مترجم گوگل ؛ معرفی و آموزش کامل استفاده از Google Translate

مترجم گوگل ؛ معرفی و آموزش کامل استفاده از Google Translate
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

گوگل ترنسلیت یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های ترجمه زبان‌های مختلف در دنیا است. در این مطلب می‌خواهیم به آموزش ویژگی‌ها و ترفندهای جالب مترجم گوگل به همراه دانلود آن بپردازیم.

به لطف سرویس‌هایی مانند گوگل ترنسلیت، ما می‌توانیم راحت‌تر با افرادی که زبان ما را صحبت نمی‌کنند، ارتباط برقرار کنیم. برنامه گوگل ترنسلیت با پشتیبانی بیش از 100 زبان، یک ابزار جداناپذیر در سفرها یا کاربردهای دیگر است که علاوه بر نسخه وب خود، دارای برنامه هایی برای اندروید و iOS هم هست. مترجم گوگل دارای قابلیت‌هایی است که کار ترجمه را در هر شرایطی ممکن می‌سازد؛ چه بخواهید یک نوشته روی دیوار را ترجمه کنید و چه بخواهید مستقیما صحبت‌های شخص دیگری را به زبان خود برگردانید. برای همه این موارد، گوگل ترنسلیت ابزاری دارد که کار شما را آسان‌تر می‌کند.

دانلود برنامه گوگل ترنسلیت

در این مطلب می‌خواهیم نحوه انجام این کارها به همراه ترفندهای بیشتری را درباره ترجمه گوگل با هم مرور کنیم. اگر به دنبال دانلود برنامه گوگل ترنسلیت هستید هم در ادامه با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


گوگل ترنسلیت چیست


گوگل ترنسلیت یک سرویس رایگان ترجمه چندزبانی است که توسط کمپانی گوگل توسعه داده شده است. این سرویس به صورت رابط وب‌سایت، برنامه‌های اندروید و iOS و یک API عرضه شده است. مترجم گوگل می‌تواند بیش از 100 زبان دنیا را ترجمه کند و تا آوریل 2016، بیش از 500 میلیون کاربر داشت و روزانه بیش از 100 میلیارد کلمه را ترجمه می‌کرد. این برنامه می‌تواند اشکال مختلف متنی، صوتی و تصویری را ترجمه کند.

مترجم گوگل

این برنامه ابتدا در سال 2006 به عنوان یک سرویس ترجمه ماشینی آماری عرضه شد و از متون سازمان ملل متحد و پارلمان اروپا برای جمع‌آوری داده‌ها آماری استفاده کرد. به جای ترجمه مستقیم از زبانی به زبان دیگر، گوگل ابتدا متن را به انگلیسی ترجمه کرده و سپس آن را به زبان هدف برمی‌گرداند. ترجمه گوگل کار خود را با شناسایی الگوهای زبانی از بین میلیون‌ها متن مختلف انجام داده و نحوه انتخاب کلمات و آرایش آن‌ها را تعیین می‌کند. در سال 2016 گوگل اعلام کرد که از ترجمه ماشینی عصبی در Google translate استفاده خواهد کرد که به جای ترجمه کلمه به کلمه، کل جملات را به صورت همزمان ترجمه می‌کند.

 


دانلود برنامه گوگل ترنسلیت برای اندروید و آیفون


مترجم گوگل علاوه بر نسخه وب خود، به صورت اپلیکیشن نیز برای پلتفرم‌های اندروید و iOS عرضه شده است. قطعا داشتن این برنامه و استفاده از قابلیت‌های مختلف آن در گوشی بسیار راحت‌تر از مراجعه هر بار به سایت آن است. برای دانلود مترجم گوگل برای گوشی خود می‌توانید از لینک‌های زیر اقدام کنید.

ترجمه گوگل

دانلود برنامه گوگل ترنسلیت برای اندروید | دانلود مترجم گوگل برای iOS

 


آموزش استفاده از مترجم گوگل (تصویری)


در این بخش می‌خواهیم نحوه استفاده از ترجمه گوگل را مرحله‌به‌مرحله و به صورت تصویری با هم مرور کنیم. ابتدا باید به آدرس مترجم گوگل یعنی https://translate.google.com مراجعه کنید. حال متنی را که به زبان دیگری است و می‌خواهید آن را ترجمه کنید را کپی کرده و در کادر سمت چپ صفحه پیست کنید. شما می‌توانید با زدن آیکون قلم در پایین و سمت چپ، متن خود را به صورت دست‌خط وارد کنید.

گوگل ترنسلیت تصویری

از بخش بالای کادری که متن را در آن وارد کردید، زبان متنی را که وارد کردید را انتخاب کنید. با زدن دکمه فلش رو به پایین می‌توانید تمامی زبان‌های موجود را ببینید؛ البته ترجمه گوگل به صورت خودکار، زبان متن را شناسایی می‌کند و در صورتی که درست نبود، می‌توانید به صورت دستی آن را انتخاب کنید.

گوگل ترنسلیت تصویری

با زدن دکمه بلندگو در پایین و سمت راست، می‌توانید متنی که برای ترجمه وارد کرده‌اید را بشنوید. این مورد برای یادگیری ترجمه صحیح کلمات بسیار موثر است.

گوگل ترنسلیت تصویری

در کادر سمت راست می‌توانید ترجمه متن وارد شده خود را مشاهده کنید. گوگل به صورت پیش فرض، ترجمه را به زبان شخصی شما انجام می‌دهد؛ ولی می‌توانید از بخش بالای کادر، زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر ترجمه گوگل به صورت خودکار انجام نشد، دکمه Translate را بزنید.

آموزش استفاده از گوگل ترنسلیت

شما می‌توانید با زدن دکمه مشخص شده در تصویر زیر، ترجمه انجام یافته را در کتابچه خود ذخیره کنید. این کتابچه مجموعه‌ای از ترجمه‌ها است که شما برای استفاده در زمانی دیگر، ذخیره کرده‌اید.

آموزش مترجم گوگل تصویری

اگر اشتباهی را در متن ترجمه شده مشاهده کردید، می‌توانید دکمه Wrong را در پایین و سمت راست متن بزنید. با این کار می‌توانید ترجمه صحیح را وارد کرده و گزینه Submit را بزنید تا از ترجمه شما در گوگل ترنسلیت استفاده شود.

آموزش ترجمه گوگل تصویری

 


قابلیت های مترجم گوگل


گوگل ترنسلیت قابلیت‌های مختلف و بسیار کاربردی دارد. علاوه بر ترجمه متون که در بالا به آن اشاره کردیم، می‌توانید کارهای مختلف دیگری را هم با برنامه گوگل ترنسلیت انجام دهید. برخی از قابلیت‌های این برنامه هم تحت عنوان ترفندهای گوگل ترنسلیت در بخش بعدی آورده شده است.

 

ترجمه سایت با مترجم گوگل

اگر می‌خواهید صفحه وبسایتی را به صورت کامل ترجمه کنید، کافی است آدرس دقیق آن را کپی کرده و در کادر سمت چپ صفحه گوگل ترنسلیت پیست کنید؛ سپس زبان وبسایت را از بخش بالایی کادر انتخاب کنید زیرا گوگل ممکن است زبان را درست تشخیص ندهد.

نحوه استفاده از مترجم گوگل ترنسلیت

حال در کادر سمت راست، زبانی که می‌خواهید سایت را به آن ترجمه کنید، از بخش بالایی کادر انتخاب کنید. گوگل به صورت پیش‌فرض، ترجمه را به زبان شخصی خود شما انجام می‌دهد.

نحوه استفاده از مترجم گوگل ترنسلیت

بعد از این کار، با زدن روی لینک می‌توانید سایت ترجمه شده را مشاهده کنید. ممکن است گوگل نتواند همه بخش‌های سایت را ترجمه کند و همچنین متون روی تصاویر را ترجمه نخواهد کرد.

روش استفاده از مترجم گوگل ترنسلیت

با زدن روی دکمه Original در بالا و سمت راست، می‌توانید نسخه اصلی سایت ترجمه شده را مشاهده کنید.

روش استفاده از مترجم گوگل ترنسلیت

 

ترجمه آفلاین

با اینکه قبلا ترجمه گوگل نیاز به اینترنت داشت و هنوز هم بهترین عملکرد خود را هنگام آنلاین بودن دارد، ولی اکنون می‌توانید با نرم افزار گوگل ترنسلیت حتی هنگامی که آفلاین هستید هم 59 زبان دنیا را ترجمه کنید. با وجود این، قبلا باید بسته‌های زبانی مربوطه را دانلود و نصب کرده باشید. برای این کار کافی است سه خط افقی روی هم را در بالا و سمت چپ برنامه زده و Offline Translation را انتخاب کنید. زبان‌های موجوی که دانلود کرده‌اید را در بخش بالا و زبان‌هایی که می‌توانید دانلود کنید را در پایین مشاهده می‌کنید. با زدن علامت سطل زباله که در کنار زبان‌های دانلود شده وجود دارد، می‌توانید آن‌ها را برای آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی بیشتر روی گوشی، حذف کنید.

گوگل ترنسلیت آفلاین

 

ترجمه لغات در برنامه ها

اگر در برنامه‌های پیام‌رسان، پیام‌هایی به زبان دیگر دریافت می‌کنید، جابه‌جایی بین مترجم و برنامه می‌تواند آزاردهنده باشد. اینجا است که قابلیت Tap to Translate به کار می‌آید. برای استفاده از این ویژگی ابتدا باید آن را روشن کنید. برنامه گوگل ترنسلیت را باز کرده و سه خط افقی روی هم را در بالا و سمت چپ بزنید و از بخش Settings، گزینه Tap to Translate را روی Enable قرار دهید.

قابلیت های مترجم گوگل

وقتی این ویژگی را روشن کردید، می‌توانید متن را در هر اپلیکیشنی که از آن پشتیبانی می‌کند، انتخاب و کپی کرده تا آیکون گوگل ترنسلیت روی صفحه ظاهر شود. با زدن این آیکون، ترجمه متن سریعا روی صفحه ظاهر می‌شود.

قابلیت های مترجم گوگل

 

به اشتراک گذاری ترجمه ها

هر بار که ترجمه‌ای را در Google Translate انجام می‌دهید، در پایین کادر ترجمه شده، آیکون‌هایی را مشاهده می‌کنید. شما با استفاده از این آیکون‌ها می‌توانید متن را کپی کرده و در جای دیگری پیست کنید یا در اپلیکیشن، سه نقطه روی هم را زده و گزینه Share را انتخاب کنید تا آن را از طریق اپلیکیشن Messages، بلوتوث یا سایر برنامه‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

ترفندهای گوگل ترنسلیت

 


ویژگی ها و ترفند های گوگل ترنسلیت


در ادامه می‌خواهیم با سایر قابلیت‌ها و ترفندهای این برنامه بپردازیم که بسیار کاربردی هستند.

 

گوگل ترنسلیت تصویری

اگر می‌خواهید نوشته‌های روی منوی غذا یا هر متن دیگری را ترجمه کنید، می‌توانید از دوربین ترجمه گوگل استفاده کنید. با زدن روی آیکون دوربین، دوربین ترجمه گوگل اجرا شده و می‌تواند نوشته‌های دنیای واقعی را از زبان اول تعیین شده به زبان دوم ترجمه کند. اگر ترجمه به صورت خودکار آغاز نشد، آیکون چشم را در پایین و راست صفحه بزنید تا ترجمه سریع را فعال کنید.

دوربین ترجمه گوگل

وقتی متن مورد نظر شما در کادر دوربین قرار دارد، دکمه Pause یا متوقف کردن را در سمت پایین و راست صفحه بزنید تا صفحه ثابت شود، سپس دکمه قرمز پایین را بزنید تا تصویر اسکن شود. برنامه سپس تمام متن را به شما نشان می‌دهد و می‌توانید قسمتی را که می‌خواهید ترجمه کنید را با انگشت، سوایپ و انتخاب کنید. شما می‌توانید دکمه آیکون پایین و سمت چپ را بزنید تا تصویری که قبلا ثبت کرده‌اید و در گالری گوشی وجود دارد را برای مترجم گوگل اسکن کنید.

 

ترجمه گفتاری مترجم گوگل

اگر با شخصی از کشور و زبانی دیگر صحبت می‌کنید، می‌توانید از ترجمه گفتاری گوگل با استفاده از آیکون میکروفون استفاده کنید. برای توضیح دادن اینکه می‌خواهید کار ترجمه را با استفاده از گوگل انجام دهید، می‌توانید آیکون دست موجود در بالا و سمت راست را زده و پیام نمایش داده شده را به طرف مقابل نشان دهید. وقتی او منظور شما را فهمید، می‌توانید پیام نمایش داده شده را بسته و کار را آغاز کنید.

ترجمه گفتاری مترجم گوگل

در پایین صفحه می‌توانید آیکون میکروفون را در زیر هر زبان مشاهده کنید. می‌توانید به نوبت با استفاده از این میکروفون‌ها صحبت کرده و ترجمه گوگل را مشاهده کنید. می‌توانید از گزینه میکروفون Auto یا خودکار هم که در وسط صفحه قرار دارد برای تجربه مکالمه طبیعی‌تر استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که این گزینه ممکن است همیشه خوب عمل نکند و نباید روی صحبت‌های هم حرف بزنید.

 

ترجمه گوگل با دست‌خط

اگر آیکون قلم را بزنید، پنلی ظاهر می‌شود که می‌توانید با دست‌خط خود، کلمه‌ای که می‌خواهید ترجمه کنید را بنویسید؛ البته دقت داشته باشید که این گزینه برای همه زبان‌ها به خوبی عمل نمی‌کند و بستگی به این دارد که چقدر منظم و خوب می‌نویسید. اگر یک قلم استایلوس یا یک گوشی مانند سری گلکسی نوت دارید، عمل نوشتن راحت‌تر خواهد بود؛ اما همیشه می‌توانید از انگشت خود هم استفاده کنید. در نسخه وب می‌توانید از موس کامپیوتر هم استفاده کنید.

ترجمه گوگل با دست خط

 

ذخیره کردن عبارات پرکاربرد

بازدن آیکون ستاره در کنار کلمه یا عبارتی که ترجمه می‌شود، می‌توانید آن را در دفترچه عبارات شخصی خود ذخیره کنید. برای دسترسی به Phrasebook خود روی سه خط افقی بالا و سمت چپ برنامه زده و گزینه Phrasebook را از منوی ظاهر شده انتخاب کنید. شما می‌توانید آیکون ذره‌بین بالا و سمت راست را هم برای جستجو در دفترچه کلمات خود استفاده کنید.

گوگل ترنسلیت پیشرفته

 

استفاده از گوگل ترنسلیت به عنوان دیکشنری

اگر زبان یکسانی را برای ورودی و خروجی مترجم گوگل انتخاب کنید، به عنوان یک دیکشنری عمل کرده و به جای ترجمه، معنی کلمه‌ای که تایپ کرده‌اید را در اختیارتان قرار می‌دهد. ممکن است اگر در هر دو طرف انگلیسی را انتخاب کنید، این ویژگی به درستی کار نکنند؛ بنابراین بهتر است در سمت چپ، گزینه شناسایی خودکار زبان (Detect language) را انتخاب کرده و در سمت راست هم انگلیسی (یا زبان مورد نظر) را انتخاب کنید.

ترجمه گوگل انگليسي به فارسي

دقت گوگل ترنسلیت در ترجمه زبان‌های مختلف رفته‌رفته در حال بهبود است و به زودی شاهد عملکردهای بسیار بهتری هم از آن خواهیم بود. در این مطلب مروری بر این سرویس داشته و قابلیت‌ها و ترفندهای مختلف ترجمه گوگل را در برنامه و نسخه وب آن با هم مرور کردیم. شما عملکرد مترجم گوگل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا پیشرفتی داشته است؟

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
Reza
.
17 شهریور 1398، 13:45
پاسخ
0
0
اگر بخوایم خودکارمثلا توی برنامه گوگل نیوس بدون نگه داشتن روی نوشته ترجمه کنه راهی داره؟؟
رضا
.
05 بهمن 1398، 20:12
پاسخ
0
0
گوگل ترنسلیت عالیه. من خودم شخصا خیلی ازش استفاده میکنم.
علی
.
07 بهمن 1398، 00:23
پاسخ
0
0
ترجمه گر گوگل چقدر پیشرفته ست و ما خبر نداشتیم
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads