سیستم عامل iOS 14 ؛ تاریخ عرضه، امکانات و همه آنچه درباره آن می دانیم

سیستم عامل iOS 14 قرار است در سال جاری منتشر شود. سیستم عاملی که با توجه به تجربه تلخ سال گذشته اپل از آی او اس 13، انتظارات از آن بسیار بالا است.

این روزها سیستم عامل iOS 14 یکی از مهمترین مباحث دنیای فناوری است، به خصوص اگر وضعیت نامناسب iOS 13 هنگام عرضه را هم در نظر بگیریم. iOS 13 با ویژگی‌های جدیدی مثل حالت تاریک و همچنین یک نسخه بازسازی شده از برنامه تصاویر در دسترس کاربران قرار گرفت، اما باگ‌ها و اشکالات نرم‌افزاری مختلف آن سبب شدند این ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید تحت‌الشعاع قرار بگیرند. اپل برای برطرف کردن این ایرادات مجبور شد طی مدت زمان اندکی چندین و چند بروزرسانی منتشر کند تا بتواند عملکرد سیستم عامل خود را به حد قابل قبولی برساند.

iphone / سیستم عامل iOS 14

اما سیستم عامل iOS 14 قرار است کاملا در نقطه مقابل نسخه قبلی خود قرار بگیرد. براساس گزارشات، اپل تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده تا پیش از عرضه رسمی سیستم عامل، هرگونه باگ و ایراد نرم‌افزاری آن پیدا و برطرف شود. اما آیا این موضوع تاثیری در تاریخ انتشار سیستم عامل iOS 14 خواهد داشت؟ آیا اپل مانند iOS 12 ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید iOS 14 را فدای عملکرد بهتر و روان‌تر خواهد کرد؟

ما در این مقاله به تمامی اطلاعاتی که از سیستم عامل iOS 14 داریم مثل زمان احتمالی عرضه و ویژگی‌های جدید اشاره خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تاریخ عرضه سیستم عامل iOS 14


هنوز تا زمان معرفی و عرضه سیستم عامل iOS 14 فاصله زیادی داریم. اما می‌توانیم با نگاهی به تاریخ عرضه نسخه‌های قبلی آی او اس، تاریخ عرضه احتمالی را حدس بزنیم؛ زیرا اپل هر سال محصولاتش را در یک تاریخ عرضه می‌کند، به خصوص محصولات نرم‌افزاری مثل iOS، آیپد او اس و مک او اس.

نسخه‌های جدید آی او اس به طور معمول در اواسط سپتامبر و حدودا یک هفته پس از معرفی آیفون جدید منتشر می‌شوند. اگر سال گذشته را معیار قرار دهیم، انتظار می‌رود اپل آی او اس 14 را بین 14 تا 18 سپتامبر سال 2020 (24 تا 28 شهریور 1399) در دسترس کاربران قرار دهد. در طول 5 سال گذشته این کمپانی نسخه جدید سیستم عامل آیفون را بین تاریخ‌های 13 و 20 سپتامبر عرضه کرده و بعید است امسال تغییری در برنامه همیشگی خود بدهد.

iphone / آی او اس 14

البته این به این معنی نیست که تا آن زمان هیچ اطلاعات جدیدی از آی او اس 14 به دستمان نخواهد رسید. اپل همیشه در جریان کنفرانس توسعه‌دهندگان خود که هر سال در ماه جون برگزار می‌شود از برنامه‌هایی که برای نسخه‌های جدید سیستم عامل خود دارد صحبت می‌کند. پس از این کنفرانس، توسعه‌دهندگان نسخه آزمایشی سیستم عامل را زودتر از همه دریافت می‌کنند تا مطمئن شوند اپلیکیشن‌هایشان با نسخه جدید سازگار است و در زمان عرضه دچار مشکل نمی‌شود.

البته کاربران عادی هم می‌توانند با شرکت در برنامه بتا عمومی اپل، این نسخه اولیه را دریافت و در صورت مواجه با هر گونه باگ و ایراد اپل را باخبر کنند. این برنامه معمولا چند هفته پس از کنفرانس توسعه‌دهندگان شروع می‌شود تا اپل فرصت کافی برای برطرف کردن ایرادات اساسی احتمالی که توسعه‌دهندگان گزارش کردند را داشته باشد.

 


آی او اس 14 با کدامیک از مدل های آیفون سازگار است؟


براساس گزارش یک وبسایت فرانسوی که مدعی است با یکی از کارکنان اپل صحبت کرده، آی او اس 14 با همان گوشی‌هایی که آی او اس 13 با آن‌ها سازگار بود سازگاری دارد. در این صورت سیستم عامل iOS 14 همچنان از آیفون اس ای و آیفون 6 اس پشتیبانی می‌کند. آیفون 6 اس در زمان عرضه آی او اس 14 پنج ساله خواهد شد؛ تقریبا همان سنی که اپل پشتیبانی از دستگاه‌هایش را قطع می‌کند. آیفون 6 که در سال 2014 عرضه شده بود نیز در زمان عرضه آی او اس 13 در سال 2019 این بروزرسانی را دریافت نکرد.

iphone / آی او اس 14

فهرست زیر تمامی آیفون‌هایی که گفته می‌شود از آی او اس 14 پشتیبانی می‌کنند را نشان می‌دهد:

  • آیفون 6 اس | آیفون 6 اس پلاس
  • آیفون اس ای | آیفون 7 | آیفون 7 پلاس
  • آیفون 8 | آیفون 8 پلاس
  • آیفون ایکس
  • آیفون ایکس آر | آیفون ایکس اس | آیفون ایکس اس مکس
  • آیفون 11 | آیفون 11 پرو | آیفون 11 پرو مکس

 


آیا سیستم عامل iOS 14 هم مثل نسخه قبل با مشکل مواجه می شود؟


آی او اس 13 شهرت خیلی خوبی نداشت. از تاریخی که منتشر شد، یعنی سپتامبر 2019 تا یک ماه بعد یعنی دسامبر 2019، اپل مجبور شد 8 بروزرسانی برایش منتشر کند تا مشکلات مختلف آن از قبیل اشکالات بصری، از کار افتادن اپلیکیشن‌ها و حتی از بین رفتن ویژگی‌ها و قابلیت‌های نرم‌افزاری را برطرف کند. چرا؟ چون آی او اس 13 یک افتضاح به تمام معنا بود و اپل هم به خوبی از این موضوع آگاه است.

iphone / سیستم عامل ios 14

در حقیقت براساس گزارش بلومبرگ، آن‌ها آنقدر نگران تکرار اتفاقات سال گذشته هستند که قصد دارند روند توسعه سیستم عامل آی او اس را به شکل گسترده‌ای تغییر دهند. به گفته بلومبرگ اپل قصد دارد از نرم‌افزارهای مخصوصی استفاده کند که می‌توانند قبل از اینکه سیستم عامل به دست توسعه‌دهندگان و کاربران برسد کدهای مشکل‌دار را تشخیص بدهد. پروسه‌ای که مدت‌هاست از سوی شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری مثل مایکروسافت و گوگل دنبال می‌شود. البته این اولین بار نیست که اپل اولویت بیشتری به عملکرد سیستم عامل داده تا اضافه کردن ویژگی‌های جدید. مثلا آی او اس 12 از نظر قابلیت‌ها و امکانات فرق چندانی با آی او اس 11 نداشت، ولی در عوض با سرعت بسیار بیشتری عمل می‌کرد.

iphone / آی او اس 14

این بار هم امیدواریم با یک نسخه بهبود یافته مواجه شویم، اما نه به قیمت از دست دادن ویژگی‌های تازه. در طی چند سال گذشته به جز قابلیت حالت تاریک، شاهد ویژگی جدیدی در این سیستم عامل نبودیم؛ درست برخلاف سال‌های اول عرضه آی او اس که در هر بروزرسانی با نوآوری‌ها و ویژگی‌های جذابی مواجه می‌شدیم.

 


ویژگی های جدیدی که از آی او اس 14 انتظار داریم


همانطور که پیشتر هم گفتیم هنوز تا زمان عرضه آی او اس 14 زمان زیادی باقی است و به همین دلیل هنوز حتی در حد شایعه هم هیچ خبر به خصوصی در مورد ویژگی‌های جدید این سیستم عامل منتشر نشده است. اما با این حال می‌توانیم با تماشای ویدیوهای مفهومی که کاربران از آی او اس 14 ساختند خودمان را سرگرم کنیم. به خصوص ویدیو زیر که در آن از آیکون‌های جدید و قابلیت نمایشگر همیشه روشن استفاده شده است.

ما در ادامه به چندین ویژگی که بیشتر از همه دوست داریم در سیستم عامل iOS 14 ببینیم اشاره کردیم. اگر شما هم خواهان قابلیت جدیدی در این سیستم عامل هستید می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

نمایش تماس های دریافتی به شکل نوتیفیکیشن

در آیفون و از زمان عرضه اولین آیفون در سال 2007، هروقت کسی با شما تماس بگیرد هشدار زنگ بلافاصله کنترل تمام نمایشگر را به دست می‌گیرد. این حالت در سال 2007 قابل توجیه بود؛ چراکه در آن زمان برقراری تماس صوتی، مهمترین ویژگی یک گوشی به شمار می‌آمد. اما گوشی‌های هوشمند تا به امروز دچار تغییرات بسیار زیادی شده و کاربردهادی دیگری پیدا کردند. ما امروزه از گوشی خود برای ارسال پیام‌های متنی، عکاسی، ضبط ویدیو، بازی کردن و بهره‌مندی از محتواهای رسانه‌ای گوناگون استفاده می‌کنیم. چرا تماس‌های صوتی باید از چنین اهمیت زیادی برخوردار باشند؟

iphone / سیستم عامل ios 14

از دید ما اکنون زمان مناسبی برای حذف نوتیفیکشن‌های تمام صفحه تماس‌های ورودی است، به خصوص وقتی در حال تماشای یک ویدیو در یوتیوب یا انجام یک بازی هستیم. به جای آن می‌توان هنگام دریافت تماس صوتی مثل اندروید نوتیفیکشن مربوط به آن را در یک نوار کوچک بالای صفحه نشان داد. درست مثل سایر نوتیفیکشن‌هایی که در آی او اس دریافت می‌کنیم، فقط با این تفاوت که دکمه‌هایی برای پاسخ یا رد تماس روی نوار قرار داشته باشد.

 

باز طراحی نوتیفیکیشن ها

مورد بعدی که انتظار داریم اپل آن را تغییر دهد سیستم نوتیفیکشن‌ها است. مشکل اصلی این بخش نمایش نوتیفیکشن‌ها در صفحه‌ای مشابه صفحه قفل گوشی است. چرا در این صفحه باید تاریخ و زمان با فونت بسیار بزرگ به نمایش گذاشته شوند؟ این وضعیت وقتی بدتر می‌شود که به صورت پیش‌فرض زمان در قسمت بالایی سمت راست نشان داده شود. طراحی قبلی این بخش که از یک پنجره نیمه شفاف برای دسترسی به نوتیفیکشن‌ها استفاده می‌کرد، بسیار بهتر و کاربردی‌تر بود.

iphone / آی او اس 14

علاوه بر این امیدواریم امکان نمایش گروهی نوتیفیکشن‌های هر برنامه هم دوباره به آی او اس برگردد. ویژگی که در نسخه‌های اولیه این سیستم عامل وجود داشت و بعدا حذف شد. در حال حاضر نوتیفیکشن‌ها به ترتیب زمان دریافت در گوشی نشان داده می‌شوند. این حالت برای بسیاری از کاربران مناسب است، ولی نه آن دسته از کاربرانی که در هر دقیقه نوتیفیکشن‌های زیادی دریافت می‌کنند.

در آی او اس 13 دیدیم که اپل با امکان گروه‌بندی دستی نوتیفیکیشن‌ها، قدم‌هایی به سمت استفاده از این ویژگی برداشت. این قابلیت تمامی نوتیفیکشن‌های یک برنامه را به صورت یکجا و گروهی نشان می‌داد. به این ترتیب مثلا می‌توانستید تمام نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام را با یک بار لمس صفحه حذف کنید و دیگر نوتیفیکشن‌ها را باقی بگذارید.

iphone / سیستم عامل ios 14

این دقیقا همان قابلیتی است که در نسخه 14 خواهانش هستیم. در حال حاضر نمی‌توانیم این حالت را به طور پیش‌فرض برای تمام نوتیفیکشن‌ها تنظیم کنیم. باید به بخش تنظیمات رفته و این حالت را برای هر اپلیکیشن به طور جداگانه فعال کنیم.

 

دسترسی آسان به بروزرسانی های برنامه ها در اپ استور

با معرفی اپل آرکید در iOS 13، اپل زبانه بروزرسانی را از اپ استور حذف کرد تا کاربران به راحتی نتوانند به بخش بروزرسانی اپلیکیشن‌ها دسترسی داشته باشند. البته می‌توانید با نگه داشتن انگشتتان روی آیکون پروفایل به سرعت به این بخش برسید، اما حتی با وجود این میانبر هم بخش بروزرسانی مانند قبل در دسترس نیست؛ به خصوص برای آن‌هایی که با این میانبرها آشنایی ندارند.

 

فیلترهای انیموجی در برنامه دوربین سیستم عامل iOS 14

این مورد خیلی بعید است در آی او اس 14 قرار داده شود. انیموجی یکی از مهمترین قابلیت‌های آی او اس از زمان عرضه در سال 2017 است که به شما اجازه می‌دهد ویدیوهای کارتونی از خودتان را برای دوستان و آشنایان بفرستید. انیموجی‌ها را اغلب در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم و به همین دلیل خیلی عجیب است که اپل قابلیت Face ID را به قسمت دوربین اپلکیشن پیام‌رسان خود محدود کرده است.

iphone / آی او اس 14

اگر فیلترهای انیموجی در برنامه دوربین نیز در دسترس قرار بگیرند، کاربران می‌توانند ویدیوهای کارتونی طولانی‌تری از خود ضبط کنند و صد البته استفاده از آن‌ها نیز به نسبت روش فعلی که باید انیموجی را بسازید و سپس آن را برای به اشتراک‌گذاری و ذخیره ابتدا برای خودتان ارسال کنید آسان‌تر خواهد بود.

 

بهبود زنگ هشدار

اپلیکیشن ساعت وظایف خود را به شکل قابل قبولی انجام می‌دهد، اما با چند تغییر کوچک می‌توان آن را به اندازه قابل توجهی بهبود داد. اولین تغییر می‌تواند امکان تغییر ساعت خواب به طور جداگانه برای روزهای مختلف و روزهایی باشد که معمولا چند ساعت زودتر یا دیرتر از خواب بیدار می‌شوید؛ مثلا چند روز در هفته از خانه کارهایتان را انجام می‌دهید. البته در شرایط فعلی هم تغییر دستی ساعت خواب آنقدر دردسرساز نیست، ولی وقتی امکان تنظیم خودکار آن برای زنگ هشدار معمولی وجود دارد، انتظار می‌رود برای زنگ هشدار صبحگاهی هم در دسترس باشد.

iphone / سیستم عامل ios 14

در حال حاضر می‌توانیم از قبل برای روزهای کاری هفته زنگ هشدار تنظیم کنیم تا دیگر نیازی نباشد هر شب قبل از خواب این کار را تکرار کنیم. این قابلیت بسیار کاربردی و به درد بخور است، اما نه وقتی که در تعطیلات هستید و راس ساعت 6 صبح با زنگ هشدار گوشی از خواب بیدار می‌شوید. می‌توان با افزودن قابلیتی که به کاربران اجازه می‌دهد یک یا چند زنگ هشدار را به شکل دستی برای یک روز، یک هفته یا یک ماه به تعویق انداخت، کاربران بسیاری را در سرتاسر جهان خوشحال کرد.

 

بهبود عملکرد سیری در آی او اس 14

از نظر ما هیچکدام از دستیارهای هوشمند صوتی از الکسا و دستیار گوگل گرفته تا سیری آنقدرها به دردبخور نیستند. اما سیری از نظر عملکرد، فارغ از تعریف کردن لطیفه یا جستجو در وب، هنوز جا برای پیشرفت دارد. شاید وقت آن فرا رسیده باشد که سیری از یک قابلیت سرگرم کننده، واقعا به یک دستیار هوشمند تبدیل شود و کاربران بتوانند به آن اتکا کنند.

 

پشتیبانی از 5G و عینک واقعیت افزوده اپل

iphone / آی او اس 14

پشتیبانی از 5G شاید یکی از قابل پیش‌بینی‌ترین ویژگی‌های آی او اس 14 باشد. متاسفانه آیفون‌های قدیمی نمی‌توانند از نسل پنجم اینترنت همراه پشتیبانی کنند؛ زیرا برای استفاده از این قابلیت به مودم و پردازنده‌های به خصوصی نیاز است. به همین دلیل اگر اپل بالاخره تصمیم به پشتیبانی از 5G بگیرد، به احتمال زیاد در آیفون جدید شاهد این ویژگی خواهیم بود.

به گفته بلومبرگ اپل قصد دارد عینک واقعیت افزوده خود را هم امسال و همزمان با عرضه آیفون 5G وارد بازار کند. این عینک احتمالا در ابتدا به عنوان یکی از لوازم جانبی آیفون و برای نمایش پیام‌ها و نشان دادن جهت‌ها در نقشه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. گرچه با گذشت زمان ممکن است با ارائه ویژگی‌های بیشتر، دارای اپلیکیشن‌های اختصاصی شده و حتی به عنوان جایگزینی برای آیفون مطرح شود.

iphone / سیستم عامل ios 14

البته تا پیش از آن زمان، اپل ابتدا نیاز به یک اپلیکیشن برجسته دارد تا بتواند کاربران را به خرید عینک واقعیت افزوده خود ترغیب کند؛ وگرنه به سرنوشت مشابه گوگل گلس یا عینک Spectacles 2 اسنپ چت دچار خواهد شد. اما با توجه به تجربیات فراوانی که توسعه‌دهندگان از کار ARKit اپل به دست آوردند، بعید نیست در سال 2020 و با کمک آی او اس 14 شاهد ورود اپل به دنیای عینک‌های هوشمند باشیم.

با این همه هنوز زمان زیادی تا عرضه سیستم عامل iOS 14 باقی مانده است و نمی‌توان با اطمینان گفت اپل با عرضه این سیستم عامل به کدام جهت قدم خواهد گذاشت. آن‌ها شاید تنها به دنبال جبران مشکلات آی او اس 13 باشند و قید ویژگی‌های جدید را بزنند و شاید برعکس سیستم عامل جدیدی وارد بازار کنند که از هر نظر همه را شگفت‌زده کند. باید منتظر ماند و دید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha