آموزش بکاپ گرفتن از ویندوز و معرفی بهترین نرم افزارهای بکاپ گیری کامپیوتر

آموزش بکاپ گرفتن از ویندوز و معرفی بهترین نرم افزارهای بکاپ گیری کامپیوتر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بکاپ کامپیوتر و ویندوز یکی از راه‌های پیشگیرانه مهم برای جلوگیری از حذف دائمی اطلاعات است. در ادامه، آموزش جامع تهیه نسخه پشتیبان در ویندوز را ارائه کرده و بهترین برنامه های بکاپ ویندوز و کامپیوتر را معرفی می‌کنیم.

در دنیایی که تکنولوژی و دیتا حرف اول را می‌زند، تهیه بکاپ (پشتیبان گیری) از اطلاعات، بسیار ضروری و مهم است. این اهمیت را زمانی متوجه می‌شویم که به هر دلیلی مانند خراب شدن هارد دیسک، حمله باج افزار، بدافزار و … اطلاعات مهم خود را از دست می‌دهیم و نمی‌توانیم آن‌ها را بازیابی کنیم. چنانچه از آن اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشیم، قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد. در این آموزش قصد داریم چگونگی تهیه بکاپ کامپیوتر و بازگرداندن آن در سیستم عامل ویندوز را با شما در میان بگذاریم. همچنین چندین برنامه بکاپ کامپیوتر را هم معرفی خواهیم کرد. اگر هم خدایی نکرده اطلاعات شما حذف شده است، می‌توانید به مطلب قوی‌ترین نرم‌افزارهای ریکاوری مراجعه کنید.

بک آپ ویندوز

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


بکاپ چیست و چرا به آن نیاز داریم؟


Backup یک کپی از داده‌های شماست که به صورت جداگانه از فایل اصلی در محلی ذخیره می‌شود. اگر به هر دلیلی داده‌های اصلی دچار مشکل شده، آسیب ببینند و یا حذف شوند، شما می‌توانید این اطلاعات را بازیابی کنید. به طور خلاصه، تهیه پشتیبان، خطر از دست دادن اطلاعات به طور دائم را به حداقل می‌رساند. این کار از آن جهت ارزشمند است که اطلاعات ارزشمند هستند. تهیه نسخه پشتیبان در ویندوز از اطلاعات حساس مالی، قانونی، علمی و … راهی برای حفاظت از آن‌ها در برابر هر خطر و تهدیدی محسوب می‌شود. در دنیایی که اطلاعات بیشتر به صورت دیجیتالی رد و بدل می‌شوند، تقریبا تمام داده‌ها ارزش مالی خواهند داشت؛ مثل موسیقی یا کتاب‌های الکترونیکی خریداری شده و برای اطلاعات یا فایل‌هایی که ارزش مالی ندارند، قطعا ارزش زمانی آن‌ها قابل توجه است.

بکاپ چیست

در این آموزش شما خواهید آموخت که چگونه فایل‌های خود را سازماندهی کرده و از چه ابزارهایی برای تهیه بکاپ کامپیوتر استفاده کنید؛ اما از آنجا که این امر می‌تواند کمی پیچیده باشد، ابتدا طرحی کلی از روند بکاپ ویندوز را با هم مرور کنیم. در زیر می‌توانید قدم‌های لازم برای تهیه پشتیبان در ویندوز را به صورت کلی مشاهده کنید:

 • یک نمای کلی از فایل‌های خود و محل آن‌ها داشته باشید.
 • تمام فایل‌های شخصی را از پارتیشن ویندوز جدا کنید.
 • تصمیم بگیرید که قصد دارید از کدام فایل‌ها، به چه مدت و در کجا بکاپ گرفته شود.
 • تصمیم بگیرید که برای تهیه بکاپ قصد دارید از چه ابزارهایی استفاده کنید و برنامه‌های زمانبندی شده برای آن‌ها مشخص کنید.
 • اگر برنامه‌هایی که انتخاب کرده‌اید دارای برنامه زمانبندی نیستند، خودتان یک زمانبندی ایجاد کنید.
 • از سیستم عامل خود در صورت نیاز به نصب مجدد، بکاپ تهیه کنید (اختیاری)

به نظر می‌رسد راه ساده‌ای است، نه؟ در ادامه مطلب خواهیم دید که چگونه این کارها را انجام می‌دهیم.

 


انواع بکاپ کامپیوتر


قبل از اینکه بخواهید از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید، باید ابتدا با انواع آن آشنا شده و سپس یکی از آن را انتخاب کنید.

 

بکاپ کامل / Full Backup

بکاپ فایل کامل، یک کپی 100 درصد از فایل‌های اصلی است. در واقع اطلاعات در پوشه‌ای جدید ذخیره می‌شوند که تاریخ آن هم مشخص است. این روش سنتی برای تهیه بکاپ است. از آنجا که از تمام فایل‌ها و داده‌ها یک نسخه پشتیبان در ویندوز تهیه می‌شود، فرایند تهیه بکاپ کامل یک پروسه زمان‌بر ولی قابل اعتماد است.

بک اپ کامپیوتر

 

بکاپ ناهمسان / Differential Backup

در بکاپ ناهمسان، شما از پیش یک بکاپ کامل از اطلاعات خود دارید. این نوع از بکاپ، فایل‌های شما را بررسی کرده و از تغییراتی که بعد از بکاپ کامل در اطلاعات انجام شده، یک نسخه پشتیبان در ویندوز تهیه می‌کند؛ یعنی تمام فایل‌های جدید و بروزرسانی شده را وارد یک بکاپ کامل کنونی می‌کند. اگر در این مدت بکاپ‌های دیگری هم (مثلا ناهمسان) گرفته شده بود، فایل‌هایی که در این بکاپ‌ها پشتیبان‌گیری شده بودند، دوباره بکاپ گرفته می‌شوند. اگر اطلاعاتی موجود باشد که در این مدت هیچ تغییری بر روی آن‌ها صورت نگرفته، از آن‌ها بکاپی هم گرفته نخواهد شد. این راحت‌ترین راه برای تهیه پشتیبان از فایل‌ها است.

 

بکاپ افزایشی / Incremental Backup

بکاپ افزایشی رویه‌ای مشابه بکاپ ناهمسان دارد و تنها از فایل‌های تغییر یافته پشتیبان تهیه می‌کند. تفاوت بین این دو نوع بکاپ در این است که در بکاپ افزایشی، تنها از فایل‌های تغییریافته نسبت به بکاپ قبلی، بدون توجه به اینکه کامل، ناهمسان یا افزایشی است، بکاپ گرفته می‌شود. این سریع‌ترین راه برای تهیه فایل پشتیبان در ویندوز است.

نحوه بکاپ گرفتن از کامپیوتر

 

همگام‌سازی / Syncing

از لحاط فنی، همگام‌سازی نوعی بکاپ است؛ با این تفاوت که در جهات مختلف کار می‌کند. به عنوان مثال، اگر فایل هایی مشابه در دو سیستم داشته باشید و در یکی از آن‌ها بر روی فایل تغییراتی اعمال کنید، این تغییرات روی همان اطلاعات در سیستم دوم هم اعمال خواهد شد. در واقع با این همگام‌سازی، یک پشتیبان از اطلاعات در سیستم دیگر تهیه خواهد شد. اگر به صورت مکرر به اطلاعات خود از جاهای مختلفی دسترسی دارید، این گزینه بسیار مفید است.

 


از کدام فایل ها باید بکاپ تهیه کنیم؟


به عنوان یک قاعده کلی، باید از تمام فایل‌های شخصی، چندرسانه‌ای، فایل‌های دانلود شده، تنظیمات شخصی‌سازی شده، اسناد و پوشه‌ها پشتیبان تهیه کنید. برخی از مکان‌هایی که باید از آن‌ها نسخه پشتیبان در ویندوز تهیه کنید عبارتند از:

 • C:/ProgramData
 • C:/Users
 • C:/Windows/Fonts
 • فولدهای شخصی‌سازی شده که فایل‌های خود را آنجا ذخیره می‌کنید
 • سایر دیسک‌های سخت یا پارتیشن‌ها که دارای داده هستند.

 


هر چند وقت یکبار باید بکاپ بگیریم؟


واقعیت این است که به صورت مکرر نیاز به تهیه بکاپ کامپیوتر دارید! هر زمان که فایل‌های شما تغییر کردند باید یک نسخه پشتیبان در ویندوز از آن‌ها تهیه کنید. در مجموعه‌های بزرگ که تغییرات به ندرت در سیستم‌های آن‌ها اتفاق می‌افتد، عمل تهیه بکاپ ویندوز با فاصله زمانی بیشتری صورت می‌گیرد. فایل‌های مهمی که روزانه دستخوش تغییرات می‌شوند، باید هر روز از آن‌ها نسخه پشتیبان در ویندوز تهیه شود. فقط به یاد داشته باشید که تهیه بکاپ باید طبق برنامه و مرتب انجام شود. بازه زمانی بین بکاپ‌ها به میزان تغییراتی که بر روی آن‌ها اعمال می‌شود بستگی دارد.

بکاپ کامپیوتر چیست

 


نکاتی که باید در بکاپ کامپیوتر در نظر بگیرید


در ادامه به برخی از نکاتی که قبل از بکاپ ویندوز بهتر است از آن‌ها اطلاع داشته باشید، می‌پردازیم.

 

فایل های شخصی در برابر فایل های سیستم

اولین و مهم ترین توصیه ما این است که فایل‌های خود را حتما سازماندهی کنید تا مشخص باشد که چه فایلی را در کجا قرار داده‌اید. فایل‌ها و اطلاعات شخصی را نباید در درایو سیستم عامل ذخیره کنید. این کار چند مزیت دارد:

 • اگر سیستم شما خراب شود، فایل‌های شخصی در امان خواهند بود؛ پس نگران نباشید!
 • تمام فایل‌های شخصی شما در یک مکان قرار دارند و این یعنی راهی ساده برای تهیه بکاپ.
 • هنگام نصب مجدد سیستم باید فایل‌های کمتری را بازیابی کنید و این یعنی راه‌اندازی سریع‌تر!

آموزش بکاپ ویندوز 10

برای انتقال فایل‌های شخصی نیاز به هارد ثانویه یا یک پارتیشن اضافی در هارد دیسک اصلی خود دارید. کار پارتیشن‌بندی مجدد، عملی کاملا مطمئن است؛ اما ممکن است در انجام آن با خطا مواجه شوید؛ پس اگر قبلا این کار را انجام نداده‌اید، دقت کنید! در صورتی که نیاز به پارتیشن‌بندی مجدد داشتید، مطمئن شوید که فضای کافی برای سیستم عامل در نظر گرفته باشید (حداقل 20 گیگابایت). شما همیشه باید 5 گیگابایت فضای آزاد برای عملکرد صحیح سیستم داشته باشید.

 

بکاپ کامپیوتر آنلاین و یا همگام‌سازی

تهیه بکاپ آنلاین از آن جهت خوب است که می‌توانید از هرکجا که هستید به آن دسترسی داشته باشید؛ البته به شرطی که اتصال دستگاه شما به اینترنت همیشه برقرار باشد. از آنجایی که سرورهایی که بکاپ خود را بر روی آن ذخیره کرده‌اید، مرتب از خودشان هم نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند، پس این نوع بکاپ ویندوز روشی مطمئن است؛ البته فضای لازم برای ذخیره اطلاعات در سرورها معمولا گران است؛ بنابراین چنانچه فایل‌های شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند، از این نوع بکاپ کامپیوتر استفاده کنید.

نحوه بکاپ گرفتن از کامپیوتر

متاسفانه چیزی که اکثر افراد را از تهیه بکاپ آنلاین منع می‌کند، ذخیره اطلاعات بر روی فضای ابری است. مردم تصور می‌کنند که فضای ابری راحت‌تر هک، کپی شده و یا سوءاستفاده از آن‌ها ساده‌تر است. این در حالی است که سرورهایی که بکاپ آنلاین بر روی آن‌ها ذخیره می‌شوند، بسیار امن‌تر از کامپیوترهای خانگی هستند.

 

بکاپ ویندوز فصلی

اگر اطلاعاتی دارید که به ندرت تغییر می‌کنند، توصیه می‌کنیم از بکاپ فصلی برای آن‌ها استفاده کنید. برای فایل‌هایی که اصلا و یا به ندرت تغییر می‌کنند، حتی بکاپ سالی یک بار هم مشکلی ندارد.

 

 


آموزش و نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز


خبر خوب این است که هیچ کمبودی از نظر برنامه های تهیه نسخه پشتیبان از ویندوز وجود ندارد. سیستم عامل ویندوز خود دارای قابلیت‌هایی برای تهیه بکاپ است که خیال شما را از هر جهت آسوده خواهد کرد. ولی اگر به دنبال یک برنامه شخص ثالث هستید هم در ادامه با ما همراه باشید.

 

ابزار تهیه نسخه پشتیبان در ویندوز Windows File History

مایکروسافت در ویندوز 7 قابلیتی به نام Backup and Restore ارائه کرده بود که در ویندوز 8.1 و ویندوز 10 به نام File History شناخته می‌شود. با این قابلیت می‌توانید به راحتی از فایل‌های خود نسخه پشتیبان بگیرید. File History از شیوه بکاپ افزایشی برای فایل‌ها استفاده می‌کند. برای استفاده از File History در ویندوز 10 به منوی Start رفته و backup را جستجو کنید. در نتایج آمده گزینه Backup settings را انتخاب کرده و Enter بزنید. File History را به صورت زیر مشاهده خواهید کرد:

بکاپ ویندوز 10

روی گزینه Add a Drive کلیک کنید. پروسه اسکن کردن درایو‌ها آغاز خواهد شد. در این مثال از یک USB استفاده شده است.

بکاپ ویندوز 7

پس از اینکه درایو مورد نظر خود را انتخاب کردید، File History فعال خواهد شد. اگر می‌خواهید فایل‌ها را به صورت دستی پشتیبان گرفته و ذخیره کنید، گزینه Automatically back up my files را غیرفعال کنید.

آموزش بکاپ ویندوز 10

برای اعمال تنظیمات بیشتر در File History بر روی گزینه More options کلیک کنید. صفحه Backup Options باز خواهد شد. در این قسمت می‌توانید تنظیمات دلخواه خود را برای تهیه بکاپ کامپیوتر وارد کنید. با کلیک روی دکمه Back up now می‌توانید یک بکاپ دستی را انجام دهید.

استفاده از بکاپ ویندوز 7

کمی به سمت پایین بروید تا قسمت Back up these folders را مشاهده کنید. بر روی گزینه Add a folder کلیک کرده تا پوشه‌ای جدید را اضافه کنید و یا از پوشه‌های موجود، روی یکی کلیک و Remove را بزنید تا آن را حذف کنید.

استفاده از بکاپ ویندوز 8

کمی پایین‌تر رفته تا گزینه Exclude these folders را مشاهده کنید. اگر پوشه‌ای را انتخاب کرده‌اید و می‌خواهید از برخی از پوشه‌های درونی آن بکاپ نگیرید، این گزینه به شما این امکان را خواهد داد.

برنامه بکاپ ویندوز

برای اینکه درایو خود را تغییر دهید، گزینه Stop using drive را انتخاب کنید. انتخاب این گزینه امکان برگشت به مرحله انتخاب درایو بوسیله Add a drive را به شما خواهد داد.

 

بکاپ های محلی و FTP با Cobian Backup

بکاپ کوبین یک برنامه بکاپ ویندوز محبوب است. هنگام نصب Cobian Backup آن را به عنوان یک سرویس نصب کنید نه به عنوان یک برنامه. در ادامه نحوه ایجاد یک بکاپ کامپیوتر افزایشی به صورت ماهانه را در این برنامه توضیح می‌دهیم. در این برنامه، به کارهایی که برای تهیه پشتیبان انجام می‌دهید، Task (وظیفه) گفته می‌شود. بر روی آیکون ساعت کلیک کرده و یا به مسیر Task > New task در منو بروید تا اولین وظیفه بکاپ خود را ایجاد کنید.

برنامه بکاپ کامپیوتر

پنجره جدیدی باز خواهد شد. در این قسمت در سربرگ General می‌توانید تعیین کنید که بکاپ‌ها چه نوعی باشند و با چه بازه زمانی تهیه شوند.

دانلود نرم افزار بکاپ کامپیوتر

در سربرگ File، پوشه‌ای که قصد دارید از آن بکاپ بگیرید و پوشه‌ای که نسخه پشتیبان در ویندوز ذخیره خواهد شد را مشاهده می‌کنید. کوبین از بکاپ سرور FTP هم پشتیبانی می‌کند. همچنین امکان ذخیره فایل پشتیبان در چند مقصد هم وجود دارد.

نحوه بکاپ گرفتن از کامپیوتر

سربرگ Schedule امکان زمانبندی تهیه پشتیبان را به شما خواهد داد.

دانلود برنامه بکاپ برای کامپیوتر

در سربرگ Archive می‌توانید فایل‌های پشتیبان خود را فشرده‌سازی کرده و یا آن‌ها را رمزگذاری کنید؛ البته ضرورتی برای انجام این کار وجود ندارد.

نسخه پشتیبان ویندوز 10

در سربرگ Filter می‌توانید حجم یا تاریخ فایل‌هایی که قرار است از آن‌ها بکاپ گرفته شود را مشخص کنید و بقیه فایل‌ها را فیلتر کنید.

نسخه پشتیبان ویندوز 7

در سربرگ Advanced می‌توانید کار بکاپ ویندوز را به عنوان کاربر دیگری انجام داده و تنظیمات اضافی را اعمال کنید.

تهیه نسخه پشتیبان ویندوز 10

در Cobian Backup امکان بازیابی فایل وجود ندارد. با وجود این برای کپی کردن فایل‌ها به مکان اولیه خود، می‌توانید از یک وظیفه بکاپ معکوس (Reverse Backup Task) یا از دستورات خط فرمان استفاده کنید.

 

همگام‌سازی آنلاین (وان درایو، گوگل درایو، دراپ باکس)

اگر قصد دارید از داده‌های خود بکاپ آنلاین تهیه کنید، 3 گزینه اصلی وان درایو، گوگل درایو و دراپ باکس را در اختیار دارید. هر سه گزینه امکان پشتیبان‌گیری از اطلاعات و دسترسی به آن‌ها از هرجایی که هستید را به شما خواهند داد. اینکه کدام یک از این سه مورد را انتخاب می‌کنید، کاملا بستگی به شما دارد؛ مثلا وان درایو ویژگی تاریخچه بکاپ دارد یا گوگل درایو 15 گیگابایت فضای رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد در حالی که وان درایو 5 گیگابایت و دراپ باکس 2 گیگابایت رایگان را در ارائه می‌دهد. برای آشنایی با بهترین سرویس‌های ارائه دهنده فضای ذخیره‌سازی می‌توانید به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

 

بکاپ ویندوز خودکار با وظایف زمانبندی شده

اگر از روش بکاپی استفاده کردید که گزینه زمانبندی را ارائه نمی‌دهد، می‌توانید از Task Scheduler خود ویندوز برای زمانبندی تهیه نسخه پشتیبان در ویندوز توسط آن برنامه اقدام کنید یا حداقل کاری کنید که انجام این کار را به شما یادآوری کند. وارد منوی Start شده و سپس Schedule را جستجو کنید؛ سپس اپلیکیشن Task Scheduler را از نتایج ظاهر شده اجرا کنید.

گرفتن نسخه پشتیبان از ویندوز

به مسیر Action > Create Basic Task بروید:

تهیه نسخه پشتیبان ویندوز 7

نام و توضیح را وارد کنید. Next را زده تا وارد مرحله Trigger شوید. برنامه زمانبندی مورد نظر خود را (مثلا هفتگی) تنظیم کنید و زمان دقیق آن را، مثلا هر دوشنبه ساعت 10 صبح، تنظیم کنید.

نسخه پشتیبان در ویندوز 7

در سربرگ Action، گزینه Start a program را انتخاب کنید. Next زده و در صفحه بعد روی Browse کلیک کنید. فایل EXE برنامه تهیه بکاپ کامپیوتر موردنظر خود را انتخاب کنید.

گرفتن نسخه پشتیبان ویندوز

روی Next کلید کرده و جزئیات برنامه زمانبندی که تهیه کرده‌اید را مرور کنید تا ایرادی نداشته باشد. در نهایت Finish را انتخاب کرده تا بکاپ به صورت خودکار طبق برنامه انجام شود.

 

فایل بکاپ کامپیوتر را کجا ذخیره کنیم؟

فایل بکاپ را می‌توانید بر روی سی‌دی، دی‌وی‌دی، دیسک های بلوری، هارد دیسک، فلش مموری و سرورهای آنلاین ذخیره کنید. هر کدام از این روش‌ها، مزایا و معایب خود را دارند. هرچه فایل‌های شما مهم هستند، باید در جاهای قابل اعتمادتری ذخیره شوند؛ مثلا سی‌دی، دی‌وی‌دی یا بلوری). اگر فایل‌های شما زود تغییر پیدا می‌کنند، باید آن‌ها را جایی بکاپ بگیرید که ویرایش‌شان راحت‌تر است؛ مانند هارد درایو. اگر می‌خواهید به فایل‌های خود از بیش از یک مکان دسترسی داشته باشید، باید از آن‌ها فایل پشتیبان آنلاین تهیه کرده یا از یک دستگاه قابل حمل مثل فلش USB استفاده کنید.

فایل بکاپ کامپیوتر را کجا ذخیره کنیم؟

 

چگونه سیستم عامل بکاپ تهیه کرده و آن را بازگردانی کنیم؟

حال که اطلاعات خود را بکاپ گرفته‌اید و در یک جای امن قرار داده‌اید، می‌توانید یک قدم فراتر نهاده و از کل سیستم عامل خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. با اینکه نصب کردن یک سیستم عامل کار آسانی است، ولی زمان زیادی می‌برد. در زیر می‌خواهیم دو راه حل برای این کار پیشنهاد کنیم.

 

قابلیت System Restore Point

پیش از اعمال هر تغییری روی سیستم خود، از جمله آپدیت درایور، ویندوز یا تغییرات تنظیمات سیستم، ویژگی System Restore Point را فعال کرده و چنانچه در دریافت آپدیت یا انجام تغییرات با مشکل مواجه شدید، با استفاده از System Restore Point می‌توانید به تنظیمات پیش از تغییر بازگردید. برای آشنایی با این روش، می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

در ویندوز 10 برای بازگشتن به نسخه قبل از آپدیت ویندوز می‌توانید به مسیر Start > Settings > Update & Security > Recovery رفته و در قسمت زیر گزینه Go back to the previous version of Windows 10 بر روی Get started کلیک کنید. این ویژگی تنها تا 10 روز بعد از بروزرسانی کار می‌کند.

تهیه نسخه پشتیبان از ویندوز 10

 

Image گرفتن از درایو یا سیستم

یکی از راه های داشتن تمام اطلاعات مخصوصا تنظیمات سیستم عامل، ایمیج (Image) گرفتن از آن است. ایمیج شما را قادر می‌سازد بلافاصله به نسخه پایدار سیستم عامل خود و یا سیستم عامل در حالی که تمام نرم افزارهای مورد نیاز خود را بر روی آن نصب کرده‌اید و سپس ایمیج گرفته‌اید، بازگردید؛ البته فایل‌های شخصی خود را با استفاده از روش‌هایی که در ابتدای مقاله معرفی کردیم، باید بکاپ‌گیری کنید.

 


معرفی بهترین برنامه های بکاپ رایگان


نرم افزارهای بکاپ بسیاری هستند که به صورت اختصاصی، فرایند تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات شما را برعهده داشته و به صورت بهینه‌تری از اطلاعات شما یک نسخه پشتیبان در ویندوز تهیه می‌کنند. یک برنامه بکاپ ویندوز خوب، به شما اجازه می‌دهد دقیقا مشخص کنید که کدام داده‌ها باید ذخیره شوند و یا اینکه چه موقع و در کجا باید برای امنیت بیشتر، داده‌های خود را رمزگذاری کنید. این نرم‌افزارها همچنین باید قابلیت این را داشته باشند که به راحتی بتوان اطلاعات را بازیابی کرد. در این بخش، ما بهترین نرم افزارهای تهیه بکاپ کامپیوتر که به صورت رایگان در دسترس هستند را معرفی می‌کنیم.

 

برنامه بکاپ کامپیوتر EaseUS Todo

برنامه بکاپ کامپیوتر EaseUS Todo

نکات مثبت:
 • ارائه انواع بکاپ ویندوز
 • زمانبندی آسان
 • بکاپ گیری خودکار هوشمند

برنامه EaseUS Todo انواع مختلفی از روش‌های تهیه نسخه پشتیبان در ویندوز را در اختیار شما قرار می‌دهد: بکاپ از فایل‌ها و پوشه‌ها، تمام درایوها و پارتیشن‌ها و همچنین تهیه یک پشتیبان از کل سیستم. همچنین برای این برنامه یک گزینه هوشمند‌ هم درنظر گرفته شده که به صورت هوشمند، از درایوی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، نسخه پشتیبان تهیه کرده گزینه استفاده از فضای ابری را هم در اختیار دارید. علاوه بر این برای تهیه بکاپ، می‌توانید در EaseUS برنامه زمانبندی تعریف کنید. به این صورت که به صورت افزایشی، ناهمسان و یا کامل از اطلاعات، پشتیبان تهیه شود.

نسخه رایگان نرم افزار EseUS تقریبا تمام امکانات پشتیبان‌گیری نسخه پریمیوم را دارد. شما در نسخه رایگان هم می‌توانید عمل پشتیبان‌گیری را بر اساس یک برنامه زمانبندی ولی با کمی محدودیت، اجرا کنید. تنها تفاوت نسخه رایگان با نسخه پریمیوم، در ارائه نوع بکاپ‌های بیشتر است. تهیه بکاپ با دستورات خط فرمان، انتقال اطلاعات از سیستمی به سیستم دیگر و همچنین پشتیبان‌گیری Outlook، از امکاناتی هستند که برای داشتن آن‌ها باید هزینه پرداخت کرده و نسخه پریمیوم را تهیه کنید. این موارد، در نسخه پریمیوم تعبیه شده که مزیت به شمار می‌رود؛ اما نسخه رایگان EaseUS نیز به اندازه کافی توانایی برآورده کردن انتظارات کاربران را دارد.

دانلود نسخه رایگان نرم افزار بکاپ کامپیوتر EaseUS

 

نرم افزار بکاپ Cobian

برنامه بکاپ ویندوز

نکات مثبت

 • قابلیت سفارشی سازی
 • امکان رمزنگاری به صورت انتخابی

نکات منفی

 • مخصوص افراد حرفه ای

نرم افزار تهیه بکاپ Cobian، پیشرفته‌ترین برنامه تهیه بکاپ ویندوز رایگان است و به همین علت، ممکن است استفاده از آن برای کاربران مبتدی، کمی دشوار باشد؛ البته اگر دقیقا بدانید که چگونه باید Cobian را پیکربندی کنید، پروسه تهیه پشتیبان از داده‌ها، بسیار ساده خواهد شد. می‌توانید از برنامه Cobian برای ایجاد و برنامه‌ریزی کردن برای تهیه چند پشتیبان به صورت همزمان استفاده کرده و فایل‌ها را در هارد دیسک دیگر، شبکه و یا در سرور FTP ذخیره کنید. همچنین این برنامه قابلیت ذخیره‌سازی بکاپ‌های چندگانه را به صورت همزمان در چند محل مختلف دارد. در برنامه Cobian، به منظور اشغال کردن کمتر فضا، می‌توانید فایل‌های پشتیبان را فشرده‌سازی کنید؛ همچنین می‌توانید به منظور افزایش امنیت، اطلاعات را رمزنگاری کنید.

چنانچه اطلاعات بسیار ارزشمندی دارید که تهیه پشتیبان از آن‌ها بسیار مهم و ضروری است، توصیه می کنیم از برنامه Coboian استفاده کنید. راهنمای استفاده از این برنامه برای بکاپ کامپیوتر را در همین مطلب بیان کردیم که می‌توانید به بخش‌های بالایی مراجعه کنید.

دانلود نسخه رایگان نرم افزار بکاپ Cobian

 

نرم افزار بکاپ و ریکاوری Paragon

بکاپ گرفتن از کامپیوتر

نکات مثبت:

 • نصب آسان
 • قابلیت سفارشی سازی
 • امکان ریکاوری پیشرفته

نرم افزار بکاپ و ریکاوری Paragon بهترین پروسه را برای هرچه ساده‌تر کردن عمل تهیه نسخه پشتیبان در ویندوز و بازگردانی اطلاعات ارائه می‌دهد. رابط کاربری Paragon بسیار ساده و کاربرپسند است؛ می‌توانید از تمام درایوها، پارتیشن‌ها، فایل‌ها و پوشه‌ها، بر اساس محل ذخیره و یا نوع فایل، کپی تهیه کنید. پس از اینکه این کار را انجام دادید، یک برنامه زمانبندی تنظیم کرده و نوع بکاپی را که قصد دارید تهیه کنید، انتخاب کنید. Paragon از اطلاعات شما پشتیبان تهیه خواهد کرد.

اما تهیه بکاپ کامپیوتر تنها کاری نیست که Paragon انجام می‌دهد. همان‌طور که اشاره کردیم و از نام این نرم افزار هم پیداست، Paragon Backup & Recovery یک ابزار کامل برای مدیریت داده‌ها است و می‌توانید اطلاعات خود را بر روی یک فلش مموری، CD یا DVD ذخیره و از طریق آن، بازیابی را هم انجام دهید.

دانلود نسخه رایگان نرم افزار بکاپ و ریکاوری Paragon

 

نرم افزار بکاپ FBackup

دانلود نرم افزار بکاپ کامپیوتر

نکات مثبت

 • برنامه زمانبندی خودکار
 • نصب آسان

نکات منفی

 • بدون رمزنگاری
 • فاقد تهیه بکاپ افزایشی

محیط کاربری FBackup ساده بوده و فاقد گرافیک زیبا است؛ اما در پس این گرافیک نه چندان جذاب، یک برنامه قدرتمند برای تهیه پشتیبان از اطلاعات شما قرار دارد. البته توانایی‌ها و امکانات آن قابل مقایسه با برنامه Paragon Backup & Recovery نیست. این برنامه نصب آسانی داشته و پروسه تهیه پشتیبان از فایل‌ها و پوشه‌ها در آن بسیار ساده است. می‌توانید فایل بکاپ را در یکی از درایوها، بر روی شبکه، CD/DVD و یا گوگل درایو ذخیره کنید. همچنین قابلیت زمانبندی در FBackup به شما امکان تهیه نسخه پشتیبان به صورت منظم را خواهد داد. در حین انجام کار، چند آگهی تبلیغاتی نیز ظاهر می‌شود که باید آن‌ها را نادیده بگیرید.

نسخه رایگان این برنامه بکاپ ویندوز فاقد تعدادی از ویژگی‌های نسخه پولی FBackup است؛ اما وابسته به نیاز شما، این نسخه نیز می‌تواند پاسخگو باشد. اگر رمزنگاری کردن فایل‌ها و یا ذخیره آنها در سرور FTP، اعلان ایمیل و بکاپ افزایشی برای شما ضروری نیست، نسخه رایگان FBackup انتخاب مناسبی است.

دانلود نسخه رایگان برنامه بکاپ کامپیوتر FBackup

 

برنامه تهیه بکاپ کامپیوتر Google Backup & Sync

دانلود برنامه بکاپ برای کامپیوتر

نکات مثبت

 • نصب آسان
 • برای بکاپ کامل از سیستم مناسب نیست

نکات منفی

 • امکان سفارشی سازی محدود

برنامه Backup & Sync شرکت گوگل شباهتی به سایر برنامه های پشتیبان‌گیری که تاکنون معرفی کردیم ندارد. این برنامه مبتنی بر فضای ابری بوده و تهیه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات، کاملا بستگی به میزان فضای ذخیره سازی شما در کلاود دارد. شما میزان محدودی از فضای ابری را به صورت رایگان در اختیار دارید و برای افزایش این فضا، راه‌های زیادی بدون پرداخت هزینه وجود داد؛ اما در واقع، Backup & Sync گوگل ابزاری برای پشتیبان‌گیری از فایل‌ها و داده‌های مشخص است نه از بکاپ از کل سیستم.

با این حال، اگر قصد دارید از فایل یا پوشه مشخصی بکاپ تهیه کنید، Backup & Sync گوگل یک ابزار بسیار مناسب است. شما می‌توانید هر تعداد پوشه و فایل را که قصد دارید از آن‌ها بکاپ تهیه کنید را مشخص کرده و هر تغییری که بر روی آن‌ها ایجاد کنید، بلافاصله در بکاپ هم اعمال خواهد شد. همان‌طور که از نام این برنامه مشخص است، این نرم افزار برای همگام‌سازی فایل‌ها بین کامپیوترها استفاده شده و از طریق گوگل درایو می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

دانلود برنامه Backup & Sync گوگل

 

بکاپ کامپیوتر

همواره اتفاقات بدی ممکن است رخ دهند و تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید آن است که آماده باشید. تهیه نسخه پشتیبان در ویندوز یکی از راه‌هایی است که می‌توانید امنیت فایل‌های خود را از نظر پاک شدن، تامین کنید. در این مطلب تمام مراحل مورد نیاز برای بکاپ کامپیوتر و حذف اطلاعات شما با استفاده از راه‌های مختلف، معرفی شدند. شاید انجام برخی از این کارها پیچیدگی زیادی داشته باشند؛ اما وقتی آن‌ها را تنظیم کردید، نیاز به تغییرات آنچنانی نخواهید داشت. در این مطلب برنامه های مختلفی را هم برای بکاپ ویندوز معرفی کردیم. شما از کدام روش برای بکاپ کامپیوتر و ویندوز استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را می‌توانید در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 163.5 میلیون دلار
  سریع و خشن 9
  اکران: 25 ژوئن 2021
 • 157.5 میلیون دلار
  یک مکان آرام 2
  اکران: 28 می 2021
 • 154.8 میلیون دلار
  بیوه سیاه
  اکران: 09 جولای 2021
 • 51.4 میلیون دلار
  Space Jam: A New Legacy
  اکران: 16 جولای 2021
 • 50 میلیون دلار
  بچه رئیس 2
  اکران: 02 جولای 2021
 • 40.4 میلیون دلار
  The Forever Purge
  اکران: 02 جولای 2021
 • 16.9 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 13.4 میلیون دلار
  Snake Eyes
  اکران: 23 جولای 2021
 • 7 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.5 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.36 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 950 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400