بهترین فیلم های روم باستان؛ از گلادیاتور تا کلئوپاترا
مروارید حاجی پور
نویسنده:مروارید حاجی پور
ارسال شده در:15 فروردین 1399، 22:00

بهترین فیلم های روم باستان؛ از گلادیاتور تا کلئوپاترا

در این مقاله قصد داریم تا بهترین فیلم های روم باستان را برایتان معرفی کنیم. همچنین داستان کلی هر یک از این فیلم‌ها و ویژگی‌های مثبت و منفی هر یک را بیان می‌کنیم. اگر طرفدار این ژانر هستید، با پلازامگ همراه شوید.

فیلم های رومی معمولاً عناوینی هستند که بر دوران روم باستان متمرکز هستند؛ زیرا روم باستان یکی از پرمخاطب‌ترین دوره‌های تاریخ است که در منابع بی‌شماری از فرهنگ آن‌ها صحبت شده و به آن‌ها مراجعه می‌شود. فیلم‌های فوق‌العاده درخشانی نیز وجود دارند که بر روم معاصر متمرکز شده‌اند؛ اما فرهنگ روم باستان کاملاً متفاوت از فرهنگ دوران معاصر آن است و به تصویر کشیدن تاریخ آن دوران نیز بسیار جذاب و بی‌نظیر است. در اینجا فهرستی از بهترین فیلم های روم باستان را برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم؛ پس با پلازامگ همراه شوید تا این فیلم‌ها را با هم بررسی کنیم.

فیلم روم باستان

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین فیلم های روم باستان
  • فیلم Gladiator
  • مینی سریال Spartacus
  • فیلم روم باستان Agora
  • فیلم Imperium: Augustus
  • فیلم تاریخی رم Centurion
  • فیلم روم باستان Cleopatra
  • فیلم The Passion of the Christ
  • فیلم The Last Legion
  • فیلم The Eagle
  • فیلم روم باستان Titus

 


بهترین فیلم های روم باستان


در ادامه بهترین فیلم های روم باستان را برایتان معرفی خواهیم کرد.

 

فیلم Gladiator

فیلم های روم باستان

سال ساخت: 2000

فیلم گلادیاتور یک پیروزی بزرگ در زمینه فیلم های روم باستان به شمار می‌رود. در نگاه اول، داستان فوق‌العاده‌ای است که شامل شخصیت‌های قوی، جذاب و موضوعی هیجان‌انگیز است. حال اگر به جزئیات فیلم نگاه کنید، مضامین غنی تاریخی را پیدا خواهید کرد که دارای صحنه‌های خشونت‌آمیز درگیری بین مردان قدرتمند آن دوران است. در فیلم گلادیاتور، به یک ژنرال رومی خیانت می‌شود و خانواده‌اش توسط پسر فاسد امپراتور به قتل می‌رسند. وی به عنوان یک گلادیاتور به روم می‌آید تا انتقام بگیرد. راسل کرو در نقش ماکسیموس از درخشش کاریزماتیک یک ستاره واقعی برخوردار است.

 

مینی سریال Spartacus

فیلم روم باستان

سال ساخت: 2004

مینی سریال اسپارتاکوس ساخته آمریکای شمالی و به کارگردانی رابرت دورنهلم است. ستاره‌های آن گوران ویسنجیک، آلن بیتس، آنگوس مکفادین، رونا میترا، ایان مک‌نیس، راس کمپ و بن کراس هستند. این مینی سریال براساس رمانی با همین نام توسط هوارد فست ساخته شده است. داستان آن درباره دهکده‌ای است که مورد حمله رومی‌ها قرار می‌گیرد. تمام دهکده به بردگی گرفته می‌شوند و ملکه نیز به لنتولوس باتیاتوس فروخته می‌شود. اسپارتاکوس نیز یک برده است که سعی در محافظت از یک برده دیگر دارد. همچنین اسپارتاکوس و تعداد انگشت شماری از غلامان دیگر به عنوان گلادیاتور آموزش می‌بینند. درواقع داستان از زبان یک زن برای پسرش روایت می‌شود که بعداً نشان داده شد که همسر و پسر اسپارتاکوس هستند.

 

فیلم روم باستان Agora

فیلم روم باستان

سال ساخت: 2009

Agora یک عنوان واقعاً جذاب در بین فیلم های روم باستان است که به برخورد مسیحیان و کافران در قرن 4 میلادی روم می‌پردازد. از این فیلم می‌توان به عنوان یک اثر هنری ماندگار نام برد. آلخاندرو، شخصیت اصلی فیلم است که در این داستان مبارزاتی را با افتخار انجام می‌دهد. نکته جالب در مورد این فیلم، داستان جذاب و متفاوت آن نسبت به سایر فیلم های تاریخی روم باستان است که نمایانگر بخشی از اتفاقات تاریخی آن دوران است.

 

فیلم Imperium: Augustus

فیلم های تاریخی روم باستان

سال ساخت: 2003

فیلم Imperium: Augustus محصول کشور انگلیس و ایتالیا است و بخشی از سری فیلم‌های Imperium محسوب می‌شود. این فیلم داستان زندگی اکتاویان و چگونگی تبدیل شدن او به آگوستوس را می‌گوید. آگوستوس دولتمرد رومی و رهبر نظامی بود که به عنوان اولین امپراتور روم خدمت کرد و کنترل امپراطوری روم از 27 سال قبل از میلاد تا زمان مرگش در سال 14 میلادی را به دست داشت. این عنوان طراحی لباس جذابی دارد و صحنه‌های تماشایی همانند صحنه‌های نبرد چشمگیری در این فیلم وجود دارند. همچنین ترکیبی از طیف گسترده‌ای از طنز در لحظات مناسب برای جلوگیری از حس افسردگی در فیلم در نظر گرفته شده است.

 

فیلم تاریخی رم Centurion

فیلم های تاریخی روم باستان

سال ساخت: 2010

Centurion از دیگر فیلم های روم باستان است که جنگ بین سربازان رومی و قبایل در طول فتح رومیان در قرن 2 را نشان می‌دهد. این فیلم اکشن، ماجراجویی، هیجان‌انگیز و خشن با صحنه‌های مبارزه خارق‌العاده و بازیگری قوی همراه است. در فیلم، یک گروه از سربازان رومی پس از نابودی لژیون در حمله، جان خود را در راه مبارزه برای او گذاشته و با دشمن می‌جنگند. صحنه‌های حیرت‌انگیز نبردها، شامل صحنه‌های فوق‌العاده با تعداد زیادی از بخش‌های اکشن جذاب است که در آن مبارزات شگفت‌انگیزی را نشان می‌دهد. در نهایت فیلم سناریوی باورپذیری را برای توضیح ناپدید شدن مرموز لژیون نهم در هایبرنیا ارائه می‌دهد.

 

فیلم روم باستان Cleopatra

فیلمهای تاریخی روم باستان

سال ساخت: 1963

کلئوپاترا از جمله فیلم های روم باستان درباره امپراتوری امپریالیست روم و مبارزات یک ملکه مصر برای انتقام از خیانت سنای روم است. داستان به طور کلی درباره زندگی کلئوپاترا است. کلئوپاترا به جولیوس سزار علاقه‌مند شده و او را راضی می‌کند تا او را در سرنگونی فرعون مصر و کمک به تسلط بر این کشور یاری دهد. در آخر فیلم نشان داده می‌شود که کلئوپاترا موفق شده و سزار به هموطنان و سنای خود خیانت می‌کند. البته در ادامه کلئوپاترا به اقدامات مختلفی برای کمک به دفاع از مصر متوسل می‌شود.

 

فیلم The Passion of the Christ

فیلمهای تاریخی روم باستان

سال ساخت: 2004

The Passion of the Christ یکی از  فیلم های روم باستان و البته درام آمریکایی از کتاب مقدس به کارگردانی مل گیبسون است که 12 ساعت آخر از زندگی عیسی مسیح را به تصویر می‌کشد. نکته این فیلم صرفاً این بود که مسیحیان در سراسر دنیا به این قضیه پی ببرند که مسیح برای نجات آن‌ها از گناهان، یک مرگ وحشتناک و وحشیانه را تحمل کرد. البته گفتنی است که این فیلم در این امر کاملاً موفق بود و جزء قدرتمندترین فیلم‌ها به شمار می‌رود.

 

فیلم The Last Legion

فیلم تاریخی رم

سال ساخت: 2007

فیلم آخرین لژیون یک فیلم ماجراجویی و اکشن در بین فیلم های روم باستان و محصول سال 2007 است. این فیلم بر اساس رمان نوشته شده در سال 2002 با همین نام توسط والریو ماسیمو مانفردی ساخته شده است. بازیگران فیلم نیز کالین فرث، بن کینگزلی، آیشواریا رای، توماس برودی سنگستر، پیتر مولان، کوین مک‌کید، جان هانا و ایان گلن هستند. این فیلم الهام گرفته از وقایع تاریخ قرن 5 اروپا به ویژه فروپاشی امپراتوری روم غربی است که با سایر حقایق و افسانه‌های تاریخ انگلیس و عناصر خارق‌العاده‌ای از افسانه پادشاه آرتور همراه شده است.

 

فیلم The Eagle

فیلم تاریخی رم

سال ساخت: 2011

فیلم عقاب نیز یکی دیگر از فیلم های روم باستان با زمینه درام و حماسی است که در بریتانیا به کارگردانی کوین مک‌دونالد ساخته شده است و بازیگرانی همچون چنینگ تیتوم، جیمی بل و دونالد ساترلند در آن بازی می‌کنند. این فیلم برگرفته از رمان ماجراجویی تاریخی رزماری ساتکلیف به نام عقاب نهم است که داستان یک افسر جوان رومی را نشان می‌دهد که به دنبال نشان عقاب پدرش در اسکاتلند است. داستان این فیلم بر مبنای ناپدید شدن نهمین لژیون اسپانیا در انگلیس است. این فیلم یک تولید مشترک انگلیسی و آمریکایی بود که در ایالات متحده و کانادا در 11 فوریه 2011 (22 بهمن 89) و در انگلستان و ایرلند در 25 مارس 2011 (5 فروردین 90) اکران شد.

 

فیلم روم باستان Titus

فیلم های رم باستان

سال ساخت: 1999

آخرین فیلم در فهرست بهترین فیلم های روم باستان پلازامگ، تیتوس است که بر اساس یکی از آثار بسیار شناخته شده شکسپیر ساخته شده است. این فیلم نشان می‌دهد که چگونه یک کارگردان می‌تواند فضای بی‌نظیر تئاتر را با واقع‌گرایی و جلوه‌های خارق‌العاده سینمایی ترکیب کند و یک شاهکار زیبا بسازد. کلمات شکسپیر واقعا تاثیرگذار هستند و فیلم نیز همچون به تصویر کشیدن یک افسانه است. لباس و طراحی صحنه فیلم نیز قابل توجه و به‌یادماندنی هستند. جسیکا لنگ، آنتونی هاپکینز و آلن کامینگ در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

در این مقاله تلاش شد تا 10 مورد از بهترین فیلم های روم باستان را معرفی کنیم و ویژگی‌های خاص هر یک را بیان کنیم. اگر فیلمی در این ژانر می‌شناسید که در این فهرست پلازامگ قرار نگرفته است، خوشحال می‌شویم آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha