راهنمای خرید ماشین ظرفشویی | بهترین ماشین ظرفشویی بازار
فاطمه طلاوری
نویسنده:فاطمه طلاوری
ارسال شده در:08 اسفند 1398، 16:00

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی | بهترین ماشین ظرفشویی بازار

خرید ماشین ظرفشویی در دنیای ماشینی امروز یک امر مهم برای صرفه‌جویی در وقت و مصرف آب است. در این مطلب می‌خواهیم راهنمای خرید ماشین ظرفشویی و نکات مهم در خرید آن را با شما در میان بگذاریم.

در دنیای امروز و با وجود امکانات و تکنولوژی‌های فراوانی که در اختیار انسان قرار گرفته است، گذراندن وقت برای شستن ظرف امری بیهوده و کسل کننده است. ماشین ظرفشویی یک وسیله مناسب برای شستن ظروف، میوه و سبزیجات است که در تسریع امور و کمک به خانه‌داری بسیار مفید است. داشتن چنین دستگاه مناسبی به معنی خداحافظی کردن با شستن ظرف به صورت دستی است و به حفظ انرژی و صرفه‌جویی در هدر رفتن پول کمک می‌کند. در خرید ماشین ظرفشویی به نکاتی مثل میزان مصرف انرژی و میزان مصرف آب در هربار شستشو باید توجه شود. در این مقاله راهنمای خرید ماشین ظرفشویی و ویژگی‌های مهم و تاثیرگذار آن ارائه شده است.

نکات خرید ماشین ظرفشویی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


انواع ماشین ظرفشویی


قبل از خرید ماشین ظرفشویی بهتر است ابتدا با انواع این دستگاه‌ها آشنا شوید که در این بخش آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

ماشین ظرفشویی‌ مجزا

این نوع ماشین ظرفشویی از رایج‌ترین انواع موجود در بازار است؛ بنابراین قطعا می‌توانید یک مورد مناسب از این نوع را برای خود پیدا کنید. این دستگاه‌ها در هر آشپزخانه‌ای که متراژ مناسب داشته باشد، جای می‌گیرد؛ همچنین به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در جلوی آن‌ها به طور کامل مشخص باشد.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

مزایا:

 • رایج‌ترین نوع ماشین ظرفشویی است؛ پس پیدا کردن یک مدل که متناسب با بودجه شما باشد، آسان است.
 • برخلاف انواع یکپارچه، مخصوص به آشپزخانه شما طراحی و ساخته نمی‌شوند به همین دلیل هنگام جابه‌جایی به راحتی‌ می‌توان آن‌ها را حرکت داد.
 • تمیز کردن و نگه‌داری ماشین ظرفشویی‌های مجزا راحت‌تر است.

معایب:

 • به طور ویژه برای آشپزخانه شما ساخته نمی‌شوند و شما باید یک رنگ که متناسب آشپزخانه باشد، تهیه کنید.

 

ماشین ظرفشویی‌ یکپارچه

این مدل ماشین ظرفشویی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مناسب فضای داخلی آشپزخانه شما باشند. درب جلوی این دستگاه‌ها به‌وسیله درب کابینت پنهان می‌شود؛ در نتیجه شما متوجه نمی‌شوید که چه مدت از زمان شسشتو باقی‌مانده است؛ اما بعضی از انواع این مدل‌ها آلارم‌هایی را برای نشان دادن زمان پایان شستشو گذاشته‌اند؛ مثل نوری که به زمین جلوی کابینت می‌تابد.

نکات مهم در خرید ماشین ظرفشویی

مزایا:

 • متناسب با کابینت شما طراحی شده‌اند و در پشت کابینت پنهان می‌گردند؛ بنابراین برای کسانی که می‌خواهند آشپرخانه‌شان یک دست‌تر به نظر برسد، بهترین مدل ماشین ظرفشویی در بازار است.

معایب:

 • اغلب گران‌تر از مدل‌های مجزا هستند.
 • برنامه کنترلی و نمایشگر آن به راحتی دیده نمی‌شود و شما نیاز به باز کردن درب کابینت و دیدن زمان باقی‌مانده دارید.
 • شما به راحتی نمی‌توانید زمان باقی‌مانده را ببینید؛ البته مدل‌های جدیدتری به بازار آمده است که مقدار زمان باقی‌مانده را با پخش نور به زمین نشان می‌دهد.

 

ماشین ظرفشویی نیمه یکپارچه

ماشین ظرفشویی‌های نیمه یکپارچه اگر چه بسیار نادرند، اما مزایایی از هر دو مدل ذکر شده را ارائه می‌دهند. این دستگاه‌ها در کابینت آشپزخانه نصب می‌شوند اما یک کنترل پنل در بالای صفحه نمایشگر دارند. در نتیجه شما هم عملکرد دستگاه‌های مجزا را دارید و هم دستگاه‌های یکپارچه؛ چرا که این مدل هم در کابینت نصب می‌شود.

نکات خرید ماشین ظرفشویی

مزایا:

 • این ماشین ظرفشویی‌ها متناسب با آشپزخانه شما ساخته و نصب می‌شوند و برای یکدست به نظررسیدن آشپزخانه بسیار مناسب هستند.
 • به‌راحتی می‌توان با یک نگاه فهمید که چه مقدار از زمان شستشو مانده است.

معایب:

 • از انواع مجزا و یکپارچه گران‌تر هستند.
 • این مدل ماشین ظرفشویی‌ها رایج و متداول نیستند و برندهای دارای این نوع دستگاه‌ها، محدود هستند.

 


اندازه ماشین ظرفشویی


ماشین ظرفشویی‌ها در سه اندازه متفاوت هستند. اگر قصد خرید یک ماشین ظرفشویی جدید را دارید، باید اندازه فضای آشپزخانه را در نظر بگیرید.

 

ماشین ظرفشویی باریک

این مدل دستگاه‌ها باریک‌تر از بقیه هستند. گاهی تصور می‌شود که این دستگاه‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کنند؛ اما تست‌های انجام گرفته در آزمایشگاه نشان داده است که این دستگاه‌ها به اندازه سایزهای دیگر انرژی مصرف می‌کنند و در واقع می‌توان گفت این مدل‌ها از نظر اقتصادی به صرفه نیستند. مدل‌های سایز کامل برای آشپزخانه‌هایی که فضای کافی دارند، بسیار از نظر اقتصادی مناسبند. عرض انواع باریک، 45 سانتی‌متر و ظرفیت آن‌ها 90 الی 100 آیتم است. این نوع دستگاه‌ها 15 سانتی‌متر کوچک‌تر از انواع سایز کامل هستند اما قابلیت شستشوی ظروف کامل 9 تا 10 نفر را دارند.

نکات مهم در خرید ماشین ظرفشویی

مزایا: اگر فضای کمی دارید این مدل بهترین نوع موجود در بازار است.

معایب: یک دستگاه بزرگ‌تر نسبت به این مدل، مصرف انرژی کمتر و صرفه‌جویی در آب بیشتری نسبت به تعداد تکه‌های ظرفی که می‌شوید، ارائه می‌دهد.

 

 

ماشین ظرفشویی سایز کامل

این دستگاه‌ها حدودا 60 سانتی‌متر عرض دارد و ظرفیت آن 120تا 150 آیتم ظرف است. کوچک‌ترین نوع این نوع دارای ظرفیت 12 نفری است و بزرگ‌ترین آن‌ها هم ظروف کامل تا 15 نفر را پشتیبانی می‌کنند که برای مهمانی‌های بزرگ، مناسب هستند. اگر شما همیشه ظروف بسیاری برای شستشو دارید، برای خرید ماشین ظرفشویی به سراغ نمونه‌هایی بروید که 13، 14 یا 15 نفری هستند.

نکات خرید ماشین ظرفشویی

مزایا: در یک زمان می‌توانند حداقل 120 آیتم بشویند و صرفه‌جویی در آب و انرژی بیشتری نیز دارند.

معایب: ممکن است برای آشپرخانه‌های کوچک،بزرگ باشند. در بسیاری از مواقع این ماشین‌ها پر نمی‌شوند و استفاده از آن‌ها در حالت نیمه پر مصرف انرژی و آب بسیاری را به همراه خواهد داشت.

 

ماشین ظرفشویی فشرده یا رومیزی

عرض این مدل دستگاه‌ها 55 سانتی‌متر است و ظرفیت آن 40 تا 60 آیتم است. این دستگاه‌های فشرده می‌توانند یکپارچه شده و یا به صورت رومیزی باشند. این ماشین ظرفشویی‌ها ظرفیتی 4 تا 6 نفری دارند؛ به همین دلیل در یک مرحله نمی‌توان تعداد زیادی ظرف شست.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

مزایا: برای کسانی که ظرف زیادی ندارند و فضای آشپزخانه آن‌ها کم است، این مدل بهترین گزینه برای خرید ماشین ظرفشویی است. انواع رومیزی آن‌ها به این معنی است که برای استفاده از این دستگاه‌ها نیاز به خم شدن نیست.

معایب: این نوع دستگاه‌ها گران هستند و مصرف انرژی و آب زیادی دارند. قرار دادن آیتم‌های بزرگ در درون آن‌ها هم می‌تواند مشکل باشد.

 


امکانات مهمی که باید در ماشین ظرفشویی باشد


در ادامه به برخی از ویژگی‌های مهمی که باید در خرید ماشین ظرفشویی به آن‌ها دقت داشته باشید، می‌پردازیم.

نکات مهم در خرید ماشین ظرفشویی

قفسه‌های بالایی قابل تنظیم: این مزیت باعث می‌شود که ارتفاع قفسه قابل تنظیم باشد. در سیستم‌های تنظیم‌شونده، برای تنظیم ارتفاع لازم است که شما سبد آن را جابه جا کنید که همیشه کار راحتی نخواهد بود.

محافظت در برابر نشت کردن آب: اگر مشکلی برای دستگاه پیش بیاید، این مورد باعث محافظت از آن می‌شود. «دکمه‌های شناور»، آب را در کف ماشین شناسایی کرده و از پرشدن ماشین جلوگیری می‌کنند در حالی که یک «نگه‌دارنده آب» وقتی مشکلی برای شیر پرکننده به وجود می‌آید، از جریان یافتن آب جلوگیری می‌کند.

سنسور اتوماتیک شستشو: این مورد میزان کثیفی ظروف را اندازه گرفته و دما و مدت زمان شسشتو را تنظیم می‌کند. این مورد در انواع مدل‌های گران‌تر یافت می‌شود.

ویژگی‌های هوشمند و وای فای: این ماشین ظرفشویی‌ها با وای فای به  گوشی‌های هوشمند متصل شده و به‌راحتی کنترل شده و زیرنظر قرار می‌گیرند.

قفل کودک: این مورد، از تغییرات ناخواسته در تنظیمات دستگاه جلوگیری می‌کند و در بیشتر مدل‌ها وجود دارد.

 


بهترین ماشین ظرفشویی های موجود در بازار ایران


در این قسمت به معرفی برخی از بهترین ماشین ظرفشویی های موجود در بازار ایران می‌پردازیم که می‌توانند گزینه مناسبی برای خرید باشند.

 

ماشین ظرفشویی توربو واش مدل TB-1510

خرید ماشین ظرفشویی

این دستگاه از نوع مبله بوده و 50 کیلوگرم وزن دارد. توربو واش مدل TB-1510 دارای ظرفیت 15 نفره و پهنای 598 و عمق 600 و ارتفاع 845 میلیمتری است و نمودار مصرف انرژی آن هم نشان +++A دارد. میزان صدای این دستگاه 44 دسی بل بوده و مجهز به قفل کودک است و قیمتی حدود 7,500,000 تومان دارد. خرید ماشین ظرفشویی توربو واش مدل TB-1510 یک خرید باکیفیت تضمین شده خواهد بود.

 

ظرفشویی شارپ مدل QW-V634 ظرفیت 12 نفر

خرید ماشین ظرفشویی

دستگاه مدل QW-V634X-B دارای نمایشگر بوده و 49 کیلوگرم وزن دارد. این دستگاه 12 نفره بوده و دارای پهنای 597، عمق 586 و ارتفاع 845 میلی‌متری است. نمودار مصرف انرژی نشانگر ++A را نشان می‌دهد و میزان مصرف آب توسط این مدل در هر بار مصرف به صورت متوسط، 12 لیتر است. QW-V634X-B یک عدد قفسه بالایی دارد و میزان صدای تولیدی آن 49 دسی بل و تعداد برنامه‌های شستشوی این محصول، 6 عدد است. این محصول شارپ دارای قفل کودک، سنسور ضد نشت آب، سیستم اکو، شستشوی آنتی باکتریال و مجهز به خشک کن است. قیمت مدل QW-V634X-B حدود 5,250,000 تومان است.

 

ماشین ظرفشویی کرال مدل DS 1417

خرید ماشین ظرفشویی

این دستگاه از نوع مبله بوده و دارای نمایشگر است. این محصول 14 نفره بوده و ابعادی با پهنای 600، عمق 600 و ارتفاع 850 میلی‌متر دارد. نشان ++A در نمودار مصرف انرژی این ماشین ظرفشویی نشان داده شده است و متوسط میزان مصرف آب توسط آن در هربار شستشو، 11 لیتر است. محصول کرال مدل DS 1417 دارای دو قفسه بالایی است و صدایی با میزان 49 دسی‌بل تولید می‌کند. این محصول 7 عدد برنامه شستشو و قفل کودک دارد و همچنین دارای قابلیت شستشو با نصف ظرفیت، قابلیت شستشو میوه و سبزیجات و قابلیت شستشوی ظروف بزرگ است.

کرال مدل DS 1417 محفظه استیل ضد زنگ، سیستم عیب یاب هوشمند، سبد شستشو قابل تنظیم در بالا و صفحه نمایش LED داشته و با قطعات باکیفیت خود، زیبا و کم‌مصرف نیز است. با خرید ماشین ظرفشویی کرال مدل DS 1417 یک دستگاه پیشرفته خواهید داشت. این محصول قیمتی حدود 8,250,000 تومان دارد.

 

ماشین ظرفشویی بوش مدل SMS67MI01

خرید ماشین ظرفشویی

این محصول بوش از نوع مبله بوده و دارای نمایشگر است. SMS67MI01 سیزده نفره و دارای ابعادی با پهنای 600، عمق 600 و ارتفاع 845 میلی‌متری است. میزان نمودار مصرف انرژی آن ++A و متوسط میزان مصرف در هر بار شستشوی ظروف توسط این محصول، 9.5 لیتر است. 3 عدد قفسه بالایی در این دستگاه به کار رفته و میزان صدای تولیدی توسط آن 42 دسی‌بل بوده و 6 عدد برنامه شستشو دارد. دکمه‌های این دستگاه لمسی هستند و قفل کودک نیز در این آن به کار رفته است.

این محصول بوش دارای قابلیت‌های شستشوی قوی 70 درجه، شستشوی خودکار 64-45 درجه، شستشوی اقتصادی 50 درجه و 45 درجه، شستشوی اولیه ویژه 3 برنامه، شستشوی سریع، شستشو با نصف ظرفیت و دارای خشک‌کن اضافه است. همچنین این دستگاه 4 برنامه MachineCare ،VarioSpeed Plus ،Extra higiene ،ExtraDry دارد. مدل SMS67MI01 دارای قیمتی حدودی 14,400,000 تومان بوده و دستگاهی مطمئن است.

 

ماشین ظرفشویی جنرال آدمیرال مدل D-G423

خرید ماشین ظرفشویی

این مدل هم از نوع مبله بوده و دارای نمایشگر است. جنرال آدمیرال مدل D-G423 با ظرفیت 14 نفره و دارای ابعادی به پهنای 600، عمق 600 و ارتفاع 850 میلی‌متر است. نشان ++A در نمودار مصرف انرژی آن ثبت شده و متوسط میزان آب مصرفی در هربار شستشوی ظروف توسط این محصول، 8 لیتر است. 3 عدد قفسه بالایی در این ماشین ظرفشویی به کار رفته و دارای 8 عدد برنامه شستشو به همراه دکمه‌های لمسی و قابلیت قفل کودک است.

این محصول دارای قابلیت شستشوی سریع، شستشوی اقتصادی، شستشوی شدید منطقه‌ای و شستشو با نصف ظرفیت بوده و مجهز به سیستم تاخیر در شستشو تا 24 ساعت است. جنرال آدمیرال مدل D-G423 دارای 3 سبد شستشو با قابلیت تنظیم ارتفاع است. نشانگر اتمام نمک و نشانگر اتمام مایع جلادهنده در این ماشین ظرفشویی به کار رفته و مجهز به سیستم الکترونیکی برای تعیین درجه سخت‌گیری آب است. چنگک‎های این ماشین ظرفشویی را می‌توان باز کرد و قیمت حدودی این محصول 7,400,000 تومان است.

در خرید ماشین ظرفشویی توجه به قابلیت‌های آن و میزان مصرف انرژی و میزان مصرف آب در هربار شستشو از جمله نکات مهم و تاثیرگذار این محصول است در این مقاله سعی کردیم به راهنمای خرید ماشین ظرفشویی و نکاتی که باید در نظر بگیرید پرداخته و در انتها هم 5 مورد از بهترین ماشین های ظرفشویی موجود در بازار را معرفی کردیم. اگر شما هم تجارب خاصی در استفاده از این دستگاه‌ها دارید، می‌توانید آن را در انتهای صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha