حداقل حقوق و دستمزد سال 99 کارگران ؛ 2 میلیون و 800 هزار تومان ؟!
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:05 فروردین 1399، 14:50

حداقل حقوق و دستمزد سال 99 کارگران ؛ 2 میلیون و 800 هزار تومان ؟!

حداقل حقوق کارگران در سال 99 چقدر می‌شود؟ با توجه به گمانه‌زنی‌های فراوان، افزایش قیمت بنزین و سایر کالاهای مصرفی، انتظار می‌رود دستمزد سال 99 کارگران خیلی بیش از سال گذشته افزایش پیدا کند.

اگرچه حقوق کارمندان دولت توسط مجلس شورای اسلامی مشخص می‌شود اما کارگران این روزها چشم به راه نتیجه نهایی جلسه شورای عالی کار هستند. هر سال شورای عالی کار دستمزد کارگران را که در صنایع و کسب و کارهای مختلف در سراسر کشور مشغول به کار هستند افزایش می دهد. در ادامه آخرین خبرهای پیرامون افزایش دستمزد 99 و حداقل حقوق سال آینده را بررسی می‌کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


همه آنچه درباره افزایش دستمزد سال 99 کارگران و کارمندان باید بدانید


خبرهای ضد و نقیض زیادی در خصوص میزان افزایش دستمزد سال 99 به گوش می‌رسد. برخی از نمایندگان مجلس این افزایش حقوق را حدود 30 درصد و برخی 15 درصد پیشنهاد کرده‌اند.

سه شنبه 5 فروردین 99: حداقل حقوق کارگران 2 میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود 

به گزارش ایسنا، علیرضا حیدری، نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه امسال هیچ کارگری کمتر از 2 میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت نمی‌کند، گفت:

موکول شدن تعیین دستمزد کارگران به فروردین ماه 99 مشکلی ایجاد نمی‌کند و اگر به فاصله چند روز بخشنامه مزد در فروردین ماه صادر شود، باز هم جزو تعهدات کارفرما و از اول سال ۹۹ قابل اعمال است. اگرچه از آخرین جلسه شورای عالی کار در سال 98، مصوبه مکتوبی بیرون نیامد و به فروردین ماه امسال موکول شد ولی حاصل مذاکرات این شد که مبلغ 2 میلیون و 800 هزار تومان به عنوان حداقل دستمزد به تایید همه شرکای اجتماعی رسید، منتها بحث سر توزیع این رقم روی اقلام تشکیل دهنده درآمد کارگران بود که برای توافق بیشتر مقرر شد فروردین ماه به آن بپردازیم.

 

چهارشنبه 28 اسفند 98: پیشنهاد فریز سه ماهه 

دور دوم جلسه شورای عالی کار حدود ساعت 16 روز چهارشنبه 28 اسفند ماه 98 آغاز شد. به گزارش خبرگزاری ایلنا، خبرها از جلسه شورای عالی کار، حاکی از عدم توافق بر سر دستمزد کارگران است. به نظر می‌رسد، در این جلسه هنوز هیچ توافقی حاصل نشده؛ کارفرمایان به بهانه کرونا، پیشنهاد فریز سه ماهه دستمزد را دارند و می‌خواهند مزد 98 برای سه ماهه اول سال بعد تمدید شود.

علاوه بر این، کارفرمایان با کارگران همراهی نمی‌کنند و علاوه بر آنها، یکی از نمایندگان دولتی نیز بر افزایش فقط ۱۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران تاکید دارد. با این حساب، احتمال توافق بر سر میزان افزایش حداقل دستمزد، بعید به نظر می‌رسد. نمایندگان کارگری پیش از این اعلام کرده‌اند از حداقل‌های مورد نیاز برای بهبود سطح معاش کارگران عقب نمی‌نشینند.

 

حقوق کارمندان در سال 99

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آخرین جلسه کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 روز یکشنبه 11 اسفند در جلسه علنی برگزار شد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد افزایش حقوق کارمندان، بازنشستگان و معلمان در سال 99 بود. طبق تصمیمی که نمایندگان ملت در کمیسیون تلفیق بودجه گرفتند دولت موظف شد در سال 99 از محل منابع خاص نسبت به افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگانی که میزان دریافتی آن‌ها کمتر از 2 میلیون و 800 هزار تومان است اقدام کند البته به شرطی که این افزایش دستمزد نسبت به سال 98 بیشتر از 50 درصد نشود.

علاوه بر این، دولت موظف شد تا نسبت به افزایش حقوق بازنشستگانی که دریافتی آنها کمتر از 6 میلیون تومان است، اقدام کند. گزارش‌های کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال 99 یکشنبه تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد تا درباره زمان برگزاری جلسات علنی برای بررسی لایحه بودجه سال آینده در جلسه علنی تصمیم‌گیری شود

 

سبد معیشت خانوار، 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین شد

جلسه کمیته دستمزد که متشکل از سه گروه نماینده کارگران، کارفرمایان و دولت بود روز دوشنبه 5 اسفند ساعت 16 تشکیل جلسه داد تا در زمینه سبد معیشت خانوار در سال 99 تصمیم‌گیری کند. در نتیجه 4 میلیون و 940 هزار تومان به عنوان سبد معاش خانوار در نظر گرفته شد. این عدد در حالی تعیین شد که نماینده کارگری از آن به شدت اظهار نارضایتی کرد و این تصمیم را پیشنهاد نمایندگان کارفرمایان و دولتی‌ها دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سبد معاشی که برای کارگران در سال 99 تعیین شده، مصداق بارز خط فقر است. 4 میلیون و 940 هزار تومان حداقل هزینه یک خانوار 4 نفری در شهرهای بزرگی مانند تهران هم نمی‌شود و به گفته خبرنگار ایلنا نماینده کارگران در جلسات هفته جاری باید حداقل حقوق 99 کارگران را با توجه به همین سبد معاش در نظر بگیرند و در این صورت افزایشی 100 درصدی در دستمزد سال 99 خواهیم داشت.

 

افزایش دستمزد سال 98 چقدر بود؟

سال گذشته با توجه به شروع تحریم‌های آمریکا و کاهش صادرات نفت ایران، کشور شاهد تورم بالایی بود. افزایش قیمت ارز و کاهش درآمدهای نفتی باعث شد تا افزایش دستمزد سال 98 چشمگیر باشد. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که این افزایش دستمزد با توجه به تورم بالای سال 98 و گرانی بنزین عملا تاثیری در زندگی کارگران نداشت.

شورای عالی کار سال گذشته دستمزد کارگران را به میزان 36.5 درصد افزایش داده بود به طوری که کارگران از مبلغ 1 میلیون و 112 هزارتومان حقوقی معادل 1 میلیون و 517 هزارتومان دریافت می‌کردند. حالا این احتمال وجود دارد که شاهد افزایش 30 درصدی دریافتی کارگران در سال 99 باشیم که با توجه به کسری بودجه دولت و مشکلات کارفرمایان بسیار بعید به نظر می‌رسد.

 

افزایش دستمزد سال 99 کارگران چقدر باید باشد؟

با توجه به اینکه دولت برای دستمزد کارکنان خود در سال 99  افزایش 15 درصدی در نظر گرفته، برخی بر این گمان‌اند که افزایش دستمزد کارگران هم همین میزان خواهد بود. آنچه که در سال‌های گذشته اتفاق می‌افتاد این بود که افزایش دستمزد کارگران تنها بر اساس تورم بوده توجهی به نیازهای این قشر نمی‌شد. نیازهایی که از آن به عنوان «سبد معیشت» خانوار یاد می‌شود ولی افزایش دستمزد هیچ تاثیری بر آن ندارد.

در واقع افزایش دستمزد همیشه به میزانی انجام می‌شود که به حداقل هزینه سبد معیشت خانوار هم نمی‌رسد. در سال 98 حداقل سبد معیشتی خانوار 3 میلیون و 800 هزار تومان اعلام شده بود که به افزایش دستمزد به هیچ وجه با آن همخوانی نداشت. تاکنون سبد معیشت خانوار در سال 99 محاسبه نشده اما گمانه‌زنی‌ها از عددی بین 6 تا 9 میلیون تومان حکایت دارد که این عدد با توجه به شهرهای کوچک و بزرگ متغیر است

 

salary/ حداقل دستمزد سال 99

پیش بینی افزایش حقوق 99 کارگران

با توجه به اینکه در بودجه سال 99 که توسط دولت به مجلس ارائه شد، میزان افزایش حقوق کارمندان دولت 15 درصد افزایش داشت به نظر می‌رسد افزایش دستمزد کارگران در سال 99 چیزی بین 15 تا 30 درصد باشد. در جدول زیر می‌توانید میزان افزایش حقوق سال 99 کارگران را با توجه به این دو احتمال مشاهده کنید:

پیش بینی افزایش حقوق و دستمزد 99 کارگران

 

حداقل حقوق سال 99 کارگران چه زمانی مشخص می‌شود؟

روال افزایش حقوق کارگران به این صورت است که براساس قانون کار در شورای عالی کار به صورت سه جانبه از سوی شرکای اجتماعی همچون «نمایندگان کارگری»، «نمایندگان کارفرمایی» و «نمایندگان وزارت کار یا دولت» مورد بررسی قرار گرفته و بعد تصویب خواهد شد. درواقع وظیفه شورای عالی کار این است که هر ساله دستمزد کارگران را با توجه به تورم تنظیم کند و حداقل دستمزد باید به نحوی باشد که بتوان با آن یک خانواده با جمعیت متوسط را تأمین کرد.

این در حالی است که از سوی دولت افزایش 15 درصدی حقوق برای کارمندان اعلام شده است که این موضوع اعتراضاتی را نیز در جامعه کارگری به دنبال خواهد داشت. چون با توجه به نرخ بالای تورم، قدرت خرید کارگران دولت بسیار پایین آمده است. در این راستا کمیسیون اقتصادی مجلس اعتراضاتی نیز به این لایحه وارد کرده است. مردم و به ویژه کارکنان دولت معتقد هستند که دولت باید از صرف هزینه‌های غیرضروری بکاهد تا بتواند کمبود منابع خود را از جای دیگری جبران کند نه اینکه با عدم افزایش دستمزد سال 99 کارگران این قشر زحمتکش را در معرض آسیب قرار دهد.

money/ دستمزد کارگران در سال 99

در نظر گرفتن بن کالا در کنار افزایش دستمزد

امیر حاج اسماعیلی کارشناس این حوزه به خبرگزاری ایسنا اعلام کرده است: در سال آتی علاوه بر افزایش دستمزدی که کارگران به صورت نقدی دریافت می‌کنند، بن خواربار و همین‌طور کمک هزینه مسکن نیز برای این قشر زحمتکش در نظر گرفته خواهد شد. البته در این زمینه دولت نیز باید همکاری‌های بیشتری از جامعه کارگری به عمل آورد و تعهدات بیشتری را در این زمینه متقبل شود. در این صورت چنین طرحی در کنار افزایش نقدی دستمزد به بهتر کردن وضعیت معیشت کارگران کمک قابل توجهی خواهد کرد.

همچنین وی در این باره بیان کرد که اگر قرار باشد دستمزدها به شکل نقدی افزایش پیدا کند، ممکن است به دلیل تورم باز هم مخالفت‌هایی در این زمینه صورت بگیرد. اما در نظر گرفتن سبد کالا و حق مسکن برای کارگران و افزایش حداقل دستمزد کارگران سال 99 راه‌حل خوبی به نظر می‌رسد.

 


کلام آخر


با توجه به اینکه معیشت جزو بزرگ‌ترین دغدغه‌های قشر کارگری در جامعه است، انتظار می‌رود تا دولت در این زمینه بتواند نهایت همکاری را برای افزایش حقوق کارگران و همچنین در نظر گرفتن وام و تسهیلات برای آن‌ها داشته باشد. با این حال هنوز میزان دقیق افزایش دستمزد سال 99 کارگران اعلام نشده است و مبلغ نهایی دریافتی ماهیانه آن‌ها مشخص نیست.

حالا باید منتظر باشیم و ببینیم کارگری که سال 98 را با حقوق پایه 1 میلیون و 517 هزار تومان گذرانده در سال 99 چه وضعیتی خواهد داشت؟ نظر شما در این باره چیست؟ آیا این میزان از افزایش‌ها و تسهیلات در نظر گرفته شده می‌توانند راهکاری پایدار برای تضمین افزایش کیفیت زندگی کارگری و تأمین معیشت آن‌ها باشد؟ خوشحال خواهیم شد نظر خود را در پایین همین پست با ما در میان بگذارید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی می‌توانید در آینده باز هم به همین خبر مراجعه کنید.

4.0
3
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
علی عباسی 28 بهمن 1398، 22:39

سلام با وجود تورم بسیار بالایی که در کشور حاکم است و روز به روز در حال افزایش است بخصوص در بخش مسکن وخود رو و با تصویب افزایش 30 تا 40 در صدد مزد کارگران هیچ تاثیری در وصیت معیشت آنها ندارد وقش ر کا گر روز به روز ضعیف تر و صفره آنها ساده تر خواهد شد وای ن اقشار آسیب پز یر نیاز مند حمایت جدی دارد آیا با این دست مزد های پایین می توانند زندگی اداره کنند وخواه ش ما این است که مشکلات ما را دل سوزان ه مد نظر قرار دهید وما را در یابید .

اعظم بجاری 29 بهمن 1398، 12:28

ممنون از همراهی شما و نظر که گذاشتید بله متاسفانه همینطوره که می گید و حالا اگر افزایش 30 درصدی اعمال بشه... ممکن هم هستش این میزان کمتر باشه

ناصر 07 اسفند 1398، 01:32

بابا جان پول کجا بود اینهمه افزایش بده به این تعداد کارگر!!!!@

hhhhhhhh 13 اسفند 1398، 19:03

عزیزم غلط املایی زیاد داری

امیر 29 بهمن 1398، 19:58

یکم به کارمندان دو.لت کمتر کارانه بدن اضافه کار کمتری بدن چون میخورن میخوابن میدونی چرا چون همشون فرزند شههید یا جانبازن به فکر کارگر ذلیل مرده هم باشن

علی 01 اسفند 1398، 00:39

کدوم اضافه کار برو حقوق کارمندان رو با کارگرای، فقط شرکت‌های فرش نه شرکت‌های صنعتی مهم مقایسه کن. بعد حرف بزن. هنوز کارمند به زور 3 تومن اون هم با افزایش15 درصد سال 99 اگه بگیره. کارگر با سیکل 4 و نیم میگیره. مدام اضافه کار. حق جذب. کارانه. حق اولاد. حق شیفت و... اینها رو با حقوق پایه جمع کن. بعد ببین خالص دریافتی کدوم بیشتره کارمندا باختن، کارگرا مدام سوخته میکنن

اعظم بجاری 01 اسفند 1398، 09:56

اوضاع اقتصادی کلا مشکل داره، باور کنید اگر حقوق کارمند ها رو هم به کارگرا بدن و یا بالعکس دوباره یه سری مسائلی ایجاد میشه که باز هم قشر ضعیف، ضعیف‌تر میشه... ممنون از توجهی که داشتید

امیر 06 اسفند 1398، 14:01

سلام،نه فرزند شهیدم و نه جانباز! با مرام همه اینها که تو این مملکت کارمندن همشون از این قشر هستن؟!! خوب اگه اینها این همه امتیاز دارن که میگی خوب چرا نرفتی در عراق و یا سوریه بر علیه داعش بجنگی تا اگه بهت امتیاز دادن استفاده کنی؟!! البته مدافعین واقعی حرم با خدا معامله کردن نه با مادیات،ولی اگه طلب امتیاز هم میکردی حتما بهت میدادن.البته این حرفها هم دیگه خیلی کهنه وقدیمی شده! خانواده شهدا و ایثارگران سهمیه دارن،کار دارن و.........!!! در عوض همین بزرگوارن پدر ندارن، پشتشون خالی شده،و.......

علی 08 اسفند 1398، 03:26

من ی فرزند جانبازم با لیسانس حقوق تویی ی پمپ بنزین کارگری میکنم

جعفری 11 اسفند 1398، 12:43

من که فرزند جانبازم این دولت برای من چیکار کرد

پاسخهای بیشتر ...
یوسف 29 بهمن 1398، 22:34

نباید مثل سال جاری به روزهای پایانی سال بکشه کی میخوان افزایش حقوق کارگران رامشخص کنند پس

محسن 04 اسفند 1398، 05:10

بنظر من اینا همش فیلمشونه از قصد به روزای پایان سال میکشونن که به اونایی که مثلا دنبال احقاق حقشونن بگن ما تا لحظه آخر تلاشمونو کردیم و این شد نتیجه! هممون میدونیم حرف آخرو دولت بدرد نخورمون میزنه

علی یاری 09 اسفند 1398، 16:08

با این حقوق فقط میتونیم پرتقال بخوریم والا

باران 30 بهمن 1398، 10:41

فک نکم با 30درصد افزایش مشکل کارگران حل بشه باتوجه ب ناامن بودن موقعیت شغلی آنها ک همه قرارداد موقت 1 ماه تا 6 ماه دارن

اعظم بجاری 01 اسفند 1398، 09:53

دقیقا همینطوره اما اوضاع به هر حال با افزایش یه مقداری بهتر خواهد شد البته اگر از طرف دیگر گرونی نداشته باشیم

حسن 03 اسفند 1398، 00:11

طبق فرمایش شما که هیچ امنیت شغلی وجود ندارد بالا رفتن درصد افزایش حقوق باعث تعدیل نیرو از طرف کارفرما خواهد شد

اسماعیل 12 فروردین 1399، 22:36

کدوم 1ماهه بخدا من چندساله 15روزه قراردادمیگیرم

میلاد 01 اسفند 1398، 00:00

به نظر من وقتی کار فرما ماشین میلیاردی سوار میشود و کارگر حتی کرایه خانه اش را نمی تواند بپردازد ظلم در حق کارگر است

اعظم بجاری 01 اسفند 1398، 09:54

هیچ کاخی بالا نمی ره مگر اینکه ظلمی صورت گرفته باشه .... حرف شما هم درسته ممنون از اینکه همراهید و نظر گذاشتید

حمید 01 فروردین 1399، 02:54

کارفرما سرمایه و انرژی و استعداد خودش رو گذاشته ۴تا کارگر هم کنارش نون میخورن. بد کاری کرده؟ صبح تا شب حرص میخوره و با انواع سازمانها سروکله میزنه و استرس کار رو داره... اینکه به چندتا خانواده نون میرسونه ظلم کرده؟

در پاسخ به حمید 11 فروردین 1399، 21:01

چون کارفرما وقت و انرژی میزاره و دو تا کارگر رو جذب کرده باید حقشون رو پایمال کنه و بهشون نده ؟ این پول ها خوردن نداره!

دیدگاههای بیشتر ...