راهنمای خرید خانه ؛ همه نکاتی که برای خرید خانه باید بدانید

یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در راه ساخت زندگی مستقل خرید خانه است. بسیاری در خرید نخستین خانه خود احساسی عمل کرده و ضرر مالی قابل توجهی می‌بینند. در این مقاله به نکات لازم برای خرید خانه می‌پردازیم.

خرید خانه می‌تواند روند طولانی و پیچیده‌ای باشد. با این حال درک کامل این پروسه و مراحل مختلف آن اطمینان خاطر مناسبی به خریدار القا خواهد کرد. مهم‌ترین نکته در این میان صبور بودن است. بدون شک عجله در امر خرید خانه تاثیری منفی بر آینده شما و خانواده‌تان خواهد داشت. با توجه به عدم ثبات بازار در ایران و تغییرات دائمی قیمت‌ها، پروسه این کار پیچیدگی دوچندانی پیدا می‌کند. در این مقاله سعی می‌کنیم تا به تمامی نکات مهم پیرامون خرید یک خانه بپردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


راهنمای خرید خانه


در این بخش به مراحل روند خریدن خانه می‌پردازیم.

 

پس انداز

راهنمای خرید خانه

این مسئله باید بدیهی باشد. پیشنهاد می‌کنیم همیشه بیش از مقدار نیاز پول ذخیره کنید. امکان رخ دادن اتفاقات تصادفی و غیر قابل پیش‌بینی در روند خرید خانه بسیار زیاد است. برای این کار می‌توانید از پدر و مادرتان کمک گرفته یا در صف دریافت وام بایستید.

 

کسب اطلاعات لازم در مورد وام های مسکن

راهنمای خرید خانه

در ایران بانک‌های مختلف شرایط متفاوتی را برای گیرندگان وام‌ها تعیین می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های دولتی مربوط به خرید خانه که با استقبال چندانی از جانب مردم مواجه نشد، طرح خانه اولی‌ها بود. این طرح به زوجینی که تا به حال برای خرید خانه وام دولتی دریافت نکرده بودند اختصاص داشت. شاید بزرگ‌ترین عامل عدم محبوبیت این طرح را بتوان سود 9.5 درصدی آن دانست.

 

بررسی منطقه مورد نظر

معیار های خرید آپارتمان

حتی اگر تمام عمرتان را در یک محل گذرانده باشید، بهتر است در هنگام خرید ملک در مورد آن تحقیقات اساسی انجام دهید. از جمله مسائلی که باید حواستان را به آن‌ها جمع کنید می‌توان به پروژه‌های ساخت و ساز مقرر شده برای محل، وضعیت مدارس، درصد جرم و جنایت و ریسک بلایای طبیعی و ترافیک و آلودگی صوتی در ساعات مختلف روز اشاره کرد.

 

مشورت با مشاورین املاک

معیار های خرید آپارتمان

پس از انتخاب منطقه مورد نظر خود، بهتر است با مشاورین املاک محلی در مورد خرید ملک در آنجا مشورت کنید. این کار هزینه‌ای نداشته و اطلاعات مناسبی در مورد محله و شرایط مختلف آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

از املاک دیدن کنید

معیار های خرید آپارتمان

با پیشرفت تکنولوژی، امکان خرید املاک به صورت آنلاین و سریع فراهم شده است. با این حال پیشنهاد می‌کنیم همیشه پیش از خرید یک خانه آن را شخصا بررسی کنید.

گشت و گذار در محیط یک خانه درک شما از آن را افزایش داده و ارتباطی عمیق بین شما و آن برقرار خواهد کرد. این عمل بهترین راه برای تشخیص مناسب بودن خانه است. پیشنهاد می‌کنیم این کار را بیش از یک بار و در ساعات مختلف روز انجام داده تا متوجه تمامی مشکلات احتمالی خانه شوید.

 

قیمت پیشنهادی خودتان را به فروشنده ارائه دهید

نکات خرید خانه

چانه زدن یکی از معمول‌ترین بخش‌های خرید یک خانه است. با این حال اگر افراد دیگری نیز به دنبال خرید ملک مورد نظرتان هستند، بهتر است حواستان را در این مورد جمع کنید. بهترین راه برای ارائه یک قیمت پیشنهادی مناسب به فروشنده، بررسی وضعیت خانه‌های اطراف است. این اطلاعات را می‌توانید از طریق برنامه‌های خرید و فروش خانه یا صحبت با مشاورین املاک به دست آورید.

 

بررسی وضعیت خانه

نکات خرید خانه

بررسی وضعیت خانه راهی مناسب برای تشخیص سلامت بنا و مشکلات احتمالی آن است. پیشنهاد می‌کنیم این کار را حتما قبل از خرید خانه انجام دهید. برای بررسی وضعیت خانه مورد نظر خود می‌توانید از افراد حرفه‌ای شاغل در این زمینه یاری بگیرید.

 

بیمه منزل را فراموش نکنید

بهترین راه برای خانه خریدن

یکی از مهم‌ترین نکات در خرید یک خانه، تهیه بیمه منزل برای آن است. در ایران شرکت‌های بیمه طرح‌های مختلفی برای منازل مسکونی ارائه می‌دهند. اکثر این شرکت‌ها بیمه منزل را به سه دسته آتش‌سوزی، زلزله و سرقت تقسیم کرده و برای هر کدام شرایط مختلفی را ارائه می‌دهند.

 

قرارداد را امضا کنید

بهترین راه برای خانه خریدن

امضای قرارداد معمولا در حضور وکلای فروشنده و خریدار و در محضر انجام می‌شود. این مرحله آخرین قسمت در روند خرید خانه بوده و پس از آن خریدار می‌تواند به ملک جدید خود اسباب‌کشی کند.

 


معیارهای خرید آپارتمان


بهترین راه برای خانه خریدن

در تعیین کیفیت یک آپارتمان عوامل متعددی موثر هستند. یکی از مهم‌ترین این معیارها سیستم تهویه مناسب ساختمان است. تهویه نامناسب بر سلامت روان و بدن افراد تاثیر منفی قابل توجهی می‌گذارد.

معیار مهم دیگر طراحی ارگونومیک فضای داخلی خانه است. طراحی داخلی مناسب به معنای استفاده درست از فضا است. از جمله دیگر فاکتورهای مهم در تعیین سطح یک آپارتمان می‌توان به جنس مناسب مصالح به کار رفته اشاره کرد.

 


نکات خرید خانه


بهترین راه برای خانه خریدن

همان‌طور که به آن اشاره شد، خرید خانه پروسه‌ای پیچیده و چند مرحله‌ای است. در ادامه به نکاتی مهم که باید در هنگام خرید ملک در ایران رعایت کنید می‌پردازیم.

  • از هویت فروشنده مطمئن شوید. این کار را می‌توانید از طریق تطبیق مشخصات او با اطلاعات مندرج در سند انجام دهید. در صورتی که فروشنده به وکالت از مالک اقدام کرده باشد، باید از صحت وکالت‌نامه او اطمینان حاصل فرمایید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های املاک در ایران کد رهگیری آن‌ها است. برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ها هیچ‌گاه املاک بدون کد رهگیری را خریداری نکنید.
  • در مرحله بعد حتما حواستان را جمع کنید که شرایط فسخ مناسبی را در قرارداد لحاظ کنید. بسیار پیش می‌آید که فروشنده به دلایل مختلف چون بدهکاری به بانک امکان انتقال دارایی‌های خود را از دست داده باشد. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید در قرارداد جریمه‌ای را معین کنید.
  • قبل از بازدید خانه‌های آپارتمانی به تعداد واحدها توجهی ویژه داشته باشید. آپارتمان‌ها با بیش از 30 واحد بسیار شلوغ بوده و زندگی در آن‌ها همراه با دردسرهای فراوانی خواهد بود.
  • اگر از خودرو برخوردار هستید فضای پارکینگ را به دقت بررسی کنید. بسیاری از آپارتمان‌ها از فضای پارکینگ کوچک یا با طراحی نامناسب رنج می‌برند. این عامل علاوه بر مشکلات معمول، درصد صدمه خوردن ماشین‌ها را افزایش می‌دهد.
  • حتما خانه مورد نظرتان را از منظر جغرافیایی به دقت بررسی کنید. در شهرهایی چون تهران که از ترافیک سنگین رنج می‌برند بهتر است منزلی در حوالی محل کارتان انتخاب کنید.
  • یکی دیگر از عواملی که باید به آن توجه داشته باشید سن ساختمان است. بسیاری از فروشندگان در قرارداد به دروغ عدد دیگری را ذکر می‌کنند. برای تشخیص سن واقعی یک ساختمان بهتر است از کمک کارشناسان استفاده کنید.
  • در هنگام خرید خانه هزینه‌های ریز و درشت زیادی وجود دارند. خریداران از ابتدا بسیاری از این هزینه‌ها را در نظر نگرفته و در ادامه با کمبود بودجه مواجه می‌شوند. از جمله این هزینه‌های فرعی می‌توان به هزینه پایان کار، دفتر ثبت اسناد، مالیات و کمیسیون بنگاه معاملاتی اشاره کرد.

بهترین راه برای خانه خریدن

در این مطلب به ارائه نکات و راهنمایی‌های لازم برای خرید خانه پرداختیم. آیا شما موارد دیگری را به این مطالب اضافه می‌کنید؟ تجربیاتتان در امر خرید خانه را با ما به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha