معرفی بهترین بازی های دورهمی گروهی؛ از اسم فامیل تا مافیا
زینب افروز
نویسنده:زینب افروز
ارسال شده در:02 اسفند 1398، 15:00

معرفی بهترین بازی های دورهمی گروهی؛ از اسم فامیل تا مافیا

انجام بازی های دورهمی هنگام گردهم آمدن خانواده‌ها در میهمانی‌ها، سرگرم کننده است. در ادامه چند مورد از بهترین بازی‌ های گروهی را معرفی و آموزش خواهیم داد تا لحظات خوشی را به صورت دسته جمعی سپری کنید.

بازی های گروهی می‌توانند مکمل خوبی برای دورهمی‌ها و مهمانی‌های خانوادگی باشند. هر کدام از این بازی‌ها می‌توانند یک شب آرام و کسل‌کننده را به تجربه‌ای هیجان‌انگیز و فراموش‌نشدنی تبدیل کنند. در این بازی های دورهمی می‌توان علاوه بر رقابت سالم، حتی مواردی را هم از دیگران یاد گرفت. بسیاری از این بازی‌ها نیاز به لوازم خاصی ندارند و به راحتی می‌توان شرایط را برای انجام آن‌ها فراهم کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین بازی های دورهمی خانوادگی را با هم مرور کنیم. در این مطلب از پلازامگ هم می‌توانید با 12 نمونه از بهترین بازی های تخته‌ای سرگرم‌کننده آشنا شوید.

بازی های خانوادگی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بازی‌ های گروهی برای مهمانی‌های خانوادگی
  • بازی دورهمی گل یا پوچ
  • بازی خانوادگی پانتومیم
  • بازی دسته جمعی شاه، دزد، وزیر
  • بازی گروهی مافیا
  • بازی دورهمی اسم فامیل
  • بازی خانوادگی 20 سؤالی یا اسم روی پیشانی
  • بازی دسته جمعی دبلنا
  • بازی دورهمی منچ و مار و پله
  • بازی گروهی مونوپولی
  • بازی دسته جمعی خروس جنگی
  • بازی خانوادگی جنگا
  • بازی دورهمی دوز

 


بازی‌ های گروهی برای مهمانی‌های خانوادگی


بازی های گروهی

در این مطلب به 10 مورد از بهترین و محبوب‌ترین بازی های گروهی که می‌توانیم در کنار دوستان و مهمانی‌های خانوادگی انجام دهیم، می‌پردازیم.

 

 بازی دورهمی گل یا پوچ

گل یا پوچ احتمالاً اولین بازی‌ای است که همه ما یاد گرفتیم. این بازی که می‌تواند بین دو نفر و یا دو گروه انجام شود، یکی از محبوب‌ترین بازی های گروهی است. برای انجام این بازی باید یک شی کوچک را به عنوان گل انتخاب کنیم. یکی از گروه‌ها باید گل را در دست‌های خود پنهان کند و گروه مقابل حدس بزند که گل در کدام دست قرار دارد. بسته به تعداد نفراتی که در جریان بازی وجود دارند، ممکن است 2 دست مشت شده تا 10 و یا بیشتر در مقابلتان وجود داشته باشد که باید بین آن‌ها، جایگاه گل را حدس بزنید. در هر دست، گل به گروه برنده داده می‌شود تا بازی را ادامه دهد.

 

بازی دسته جمعی پانتومیم

بازی های دسته جمعی

پانتومیم یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین بازی های گروهی است که همیشه در صدر فهرست بازی های خانوادگی می‌آید. برای انجام این بازی باید در دو گروه تقسیم شوید. یکی از گروه‌ها با هم‌فکری یکدیگر، یک کلمه را انتخاب می‌کنند. سپس گروه مقابل شخصی را برای ایفای نقش انتخاب و به سمت گروه اولی می‌فرستد. شخص منتخب بعد از شنیدن نام سوژه که می‌تواند یک کلمه یا یک ضرب‌المثل باشد، باید با حرکات بدن و ایفای نقش به اعضاء گروهش نشان دهد که معما چیست.

برخی گروه‌ها برای ایفاکننده پانتومیم زمان تعیین می‌کنند. اگر او بتواند در زمان مشخص، مفهوم معما را به گروهش منتقل کند، آن گروه برنده شده و باید در دست بعد برای گروه مقابل معما طرح کنند. لب زدن، نوشتن و با دست نشان دادن در حین ایفای نقش، خطا محسوب می‌شود و تیم خطاکار، امتیاز آن را از دست می‌دهد. این بازی می‌تواند تا آخر شب ادامه پیدا کند.

 

بازی گروهی شاه، دزد، وزیر

بازی شاه، دزد، وزیر که معمولاً در جمع‌های 4 نفره انجام می‌شود، یکی از بهترین بازی های دورهمی است. در این بازی باید بر روی تکه کاغذ‌هایی اسامی شاه، وزیر، دزد و جلاد را نوشته و برگه‌ها را تا کنید. هر کس به قرعه، یکی از کاغذ‌ها را برمی‌دارد و نقش خود را می‌خواند. به جز شاه، هیچ کسی اجازه اعلام نقش خود را ندارد. بازی به این صورت انجام می‌شود که شاه خود را معرفی می‌کند و وزیرش را فرا می‌خواند. وزیر خود را به او معرفی می‌کند.

در ادامه به دستور شاه، وزیر باید از بین دو بازیکن باقیمانده، دزد را پیدا کند. او یکی از بازیکن‌ها را به عنوان دزد معرفی می‌کند. اگر حدسش درست بود، جلاد به دستور شاه، دزد را محاکمه می‌کند و اگر حدسش غلط بود، جلاد باید به دستور شاه، وزیر را محاکمه کند. حکم محاکمه در این بازی توسط شاه معین می‌شود و عموما در حد سبیل آتشین و کلاغ‌پر و این اقسام حکم‌هاست. این بازی پرسروصدا واقعا برای مهمانی‌ها مناسب است.

 

بازی دورهمی مافیا

بازی های خانوادگی دورهمی

مافیا را می‌توان یکی از هیجان‌انگیز‌ترین بازی های دورهمی نامید. در بازی مافیا که آموزش کامل آن را در این مقاله آورده‌ایم، افراد به دو گروه مافیا و شهروندان تقسیم می‌شوند. برای تقسیم نقش‌ها، باید اسامی نقش‌های مورد نظرتان را بر روی تکه‌های کاغذ نوشته و آن‌ها را تا کنید. هر کس یکی از برگه‌ها را برداشته و بدون اینکه کسی ببیند، نقش خود را می‌خواند. هیچ‌کس نباید از نقش نفر دیگر مطلع شود. بازی در دو فاز شب و روز انجام می‌گیرد و گروه مافیا در فاز شب با قدرت کشتاری که کسب می‌کنند، اعضاء تیم شهروندان را به قتل می‌رسانند.

در فاز روز، تیم شهروندان باید با همفکری و صحبت، مافیا را پیدا کرده و اعدام کنند. شهروندان در این مسیر از کمک‌های دکتر و کارآگاه هم استفاده می‌کنند. دکتر باید حدس بزند که در فاز شب چه کسی کشته می‌شود و او را نجات دهد. کارآگاه هم باید با استعلام‌هایش اعضاء مافیا را شناسایی و به شهروندان معرفی کند. این بازی نقش‌های زیادی دارد که می‌توانید با توجه به تعداد اعضاء گروهتان از آن نقش‌ها در بازی استفاده کنید. مافیا برای دورهمی‌های 6 نفره تا بالای 30 نفر مناسب است.

 

بازی خانوادگی اسم فامیل

اسم فامیل را هم می‌توان به عنوان یکی از بهترین بازی های دسته جمعی معرفی کرد. در این بازی که سرعت عمل و هوش، حرف اول را می‌زنند، به تعداد تمام افرادی که در بازی حضور دارند، کاغذ و قلم نیاز دارید. هر شخص باید یک جدول در برگه‌اش آماده کند و در اولین ستون جدول، فهرستی مانند نام، نام خانوادگی، شهر، کشور، میوه، ماشین، غذا و .. را بنویسد. ترتیب این موارد باید بین تمام بازیکنان یکسان باشد. سپس یکی از حروف الفبا را انتخاب و همه همزمان با هم شروع به نوشتن این فهرست با حرف انتخابی می‌کنند. به محض اینکه یک نفر از بازیکن‌ها تمام موارد را نوشت، بقیه باید از نوشتن دست بردارند.

فردی که زودتر بازی را تمام کرده، شروع می‌کند به خواندن گزینه‌ها و بقیه افراد هم باید بعد از او گزینه‌های خود را بخوانند. به عنوان مثال، نفر اول نامی که نوشته را می‌خواند و بقیه هم باید به ترتیب نام‌هایی که نوشته‌اند را بخوانند. سپس او نام خانوادگی را می‌خواند و همینطور ادامه پیدا می‌کند. در صورتی که مواردی که نوشته شده منحصر به فرد باشد، فرد 10 امتیاز و در صورتی که تکراری بود و شخص دیگری هم آن را نوشته باشد، هر نفر 5 امتیاز می‌گیرد. در پایان بازی امتیاز‌ها جمع بسته می‌شوند و کسی که امتیاز‌های بیشتری کسب کرده باشد، به عنوان برنده بازی معرفی شده و حرف انتخابی دست بعد را انتخاب می‌کند. هر چه تعداد افراد بیشتر باشد، این بازی جذاب‌تر می‌شود.

 

بازی دورهمی 20 سؤالی یا اسم روی پیشانی

بازی های شب نشینی

20 سؤالی هم یکی از بهترین بازی های دورهمی است. در این بازی با مشورت تمام گروه کلمه‌ای انتخاب شده، آن را بر روی کاغذ نوشته و به پیشانی فرد انتخابی می‌چسبانند. فرد اجازه دارد 20 سؤال بپرسد تا سرنخ‌هایی از معمای روی پیشانی‌اش به دست آورد و حدس بزند که چه کلمه‌ای بر روی پیشانی‌اش درج شده است. بازیکن‌ها غالباً با سؤالاتی مانند «جاندار است؟»، «یک جسم جامد است؟»، «در جیب جای می‌گیرد؟» و اقسام این سؤالات به سرنخ‌های مورد نظر می‌رسند. این بازی هم بسیار جذاب و پرطرفدار بوده و برای دورهمی های خانوادگی مناسب است.

 

بازی دسته جمعی دبلنا

دبلنا که برخی به آن دبرنا می‌گویند، یکی دیگر از بازی‌ های خانوادگی جالب است. در این بازی تعدادی کارت و یک کیسه مهره وجود دارد که در هر دور از بازی به هر فرد چند کارت داده می‌شود. یکی از بازیکن‌ها دست در کیسه مهره‌ها کرده، مشتی مهره برمی‌دارد و شماره مهره‌ها را می‌خواند. اگر شماره خوانده شده بر روی برگه شما بود، مهره را برمی‌دارید و بر روی کارتتان می‌گذارید. ممکن است چند نفر همزمان آن عدد را بر روی کارتشان داشته باشند. در این صورت یکی از افراد مهره و افراد دیگر یک شی کوچک مثل یک گلوله کاغذی کوچک یا آجیل را بر روی کارتشان می‌گذارند. کسی که بتواند زود‌تر همه خانه‌های کارتش را پر کند، برنده است. می‌توان گفت برنده شدن در این بازی به طور ویژه‌ای با شانس ارتباط دارد.

 

بازی خانوادگی منچ و مار و پله

بازی های دورهمی هیجانی

منچ و مارپله که معمولاً در یک پکیج در اختیار شما قرار می‌گیرند، از بازی های دورهمی تخته‌ای هستند. تا 4 نفر می‌توانند منچ بازی کنند. بازیکن‌ها باید به نوبت تاس بیندازند و مهره‌های خود را از مسیر مشخصی عبور داده و به مقصد برسانند. هر بازیکن 4 مهره دارد و کسی که بتواند زودتر هر 4 مهره‌اش را به مقصد که اصطلاحاً به آن خانه هم می‌گویند برساند، برنده شده است. منچ از بهترین بازی‌ های دسته جمعی خانوادگی است.

بازی های دورهمی در خانه

مار و پله هم که معمولاً در کنار منچ وجود دارد، یک بازی مهره‌ای دیگر است که بازیکن‌های بیشتری می‌توانند در آن شرکت کنند. آن‌ها باید تاس بیندازند و سعی کنند به مقصد برسند. بازی مار و پله بر روی تخته انجام می‌گیرد و مسیر بازی به شکل جدولی است که شماره‌گذاری شده است. در بین مسیر، مار‌ها و نردبان‌هایی وجود دارند. در صورتی که مهره شما در قسمت پایین نردبان قرار گرفت، جایزه گرفته و جایگاه شما به بالای نردبان ارتقاء پیدا می‌کند؛ اما اگر مهره شما به نیش مار رسید، جریمه می‌شوید و تا دم مار پایین می‌روید. کسی که زود‌تر به انتهای جدول برسد برنده است.

بازی‌های منچ و مار و پله از بازی های گروهی پرهیجانی هستند که می‌توانند باعث شوند حسابی سر و صدا به راه بیندازید. خوب است در حین بازی، حواستان به همسایه‌ها هم باشد.

 

بازی دورهمی مونوپولی

بازی های دورهمی بزرگسالان

مونوپولی یکی از بازی های گروهی تخته‌ای است. این بازی از زمان انتشار اولین نسخه آن در سال 1935، به محبوبیت فوق‌العاده‌ای دست یافت و از آن زمان به بعد در بیش از 100 کشور و زبان‌های مختلف، انجام شده است. همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، هدف در مونوپولی، انحصارگرایی اقتصادی است. هدف شما در این بازی خرید و معامله املاک و ساخت هتل‌ها یا خانه‌ها و اجاره دادن آن‌ها به بازیکنان دیگر است تا در نهایت بتوانید آن‌ها را ورشکست کنید. ممکن است در داخل بازی، به زندان بروید که برای خارج شدن از آن، باید یکی از چندین شرایط موجود، درمورد شما صدق کند. بازی مونوپولی نسخه‌های مختلف با قوانین مختلفی دارد که در ایران با نام‌های یوروپولی یا روپولی هم شناخته می‌شود.

 

بازی گروهی خروس جنگی

یکی دیگر از بازی های گروهی سرگرم‌کننده، خروس جنگی است. این بازی سنتی و محلی به نام دستش ده هم معروف است که البته خیلی‌ها اشتباهاً به آن دست رشته می‌گویند. نحوه بازی به این صورت است که دو گروه در دو طرف ایستاده و توپی را به صورت پاس کاری با دست، بین خود رد و بدل می‌کنند. در این بین شخصی که اصطلاحاً به او خرس وسط می‌گویند، در وسط این دو گروه ایستاده و تلاش می‌کند توپ را بگیرد. دو گروه باید سعی کنند توپ را طوری به هم برسانند که به دست خرس وسط نرسد. اگر خرس وسط موفق شود توپ را بگیرد، جایش با کسی که توپ را از او گرفته عوض می‌شود.

برای انجام این بازی باید حداقل 3 یا 5 نفر دور هم جمع شوید. البته هر چه تعداد نفرات در این بازی بیشتر باشد، جذاب‌تر و پر هیاهو‌تر می‌شود. می‌توانید این بازی را با یک توپ کوچک و یا حتی با یک گلوله پارچه‌ای انجام دهید تا سر و صدای کمتری ایجاد کند.

 

بازی خانوادگی جنگا

بازی های دورهمی جدید

جنگا که اخیراً در ایران خیلی محبوب شده، یک بازی برج‌‌سازی جذاب است. در این بازی تعدادی بلوک که از قطعات چوبی درست شده‌اند در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرند. این بلوک‌ها روی هم چیده می‌شوند تا یک برج هجده طبقه منظم درست شود. هر طبقه برج شامل 3 بلوک است که یک طبقه به صورت افقی و در طبقه بعدی به صورت عمودی چیده می‌شوند. پس از انجام چیدمان، بازی شروع می‌شود. هر فرد باید یکی از بلوک‌ها را با یک دست از یکی از طبقات پایین برج (شامل همه طبقات، به جز دو طبقه بالایی) بیرون کشیده و با مهارت در بالای برج قرار دهد. بلوک‌ها باید طوری جابه‌جا شوند که برج فرو نریزد.

به این صورت هرچه می‌گذرد، برج بلند‌تر و تو خالی‌تر می‌شود. این بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا یکی از بازیکن‌ها نتواند تعادل برج را حفظ کند و برج بریزد. بازیکنی که برج را بریزد، باخته و باید برای دست بعد، برج را بچیند. بازیکنی که برج را چیده، باید بازی را شروع کند.

 

بازی دورهمی دوز

بازی های دورهمی باحال

دوز یکی از بازی های دورهمی دو نفره است که در عین ساده بودن، نیاز به فکر و دقت بسیاری دارد. این بازی قدمتی تاریخی دارد و ریشه‌های آن به آفریقای شمالی برمی‌گردد. برای انجام دوز، به لوازم خاصی نیاز ندارید و یک مقوا که جدول بازی روی آن رسم شده به همراه چندین مهره، کافی است. جدول بازی را می‌توان حتی روی شن هم رسم کرد و به جای مهره هم می‌توان از سنگ یا سکه استفاده کرد. دوز انواع مختلفی از جمله سه تایی، شش تایی و یا 12 تایی دارد که هر چه این عدد بیشتر باشد، بازی پیچیده‌تر است و نیاز به تفکر و دقت بیشتری دارد. نحوه انجام بازی هم ساده است؛ بازیکنان باید سه مهره خود را در یک ردیف قرار دهند و در عین حال، از انجام این کار توسط رقیب جلوگیری کنند.

بازی های دورهمی خنده دار

اگرچه می‌توانیم یک لیست بلند بالا از بازی های دورهمی بیاوریم، اما همین بازی‌ها هم برای داشتن یک دورهمی خانوادگی یا دوستانه به‌یادماندنی کافی هستند. با این حال اگر دوست داشتید، می‌توانید بازی‌ها و سرگرمی‌های دیگری هم به این فهرست اضافه کنید. به عنوان مثال مشاعره، نقطه بازی، جرات یا حقیقت، انواع بازی‌های کارتی، جواب معکوس، صندلی بازی، انواع بازی‌های تخته‌ای، و … هم از بهترین بازی های دسته جمعی هستند. شما چه بازی‌هایی را برای مهمانی‌ها پیشنهاد می‌کنید؟ لطفا در قسمت کامنت‌ها، نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

5.0
1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha