کاریزما چیست؟ چگونه می توانیم کاریزماتیک شویم؟

کاریزما چیست؟ چگونه می توانیم کاریزماتیک شویم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کاریزما قابلیتی برای تاثیرگذاری و همراه کردن دیگران با خود است که در ادامه می‌خواهیم کاریزما را سنجیده و ببینیم که چگونه می‌توانیم کاریزماتیک شویم. در انتها هم به 10 ویژگی رهبران کاریزماتیک می‌پردازیم.

کاریزما نوعی جذبه و گیرایی است که باعث ایجاد وفاداری در دیگران می‌شود. معمولا از این عبارت برای نوعی رهبری استثنائی استفاده می‌شود. اگرچه همراه کردن مردم با خود و تاثیر‌گذاری ذهنی و عملی بر روی جمعیتی زیاد، تنها در عمل مشخص می‌شود؛ اما رهبران کاریزماتیک در سراسر جهان دارای صفات مشترکی هستند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. اگر می‌خواهید به صورت کامل با کاریزما آشنا شده و حتی کاریزمای خود را بسنجید، در این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر این موارد، ببینیم که چگونه می‌توانیم کاریزمای خود را افزایش داده و همچنین با 10 ویژگی مشترک در رهبران کاریزماتیک آشنا شویم.

افراد کاریزماتیک

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


کاریزما چیست؟


کاریزما یعنی داشتن ویژگی جذب کردن، گیرایی و تاثیرگذاری بر روی کسانی که اطراف شما هستند. معمولا تشخیص کسی که کاریزماتیک است، کار آسانی محسوب می‌شود. با وجود این، بیان اینکه این افراد چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی دارند که افراد کمتر کاریزماتیک آن‌ها را ندارند، کار دشوارتری است. قضیه از این هم پیچیده‌تر می‌شود زیرا انواع مختلفی از افراد کاریزماتیک وجود دارند. برخی ممکن است آرام‌تر باشند و بیشتر با جذبه شخصی و نه کلمات خود، بر دیگران تاثیر می‌گذارند. برخی دیگر، با علاقه و شوق زیاد به ارتباط با دیگران می‌پردازند.

رهبران کاریزماتیک

به صورت خلاصه، کاریزما نتیجه مهارت‌های ارتباطی و میان‌فردی عالی است؛ بنابراین می‌توان آن را توسعه و بهبود داد. محققان دانشگاه تورنتو کانادا یک مطالعه گسترده درباره کاریزما روی 1000 نفر انجام دادند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که کاریزما ترکیبی از خوشرویی (Affability) و تاثیرگذاری (Influence) است.

 • تاثیرگذاری به صورت توانایی رهبری و قدرت حضور توصیف می‌شود.
 • خوشرویی به صورت خوش برخورد بودن و دوست داشتنی بودن توصیف می‌شود.

تحقیقات نشان داده‌اند که می‌توان کاریزما را به صورت کمی تعیین کرد. با استفاده از روشی که در پایین بیان می‌کنیم، می‌توانید میزان کاریزمای خود را بسنجید. به نظر می‌رسد اعدادی که افراد با روش زیر به خود اختصاص می‌دهند، با اعدادی که سایر افراد به آن‌ها اختصاص می‌دهند، بسیار نزدیک هستند.

برای سنجش کاریزمای خود باید اعداد 1 تا 5 که در آن 5 به معنی حداکثر میزان است، به عبارات زیر اختصاص دهید.

من کسی هستم که:

 1. … در محیط حضور دارم.
 2. … دارای توانایی تاثیرگذاری بر مردم هستم.
 3. … می‌دانم چگونه یک گروه را رهبری کنم.
 4. … باعث می‌شوم مردم احساس راحتی کنند.
 5. … اغلب به مردم لبخند می‌زنم.
 6. … می‌توانم با هر کسی سازگاری داشته باشم.

امتیاز کل خود را تقسیم بر 6 کنید تا یک رقم برای کاریزمای خود به دست آورید. عددی بالاتر از 3.7 به معنی بالای متوسط است.

 


چگونه می توانیم کاریزماتیک شویم


توانایی‌های مختلفی هستند که تاثیرگذاری و خوشرویی را بهبود می‌بخشند. تمامی این‌ها می‌توانند با صرف زمان و تلاش کردن، توسعه داده شوند. در این بخش می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توانیم با توسعه این توانایی‌ها، شخص کاریزماتیکی شویم.

 

بهبود تاثیرگذاری

عباراتی که برای ارزیابی میزان کاریزما استفاده شدند، نشان می‌دهند که تاثیرگذاری اساسا دارای سه بخش اصلی است که شامل حضور، توانایی تاثیرگذاری و توانایی رهبری می‌شوند. احتمالا توصیف و مشخص کردن حضور، دشوارتر از بقیه باشد. کسانی که حضور دارند، می‌توان گفت که به صورت کلی، اعتماد به نفس بیشتری داشته و به خود ایمان دارند؛ همچنین هنگام بروز مشکلات، خوش‌بین هستند و از خود انعطاف‌پذیری نشان می‌دهند.

انسان کاریزماتیک

افراد کاریزماتیک، دارای اعتماد به نقس هستند؛ یا حداقل توانایی این را دارند که اینگونه به نظر برسند. داشتن اعتماد به نفس برای برقراری ارتباط در شرایط مختلف تک به تک یا گروهی و در جلوی مخاطبین، مهارتی است که بسیاری از افراد در آن مشکل دارند. یک شخص کاریزماتیک نه تنها در صحبت‌های خود مطمئن به نظر می‌رسد، بلکه می‌تواند کاری کند که افراد دیگر هم حس اعتماد به نفس به دست بیاورند و بنابراین فرایند ارتباط را بهبود دهند. افراد کاریزماتیک بدون اینکه خودپرست به نظر برسند، اعتماد به نقس مثبتی دارند.

درست مانند اعتماد به نفس، افراد کاریزماتیک این توانایی را دارند تا خوش‌بین باشند. این یعنی آن‌ها سعی می‌کنند بهترین ویژگی‌های مردم، شرایط و اتفاقات را ببینند. آن‌ها معمولا سرزنده بودن خود را هنگام بروز مشکلات، حفظ می‌کنند؛ زیرا انعطاف‌پذیری خوبی دارند. تفکرات مثبت و خوش‌بینی از ویژگی‌های قدرتمند برای مذاکرات موفق و حل مشکلات هستند.

افراد کاریزماتیک همچنین دارای مهارت‌های متقاعدسازی و تاثیرگذاری بالایی هستند. آن‌ها می‌توانند کاری کنند که مردم آنچه آن‌ها می‌خواهند را بخواهند و آن‌ها را زیر یک هدف مشترک، متحد کنند. این توانایی می‌تواند برای اهداف خوب یا بد استفاده شود. رهبران کاریزماتیک می‌توانند کاری کنند که پیروان آن‌ها کارهایی انجام دهند که به نظر غیرممکن هستند.

کاریزما

ویژگی آخر در بحث تاثیرگذاری، داشتن مهارت‌های رهبری بسیار خوب است. شاید به نظر برسد که شخصی ویژگی رهبری را به صورت ذاتی دارد، اما ممکن است این شخص سال‌ها برای بهبود این ویژگی خود تلاش کرده است تا اینگونه به نظر برسد. آن‌ها معمولا از سبک‌های رهبری متفاوتی با توجه شرایط و افرادی که آن‌ها را رهبری می‌کنند، استفاده می‌کنند و مهارت‌های ارتباطی آن‌ها هم بسیار قوی است.

 

بهبود خوش رویی

بخش‌های اصلی خوش‌رو بودن شامل توانایی سازگاری با افراد، لبخند زدن و توانایی دادن احساس راحتی به دیگران می‌شود. شاید مهم‌ترین عنصر این بخش، داشتن هوش احساسی بالا است. اینکه بتوانید مطمئن یا خوش‌بین به نظر برسید، نیاز به کمی «بازیگری» دارد که آن هم نیازمند این است که بتوانید احساسات خود را کنترل کنید. مثال خوب در این مورد، قویی است که در آب شنا می‌کند. در ظاهر و بالای آب، همه چیز آرام به نظر می‌رسد ولی در زیر آب، اتفاقات دیگری می‌افتد.

کاریزما

افراد کاریزماتیک، گیرایی بالایی دارند و دیگران می‌خواهند به سخنان آن‌ها گوش کنند. بخش از این توانایی، به این برمی‌گردد که آن‌ها سخنان جذابی برای گفتن دارند و داستان‌سرایان خوبی هستند و مخاطب را هنگام صحبت، درگیر خود می‌کنند. آن‌ها در بخش‌هایی که لازم است، جدی هستند و در بخش‌های دیگر، از طنز و شوخی استفاده می‌کنند. آن‌ها با توجه به اینکه با تعداد افراد کمی صحبت می‌کنند یا برای یک گروه بزرگ سخنرانی می‌کنند، زبان بدن خود را تنظیم می‌کنند تا همه را دربرگیرند.

افراد کاریزماتیک به شنیدن حرف‌های دیگران علاقه نشان می‌دهند. آن‌ها سوالاتی را می‌پرسند تا عقاید و احساسات دیگران را بهتر درک کنند و از آنجایی که توانایی این را دارند که کاری کنند تا طرف مقابل احساس راحتی کند، معمولا جواب‌های صمیمی و واقعی دریافت می‌کنند. این افراد معمولا با دیگران احساس هم‌دردی دارند و جزئیاتی را از مکالمات قبلی خود با افراد دیگر به یاد می‌آورند تا احترام و اعتماد آن‌ها را به دست آورند.

یک لبخند صمیمی، حفظ ارتباط چشمی و مودب بودن، در جلب مخاطبین به سمت خود بسیار موثر است. اگر شما با دیگران رفتار خوبی داشته باشید، احتمال اینکه آن‌ها برای شما کارهای مختلفی انجام دهند، افزایش پیدا می‌کند.

 


10 ویژگی مشترک در رهبران کاریزماتیک


در سراسر جهان رهبران کاریزماتیک صفات شخصیتی دارند که نقش آن‌ها را در زندگی مردم تحت رهبری آن‌ها بسیار پررنگ کرده است. رهبران تحول گرا اغلب به شدت کاریزماتیک هستند زیرا قادر به ایجاد و حفظ سطح قابل توجه تغییر در سازمان هستند. در ادامه به 10 مورد از برحسته ترین ویژگی‌های رهبران کاریزماتیک اشاره می‌کنیم.

 

1. ارتباط

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

رهبران کاریزماتیک، توانایی فوق‌العاده‌ای در برقراری ارتباط دارند. این قابلیت برقراری ارتباط در این رهبران کمک می‌کند تا در طول زمان بتوانند کارکنان خود را مدیریت کنند و آن‌ها را در سختی‌ها یاری کرده و در مواقعی که سازمان در اوج عملکرد خود است، آن را همچنان در اوج نگه دارند. رهبران قادرند که در یک محیط اجتماعی و تعاملی به آسانی و البته با تاثیر زیاد، ارتباطات موثر ایجاد کنند.

 

2. بلوغ

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

اگرچه رهبران کاریزمایتک شخصیتی بسیار قدرتمند دارند، اما شخصیت آن‌ها کاملا بالغ شده و به رشد رسیده است. آن‌ها به تسلط بر دیگران به تنهایی اعتقاد ندارند، آنها بر اساس عقل و دانش خود که در طول سال‌های زندگی و کسب تجربه انباشته شده است، بر دیگران برتری می‌یابند و در همه موارد به صورت بالغ و مسئولانه رفتار می‌کنند.

 

3. نوع‌دوستی

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

همه رهبران کاریزماتیک حس فروتنی و نوع‌دوستی زیادی دارند. آن‌ها برای کارمندان خود ارزش زیادی قائلند و به نگرانی‌ها و دغدغه آن‌ها کاملا گوش می‌سپارند و آن‌ها را همراهی می‌کنند. رهبران کاریزماتیک حس ارزشمند بودن را در کارمندان خود بیدار می‌کنند و نشان می‌دهند که مشارکت و عدم مشارکت آن‌ها در سازمان تاثیر زیادی دارد. رهبران کاریزماتیکی که با کارمندان خود خوب رفتار می‌کنند، به نوعی برای آن‌ها الهام بخش هستند.

 

4. احساس و مهربانی

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

رهبران کاریزماتیک رفتار محبت آمیزی دارند. تاثیر زیاد بر روی کارمندان به تنهایی راهگشا نخواهد بود، چرا که تاثیرگذار بودن به صورت مداوم، بدون اینکه احساساتی در کار باشد، در نهایت منجر به یک حس دیکتاتورمانند می‌شود. همدلی، صداقت و شکیبایی و مهربانی با کارمندان می‌تواند فاصله بین موفقیت و عدم موفقیت یک رهبر کاریزماتیک را رقم بزند.

 

5. کاریزماتیک بودن درونی

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

کایزماتیک بودن می‌تواند دائمی نباشد. اگر شما فردی هستید که می‌توانید با رفتار و یا حتی پوشش عجیب و غریب خود توجه دیگران رابه خود جلب کنید، گرچه وجود شما را می‌توان کاریزماتیک برشمرد، اما این کاریزماتیک بودن قطعا دائمی نخواهد بود. کاریزمای اصلی زمانی شکل می‌گیرد که شما در درون خود آن را تقویت کرده باشید و در بیرون شما نمود پیدا کند. ظاهر اولیه شما تاثیرگذاری را شروع می‌کند اما قدرت درونی شما آن را پایدار نگه خواهد داشت.

 

6. اعتماد به نفس

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

بدون شک رهبران کاریزماتیک افراد با اعتماد به نفسی هستند. آن‌ها همیشه نیمه پری از مردمان جامعه و یا کارمندان خود هستند و از این وضعیت خود کاملا راضی‌اند. آن‌ها خود را به خوبی شناخته‌اند و قصد ندارند کس دیگری جز خودشان باشند. رهبران کاریزماتیک آن‌قدر اعتماد به نفس دارند و آن‌قدر به توانایی‌هایشان ایمان دارند که می‌توانند با خیالت راحت خودشان باشند!

 

7. زبان بدن

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

یکی از اولین چیزهایی که شما از یک رهبر کاریزماتیک می‌بینید، زبان بدن بسیار صمیمانه، باز و مثبت آن‌ها است. آن‌ها تماس چشمی برقرار می‌کنند و همواره لبخند می‌زنند؛ خود را به بهترین شکل به غریبه‌ها معرفی می‌کنند؛ در برقراری ارتباط زبانی اشاره‌ای مهارت زیادی دارند و به راحتی با حرکات سنجیده خود روی دیگران تاثیر می‌گذارند.

 

8. مهارت‌های شنیداری

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

رهبران کاریزماتیک شنوندگان بسیار خوبی هستند. هنگامی که آن‌ها به سخنان شما گوش می‌دهند، شما هیچ‌گاه از حرف زدنتان خجالت نمی‌کشید و زیر فشار قرار نمی‌گیرید. یک رهبر کاریزماتیک به آنچه که طرف مقابلش می‌گوید کاملا گوش می‌دهد و به موضوع علاقه نشان می‌دهند.  آن‌ها در گفتگو شرکت می‌کنند و با همدلی راهکار‌های مناسب ارائه می‌دهند.

 

9. خود نظارتی

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

یکی از صفات رهبران کاریزماتیک آن است که دوست دارند خودشان را از بیرون ببینند. آن‌ها از شخصیت قدرتمندشان آگاهی دارند و این واقعیت را می‌دانند که کارمندان و پیروان آن‌ها دائما در حال تماشای آن‌ها هستند. به همین دلیل، همواره به این موضوع توجه دارند که یک تصویر زیبا و ماندگار از خود در ذهن اطرافیان به جا بگذارند و این جز با خود نظارتی و کنترل رفتار‌های شخصی میسر نخواهد بود.

 

10. بهبود دائمی خود

رهبری کاریزماتیک / charismatic leadership

دمینگ، مبتکر چرخه PDCA است. این چرخه به ما می‌گوید که همیشه راهی برای بهتر شدن و بهتر کردن خودمان داریم. یک رهبر کاریزماتیک می‌داند که دارای ویژگی‌های خاصی است که او را از دیگران متمایز می‌کند و همین ویژگی‌ها هستند که او را جذاب کرده و نظر بقیه را به او جلب می‌کنند. مهم‌ترین بخش ویژگی‌های یک رهبر کاریزماتیک این است که او همواره ویژگی‌های متمایز خود را بهبود می‌بخشد.

 


جمع بندی


کاریزماتیک بودن شامل ارتباط دینامیک با عشق و علاقه و در عین حال، نشان دادن زبان بدنی مثبت است. برای کاریزماتیک بودن باید مثبت فکر کرد، خوش‌بین بود و اعتماد به نفس داشت و در عین حال، توانایی متقاعدسازی داشته و احترام و اعتماد دیگران را به دست آورد. همه ما می‌توانیم کاریزماتیک بودن را یاد بگیریم و مهارت‌های میان‌فردی خود را بهبود دهیم. به یاد داشته باشید که فرقی نمی‌کند چقدر کاریزماتیک هستید، هیچ وقت نمی‌توانید تمام افراد را راضی نگه دارید و نباید هم دنبال این کار باشید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران5 دیدگاه
پدرام شفایی
.
09 اسفند 1397، 15:52
پاسخ
0
1
ممنونم از اینکه در امر رهبری و مدیریت بنده رو راهنمایی کردین 🌱 عزیز دلین تیم پلازامک
محسن امیری
.
11 اسفند 1397، 08:39
پاسخ
0
0
@پدرام شفایی
نظر لطفتونه جناب شفایی
رضا جوریابی
.
09 اسفند 1397، 15:56
پاسخ
0
1
مطلبتون عالی بود. خیلی نکات خوبی داره و از همه نظر خوب بود ممنون
محسن امیری
.
11 اسفند 1397، 08:40
پاسخ
0
0
@رضا جوریابی
ممنون از لطف تون
معین
.
03 اسفند 1398، 13:18
پاسخ
0
0
چطور میشه تشخیص داد ی نفر کاریزما داره یا نه؟
علی
.
04 اسفند 1398، 00:40
پاسخ
0
0
همیشه دوست داشتم کاریزماتیک داشته باشم
حسین صادقی
.
04 اسفند 1398، 21:38
پاسخ
0
0
کاریزما فقط مستر کیروش سرمربی سابق تیم ملیمون.. از یه مربی کاریزماتیک مثل کیروش رسیدیم به اسکوچیییچ!! چقدر بدبختیم ما
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5