ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما (+12)

ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما (+12)
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از مهمترین دسته‌بندی‌ها در آثار سینمایی ژانر وحشت محسوب می‌شود که تاکنون آثار ارزشمند زیادی از آن به جا مانده است. در این مقاله ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما را بررسی می‌کنیم. با ما باشید.

ژانر وحشت یکی از مهمترین ژانرهای سینمایی محسوب می‌شود و از دوران اولیه سینما تاکنون همواره شاهد تحول و حتی بازتعریف ترس و وحشت توسط آثار سینمایی گوناگون بوده‌ایم. عمر ژانر وحشت در سینما هم‌اکنون بیشتر از صد سال محسوب می‌شود؛ ژانری که آثار اولیه‌اش از کتاب‌های نویسندگانی همانند ادگار آلن پو (Edgar Allan Poe)، برام استوکر (Bram Stoker) و ماری شلی (Mary Shelley) الهام گرفته شده است. در مقاله پیش رویتان قصد داریم تعدادی از ترسناک ترین صحنه های فیلم های مختلف تاریخ سینما را با همدیگر مرور کنیم. همراه پلازامگ بمانید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

این مقاله برای افراد زیر 12 سال مناسب نیست.

 


ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما (+12)


در ادامه مروری بر ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما خواهیم داشت.

 

15. فیلم Rosemary’s Baby – صحنه رویارویی مادر با فرزند

ترسناک ترین صحنه های فیلم / صحنه های ترسناک فیلم

رتبه پانزدهم ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما را به فیلم Rosemary’s Baby اثر رومن پولانسکی (Roman Polanski) و یکی از صحنه‌های پایانی آن اختصاص داده‌ایم. در این صحنه رزماری، قهرمان اصلی فیلم را می‌بینیم که با بچه خود و صورت او روبه‌رو می‌شود. فیلم Rosemary’s Baby با فضاسازی رازآلود خود و استفاده هوشمندانه از تعلیق در کارگردانی، به عنوان یکی از بهترین آثار دلهره‌آور سینما قلمداد می‌شود.

 

14. فیلم The Exorcist – صحنه چرخش سر رگان

ترسناک ترین صحنه جهان / ترسناک ترین صحنه فیلم ایت

رتبه چهاردهم فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما به یکی از معروفترین صحنه‌های فیلم جن گیر اختصاص دارد. فیلم The Exorcist از جمله مهمترین و البته مشهورترین آثار ترسناک سینمایی محسوب می‌شود و از مهمترین عوامل موفقیت آن در این ژانر می‌توان به انتخاب یک کودک به عنوان قربانی داستان و روایت جن زده شدن این کودک اشاره کرد.

 

13. فیلم Nosferatu – صحنه رویارویی با نوسفراتو

ترسناک ترین صحنه دنیا

در سیزدهمین جایگاه فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما فیلم Nosferatu اثر مورنائو (F. W. Murnau) قرار دارد. این فیلم که یکی از کلیدی‌ترین آثار جنبش سینمای اکسپرسیونیستی آلمان محسوب می‌شود، بر اساس داستان دراکولای برام استوکر ساخته شده است و اولین فیلمی‌ست که ضدقهرمان آن یک خون‌آشام به نام نوسفراتو است. ایفای نقش این خون‌آشام به فردی به نام ماکس شرک (Max Shreck) واگذار شده است که با عملکرد حیرت‌انگیز خود از ابتدا تا انتها مخاطبان فیلم را مجذوب خود می‌کند.

 

12. فیلم Psycho – صحنه حمام

ترسناک ترین صحنه های فیلم / صحنه های ترسناک فیلم

دوازدهمین جایگاه فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما به فیلم Psycho و صحنه معروف حمام آن اختصاص دارد. این فیلم که توسط آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock) ساخته شده است یکی از اولین آثار سینمایی در رابطه با قاتلان زنجیره‌ای محسوب می‌شود و از نظر فروش نیز نسبت به تمامی آثار قبلی هیچکاک عملکرد بهتری داشته است. در صحنه مشهور حمام جنت لی (Janet Leigh) را می‌بینیم که به شکلی دلخراش داخل حمام به قتل می‌رسد. این صحنه الهام‌بخش بسیاری از فیلم‌های ژانر اسلشر (Slasher) پس از خود بوده است.

 

11. فیلم Jacob’s Ladder – صحنه پایانی

ترسناک ترین صحنه جهان / ترسناک ترین صحنه فیلم ایت

یازدهمین عنوان فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم در تاریخ سینما به اثری سینمایی به نام Jacob’s Ladder اختصاص دارد. در این فیلم که درگیری‌های ذهنی یک مامور پست با گذشته دردناک خود روایت می‌شود، آدرین لین (Adrian Lyne) عملکرد بسیار خوبی در نشان دادن دردهای روانی از طریق تصاویر سورئال و خیال‌انگیز داشته است. اما شاید مهمترین و به‌یادماندنی‌ترین قسمت فیلم پایان‌بندی آن باشد که بدون شک یکی از شوک برانگیزترین پایان‌بندی‌ها در تاریخ سینما محسوب می‌شود.

 

10. فیلم The Blair Witch Project – صحنه پایانی

ترسناک ترین صحنه های فیلم / صحنه های ترسناک فیلم

در دهمین جایگاه فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما فیلم The Blair Witch Project و صحنه پایانی آن قرار دارد. این فیلم توسط دنیل مایریک (Daniel Myrick) و ادواردو سانچز (Eduardo Sanchez) کارگردانی شده است و بازیگرانی همانند هتر دوناهو (Heather Donahue) و مایکل سی ویلیامز (Michael C. Williams) در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. این فیلم که با بودجه کمی نیز ساخته شده است، ماجراجویی پرتنش سه فرد را روایت می‌کند و به شکلی غیرمنتظره نیز پایان می‌یابد.

 

9. فیلم The Others – صحنه لباس عروسی

ترسناک ترین صحنه جهان / ترسناک ترین صحنه فیلم ایت

در جایگاه نهم فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما فیلم The Others قرار دارد. فیلم The Others ساخته کارگردانی اسپانیایی به نام آلخاندرو آمنابار (Alejandro Amenabar) است. در این فیلم بازیگرانی همانند نیکول کیدمن (Nicole Kidman)، فیونولا فلاناگان (Fionnula Flanagan)، کریستوفر اکلستون (Christopher Eccleston) و جیمز بنتلی (James Bentley) به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم The Others را یک داستان کلاسیک ژانر وحشت در رابطه با اشباح می‌توان نامید که سازندگان آن موفق شده‌اند این داستان را به خوبی روایت کرده و تعدادی عناصر ناب همانند باورها و موتیف‌های قدیمی اروپایی را نیز به آن اضافه کنند.

 

8. فیلم Eraserhead – صحنه های مختلف

ترسناک ترین صحنه های فیلم / صحنه های ترسناک فیلم

رتبه هشتم فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما به فیلم Eraserhead و صحنه‌های متعدد آن اختصاص دارد؛ صحنه‌هایی که هر کدام حداقل از منظر روانی تاثیر عمیقی روی مخاطب خود می‌گذارند. فیلم Eraserhead یک فیلم فراواقع‌گرایانه است که دیوید لینچ (David Lynch) وظیفه نویسندگی و کارگردانی آن را برعهده داشته است.

داستان فیلم Eraserhead پیچیدگی خاصی ندارد. این داستان در رابطه با مردی است که همسایه‌ها و نامزدی عجیب و غریب او را احاطه کرده‌اند. علاوه بر این او باید با یک معمای بی سروته نیز دست و پنجه نرم کند؛ معمایی در رابطه با یک نوزاد اعجاب‌آمیز که نیازهای عجیبی دارد. اگر به روایتی متفاوت در ژانر ترسناک و از جنس روانشناختی آن علاقمند هستید، این فیلم را از دست ندهید.

 

7. فیلم White Noise – صحنه برفک تلویزیون

ترسناک ترین صحنه های فیلم / صحنه های ترسناک فیلم

هفتمین جایگاه فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما به اثری به نام White Noise اختصاص دارد. در این فیلم بازیگرانی همانند مایکل کیتون (Michael Keaton)، دبورا کارا آنگر (Deborah Kara Unger) و چاندارا وست (Chandra West) به ایفای نقش پرداخته‌اند.

داستان فیلم White Noise در رابطه با یک معمار موفق به نام جاناتان ریورز است که مشغول گذراندن زندگی صلح‌آمیزی با همسر خود است؛ تا اینکه همسرش به شکلی ناگهانی می‌میرد. اگر به فیلم های ترسناک در رابطه با امور فراواقعی علاقمند هستید، این فیلم را حتما ببینید.

 

6. فیلم The Sentinel – صحنه نمایان شدن لژیونرهای نفرین شده

ترسناک ترین صحنه جهان / ترسناک ترین صحنه فیلم ایت

رتبه ششم فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما به فیلم The Sentinel و صحنه دیدار مخاطبان با لژیونرهای نفرین شده اختصاص دارد. فیلم The Sentinel اثر کارگردانی به نام مایکل وینر (Michael Winner) است که بر اساس رمانی با همین نام ساخته است. در این فیلم بازیگرانی همانند کریس ساراندون (Chris Sarandon)، کریستینا رینز (Cristina Raines)، مارتین بالسام (Martin Balsam) و جان کارادین (John Carradine) نقش آفرینی کرده‌اند.

طرح داستانی فیلم The Sentinel در رابطه با یک مُدل آمریکایی است که به آپارتمانی با پیشینه تاریخی در منطقه بروکلین آمریکا نقل مکان می‌کند؛ اما بعدها پی می‌برد که ساکنان این آپارتمان را کشیش‌های کاتولیک تشکیل داده و کل آپارتمان دروازه‌ای به جهنم است.

 

5. فیلم The Shining – صحنه رویارویی دنی با دوقلوها

ترسناک ترین صحنه جهان / ترسناک ترین صحنه فیلم ایت

جایگاه پنجم فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما به فیلم پرآوازه The Shining اثر کارگردان آمریکایی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) تعلق دارد. این فیلم در ژانر وحشت روانشناختی ساخته شده است و منبع الهام اصلی آن رمانی به همین نام اثر استیون کینگ (Stephen King) محسوب می‌شود. در این فیلم بازیگرانی همانند جک نیکلسون (Jack Nicholson) و شلی دووال (Shelley Duvall) به ایفای نقش پرداخته‌اند.

شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که فیلم The Shining در میان مخاطبان سینما طرفداران زیادی دارد میزان تنش و تعلیق روانشناختی موجود در آن باشد که در برخی از صحنه‌ها به اوج می‌رسد. یکی از این صحنه‌ها رویارویی یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم به نام دنی با دوقلوهاست؛‌ دوقلوهایی که در نگاه اول آرام و بی‌ضرر به نظر می‌رسند، اما به زودی پی می‌بریم که چنین نیست!

 

4. فیلم The Haunting – صحنه کوبیده شدن دیوارها

ترسناک ترین صحنه جهان / ترسناک ترین صحنه فیلم ایت

در چهارمین جایگاه فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما فیلم ترسناک The Haunting قرار دارد. این فیلم که توسط رابرت وایز (Robert Wise) کارگردانی شده، بر اساس کتابی با عنوان The Haunting of Hill House اثر شرلی جکسن (Shirley Jackson) ساخته شده است و یکی از تاثیرگذارترین آثار سینمایی ژانر وحشت روانشناختی محسوب می‌شود.

کارگردان فیلم The Haunting در ساخت اثر خود نسبت به رمان وفادارانه عمل کرده است و همان تعلیق و ترسی که در رمان احساس می‌کنیم به فیلم نیز منتقل شده است. یکی از مهمترین المان‌های ایجاد حس ترس و تنش در فیلم The Haunting کوبیده شدن دیوارها محسوب می‌شود که در انتقال فضای احساسی فیلم به مخاطبان نقشی اساسی را بازی کرده است.

 

3. فیلم Fire In The Sky – صحنه شکنجه شدن انسان‌ها به دست بیگانگان

ترسناک ترین صحنه های فیلم / صحنه های ترسناک فیلم

جایگاه سوم فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما به فیلم Fire in the Sky اثر رابرت لیبرمن (Robert Lieberman) تعلق دارد. این فیلم بر اساس کتابی با نام The Walton Experience نوشته تراویس والتون (Travis Walton) ساخته شده است. در این عنوان بازیگرانی همانند دی بی سویینی (D. B. Sweeney)، رابرت پاتریک (Robert Patrick) و کریگ شفر (Craig Sheffer) به ایفای نقش پرداخته‌اند.

تاکنون چندین اثر سینمایی دیگر نیز بر اساس موضوع گروگان گرفته شدن انسان‌ها توسط بیگانگان ساخته شده‌اند؛ اما می‌توان گفت هیچکدام از آن‌ها موفق به ایجاد ترس و وحشتی که از طریق فیلم Fire In The Sky به ما منتقل می‌شود نشده‌اند.

 

2. فیلم The Sixth Sense – صحنه‌های ظاهر شدن شبح‌های ناامید

ترسناک ترین صحنه های فیلم

رتبه دوم فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما را به فیلم The Sixth Sense اثر ام. نایت شیامالان (M. Night Shyamalan) اختصاص داده‌ایم. فیلم The Sixth Sense یک اثر سینمایی آمریکایی در سبک تریلر روانشناختی فراواقعی است که داستان فردی به نام کول سیر را روایت می‌کند؛ پسری که قادر است مرده‌ها را دیده و با آن‌ها صحبت کند و فرد دیگری نیز با نام ملکولم کروو به عنوان روانشناس به او کمک می‌کند. فیلم The Sixth Sense از منظر بسیاری از افراد یکی از رضایت‌بخش‌ترین فیلم‌های ساخته شده در ژانر وحشت تاکنون محسوب می‌شود.

 

1. فیلم The Mothman Prophecies – صحنه شنیدن صدا از پشت خط

ترسناک ترین صحنه جهان / ترسناک ترین صحنه فیلم ایت

نهایتا به رتبه اول فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما رسیدیم و این رتبه به اثر دیگری جز فیلم The Mothman Prophecies ساخته مارک پلینگتون (Mark Pellington) تعلق ندارد. The Mothman Prophecies یک فیلم سینمایی در ژانر وحشت فراواقعی است که بر اساس رمانی با همین نام اثر جان کیل (John Keel) ساخته شده و بازیگرانی همانند ریچارد گی‌یر (Richard Gere)، لورا لینی (Laura Linney)، ویل پاتون (Will Patton) و دبرا مسینگ (Debra Messing) در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

یکی از مهمترین دلایل موفقیت فیلم Mothman Prophecies به عنوان یک اثر سینمایی در ژانر وحشت شخصیت پردازی و همچنین نحوه روایت داستان محسوب می‌شود. شخصیت‌های این فیلم حداقل در ظاهر افرادی عادی با زندگی‌های معمولی هستند و خود داستان نیز تا رسیدن نقطه پایان آن مرموز باقی می‌ماند. این ابهام حتی با پایان فیلم نیز برای مخاطبان رفع نمی‌شود و برخی از جلوه‌های فیلم همچنان ناآشنا می‌مانند.

فیلم درخشش استنلی کوبریک

ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما را برای شما فهرست کردیم و امیدواریم از خواندن مقاله امروزمان نیز نهایت لذت را برده باشید. جا دارد اشاره کنیم که فیلم‌های ژانر وحشت پرتعداد هستند و آثار بسیاری وجود دارند که در خلق صحنه‌های ناب ترسناک موفق عمل کرده‌اند و در مقاله‌مان مجال اشاره به آن‌ها را پیدا نکردیم. در هر صورت اگر به ژانر وحشت علاقمند باشید دیدن فیلم‌های فهرست امروزمان را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نظر شما در رابطه با فهرست ترسناک ترین صحنه های فیلم تاریخ سینما چیست؟ نظرات خود را از قسمت پایین و از بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5