بهترین فیلم های مافیایی و گانگستری ؛ از رفقای خوب تا صورت زخمی

بهترین فیلم های مافیایی و گانگستری ؛ از رفقای خوب تا صورت زخمی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های مافیایی و فیلم های گانگستری یکی از پر طرفدارترین ژانرهای دنیای سینما و هالیوود هستند. در این مطلب تلاش کردیم بهترین فیلم های مافیایی و گانگستری تاریخ سینما را معرفی کنیم.

مافیا؛ کلمه‌ای آشنا برای همه ما. مافیا در اصطلاح به خانواده‌های تبهکاری گفته می‌شود که با در دست گرفتن قدرت به رهبری یک روستا، شهر و یا یک منطقه مشغول هستند. نخستین خانواده‌های مافیایی که نفوذ زیادی در سیاست و امور اجتماعی مردم داشتند، در سیسیل کار خودشان را آغاز کردند و به تدریج در سراسر دنیا گسترش یافتند. کلمه گانگستر نیز که هم اکنون در سراسر دنیا شناخته شده است، هم ردیف با کلمه مافیا به افراد و باندهای خلافکاران گفته می‌شود. از آنجایی که در همه مقاطع، جامعه و مردم با گروه‌های مافیایی و گانگستری درگیری‌های زیادی داشتند، توجه سینما و دنیای هالیوود به این موضوعات زیاد عجیب نیست.

از اولین فیلم‌هایی که با موضوع گانگستر و مافیا در دنیای سینما ساخته شده می‌توانیم به فیلم‌های The Public Enemy (دشمن مردم) 1931، Little Caesar (سزار کوچولو) 1931 و Scarface (صورت زخمی) 1932 اشاره کنیم که تاثیر بسیار زیادی در چرخش دنیای سینما به سمت موضوعات جنایی مرتبط با گروه‌های گانگستری و مافیایی داشت. در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین فیلم های مافیایی و گانگستری دنیای سینما بپردازیم. با پلازامگ همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


10 مورد از بهترین فیلم های مافیایی و فیلم های گانگستری


در ادامه با بهترین فیلم های مافیایی و فیلم های گانگستری آشنا خواهیم شد.

 

فیلم مافیایی Goodfellas

Goodfellas . فیلم گانگستری رفقای خوب

هنگامی که صحبت از فیلم‌های گانگستری به میان می‌آید، اکثر ما فیلم رفقای خوب با بازی درخشان رابرت دنیرو به ذهنمان خطور می‌کند. این فیلم درام و جنایی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در سال 1990 به روی پرده سینماها رفت. این فیلم به سرعت در بین منتقدان و دوستداران سینما محبوب شد و فروشی بالغ بر 46 میلیون دلار داشت. فیلم رفقای خوب که بر اساس کتابی به نام وایزمن اثر نیکولاس پیلگی ساخته شده است، با نقدهای مثبت زیادی روبه‌رو شد.

داستان فیلم Goodfellas درباره پسری است به نام هنری هیل که از کودکی آرزو داشت به یک گانگستر تبدیل شود تا اینکه بالاخره به کمک دوستانش، جیمی و تامی موفق می‌شود به یک گروه تبهکار که در نزدیکی محله‌شان است وارد شود. این فیلم در واقع ماجرای زندگی واقعی هنری هیل، گانگستر و خبررسان اف‌بی‌آی است. فیلم رفقای خوب در مجموع توانست نامزد دریافت 6 جایزه اسکار، 5 جایزه گلدن گلوب و 7 جایزه بفتا شود.

 

فیلم The Godfather

The Godfather . بهترین فیلم های مافیایی دنیا

دون ویتو کورلئونه یکی از آشناترین نام‌ها در بین سینما دوستان است. هنگامی که بخواهیم فهرستی از بهترین فیلم های مافیایی دنیای سینما تهیه کنیم، امکان ندارد بتوانیم دور فیلم پدرخوانده را خط بکشیم و آن را کنار بگذاریم. فیلم The Godfather ساخته سال 1972 به عقیده بسیاری یکی از برترین فیلم‌های ساخته شده در دنیای هالیوود است. این فیلم با بازی ماندگار مارلون براندو، آل پاچینو و جیم کان بر اساس رمان پدر خوانده اثر نویسنده سرشناس ایتالیایی-آمریکایی، ماریو پوزو ساخته شده است.

داستان فیلم درباره یکی از بزرگترین خانواده‌های مافیای جهان به نام کورلئونه است که با نفوذ بسیار زیادشان می‌توانند خواسته‌های دوستان و آشنایانشان را تحقق ببخشند. در هنگام جشن عروسی کانی، دختر دون کورلئونه، بسیاری فرصت را مناسب می‌بینند و به خدمت دون کورلئونه می‌روند تا خواسته‌هایشان را اجابت کند. در این میان پسر خوانده او که یک خواننده است از او می‌خواهد که برای گرفتن نقشی در یک فیلم او را یاری کند. این فیلم که با بیش از 1400000 رای پس از فیلم رستگاری در شاوشنک در مقام دوم بهترین فیلم‌های تاریخ سینما سایت IMDb است، برنده 3 جایزه اسکار و نامزد دریافت 6 جایزه اسکار دیگر شد.

 

فیلم Once Upon a Time in America

بهترین فیلم های گانگستری تاریخ سینما . Once Upon a Time in America

یکی دیگر از برترین فیلم های گانگستری تاریخ، فیلم روزی روزگاری در آمریکا است که در سال 1984 به کارگردانی سرجو لئونه ساخته شد. این فیلم از رمانی به همین نام نوشته هری گری اقتباس شده است. داستان فیلم درباره مردی است به نام نودولس که توسط گروهی از تبهکاران تحت تعقیب است. تبهکاران همسر او را می‌کشند و دوستش را شکنجه می‌کنند تا جای او را لو دهد. در همین حین او در یک بار چینی مخفی شده است و از طریق روزنامه متوجه می‌شود که دوستان صمیمی‌اش توسط پلیس به جرم قاچاق مشروبات الکلی بازداشت شدند.

این فیلم در واقع سه مقطع زمانی سال‌های کودکی، دوران جوانی و کهنسالی شخصیت اصلی فیلم را روایت می‌کند. فیلم Once Upon a Time in America نامزد دریافت 5 جایزه بفتا و 2 جایزه گلدن گلوب شد و در مجموع توانست رضایت منتقدان و تماشاگران را بدست آورد.

 

فیلم The Godfather Part II

The Godfather Part II . پدرخوانده قسمت دو . بهترین فیلم های مافیایی دنیا

هر چند کارگردان سه گانه محبوب پدر خوانده، فرانسیس فورد کاپولا در مصاحبه‌ای اظهار داشت که «فقط باید فیلم اول را می‌ساختم»، هنوز که هنوز است مجادله‌ای میان سینما دوستان بر سر انتخاب بین قسمت اول و دوم پدرخوانده به عنوان بهترین قسمت در جریان است. کاپولا که در ابتدا قصد نداشت خود کارگردانی این قسمت را بر عهده گیرد، برای کارگردانی آن مارتین اسکورسیزی را پیشنهاد کرد. اما در نهایت با اصرار شرکت پارامونت و اختیارات زیادی که از این شرکت گرفت، راضی به کارگردانی این قسمت شد. این قسمت درباره پسر دون کورلئونه، مایکل است که بعد از پدر به قدرت می‌رسد.

این اثر که با بیش از 1000000 رای در جایگاه سومین فیلم برتر سایت IMDb است، توانست نامزد 9 جایزه اسکار شود. همچنین آل پاچینو برای بازی در نقش مایکل کورلئونه برنده جایزه بفتا بهترین بازیگر نقش اول مرد شد و به این ترتیب این عنوان در فهرست پیشنهادی ما برای بهترین فیلم های مافیایی جای می‌گیرد.

 

فیلم گانگستری Pulp Fiction

pulp fiction . فیلم گانگستری

فیلم داستان عامه پسند یکی از جالب‌ترین فیلم های گانگستری تاریخ سینما است که با ساختاری نسبتا پیچیده مخاطبان را درگیر خود می‌کند. این فیلم که در سال 1994 اکران شد، داستانی است غیرخطی و شامل سه بخش اصلی است که پیکره اصلی داستان را شکل می‌دهند. ماجرای فیلم Pulp Fiction درباره گانگسترهای شرور، بازیکن بوکس و سارقان مسلحی است که اتفاقات فیلم را رقم می‌زنند. فیلم پالپ فیکشن با حضور ستاره‌هایی همچون جان تراولتا، ساموئل ال. جکسون و اوما تورمن موفق شد به سرعت دل تماشاگران را بدست آورد؛ بطوریکه در گیشه بیش از 213 میلیون دلار فروش کرد و به یک موفقیت تجاری در دنیای آن روزهای هالیوود تبدیل شد. فیلم Pulp Fiction به کارگردانی کوئنتین تارانتینو نامزد دریافت 7 جایزه اسکار، 9 جایزه بفتا و 6 جایزه گلدن گلوب شد.

 

فیلم The Departed

The Departed 2 . بهترین فیلم های مافیایی تاریخ

فیلم رفتگان به کارگردانی مارتین اسکورسیزی یکی از موفق‌ترین فیلم های گانگستری تاریخ سینما است که توانست نظر مثبت اکثر منتقدان را به خود جلب کند؛ بطوریکه سایت متاکریتیک با بررسی 93 نقد به این فیلم نمره 85 از 100 را اعطا کرد. فیلم The Departed با بازی لئوناردو دی‌کاپریو، مت دیمون و جک نیکلسون، بازسازی است از فیلم هنگ کنگی Infernal Affairs (امور دوزخی).

داستان فیلم درباره ماموران پلیس شهر بوستون است که به دنبال گانگسترهای شهر هستند. دو تن از این مامورین، کوئینان و دیگنام تلاش می‌کنند تا با نفوذ به بزرگترین گروه گانگسترهای شهر، آن‌ها را به دام بیندازند. این فیلم موفق به دریافت 4 جایزه اسکار شد و علاوه بر آن توانست نامزد دریافت 1 جایزه اسکار دیگر، 6 جایزه گلدن گلوب و 5 جایزه بفتا شود. فیلم The Departed در مجموع بیش از 291 میلیون دلار در گیشه سینماها فروخت.

 

فیلم مافیایی Mean Streets

Mean Streets . سینمایی گانگستری

فیلم خیابان‌‌های پایین شهر از برترین فیلم های مافیایی تاریخ سینماست که توسط مارتین اسکورسیزی، کارگردان افسانه‌ای فیلم های گانگستری در سال 1973 ساخته شد. سایت راتن تومیتوز با بررسی 97 درصد از نقدهای نوشته شده در خصوص این فیلم، آن را مثبت ارزیابی کرد. همچنین این فیلم با رای بیش از 92000 نفر، از سایت IMDb امتیاز 7.3 را دریافت کرد. داستان فیلم Mean Streets درباره مرد جوانی ایتالیایی- آمریکایی است به نام چارلی که در منطقه Little Italy در شهر نیویورک زندگی می‌کند. او در تلاش است تا دوست بی‌پروایش را از دام نزول‌خورها و مافیای منطقه نجات دهد و در این راه با خطرات زیادی روبه‌رو می‌شود. این فیلم با بازی رابرت دنیرو، هاروی کایتل و دیوید پرووال به همراه فیلم پدرخوانده از جمله اولین فیلم‌هایی است که توانست توجه‌ها را به سمت فیلم های مافیایی جلب کند.

 

فیلم Eastern promises

Eastern promises . فیلم های سبک گانگستری

فیلم قول های شرقی فیلمی است جنایی به کارگردانی دیوید کراننبرگ و نویسندگی استیون نایت که در سال 2007 به روی پرده سینماها رفت. این فیلم از جمله فیلم های گانگستری است که داستان آن در خارج آمریکا اتفاق می‌افتد. هنگامی که زنی باردار برای تهیه دارو به داروخانه می‌رود، از حال رفته و به بیمارستان منتقل می‌شود. مامایی با اصالت روسی که بچه را به دنیا آورده، تصمیم به نگهداری نوزاد پس از مرگ مادرش در اثر زایمان می‌گیرد. او با استفاده از دفتر خاطرات مادر نوزاد به رستورانی مراجعه می‌کند که صاحبش یکی از بزرگترین گانگسترهای لندن است.

این فیلم با بازی ویگو مورتنسن، نائومی واتس و ونسان کسل در نظر منتقدان فیلم دلپذیری جلوه کرد و سایت راتن تومیتوز با بررسی 199 نقد، 89 درصد از آن‌ها را مثبت اعلام کرد. راجر ابرت در مورد این فیلم در روزنامه شیکاگو سان تایم نوشت:

فیلم Eastern Promises یک فیلم جنایی معمولی نیست؛ همانگونه که کارگردان آن، دیوید کراننبرگ کارگردانی معمولی نیست.

 

فیلم مافیایی The Irishman

The Irishman . فیلمهای مافیایی رابرت دنیرو

فیلم مرد ایرلندی با بازی ستارگان دوست داشتنی هالیوود، رابرت دنیرو، آل پاچینو و جو پشی در سال 2019 بسیار خوش درخشید و نامزد دریافت 9 جایزه اسکار، 9 جایزه بفتا و 4 جایزه گلدن گلوب شد. این فیلم که در سال 2019 منتشر شد، در روز اول انتشارش بیش از 17.1 میلیون نفر آن را تماشا کردند که پس از فیلم جعبه پرنده پربیننده‌ترین فیلمی است که نتفلیکس توزیع آن را بر عهده داشته است.

داستان فیلم درباره زندگی مردی است به نام فرانک شیرن که در ابتدا یک راننده کامیون ساده است. او با وقوع اتفاقاتی با راسل بوفالینو از بزرگان مافیا ارتباط بر قرار می‌کند. او از طریق بوفالینو با فردی به نام جیمی هوفا آشنا می‌شود و برای او مشغول به کار می‌شود. این فیلم روایت جنایات و قتل‌هایی است که توسط شیرن به انجام می‌رسد تا او جایگاه ویژه‌ای در گروه‌های مافیایی آمریکا پیدا کند. سایت متاکریتیک با تحسین این فیلم امتیاز 94 از 100 را به آن اعطا کرد. از این آدرس می‌توانید فیلم The Irishman را دانلود کنید و درباره آن بیشتر بخوانید.

 

فیلم گانگستری Scarface

Scarface . بهترین فیلم های مافیایی تاریخ

صورت زخمی ساخته برایان دی پالما بی‌شک از تاثیرگذارترین فیلم های گانگستری تاریخ هالیوود است. این فیلم با بازی تحسین شده آل پاچینو در سال 1983 به روی پرده سینماها رفت و به سرعت مورد تحسین همگان قرار گرفت. داستان این فیلم درباره تونی مانتانا است که قصد دارد از کوبا به آمریکا پناهنده شود. او که در نهایت موفق به مهاجرت به آمریکا می‌شود به همراه دوست نزدیکش، مانی یکی از بزرگترین امپراطوری‌های قاچاق مواد مخدر در آمریکا را به وجود می‌آورند. فیلم Scarface در حقیقت ماجرای شکل گیری این امپراطوری توسط این دو دوست و ماجراهای هیجان‌انگیزی است که برایشان اتفاق می‌افتد.

راجر ابرت منتقد مشهور دنیای سینما در نقدی که در سال 1983 در خصوص فیلم صورت زخمی نوشت، آن را به فهرست فیلم‌های مورد علاقه‌اش اضافه کرد. در آخر باید خاطر نشان کرد که فیلم اسکارفیس نامزد دریافت 3 جایزه گلدن گلوب شده بود.

The Godfather Part II . بهترین فیلم های گانگستری

در پایان باید گفت فیلم های مافیایی و فیلم های گانگستری هواداران زیادی در دنیای هالیوود دارند و هر ساله فیلم‌های خوبی در این ژانرها ساخته می‌شوند. فیلم‌هایی با موضوع جنایت و تبهکاری که گاهی اوقات شخصیت اصلی آن‌ها در عین منفور بودن، بسیار دوست‌داشتنی است. این دست از فیلم‌ها که معمولا با نقدهای خوبی نیز روبه‌رو می‌شوند، از موفق‌ترین فیلم‌های سینما هستند و علاوه بر فروش خوب و موفقیت‌های تجاری‌شان، توسط فیلم دوستان، ماندگاترین فیلم‌های هالیوود لقب گرفته‌اند.

در این مطلب تلاش کردیم بهترین فیلم های مافیایی و گانگستری تاریخ سینما را به شما عزیزان معرفی کنیم. در پایین همین صفحه و در قسمت نظرات به ما بگویید که کدام یک از فیلم‌های فهرست انتخابی پلازامگ را تماشا کردید؟ به نظر شما کدام فیلم در بین فیلم های گانگستری و مافیایی از بقیه بهتر است؟ همچنین به نظر شما جای کدام فیلم در فهرست بالا خالی است؟

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.9 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.3 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 920 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood