معرفی پرفروش ترین کتاب های جهان ؛ از هری پاتر تا مرشد و مارگاریتا
شهریار نادرمحمد
نویسنده:شهریار نادرمحمد
ارسال شده در:30 فروردین 1399، 23:00

معرفی پرفروش ترین کتاب های جهان ؛ از هری پاتر تا مرشد و مارگاریتا

محبوب‌ترین کتاب‌ها در دنیای ادبیات آثاری تاثیرگذار، فراموش‌نشدنی و ارزشمند هستند. در این مقاله پرفروش ترین کتاب های جهان را برای شما معرفی خواهیم کرد.

کتاب‌ها یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های زندگی انسان متمدن هستند. همه ما در طول زندگی خود داستان‌های متنوعی از زندگی شخصیت‌های حقیقی و خیالی را مطالعه کرده‌ایم. حتی اگر علاقه چندانی به کتاب‌ها نداشته باشید، نمی‌توانید از تاثیر غیر قابل انکار آن‌ها بر فرهنگ، تمدن و سرگرمی غافل شوید. شمار فراوانی از فیلم‌ها، سریال‌ها و بازی‌های این روزها ریشه در کتاب‌ها دارند. اچ پی لاوکرفت، جی. آر. آر. تالکین، آگاتا کریستی، لئو تولستوی، فئودور داستایوفسکی و بسیاری نویسندگان دیگر تاثیر قابل توجهی بر جهان پس از خود گذاشته‌اند. با پلازامگ همراه باشید تا به پرفروش ترین کتاب های جهان بپردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


پرفروش ترین کتاب های جهان


در تهیه این فهرست از لحاظ کردن کتاب‌های مصور، آموزشی و مذهبی خودداری کرده‌ایم. از طرفی آمار قابل اعتمادی از فروش بسیاری از کتاب‌های مشهور و محبوب تاریخ چون کنت مونت کریستو وجود ندارد و به همین دلیل به آن‌ها نپرداخته‌ایم. در ادامه با پرفروش ترین کتاب های جهان آشنا می‌شویم.

 

کتاب ارباب حلقه ها

پرفروش ترین کتاب ها

 • نام انگلیسی: The Lord of the Rings
 • نویسنده: جی. آر. آر. تالکین
 • نخستین چاپ در سال: 1954
 • فروش تقریبی: 150 میلیون نسخه

دیگر کمتر کسی است که با مجموعه فانتزی بی‌نظیر جی. آر. آر. تالکین آشنایی نداشته باشد. تالکین ارباب حلقه‌ها را به عنوان دنباله‌ای بر کتاب هابیت به رشته تحریر درآورد. ماجرای این کتاب‌ها در دنیایی خیالی به نام سرزمین میانه رخ می‌دهد. سومین ضلع مثلث فانتزی تالکین کتاب سیلماریلیون است. تالکین داستان خود را ابتدا در قالب یک رمان پدید آورد، اما ناشر او تصمیم به تقسیم آن به سه کتاب گرفت.

جهان خلق‌شده توسط این نویسنده را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین پدیده‌های ادبی تاریخ دانست. بسیاری از داستان‌های فانتزی پس از این اثر، از آن الهامات قابل توجهی گرفتند. روایت حماسی و گسترده، شخصیت‌های پخته و دوست‌داشتنی و قصه‌ای عمیق، ماندگار و فراموش‌نشدنی، ارباب حلقه‌ها را به یکی از بهترین کتاب‌های فانتزی تبدیل کرده‌اند. تالکین علاوه بر پرداخت داستانی درگیرکننده، جهانی شلوغ و مملو از رویدادهای تاریخی و فرهنگ‌های مختلف پدید آورده است.

هر کدام از نژادهای سرزمین میانه، از الف‌ها گرفته تا اورک‌ها، تاریخچه و زبان مخصوص به خود را دارند. مجموعه ارباب حلقه‌ها و آثار مرتبط با آن از مهم‌ترین کتاب‌های تاریخ بوده و مطالعه آن بر همگان از واجبات است. آثار سینمایی اقتباسی از این مجموعه را می‌توان از موفق‌ترین و ماندگارترین فیلم‌های سینما دانست. تاکنون بازی‌های ویدیویی متعددی نیز بر اساس دنیای تالکین ساخته شده‌اند که از بهترین آن‌ها می‌توان به Middle Earth: Shadow of Mordor و دنباله آن اشاره کرد. همچنین در سال‌های آینده شاهد انتشار سریالی از این دنیا توسط شبکه اینترنتی آمازون خواهیم بود.

 

کتاب کیمیاگر

پرفروش ترین کتاب های جهان

 • نام انگلیسی: The Alchemist
 • نویسنده: پائولو کوئلیو
 • نخستین چاپ در سال: 1988
 • فروش تقریبی: 150 میلیون نسخه

پائولو کوئلیو را می‌توان یکی از پرکارترین و موفق‌ترین نویسندگان معاصر دانست. او در طول دوران کاری خود بیش از 30 کتاب مختلف را به رشته تحریر درآورده است. محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نوشته کوئلیو رمان کیمیاگر به حساب می‌آید. این کتاب قصه‌ای تمثیلی از سفر چوپانی به نام سانتیاگو از جنوب اسپانیا به اهرام مصر را دنبال می‌کند. کوئلیو این رمان را تنها در دو هفته نگاشت. ایده اصلی کتاب کیمیاگر را می‌توان سرنوشت دانست. در طول 20 سال گذشته نسخه‌های مصور متعددی از کیمیاگر منتشر شده‌اند.

از برجسته‌ترین نقاط قوت این کتاب می‌توان به نحوه جذاب چینش کلمات در آن توسط کوئلیو و روایت زیبا و به یاد ماندنی اشاره کرد. کیمیاگر در قلب خود اثری مثبت و امیدبخش بوده و تاثیر فراوانی بر مخاطبان خود می‌گذارد. کوئلیو در طول رمان مدام بر اهمیت سرنوشت و مسیر رسیدن به آن تاکید می‌کند. او به مفاهیمی چون ایمان، امید و عبادت پرداخته و نقش مهم آن‌ها در زندگی انسان را به یاد خوانندگان خود می‌آورد. در مجموع، کیمیاگر را می‌توان یکی از هیجان‌انگیزترین رمان‌های تمثیلی تاریخ به حساب آورد.

 

کتاب شازده کوچولو

پرفروش ترین کتاب های دنیا

 • نام انگلیسی: The Little Prince
 • نویسنده: آنتوان دو سنت‌ اگزوپری
 • نخستین چاپ در سال: 1943
 • فروش تقریبی: 140 میلیون نسخه

شازده کوچولو شاهکار محبوب و ماندگار ادبیات فرانسه بوده و به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان شناخته می‌شود. پس از مرگ اگزوپری در جریان جنگ جهانی دوم، رژیم ویشی فرانسه خرید و فروش کتاب‌های او را ممنوع کرد. رمان شازده کوچولو پس از پیروزی متحدین و آزادی فرانسه منتشر شد. داستان این کتاب روایتگر سفرهای شاهزاده جوانی به سیارات مختلفی از جمله زمین است. اگزوپری در معروف‌ترین نوشته خود به مفاهیم عمیقی چون تنهایی، دوستی، عشق و فقدان می‌پردازد. علی‌رغم ظاهر کودکانه این کتاب، می‌توان آن را نگاهی پخته، حساب‌شده و بزرگسالانه به زندگی و طبیعت بشریت دانست. این اثر تاکنون به 361 زبان مختلف ترجمه شده و منبع برداشت آثار سینمایی، نمایشی، تلویزیونی و صوتی متعددی قرار گرفته است.

با آغاز جنگ جهانی دوم، اگزوپری به عنوان خلبان برای محافظت از کشور خود داوطلب شد. پس از شکست فرانسه و اشغال آن به وسیله نازی‌ها، او و دوستانش به آمریکای شمالی گریختند. اگزوپری یکی از برجسته‌ترین سخنرانان نیروهای مقاومت فرانسه بود و تمامی تلاش خود را برای ترغیب آمریکا به دخالت در جنگ به کار بست. در این زمان او بسیاری از داستان‌های خود از جمله شازده کوچولو را به رشته تحریر درآورد؛ اثری ماندگار که تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان شد.

 

کتاب هری پاتر و سنگ جادو

پرفروش ترین کتاب دنیا

 • نام انگلیسی: Harry Potter and the Philosopher’s Stone
 • نویسنده: جی.کی. رولینگ
 • نخستین چاپ در سال: 1997
 • فروش تقریبی: 120 میلیون نسخه

هری پاتر یکی از معروف‌ترین و پرفروش ترین کتاب های جهان است. این مجموعه کتاب‌ها در کشورمان نیز از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بوده و طرفداران زیادی دارند. نخستین قسمت از داستان‌های هری پاتر، جدیدترین اثر حاضر در این فهرست به حساب می‌آید. تاثیر هری پاتر بر فرهنگ مدرن دنیا غیر قابل انکار است. جهان غنی، شخصیت‌های دوست‌داشتنی، داستان هیجان‌انگیز و درگیرکننده و سبک نویسندگی جذاب رولینگ از برجسته‌ترین نقاط قوت این مجموعه هستند. رولینگ کتاب هری پاتر و سنگ جادو را در طول پنج سال نگاشت. این رمان نخستین بار در سال 1997 در انگلستان منتشر شد. منتقدان این کتاب را یکی از بهترین آثار آن سال دانسته و جوایز متعددی را به آن اعطا کردند.

هری پاتر و سنگ جادو تاکنون به 73 زبان زنده دنیا ترجمه گشته است. هشت فیلم سینمایی با اقتباس از این مجموعه ساخته شده که هر کدام آثاری خوش‌ساخت و وفادار به قصه‌های رولینگ بوده‌اند. بسیاری از صاحب‌نظران عرصه ادبیات سبک نویسندگی رولینگ را با جین آستن، رولد دال و هومر مقایسه کرده‌اند. آستن یکی از نویسنده‌های مورد علاقه رولینگ است.

برخی گروه‌های مذهبی رولینگ را به گنجاندن مفاهیم جادوگری در داستانی قهرمانانه و ارائه آن به کودکان متهم کرده‌اند. با این وجود برخی دیگر از کارشناسان مذهبی این آثار را روایتی جذاب از روابط دوستانه و اهمیت جان‌فشانی در راه نجات دنیا عنوان می‌کنند. در هر صورت هری پاتر یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان بوده و مطالعه آن به تمامی علاقه‌مندان به ادبیات فانتزی توصیه می‌شود. برای آشنایی با مجموعه کتاب های هری پاتر می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

کتاب مرشد و مارگاریتا

پرفروش ترین کتاب

 • نام انگلیسی: The Master and Margarita
 • نویسنده: میخائیل بولگاکف
 • نخستین چاپ در سال: 1967
 • فروش تقریبی: 100 میلیون نسخه

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین کتاب‌های قرن بیستم میلادی را می‌توان مرشد و مارگاریتا دانست. شاهکار سورئال میخائیل بولگاکف روایتی طعنه‌آمیز، جادویی و گیرا از مذهب، سیاست، اجتماع، عشق و انسانیت است. وی این کتاب را در طی 12 سال و در بحبوحه رژیم استالین نگاشت. مرشد و مارگاریتا نخستین بار به شکلی سانسور شده در مجله مسکو چاپ شد. در سال‌های پس از آن نسخه کامل کتاب به دست ناشران فرانسوی رسید و سرانجام در سال 1969 منتشر گشت.

داستان مرشد و مارگاریتا ماجراهای شخصیت‌های مختلف در دو دوره تاریخی را روایت می‌کند. یکی از این خطوط داستانی به سفر شیطان و نوکرانش به مسکو پرداخته و دیگری درگیری‌های یکی از فرمانداران رومی در اورشلیم را دنبال می‌کند. بولگاکف در طی این دو داستان به خوبی خط باریکی بین خیر و شر، بی‌گناهی و گناهکاری و شجاعت و بزدلی کشیده و دغدغه جهانی آزاد را مطرح می‌کند.

مهم‌ترین مفاهیم مرشد و مارگاریتا عشق و احساسات هستند. بولگاکف در طول داستان اشارات متعددی به افسانه فاوست و اشعار گوته کرده و آن‌ها را زمینه مطرح ساختن برخی از نکات داستانی خود قرار می‌دهد. دیالوگ‌های جذاب بین شخصیت‌های پونتیوس پیلاطس و مسیح را می‌توان الگو گرفته از شاهکارهای ماندگار داستایوفسکی چون برادران کارامازوف دانست. از طرفی برخی از فصول کتاب نیز به وضوح از آنا کارنینای لئو تولستوی الگوبرداری کرده‌اند. امروزه دو موزه با هدف ادای احترام به بولگاکف و رمان تاثیرگذار او احداث شده‌اند. هنرمندان بزرگی چون میک جگر، گروه Pearl Jam و پتی اسمیت در آثار خود از نوشته‌های بولگاکف الهام گرفته‌اند. تاکنون چندین فیلم، انیمیشن و سریال بر اساس این کتاب ساخته شده که هیچ‌کدام به موفقیت چندانی دست نیافتند. اگر به کتاب‌های هجوآمیز، عمیق و مملو از شخصیت‌های جذاب و به یاد ماندنی علاقه دارید، مرشد و مارگاریتا را از دست ندهید.

 


سخن آخر


پرفروش ترین کتاب ها

در این مقاله با پرفروش ترین کتاب های جهان آشنا شدیم. کتاب‌هایی جذاب، عمیق و مملو از مفاهیم مهم و انسانی که هر کدام جایگاهی والا در دنیای ادبیات را به خود اختصاص داده‌اند. نظر شما در مورد این کتاب‌ها چیست؟ آیا آن‌ها را مستحق این محبوبیت می‌دانید؟

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha