما شناخته می‌شود.

 

سال های 2001 – 2009

دهه نخست هزاره جدید با فراز و نشیب‌های فراوانی برای استودیو پیکسار همراه بود. در این سال‌ها شاهد انیمیشن‌های جاودان و بی‌نظیری چون WALL-E و Up در کنار آثار ناامیدکننده‌ای چون Cars از شرکت انیمیشن سازی پیکسار بودیم.

 

انیمیشن Monsters Inc

شرکت انیمیشن سازی پیکسار

شرکت هیولاها اثری به کارگردانی پیت داکتر است. این انیمیشن داستان هیولاهایی به نام مایک و سالی را در جامعه‌ای از موجودات عجیب و غریب روایت می‌کند. شرکت هیولاها همچون آثار قبلی استودیو پیکسار به مفاهیم انسانی عمیقی چون دوستی و احساس مسئولیت می‌پردازد. ساخت این انیمیشن حدود پنج سال به طول انجامید. این عنوان با استقبال هنری و تجاری کم‌نظیری روبرو و برنده یک جایزه در مراسم اسکار شد.

 

انیمیشن Finding Nemo

کمپانی پیکسار

نخستین حضور اندرو استنتون (نویسنده بسیاری از انیمیشن‌های کمپانی پیکسار) در مقام کارگردان به فیلم در جست و جوی نمو بازمی‌گردد. این فیلم داستان یک دلقک‌ماهی‌ به نام مارلین را در جست و جو به دنبال فرزندش دنبال می‌کند. در جست و جوی نمو مملو از شخصیت‌های دوست‌داشتنی و سکانس‌های ماندگار است. این اثر در زمان عرضه به یکی از پرفروش‌ترین انیمیشن‌های زمان خود تبدیل گشت. در جست و جوی نمو موفق به کسب جایزه اسکار بهترین انیمیشن و نامزدی در سه شاخه دیگر شد.

 

انیمیشن The Incredibles

کمپانی پیکسار

انیمیشن شگفت‌انگیزان دومین اثر برد برد (Brad Bird) و یکی از ماندگارترین انیمیشن‌های استودیو پیکسار است. این فیلم داستان خانواده‌ای از ابرقهرمانان را در دهه 60 میلادی دنبال می‌کند. شگفت‌انگیزان به عنوان یکی از خلاقانه‌ترین و بهترین آثار ابرقهرمانی تاریخ شناخته می‌شود.

شگفت‌انگیزان نخستین انیمیشن شرکت پیکسار با محوریت انسان‌ها بود. آن‌ها برای بهبود انیمیشن‌های مناسب، فناوری‌ شگفت‌انگیزی خلق کردند. این فناوری جلوه‌ای واقع‌گرایانه به مو و پوست شخصیت‌ها می‌بخشید. شگفت‌انگیزان با استقبال خوبی از جانب مخاطبان و منتقدان روبرو شد. این اثر در مراسم اسکار برنده دو جایزه گشت.

 

انیمیشن Cars

شرکت انیمیشن سازی پیکسار

انیمیشن ماشین‌ها را می‌توان نخستین شکست نسبی هنری استودیو پیکسار دانست. داستان این انیمیشن بر یک ماشین مسابقه به نام لایتنینگ مک‌کویین تمرکز می‌کند. همان‌طور که از آثار پیکسار انتظار می‌رود، در این فیلم شاهد برخی از چشمگیرترین تصویرسازی‌ها در دنیای انیمیشن بودیم. با این حال داستان ضعیف مانع از قرار گرفتن ماشین‌ها در کنار بهترین فیلم‌های شرکت پیکسار می‌شود. با این وجود انیمیشن ماشین‌ها توانست نامزد دو جایزه اسکار شود.

 

انیمیشن Ratatouille

شرکت انیمیشن سازی پیکسار

راتاتویلی سومین ساخته برد برد (Brad Bird) و هشتمین انیمیشن بلند استودیو پیکسار است. داستان این فیلم ماجرای موشی به نام رمی را روایت می‌کند. رمی رویای تبدیل شدن به سرآشپزی مشهور را در سر می‌پروراند. راتاتویلی از آثار موفق استودیو پیکسار به حساب می‌آید. منتقدان موسیقی، صداگذاری و انیمیشن‌های این فیلم را تحسین می‌کردند. این فیلم توانست برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن بلند شود. بسیاری راتاتویلی را یکی از بهترین آثار سینمایی قرن بیست‌ویکم می‌دانند.

 

انیمیشن WALL-E

شرکت انیمیشن سازی پیکسار

اگر بخواهیم عنوانی را به عنوان بهترین انیمیشن تاریخ انتخاب کنیم، یکی از برجسته‌ترین نامزدهای آن وال-ای خواهد بود. این فیلم داستان روباتی به نام وال-ای را در آینده‌ای دور دنبال می‌کند. کره زمین به تلی از زباله تبدیل شده و غیر قابل سکونت است. آخرین بازمانده بر روی این سیاره مرده، وال-ای است. با ورود روبات متفاوت دیگری به نام ایو به داستان، همه چیز عوض می‌شود. استنتون از شیوه‌های روایی خلاقانه‌ای در این اثر استفاده کرده است. بسیاری از شخصیت‌های وال-ای از توانایی صحبت کردن برخوردار نبوده و تنها با ایما و اشاره با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. وال-ای حکایتی ماندگار و غمگین از امید، عشق و بقا است.

 

انیمیشن Up

شرکت انیمیشن سازی پیکسار

بدون شک یکی از بزرگسالانه‌ترین و ارزشمندترین انیمیشن‌های تاریخ، Up است. دهمین اثر استودیو پیکسار داستان تاثیرگذار پیرمردی غمگین را روایت می‌کند. کارل که پس از مرگ همسرش تنها شده، با هدف عمل به آخرین قول خود، تصمیم به سفر به آمریکای جنوبی می‌گیرد. او برای این کار تعداد زیادی بادکنک را به خانه خود متصل کرده و آماده عزیمت می‌شود. همراه کارل در این سفر، کودکی به نام راسل است.

این فیلم به کارگردانی پیت داکتر حدود پنج سال در دست ساخت بوده است. Up توانست پنج نامزدی در مراسم اسکار به دست آورده و جایزه بهترین انیمیشن را از آن خود کند. این اثر دومین انیمیشنی بود که توانست در شاخه بهترین فیلم نامزد شود.

 

سال‌های 2010 – 2019

استودیو پیکسار در دهه اخیر 11 انیمیشن بلند ساخته است. بسیاری از این آثار دنباله‌هایی بر فیلم‌های پیشین این شرکت بوده‌اند. با این حال شاهد ارائه فیلم‌های خلاقانه و جدیدی چون Inside Out نیز بوده‌ایم.

 

انیمیشن Toy Story 3

شرکت انیمیشن سازی پیکسار

سومین قسمت از مجموعه Toy Story با فاصله‌ای 11 ساله از نسخه پیشین منتشر شد. این فیلم به کارگردانی لی آنکریچ بار دیگر داستان اسباب بازی‌های مورد علاقه مخاطبان سینما را روایت می‌کرد. Toy Story 3 اثری بزرگسالانه‌تر نسبت به دو عنوان نخست بود. این انیمیشن موفق شد تا نظر مخاطبان جدید و قدیمی این سری را جلب کند. بسیاری از منتقدان داستان عمیق و احساسی، موسیقی زیبا، انیمیشن‌های جذاب و صداگذاری‌های عالی را از نقاط قوت این اثر عنوان کردند. Toy Story 3 توانست برنده دو جایزه اسکار در شاخه‌های بهترین موسیقی و بهترین انیمیشن شود.

 

انیمیشن Cars 2

تاریخچه پیکسار

دومین قسمت از مجموعه ماشین‌ها بار دیگر ماجراهای لایتنینگ مک‌کویین و دوستانش را روایت می‌کند. دوازدهمین فیلم استودیو پیکسار با واکنشی منفی از جانب منتقدان روبرو شد. آن‌ها جلوه‌های دیداری این انیمیشن را تحسین کرده، اما داستان، شخصیت‌ها و دنیای آن را سطحی و فراموش‌شدنی نامیدند. دومین قسمت از مجموعه ماشین‌ها توانست لقب کم‌فروش‌ترین فیلم شرکت پیکسار تا آن زمان را به خود اختصاص دهد.

 

انیمیشن Brave

تاریخچه پیکسار

پس از عرضه انیمیشن‌های Toy Story 3 و Cars 2، بسیاری از صاحب نظران خلاقیت استودیو پیکسار در ساخت آثار جدید را تمام شده می‌دانستند. این مسئله منجر به خلق Brave شد. این فیلم اثری متفاوت با تمامی انیمیشن‌های پیشین این شرکت بود و حال و هوای انیمیشن‌های دیزنی را داشت. این عنوان به کارگردانی مارک اندروز و برندا چپمن در اسکاتلند جریان داشت و ماجرای شاهزاده‌ای به نام مریدا را روایت می‌کرد.

پیکسار فیلم Brave را به استیو جابز فقید تقدیم کرد. اعضای این استودیو برای پاسخ به انتقادات و خلق پیچیده‌ترین جلوه‌های بصری ممکن، سیستم انیمیشن‌های خود را برای اولین بار در طی 25 سال بازنویسی کردند. Brave با موفقیت هنری و تجاری خوبی روبرو شد و توانست جایزه اسکار بهترین انیمیشن را از آن خود کند.

 

انیمیشن Monsters University

تاریخچه پیکسار

دانشگاه هیولاها نخستین اثر دن اسکنلن به عنوان یک کارگردان بود. این انیمیشن پیش‌زمینه‌ای بر فیلم شرکت هیولاها بوده و ماجراهای سالی و مایک را در دانشگاه روایت می‌کند. سران دیزنی از سال 2005 برنامه ساخت دنباله‌ای برای فیلم شرکت هیولاها را در سر می‌پروراندند. دانشگاه هیولاها با استقبال خوبی از جانب طرفداران و منتقدان روبرو گشت.

 

انیمیشن Inside Out

تاریخچه پیکسار

بدون شک یکی از مهم‌ترین و زیباترین انیمیشن‌های دهه گذشته، Inside Out است. این فیلم به کارگردانی پیت داکتر داستان کودکی به نام رایلی را از درون ذهن او روایت می‌کند. داکتر و همکارانش با اختصاص دادن شخصیت‌ به احساساتی چون ترس، شادی، غم، عصبانیت و تنفر بستر روایی نو و هیجان‌انگیزی برای داستان خود ایجاد کرده‌اند. این فیلم به دقت به بررسی تاثیرات احساسات ذکر شده بر روابط انسان‌ها می‌پردازد. Inside Out با استقبال فراوانی از جانب منتقدان روبرو شد و توانست به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سال 2015 تبدیل شود. این اثر برنده جوایز متعددی شد که از آن‌ها می‌توان به جایزه اسکار برای بهترین انیمیشن اشاره کرد.

 

انیمیشن The Good Dinosaur

تاریخچه پیکسار

شانزدهمین اثر استودیو پیکسار انیمیشن The Good Dinosaur به کارگردانی پیتر سان بود. این فیلم در دنیایی جریان داشت که در آن دایناسورها هرگز منقرض نشده بودند. این انیمیشن داستان آپاتوساروس جوانی به نام آرلو را دنبال می‌کند. آرلو بر حسب اتفاق با کودک انسانی آشنا شده و با او همراه می‌شود. از جمله صداپیشگان این عنوان می‌توان به ریموند اوچوآ، جک برایت، سم الیوت، آنا پاکین، جفری رایت و فرنسس مک‌دورمند اشاره کرد.

انیمیشن The Good Dinosaur بازخوردهای نسبتا خوبی از جانب منتقدان دریافت کرد. آن‌ها آن را اثری خانوادگی، اما ضعیف‌تر از سایر فیلم‌های استودیو پیکسار می‌دانستند. این عنوان نخستین شکست تجاری شرکت انیمیشن سازی پیکسار به حساب می‌آید.

 

انیمیشن Finding Dory

استودیو پیکسار

در جست و جوی دوری ادامه‌ای بر انیمیشن موفق سال 2003 استودیو پیکسار، در جست و جوی نمو است. این اثر به کارگردانی اندرو استنتن ماجرای یکی از شخصیت‌های محبوب آن فیلم ماندگار، دوری را دنبال می‌کند. دوری که از بیماری فراموشی رنج می‌برد،‌ به دلایلی عازم سفری با هدف یافتن والدین خود می‌شود. در جست و جوی دوری از منظر تجاری عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و توانست به سومین فیلم پرفروش سال 2016 تبدیل شود. منتقدان نیز این فیلم را اثری در خور نام کمپانی پیکسار و سابقه درخشان آن توصیف کردند.

 

انیمیشن Cars 3

استودیو پیکسار

سومین قسمت از سری انیمیشن‌های ماشین‌ها، براساس فیلمنامه‌ای از کیل موری، باب پیترسون و مایک ریچ ساخته شد. وظیفه کارگردانی این فیلم بر عهده برایان فی بود. داستان این عنوان بر رقابت لایتنینگ مک‌کویین با ماشین‌های جوان‌تر تمرکز داشت. ساخت سومین قسمت از سری ماشین‌ها از سال 2011 و پس از عرضه قسمت دوم آغاز شد. این اثر با استقبال نسبتا خوبی از جانب مخاطبان و منتقدان روبرو گشت.

 

انیمیشن Coco

استودیو پیکسار

کوکو یکی از محبوب‌ترین انیمیشن‌های سال‌های اخیر استودیو پیکسار است. این اثر به کارگردانی لی آنکریچ و ایدرین مولینا داستان کودکی به نام میگل را دنبال می‌کرد. میگل در جریان فستیوال سالانه مرگ مکزیک، تصادفا به سرزمین مردگان منتقل می‌شود.

انیمیشن کوکو به مفاهیم انسانی مهمی چون خانواده، احساسات و موسیقی می‌پردازد. این عنوان با استقبال همه جانبه‌ای از جانب منتقدان روبرو شد. آن‌ها انیمیشن، صداگذاری، موسیقی، داستان احساسی و پرداخت عمیق آن به فرهنگ مکزیک را تحسین می‌کردند. کوکو یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سال 2017 است.

 

انیمیشن Incredibles 2

استودیو پیکسار

دومین قسمت از سری شگفت‌انگیزان با فاصله 14 ساله از عنوان نخست عرضه شد. این فیلم به کارگردانی و نویسندگی برد برد (Brad Bird)، دنباله‌ای مستقیم بر ماجراهای فیلم اول است. خانواده پار با در آغوش گرفتن قدرت‌های ابرقهرمانی خود، سعی بر تغییر نظر و جلب اعتماد جامعه نسبت به ابرقهرمانان دارند. آن‌ها این بار با قدرتمندترین دشمن خود روبرو می‌شوند. پس از موفقیت انیمیشن شگفت‌انگیزان، برد ساخت دنباله آن اثر را به بهانه کار بر روی آثار دیگر به تعویق انداخت. هدف او در نگاشتن داستان این اثر، خلق عنوانی متمایز با سایر محصولات ابرقهرمانی بود. شگفت‌انگیزان 2 با استقبال بسیار خوبی از جانب مخاطبان و منتقدان روبرو شد و توانست رکورد بهترین فروش افتتاحیه برای یک انیمیشن را از آن خود کند.

 

انیمیشن Toy Story 4

استودیو پیکسار

داستان اسباب بازی چهار اثری به کارگردانی جاش کولی و نویسندگی اندرو استنتن و استفانی فولسوم است. این اثر ماجراهای وودی، باز و سایر اسباب بازی‌ها را پس از ماجراهای قسمت سوم روایت می‌کند. از جمله شخصیت‌های جدیدی که در این عنوان به سری اضافه می‌شوند می‌توان به چنگالی پلاستیکی به نام فورکی اشاره کرد.

داستان اسباب بازی 4 توانست به پرفروش‌ترین فیلم این سری تبدیل شود. این عنوان موفقیت هنری خوبی نیز به دست آورد. منتقدان داستان احساسی، المان‌های کمدی، موسیقی،‌ انیمیشن و صداپیشگی آن را تحسین کردند. بیست‌و‌یکمین انیمیشن بلند استودیو پیکسار در مراسم اسکار سال جاری موفق به کسب نامزدی در دو شاخه بهترین انیمیشن و بهترین آهنگ اوریجینال شده است. برای دانلود انیمیشن Toy Story 4 می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

در این مطلب به تاریخچه استودیو پیکسار و آثار متنوع آن‌ها پرداختیم. فیلم مورد علاقه شما از این شرکت انیمیشن سازی کدام عنوان است؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
سارو
.
07 آذر 1400، 11:46
پاسخ
0
0
واقعا تمام خاطرات بچه‌گیمون رو از استودیو پیکسار داریم.
جدول فروش فیلم ها
 • 755.8 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 469 میلیون دلار
  Venom
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 373 میلیون دلار
  Dune
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 368 میلیون دلار
  Eternals
  اکران: 05 نوامبر 2021
 • 115.5 میلیون دلار
  GhostBusters
  اکران: 19 نوامبر 2021
 • 69.8 میلیون دلار
  Encanto
  اکران: 24 نوامبر 2021
 • 43 میلیون دلار
  Clifford the Big Red Dog
  اکران: 10 نوامبر 2021
 • 34.9 میلیون دلار
  The House of Gucci
  اکران: 24 نوامبر 2021
 • 25.8 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 مهر 1400
 • 12 میلیارد تومان
  گشت ارشاد ۳
  اکران: 26 آبان 1400
 • 8.3 میلیارد تومان
  قهرمان
  اکران: 05 آبان 1400
 • 8.27 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 3.4 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 اسفند 1400
 • 1.6 میلیارد تومان
  منصور
  اکران: 19 آبان 1400
 • 1.51 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 982 میلیون تومان
  تک خال
  اکران: 27 فروردین 1400
 • 771 میلیون تومان
  آتابای
  اکران: 03 آذر 1400
plaza-ads