بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما ؛ از بتمن تا ارباب حلقه ها

بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما ؛ از بتمن تا ارباب حلقه ها
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شاید بتوان ساخت دنباله برای اثری موفق را یکی از دشوارترین اهداف در دنیای سینما دانست. با این حال فیلمسازانی هم به خوبی از عهده این وظیفه خطیر برآمده‌اند. در این مطلب به برترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما می‌پردازیم.

اصطلاح هنر هفتم نخستین بار توسط فیلسوف مبتکر ایتالیایی، ریچیتو کانودو، برای توصیف سینما به کار برده شد. بدون شک سینما یکی از پرمخاطب‌ترین حوزه‌های هنری و سرگرمی تاریخ است. عاشقان سینما آن را تجلی رویاها، ایده‌ها و راهی برای گریز از واقعیت‌های تلخ زندگی بیان می‌کنند. بیش از یک قرن از تولد این مدیوم دوست داشتنی می‌گذرد. در این سال‌ها شاهد عرضه آثار ماندگار، تاثیرگذار و مهم فراوانی بوده‌ایم. با گسترش صنعت فیلمسازی، مجموعه فیلم‌ها و سه گانه‌ها مطرح شدند. در این مقاله سعی می‌کنیم تا با جذاب‌ترین و بهترین فیلم های سه گانه سینما آشنا شویم.

سه گانه های سینما

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما
  • سه گانه Before
  • سه گانه Three Colors
  • سه گانه The Dark Knight
  • سه گانه The Godfather
  • سه گانه Toy Story
  • سه گانه نخست Star Wars
  • سه گانه The Lord of the Rings
  • سه گانه The Dollars
  • سه گانه Vengeance
  • سه گانه کوکر

 


بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما


در جمع‌آوری فهرست بهترین فیلم های سه گانه سینما، معیارهایی چون عدم افت قسمت‌های دوم و سوم و حداقل ارتباط بین سه فیلم را مدنظر قرار دادیم. در ادامه به بررسی بهترین سه گانه های سینما می‌پردازیم.

 

سه گانه Before

برترین فیلم های سه گانه

فیلم‌ها: Before Sunrise / Before Sunset / Before Midnight

سه گانه آرام، عاشقانه و فراموش نشدنی ریچارد لینکلیتر یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاریخ سینما است. نخستین فیلم از این مجموعه اثری کوچک حول محور برخوردی تصادفی بین دو روح گمگشته است؛ تصادفی که به عشقی قدرتمند و گرم ختم می‌شود. این فیلم عاشقان سینما را در آغوش آرام خود گرفته و داستانی فراموش‌نشدنی را ارائه می‌دهد. ایتن هاوک و جولی دلپی به خوبی از وظیفه خود در خلق زوجی انسانی و جذاب برمی‌آیند. گرما و کشش فراوان مکالمات، برخوردها و نگاه‌های این دو به یکدیگر سینمادوستان را یاد رویدادهای عاشقانه زندگی خود انداخته و آن‌ها را در کوچه خاطرات خود غرق می‌کند. سلین و جسی در طی یک شب، صمیمی‌ترین رابطه ممکن را برقرار کرده و در جریان پایان‌بندی تلخ و شیرین فیلم، یکدیگر را رها می‌کنند. اما هم آن‌ها و هم مخاطبان در گوشه ذهن خود می‌دانند که این رهایی همیشگی نخواهد بود.

نه سال دیگر و در کتاب‌فروشی‌ای کوچک در پاریس، سلین و جسی بار دیگر با یکدیگر ملاقات می‌کنند. جسی اکنون نویسنده‌ای موفق بوده و سلین نیز در کتاب‌فروشی مذکور مشغول است. آن‌ها تنها یک ساعت تا وداع مجدد زمان دارند. لینکلیتر در این یک ساعت رابطه‌ای عمیق،‌ شخصی و دیوانه‌وار بین شخصیت‌های اثر خود برقرار می‌کند. رابطه‌ای که این بار ختم به خداحافظی نمی‌شود. آخرین فیلم، داستان سلین و جسی را نه سال پس از آغاز جدی رابطه آن‌ها روایت می‌کند. آن دو اکنون ازدواج کرده و دو فرزند دو قلو دارند. با این حال همچون هر ازدواج دیگری، خطر ترسناک جدایی، رابطه این دو را تهدید می‌کند. زندگی روزانه، حتی در کنار دوست‌داشتنی‌ترین فرد دنیا، دشوار و حتی تکراری خواهد بود. Before Midnight اختتامیه‌ای باشکوه بر سه گانه عاشقانه لینکلیتر است.

سه گانه Before ثابت می‌کند که آثار سینمایی موفق نیازی به جلوه‌های ویژه و داستان هیجان‌انگیز ندارند. از مشخصه‌های این فیلم های سه گانه می‌توان به همکاری هاوک و دلپی در نگارش دیالوگ‌ها و فیلمنامه اشاره کرد، امری که منجر به طبیعی جلوه کردن هر چه بیشتر سکانس‌های این آثار شده است. ریچارد لینکلیتر در طول دوران کاری خود فیلم‌های مهم متعددی ساخته است، اما سه گانه سینمایی Before تاثیرگذارترین و فراموش‌نشدنی‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

 

سه گانه Three Colors

برترین فیلم های سه گانه

فیلم‌ها: Blue / White / Red

کریستوف کیشلوفسکی به عنوان یکی از بهترین کارگردانان اروپایی تاریخ شناخته می‌شود. مشهورترین اثر کیشلوفسکی فیلم های سه گانه رنگی او هستند. هر کدام از این آثار به یکی از ایده‌های سیاسی پرچم فرانسه، استقلال، برابری و اتحاد می‌پردازند. این فیلم‌ها با وجود پرداختن به داستان‌ها و شخصیت‌های متفاوت، به نحوی ظریف و جالب با یکدیگر ارتباط دارند. آبی اثری ضد تراژدی در مورد استقلال زنی تنها، سفید عنوانی ضد کمدی با مفاهیم برابری و قرمز فیلمی ضد عاشقانه است که به اتحاد و صمیمت بین انسان‌ها می‌پردازد.

آبی داستان بیوه‌ای عزادار را روایت می‌کند. جولی (با بازی جولیت بینوش) به جای یادآوری همسر و فرزند از دست رفته خود، اقداماتی غیر منطقی برای جدایی از درد خود مرتکب می‌شود. او خود را از جامعه و انسان‌ها جدا کرده و سعی می‌کند به تنهایی زندگی کند، اما اطلاع از خیانت همسرش همه چیز را به هم می‌ریزد. سفید ماجرای مردی مطلقه را بیان می‌کند. کرول به تحقیرآمیزترین شکل ممکن از همسر خود جدا شده و تمامی دارایی‌های خود را از دست می‌دهد. با این حال رویدادی تصادفی به او فرصت انتقام‌گیری از همسر سابقش را می‌دهد. کیشلوفسکی در این فیلم به زیبایی به مفهوم برابری و عدالت می پردازد.

تحسین‌شده‌ترین قسمت این سه گانه سینمایی قرمز است. این فیلم داستان زنی جوان به نام ولنتاین و برخوردهای او با قاضی سالخورده‌ای به نام کرن را دنبال می‌کند. کیشلوفسکی در این اثر با کنار هم قرار دادن شخصیت‌هایی به ظاهر نامرتبط، به خوبی مفهوم اتحاد و برادری را بررسی می‌کند. تماشای این فیلم های سه گانه را به تمامی علاقه‌مندان به هنر هفتم توصیه می‌کنیم.

 

سه گانه The Dark Knight

بهترین فیلم های سه گانه تاریخ

فیلم‌ها: Batman Begins / The Dark Knight / The Dark Knight Rises

بزرگ‌ترین هدف کریستوفر نولان در ساخت یک سه گانه سینمایی از یکی از محبوب‌ترین قهرمانان دنیای کمیک، واقع‌گرایی بود. او با این هدف توانست آثاری متفاوت، مهم و به‌یادماندنی خلق کند. برای درک ارزش کار نولان، کافی است نگاهی به وضعیت بتمن بر پرده نقره‌ای پیش از حضور او بیندازید. بتمن و رابین یکی از بدترین فیلم‌های تاریخ است؛ اثری که حتی بازیگرانش از آن به سختی یاد می‌کنند. نولان تصمیم گرفت تا جای ممکن از این اثر احمقانه و بچگانه فاصله گرفته و جهانی حقیقی و قابل لمس را ارائه دهد. یکی از هوشمندانه‌ترین تصمیمات او دوری از تکنیک‌های کامپیوتری برای خلق جلوه‌های ویژه اغراق‌آمیز بود. علاوه بر این نولان به تنهایی دوربین‌های آیمکس را به بخش مهمی از سینمای مدرن تبدیل کرد.

با این وجود، مهم‌ترین عامل موفقیت سه گانه سینمایی شوالیه تاریکی را باید داستان‌گویی استادانه و هنرنمایی چشمگیر بازیگران آن بدانیم. کریستین بیل، گری اولدمن، مورگان فریمن، مایکل کین، هیث لجر، تام هاردی و کیلین مورفی از بزرگ‌ترین بازیگران نسل خود هستند. حضور این ستارگان اعتبار سینمایی قابل توجهی به فیلم‌های نولان بخشید. پایان این سه گانه را می‌توان یکی از بهترین اختتامیه‌ها در آثار ابرقهرمانی دانست.

 

سه گانه The Godfather

بهترین فیلم های سه گانه تاریخ

فیلم‌ها: The Godfather / The Godfather Part II / The Godfather Part III

حضور سه گانه پدر خوانده در تمامی فهرست‌های برترین آثار سینمایی به عادتی دوست‌داشتنی برای عاشقان هنر هفتم تبدیل شده است. دو قسمت نخست سه گانه فراموش نشدنی فرانسس فورد کاپولا، آثاری کلاسیک و جاویدان هستند که همیشه به عنوان قله داستان‌گویی در سینما شناخته خواهند شد. پدر خوانده نقطه اوج کاری تمامی عوامل آن بود. این فیلم های سه گانه در مجموع موفق به دریافت نه جایزه اسکار شده‌اند.

دنیای فیلم‌های پدرخوانده گرم و واقع‌گرایانه است. این آثار داستان مایکل کورلئونه، یکی از بازماندگان جنگ جهانی دوم و درگیری او در برخوردهای مافیایی پدرش را تشریح می‌کنند. نخستین فیلم از این سه گانه اثری تراژدی با محوریت انحراف مردی خوب به سوی تاریکی است. فیلم دوم داستان مایکل را این بار به عنوان دان کورلئونه ادامه می‌دهد. در این اثر رابرت دنیرو در فلش‌بک‌ها وظیفه ایفای نقش ویتو کورلئونه جوان را بر عهده دارد. هنرنمایی آل پاچینو در این فیلم به عنوان یکی از بهترین بازیگری‌های تاریخ شناخته می‌شود. پدرخوانده 2 نخستین دنباله سینمایی بود که موفق به کسب جایزه بهترین فیلم در مراسم اسکار می‌شد.

سومین قسمت از فیلم های سه گانه سینمایی پدرخوانده، 16 سال پس از قسمت دوم ساخته شد. این اثر به عنوان اختتامیه‌ای برای سری ساخته شد و ماجراهای مایکل کورلئونه سالخورده و تلاش‌های او مبنی بر یافتن رستگاری و جانشینی برای امپراطوری پدرش را روایت می‌کند. نبوغ پدرخوانده در استفاده خلاقانه از کلیشه‌های ادبی و سینمایی در راستای اثری متفاوت است؛ نبوغی که منجر به خلق یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما شده است.

 

سه گانه Toy Story

فیلم های سینمایی سه گانه

فیلم‌ها: Toy Story 1 / Toy Story 2 / Toy Story 3

داستان‌های اسباب بازی استودیو پیکسار یکی از محبوب‌ترین آثار تاریخ در نزد منتقدان هستند. فیلم‌های نخست و سوم این سه گانه موفق به دریافت امتیاز کامل از وبسایت راتن تومیتوز شده و فیلم دوم تنها با یک نقد نسبتا منفی موفق به دریافت امتیاز 99 درصدی از منتقدان شده است. جان لستر و همکارانش در استودیو پیکسار با ساخت نخستین فیلم از این مجموعه، دنیای انیمیشن‌ها را برای همیشه متحول کردند. فارغ از مسائل فنی، این اثر داستانی گیرا، خلاقانه و جاودان را به بهترین شکل ممکن روایت می‌کند. شخصیت‌های دوست‌داشتنی این فیلم، از وودی گرفته تا آقای سیب زمینی، به بهترین شکل ممکن پرداخت شده‌اند. پیکسار در این اثر توانست علاوه بر ساختن دنیایی تپنده و زیبا، حکایتی ماندگار و تاثیرگذار از دوستی را ارائه دهد. برای آشنایی با استودیو پیکسار می‌توانید به این مطلب هم سری بزنید.

فیلم دوم ماجرای انتخاب وودی بین ماندن در میان اعضای خانواده قدیمی خود و یا حضور در کلکسیون پر زرق و برقی از اسباب بازی‌ها را روایت می‌کند. این فیلم شخصیت‌های جدید جذابی چون جسی و بولزای را به دنیای اسباب بازی‌ها افزود. قسمت سوم با نگاهی عمیق به زندگی و جریان غیر قابل توقف زمان، شاهکاری فلسفی به حساب می‌آید. در سالی که گذشت، شاهد انتشار قسمت چهارم این مجموعه بودیم. با این حال تفاوت فراوان این عنوان با سه گانه اصلی، باعث می‌شود تا به آن به چشم اثری کاملا مستقل نگاه کنیم. برای دانلود انیمیشن داستان اسباب بازی 4 به این مقاله مراجعه کنید.

 

سه گانه نخست Star Wars

فیلم های سینمایی سه گانه

فیلم‌ها: Star Wars / The Empire Strikes Back / Return of the Jedi

یکی از تاثیرگذارترین پدیده‌های فرهنگی قرن بیستم، جنگ ستارگان است. فیلم های سه گانه اصلی جنگ ستارگان، بدون شک یکی از گنجینه‌های ماندگار هنر هفتم هستند. این آثار توانستند تحولی عظیم در سینما و فرهنگ‌ها به وجود آوردند. نخستین فیلم از این مجموعه داستان جوانی ماجراجو به نام لوک اسکای‌واکر را روایت می‌کرد. حکایتی روتین و جاافتاده که در آن زمان به دلیل وضعیت ویژه دنیا و نگرانی‌های جوامع، با محبوبیت بالایی روبرو شد.

دومین قسمت از فیلم های سه گانه جنگ ستارگان با بودجه قابل توجه، کارگردانی ماهر، داستانی جدی و پیچیش‌های داستانی جذاب توانست به یکی از بهترین آثار علمی تخیلی تا آن زمان تبدیل شود. قسمت پایانی نیز اختتامیه‌ای شایسته بر دنیای فراموش‌نشدنی جورج لوکاس بود.

لوکاس در آغاز قرن بیست و یکم تصمیم به ساخت سه گانه‌ای دیگر حول شخصیت آناکین گرفت. این آثار با وجود برخورداری از جلوه‌های ویژه مدرن و مناسب به دلیل ضعف‌های داستانی به آثاری متوسط تبدیل شدند. در سال‌های گذشته نیز این فرنچایز تحت نظر کمپانی دیزنی، سه گانه دیگری را به خود دیده است. این سه گانه با استقبال‌های متفاوتی از جانب مخاطبان روبرو گشت. از آثار مستقلی چون Rogue One که براساس دنیای جنگ ستارگان ساخته شده‌‌اند نیز نباید چشم پوشید. آخرین محصول براساس این دنیا سریالی جذاب به نام The Mandalorian است، اثری که با استقبال بسیار خوبی از جانب منتقدان و مخاطبان روبرو شده است. برای آشنایی بیشتر با سریال The Mandalorian به این مقاله مراجعه کنید.

 

سه گانه The Lord of the Rings

سه گانه سینمایی

فیلم‌ها: The Fellowship of the Ring / The Two Towers / The Return of the King

جی آر جی آر تالکین هرگز فکر نمی‌کرد که حماسه فانتزی‌اش تا این حد محبوب شود. ارباب حلقه‌ها یکی از بهترین و تاثیرگذارترین آثار ادبی تاریخ است. این مجموعه رمان‌ها در کشور خودمان نیز با ترجمه‌ای بسیار زیبا در دسترس هستند. پیتر جکسون با الهام از این رمان‌ها موفق به ساخت یکی از بهترین فیلم های سه گانه سینما شد. سه گانه ارباب حلقه‌ها را می‌توان بهترین مثال از روایت یک داستان در سه بخش در سینما دانست. جکسون فیلمبرداری هر سه قسمت این مجموعه را به صورت همزمان انجام داد. این تصمیم هوشمندانه منجر به پیوستگی بی‌نظیری بین عناصر مختلف سه فیلم شد.

در نخستین فیلم از سه گانه ارباب حلقه‌ها،‌ فرودو بگینز مامور انتقال خطرناک‌ترین شی در دنیا، حلقه‌ای طلایی با قدرتی غیر قابل تصور، به شیطانی‌ترین منطقه در سرزمین میانه با هدف نابودی آن می‌شود. در این سفر هابیت‌ها، انسان‌ها، جادوگری قدرتمند، یک الف و یک دوارف او را همراهی می‌کنند. این گروه در طول سفر خود با انواع و اقسام چالش‌ها روبرو می‌شوند. در فیلم‌ دوم، یاران حلقه به سه گروه تقسیم شده و هر کدام به یک سو می‌روند؛ اما هدف آن‌ها در شکست سارون و نجات افراد بی‌گناه یکسان باقی می‌ماند. در دو برج شخصیت‌های جدید مهمی معرفی شده و مخاطبان با قسمت‌های جدیدی از سرزمین میانه آشنا می‌شوند. علاوه بر این نباید از نبرد عظیم هلمز دیپ چشم پوشید.

داستان ارباب حلقه‌ها در فیلم بازگشت پادشاه به پایان می‌رسد. در این اثر آراگورن سرانجام سرنوشت خود را پذیرفته و فرودو و سم موفق به اتمام ماموریت خود می‌شوند. بازگشت پادشاه فیلمی قدرتمند و احساسی است که به بهترین شکل ممکن پایان یکی از حماسی‌ترین آثار سینمایی تاریخ را رقم می‌زند.

 

سه گانه The Dollars

فیلم های سه گانه

فیلم‌ها: A Fistful of Dollars / For a Few Dollars More / The Good, the Bad and the Ugly

سه گانه دلار که با نام‌های سه گانه مرد بی‌نام و سه گانه پول خونین نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از آثار وسترن ایتالیایی به کارگردانی سرجیو لئونه افسانه‌ای است. این سری به دلیل تثبیت سبک اسپاگتی وسترن در دنیای سینما شناخته می‌شود. آثار لئونه الهام‌بخش بسیاری از فیلم‌های پس از خود بودند. تمامی قسمت‌های این فیلم های سه گانه به عنوان بهترین آثار وسترن تاریخ شناخته می‌شوند.

سه گانه دلار ماجراهای مردی بی‌نام با بازی کلینت ایستوود را روایت می‌کند. به خاطر یک مشت دلار بازسازی غیر رسمی‌ای از فیلم مشهور یوجیمبو، اثر آکیرا کوروساوا است. خوب، بد، زشت پیش‌زمینه‌ای برای دو فیلم دیگر است. ماجرای این فیلم در دوران جنگ‌های داخلی آمریکا جریان دارد. این در حالی است که دو فیلم دیگر در اواخر دوره غرب وحشی و آغاز عصر مدرن اتفاق می‌افتند. هر سه فیلم این سه گانه موفق به سودآوری فراوانی شده و از منظر هنری نیز موفقیت خوبی به دست آوردند. خوب، بد، زشت یک جایزه امی برای انیکو موریکونه افسانه‌ای را به ارمغان آورد.

 

سه گانه Vengeance

فیلم های سه گانه

فیلم‌ها: Sympathy for Mr. Vengeance / Oldboy / Lady Vengeance

فیلم های سه گانه انتقام، اثر پارک چان ووک، به مفاهیمی چون اخلاقیات، خشونت، رستگاری و البته انتقام می‌پردازند. این آثار ارتباط داستانی مستقیمی با یکدیگر نداشته و به دلیل بستر روایی مشابه، سه گانه محسوب می‌شوند. استفاده چان ووک از خشونت در این فیلم‌ها تنها جنبه ظاهری نداشته و نمادی از رواج سرمایه‌داری در کره جنوبی است.

نخستین فیلم از این مجموعه، Sympathy for Mr. Vengeance، حکایتی خشن و تاریک از انتقامی شکست خورده است. این فیلم داستان مردی کر و لال را دنبال می‌کند. او با هدف به دست آوردن پول مورد نیاز برای جراحی کلیه خواهر خود، دختری جوان را به گروگان می‌گیرد. با مرگ تصادفی این دختر، پدر او مسیر انتقام را در پیش می‌گیرد. دومین فیلم این سه گانه، Oldboy است. این اثر یکی از موفق‌ترین و خوش‌ساخت‌ترین فیلم‌های مدرن به حساب می‌آید. Oldboy داستان پیچیده مردی که پانزده سال زندانی شده و سپس بدون هیچ توضیحی آزاد می‌شود را روایت می‌کند. به او مهلتی پنج روزه برای یافتن هویت زندانبانش داده می‌شود؛ در غیر این صورت دوست جدید او خواهد مرد. این اثر به عنوان یکی از شاهکارهای سینمایی قرن بیست‌ویکم شناخته می‌شود.

آخرین قسمت از سه گانه انتقام Lady Vengeance است. این فیلم داستان انتقام زنی بی‌گناه را از قاتلی زنجیره‌ای روایت می‌کند. بانوی انتقام با موفقیت تجاری و هنری بسیار خوبی روبرو شد.

 

سه گانه کوکر

فیلم سه گانه

فیلم‌ها: خانه دوست کجاست؟ / زندگی و دیگر هیچ / زیر درختان زیتون

سه گانه کوکر اثری از عباس کیارستمی، کارگردان شهیر ایرانی است. این فیلم های سه گانه در روستای کوکر جریان دارند. نخستین فیلم از این مجموعه (خانه دوست کجاست؟) داستان سفر پسر جوانی را از روستای کوکر به یکی از مناطق اطراف روایت می‌کند. زندگی و دیگر هیچ ماجراهای یک پدر و پسر را در طی سفری از تهران به کوکر، در جستجوی دو پسر جوانی که در فیلم قبلی با آن‌ها آشنا شده‌ایم را به تصویر می‌کشد. زیر درختان زیتون نیز به نحوه ساخت یکی از سکانس‌های فیلم دوم پرداخته و از آن به عنوان هسته روایی خود استفاده می‌کند.

فیلم های سه گانه کیارستمی خطر باریکی بین زندگی واقعی و سینما کشیده و موقعیت‌های جدیدی را پیش پای این مدیوم می‌گذارند. این سه اثر از تحسین‌شده‌ترین آثار کیارستمی هستند.

در این مقاله به بررسی جذاب‌ترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما پرداختیم. سه گانه سینمایی مورد علاقه شما چیست؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.9 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.3 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 920 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood