10 فیلم درباره آلمان نازی ؛ از زندگی زیباست تا ببین کی برگشته
فاطمه ایزدپناه
نویسنده:فاطمه ایزدپناه
ارسال شده در:06 اسفند 1398، 22:00

10 فیلم درباره آلمان نازی ؛ از زندگی زیباست تا ببین کی برگشته

جنگ جهانی دوم و ایدئولوژی نازی سبب وقوع یکی از فجیع‌ترین نسل کشی‌های دنیا موسوم به هولوکاست شد. در این مقاله قصد داریم به معرفی 10 فیلم درباره آلمان نازی بپردازیم.

جنگ جهانی دوم با آمار فاجعه‌بار 70 تا 85 میلیون کشته، لقب مرگبارترین جنگ تاریخ را با خود یدک می‌کشد. جنگی که نزدیک به 40 میلیون غیرنظامی در نتیجه آن کشته شدند. از دلایل زیادی که به چنین فاجعه انسانی ختم شد، بی‌شک نازیسم (کوتاه شده عبارت ناسیونال‌سوسیالیسم) مهم‌ترین این عوامل است. نازیسم به مجموعه‌ای از ایدئولوژی‌های حزب نازی گفته می‌شود که آلمان نازی و حکومت رایش سوم بر پایه آن شکل گرفت. با قدرت گرفتن آدولف هیتلر که یکی از طرفداران پروپاقرص این ایدئولوژی در آلمان بود، این حزب به یکی از قدرتمندترین حزب‌ها در تمام دنیا تبدیل شد.

Schindler's List . فیلم درباره نازی ها

در جنگ جهانی دوم، یهودی‌ستیزی و نسل‌کشی آن‌ها یکی از نتایج ظهور آلمان نازی بود که منجر به مرگ 6 میلیون یهودی در سراسر دنیا شد. امروزه داستان نسل کشی یهودیان معروف به هولوکاست را همه می‌دانند و برای همه مردم دنیا عبرت‌انگیز است که چطور نژادپرستی منجر به سقوط فضایل اخلاقی و اوج گرفتن رذالت‌هایی شد که باعث لکه‌دار شدن تاریخ است. در این مطلب قصد داریم به بحث و بررسی 10 فیلم درباره آلمان نازی بپردازیم و نگاهی به نظرات منتقدان و تماشاگران بیندازیم. با پلازامگ همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • 10 فیلم درباره آلمان نازی
  • فیلم Life Is Beautiful – زندگی زیباست
  • فیلم The Pianist – پیانیست
  • فیلم فیلم Schindler’s List – فهرست شیندلر
  • فیلم A Hidden Life – یک زندگی پنهان
  • فیلم Black Book – کتاب سیاه
  • فیلم Inglourious Basterds – پست‌فطرت‌های لعنتی
  • فیلم Downfall – سقوط
  • فیلم Fury – خشم
  • فیلم The Boy in the Striped Pajamas – پسری در پیژامه راه راه
  • فیلم Look Who’s Back – ببین کی برگشته

 


10 فیلم درباره آلمان نازی


در ادامه به بحث و بررسی 10 مورد از بهترین فیلم های درباره آلمان نازی خواهیم پرداخت.

 

فیلم Life Is Beautiful – زندگی زیباست

life is beautiful . فیلم درباره آلمان نازی

فیلم زندگی زیباست به جرئت یکی از زیباترین و تأثیرگذارترین فیلم‌های ساخته شده جهان است که بهترین گزینه برای قرارگیری در فهرست 10 فیلم درباره آلمان نازی است. این فیلم جذاب درباره مردی یهودی ایتالیایی است به نام گوییدو که با زنی مسیحی به نام دورا آشنا می‌شود. او و دورا با هم ازدواج می‌کنند و صاحب پسری می‌شوند؛ ولی زندگی شادشان با وقوع جنگ جهانی دوم پایان می‌یابد و به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده می‌شوند. گوییدو در تلاش برای نجات پسرش از خشونت و جنگ، به او می‌گوید که تمامی این‌ها یک بازی است.

فیلم Life Is Beautiful به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول طنزی است شاد درباره عشق بین گوییدو و دورا و قسمت دوم آن تراژدی تلخی است از یهودی‌ستیزی و جنگ. این فیلم زیبای ایتالیایی به کارگردانی روبرتو بنینی که در 20 دسامبر 1997 (29 آذر 1376) در ایتالیا اکران شد، با تحسین جهانی روبه‌رو شد. فیلم زندگی زیباست نامزد دریافت جوایز بی‌شماری شد و موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی و بهترین تدوین شد. همچنین روبرتو بنینی برای بازی در نقش گوییدو توانست جایزه بفتا بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کند.

 

فیلم The Pianist – پیانیست

The Pianist . فیلم هایی در مورد نازی ها

فیلم پیانیست ساخته رومن پولانسکی یکی از شاهکارهای سینماست که در فهرست 10 فیلم درباره آلمان نازی قرار می گیرد. این فیلم اقتباسی است از کتابی به همین نام نوشته ولادیسلاو اشپیلمان، پیانیست مشهور لهستانی. خانواده اشپیلمان خانواده‌ای شاد قبل از جنگ جهانی دوم بودند که با آغاز جنگ تصمیم می‌گیرند مهاجرت نکنند و در وطن خود بمانند؛ اما نتایج ویرانگر جنگ خوشبختی این خانواده را به سرعت نابود می‌کند. رومن پولانسکی که این فیلم را مهمترین اثر خود معرفی کرده است، در کودکی بمباران ورشو توسط نازی‌ها را تجربه کرده و مادر خود را نیز در جنگ جهانی دوم از دست داده است.

این فیلم در جشنواره کن سال 2002 به نمایش درآمد و تحسین منتقدان و تماشاچیان را به دنبال داشت. مایکل ویلمینگتون از شیکاگو تریبون در ستایش فیلم چنین نوشت:

این فیلم بهترین فیلمی است که من درباره هولوکاست دیدم. بسیار قدرتمند است. فیلم The Pianist در مورد جنگ غیرانسانی و رستگاری هنری است که ممکن است نشانگر رستگاری هنری پولانسکی نیز باشد.

آدرین برودی برای بازی در نقش ولادیسلاو اشپیلمان موفق شد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کند. این فیلم همچنین جایزه اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی را دریافت کرد و نامزد دریافت جوایز متعدد دیگری هم شد.

 

فیلم Schindler’s List – فهرست شیندلر

Schindler's List . فهرست شیندلر . فیلم جنگ جهانی هیتلر

نمی‌توان لیستی از بهترین فیلم ها درباره آلمان نازی نوشت و اسمی از فیلم فهرست شیندلر نبرد، حتی شاید بتوان آن را بهترین فیلم درباره آلمان نازی دانست. Schindler’s List درباره صنعتگری آلمانی است که با کمک مخفیانه دوستان یهودی‌اش و روابطی که در دولت نازی دارد تلاش دارد کارخانه ای راه بیاندازد. وی پس از دیدن رفتارهای نژادپرستانه سران نازی و کشتار کارگردان یهودی‌اش به دست افسران و فرماندهان آلمانی، تصمیم می‌گیرد تمام سرمایه‌اش را صرف خرید کارگرانش کند.

فیلم فهرست شیندلر به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و بازی درخشان لیام نسون در 30 نوامبر 1993 (9 آذر 1372) در واشنگتن دی سی برای اولین بار به روی پرده سینماها رفت. راتن تومیتوز با بررسی 95 نقد، 97 درصد از آن‌ها را مثبت خواند و به این فیلم امتیاز 9.02 از 10 را اعطا کرد. این فیلم که اقتباسی است از کتاب کشتی شیندلر نوشته توماس کنیلی، دل بسیاری از منتقدان و تماشاگران را بدست آورد و نامزد دریافت جوایز زیادی شد. این فیلم نامزد دریافت 12 جایزه اسکار شد که در نهایت توانست 7 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلنامه را کسب کند.

 

فیلم A Hidden Life – یک زندگی پنهان

a hidden life . بهترین فیلم های آلمان نازی

یک زندگی پنهان داستان کشاورزی است که زندگی آرام و بی‌دردسری در اتریش به همراه همسر و فرزندانش می‌گذراند. هنگامی که جنگ شروع می‌شود، او به دوره‌های آموزشی فراخوانده می‌شود و ماه‌ها از خانواده خود دور می‌ماند. او به دلایلی تصمیم می‌گیرد از جنگیدن برای ارتش نازی سر باز زند و به همین دلیل با خطر اعدام روبه‌رو می‌شود. فیلم زندگی پنهان در سال 2019 به کارگردانی ترنس مالیک ساخته شد و برای اولین بار در هفتادودومین جشنواره کن به نمایش در آمد و در نهایت در همان سال در آمریکا اکران شد.

فیلم A Hidden Life با بازی آگوست دیل هنرپیشه آلمانی بازخورد خوبی از تماشاچیان و منتقدان دریافت کرد. راتن تومیتوز با بررسی 182 نقد، 81 درصد از آن‌ها را مثبت خواند و در اجماع نهایی خود، این فیلم را جاه‌طلب و پربیننده خواند. پیتر دی بروج از مجله ورایتی درباره این فیلم نوشت:

اینکه این ماجرا امروزه هم اتفاق می‌افتد یا نه کمی تامل برانگیز است؛ فیلم یک زندگی پنهان به طرز روشنی از کشمکش مسیحیان با حکومت نازی و مبارزه آن‌ها با بهره‌برداری‌های سیاسی سخن می‌گوید.

فیلم یک زندگی پنهان موفق به دریافت جایزه فرانسوا شاله و جایزه کلیسای جهانی از جشنواره کن شد.

 

فیلم Black Book – کتاب سیاه

Black book . فیلم های آلمان نازی

داستان فیلم کتاب سیاه در سال 1944 در هلند که به اشغال آلمان نازی در آمده است اتفاق می‌افتد؛ زمانی که یهودیان بسیاری سعی دارند خودشان را از دست نازی‌ها پنهان کنند. در این میان راشل استین خواننده هلندی و یهودی هنگامی که مخفیگاهش به دست نازی‌ها نابود می‌شود، به سراغ وکیلی می‌رود که همیشه به خانواده او کمک کرده است. او به کمک این وکیل به عضویت گروه مقاومت یهودیان درمی‌آید و به عنوان جاسوس ماموریت می‌یابد که با یکی از افسران گشتاپو ارتباط برقرار کند. درست زمانی که او با موفقیت در حال انجام ماموریت خودش است، متوجه احساساتش به افسر گشتاپو می‌شود.

این فیلم به کارگردانی پل ورهوفن هلندی در سال 2006 در ونیز اکران شد و با نقدهای مثبتی روبه‌رو شد. ریچارد شایکل از مجله تایم، این فیلم را به عنوان یکی از 10 فیلم برتر سال 2007 معرفی کرد و آن را «فیلمی تاریک و غنی» خواند.

 

فیلم Inglourious Basterds – پست‌فطرت های لعنتی

Inglourious Basterds . فیلم هایی در مورد نازی ها

فیلم پست‌فطرت‌های لعنتی با داستان مهیج و بازی فوق‌العاده بازیگرانش جز فهرست انتخابی ما از 10 فیلم درباره آلمان نازی است. داستان فیلم در اولین سال اشغال فرانسه توسط آلمان اتفاق می‌افتد؛ زمانی که افسری به نام آلدو رائین شروع به جمع‌آوری گروهی از سربازان یهودی برای مقابله با ارتش نازی می‌کند. در این راه آن‌ها متحدان زیادی پیدا می‌کنند؛ کسانی که به دلایل مختلف قصد دارند از نازی‌ها انتقام بگیرند.

این فیلم با بازی برد پیت، کریستف والتس و مایکل فاسبندر و به کارگردانی کوئنتین تارانتینو در سال 2009 اکران شد و محبوبیت زیادی به دست آورد؛ به طوری که در گیشه‌ها به یک موفقیت تجاری تبدیل شد و بیش از 321 میلیون دلار فروخت. این فیلم پس از اولین نمایشش در جشنواره کن با تشویق بی‌امان حضار روبه‌رو شد و جمعیت حدود 10 دقیقه ایستاده به تشویق عوامل این فیلم پرداختند. فیلم Inglourious Basterds نامزد دریافت جایزه‌های زیادی در مراسم اسکار شد و در نهایت کریستف والتس موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

 

فیلم Downfall – سقوط

سقوط. بهترین فیلم های تاریخی جهان

فیلم سقوط که ما آن را در بین 10 فیلم درباره آلمان نازی جا دادیم یکی از برترین‌هاست. این فیلم روایت روزهای آخر حکومت نازی‌ها است و از زبان منشی شخصی هیتلر، تراودل یونگه نقل می‌شود. فیلم Downfall در زمانی اتفاق می‌افتد که برلین در حال سقوط و نازی‌ها بیش از هر زمان دیگری به شکست نزدیک هستند. این فیلم در سال 2004 در آلمان روی پرده سینماها رفت و با واکنش مثبت تماشاچیان و منتقدین روبه‌رو شد. راتن تومیتوز با اعطای نمره 7.99 از 10 به این فیلم در اجماع نهایی خود نوشت:

روایتی روشن، اندیشمندانه و جامع از روزهای آخر هیتلر.

سر ایان کرشاو که بیوگرافی مفصلی درباره هیتلر نوشته است، در نقدش که از سوی گاردین منتشر شد، گفت: «این فیلم از قدرت عاطفی و احساسی زیادی برخوردار است» و آن را را یک پیروزی و «یک درام شگفت‌انگیز تاریخی» خواند. فیلم سقوط نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شد و از سوی مجله امپایر در جایگاه چهل‌وهشتم فهرست 100 تایی فیلم‌های برتر تاریخ سینما قرار گرفت.

 

فیلم Fury – خشم

Fury . خشم . فیلم جنگ جهانی هیتلر

فیلم خشم فیلمی است آمریکایی در ژانر جنگ به کارگردانی دیوید آیر که در سال 2014 به روی پرده سینماها رفت. داستان فیلم درباره ماه‌های پایانی جنگ جهانی دوم است؛ زمانی که متفقین آخرین ضربات را به آلمان نازی وارد می‌کنند. در این میان یک گروهبان آموزش دیده به نام واردَدی فرماندهی یک تانک و خدمه‌اش را به عهده می‌گیرد و به آن‌ها ماموریتی خطرناک واگذار می‌شود.

این فیلم 135 دقیقه‌ای با بازی برد پیت و شایا لباف توانست نظر مثبت بسیاری را جلب کند و در گیشه‌ها بیش از 211 میلیون دلار فروخت. فیلم Fury نقدهای مثبتی نیز دریافت کرد. منتقد روزنامه نیویورک تایمز، آ. او اسکات با تمجید از این فیلم و بازی خوب برد پیت نوشت:

در این فیلم مهیج و جنگی یک تصویر طوسی قدیمی دیده می‌شود، یک داستان حساس و فوق‌العاده زیبا از پیوندهای مردانه تحت فشار در جنگ.

 

فیلم The Boy in the Striped Pajamas – پسری در پیژامه راه راه

The Boy in the Striped Pajamas

فیلم پسری در پیژامه راه راه به کارگردانی مارک هرمن براساس رمانی به همین نام نوشته جان بوین در سال 2008 ساخته شد. ماجرای فیلم در مورد برونو، پسر بچه 8 ساله آلمانی است که همراه با خانواده‌اش از برلین به اردوگاه کار اجباری که پدرش به تازگی فرمانده آن شده می‌آیند. او از ترک برلین ناراضی است و در اردوگاه احساس تنهایی می‌کند. در همین حین او پسر بچه یهودی به نام شوموئل را در آن طرف حصارهای اردوگاه می‌بیند و این باعث شکل‌گیری دوستی ممنوعه میان آن‌ها می‌گردد. این فیلم با داستان احساسی و بازیگران خوبش کاندید مناسبی برای قرارگیری در فهرست 10 فیلم درباره آلمان نازی است. جیمز کریستوفر از روزنامه تایمز این اثر را «فیلمی بسیار تأثیرگذار و مهم» قلمداد کرد.

 

فیلم Look Who’s Back – ببین کی برگشته

Look whos back . فیلم های ساخته شده درباره ی هیتلر

فیلم Look Who’s Back درباره بازگشت هیلتر به عصر جدید است. در واقع هیلتر در سال 2014 از خواب برمی‌خیزد و خود را در برلین مدرن این دوره می‌بینید. او که هنوز از عقایدش دست نکشیده است، فرصت را برای بیان عقایدش مناسب می‌بیند و تلاش می‌کند ار رسانه‌ها برای نشر ایده نازی دوباره استفاده کند. این فیلم کمدی براساس رمانی به همین نام اثر تیمور ورمش ساخته شده است. ببین کی برگشته با راضی نگه داشتن 92 درصد از کاربران گوگل آخرین فیلم پیشنهادی ما برای فهرست 10 فیلم درباره آلمان نازی است. ببین کی برگشته فیلمی است که از دور شاید کمدی به نظر برسد، ولی از نظر محتوا حقایقی تلخ را بیان می‌کند. تماشای این فیلم متفاوت را به همه دوستداران سینما پیشنهاد می‌کنیم.

در آخر باید گفت تماشای فیلم درباره آلمان نازی به ما به درک بهتر شرایط شکل‌گیری این ایده کمک می‌کند و درسی است برای همه تا بیشتر و بهتر درباره خود و عقایدمان تجدید نظر کنیم. در این مقاله تلاش کردیم 10 فیلم درباره آلمان نازی را معرفی کنیم. در قسمت پایین صفحه و در بخش نظرات برای ما بگویید که کدام یک از فیلم‌های اشاره شده در این مطلب را دیده‌اید؟ به نظر شما کدام یک از بقیه جذابتر و مهیج‌تر بودند؟

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha