10 حقیقت جالب فیلم ارباب حلقه ها و بررسی 20 ویژگی سائورون

10 حقیقت جالب فیلم ارباب حلقه ها و بررسی 20 ویژگی سائورون
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

به تازگی کمپانی آمازون امتیاز فیلم ارباب حلقه ها را برای ساخت سریال خریداری کرده است. به این بهانه قصد داریم تا 10 حقیقت جالب فیلم ارباب حلقه ها و 20 ویژگی «سائورون» را بررسی کنیم. با پلازامگ همراه باشید.

یکی از مهمترین وجهه‌های کتاب The Lord of the Rings جی.آر.آر تالکین، این است که آنتاگونیست‌ قدرتمندش یعنی سائورون را به ندرت نمایش‌ می‌دهد. این مظهر شرارت بدون وجود منبع اصلی قدرتش یعنی حلقه، باید مثل یک سایه شوم از مقر تاریک فرماندهیش در «موردور» بر اوضاع نظارت کند. به غیر از این، همه چیز بر عهده ارتش دهشتناکی از اورک‌ها، ترول‌ها و دیگر موجودات بی‌رحم قرار دارد (البته نباید یار وفادارش، جادوگر خیانتکار یعنی سارومان را از قلم انداخت) تا خوف در دل ساکنین سرزمین میانه بیاندازند.

البته چنین چیزی به این معنی نیست که سائورون در دیگر نوشته تالکین هم دست روی دست می‌گذارد. اول از همه به شکل یک نکرومنسر در The Hobbit «گاندلف خاکستری» را اسیر می‌کند (چیزی که در فیلم سنیمایی ارباب حلقه ها به شکل قابل توجهی گسترش یافته است). سپس نقش برجسته‌اش در کتاب The Silmarillion را شاهد هستیم که او را به شکل روح «مایا» (نوعی فرشته) ترسیم می‌کند و به روزهای آغازین شرارتش باز می‌گردد. تالکین به این وسیله علاوه بر پرداخت بیشتر به شخصیت سائورون، جزئیاتی از قابلیت‌های فیزیکی او ارائه می‌دهد. امروزه با وجود بازی‌های ویدیویی و داستان‌های مختلف از کتاب تالکین، شاید اطلاعاتمان نسبت به موارد کشف شده در The Lord of the Rings خیلی بیشتر نشده، اما آنقدر می‌دانیم که سائورون به چه شکل‌های ظاهر می‌شود و چه قدرت‌هایی دارد.

برخی از این اطلاعات بسیار جالب هستند. بر همین اساس 20 تا از عجیب‌ترین ویژگی‌های فرم‌های سائورون را جمع‌آوری کردیم که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد. 10 مورد از حقایق فیلم ارباب حلقه ها را نیز در انتها آورده‌ایم. تا پایان متن همراه ما باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • بررسی 20 ویژگی عجیب در ظاهر سائورون
  • او در اصل شیپ شیفتر بود
  • چشمانش همیشه قدرت بودند
  • مهارت بازگشت به فرم اصلیش را از دست داد
  • پس از اتحادش با مورگوث زشت‌تر شد
  • فقط یک چشم آتشین نبود
  • شکل فیزیکی سائورون قبل از پایان دوره دوم نابود شد
  • شکل شبح‌وارش همچنان یک انگشت کم داشت
  • می‌توانست قربانیانش را تنها با لمس کردن بسوزاند
  • شکل وحشتناکش پس از سقوط نومنور به وجود آمد
  • غول‌پیکر نبود
  • و …
 • 10 حقیقت جالب فیلم ارباب حلقه ها
  • سرزمین میانی (Middle-earth) توسط خدای یکتا اداره می‌شود
  • سائورون اولین لرد تاریکی نیست
  • ملکور تنها کسی نبود که علیه Eru قیام کرد
  • سائورون یکی از خدمتکاران Aulë بود
  • سائورون وسواس شدیدی روی نظم و ترتیب داشت
  • و …
 • سخن پایانی

 


بررسی 20 ویژگی عجیب در ظاهر سائورون


 

20- او در اصل شیپ شیفتر بود

یاران حلقه

یکی از ویژگی‌های فیزیکی مهم سائورون که اغلب نادیده گرفته می‌شود این است که او یک «شیپ شیفتر» (تغییر شکل دهنده) متبحر است. خیلی قبل‌تر از این که در اسطوره‌ تالکین به آنتاگونیست اصلی داستان تبدیل شود (زمانی که یک خدمتکار ساده برای «مورگوث» محسوب می‌شد)، تغییر شکل، اسلحه اصلی و کلیدی سائورون بود.

این در حد یک حدس است اما تصور می‌کنیم که استعدادش برای تغییر شکل به ماهیتش به عنوان یک فرشته آهنگر باز می‌گردد. این قابلیت‌های خلاقانه (همراه با کمی قدرت‌های ماورالطبیعه)، گواه این است که چگونه می‌تواند نه تنها در چندین جسم انسانی ظاهر شود، بلکه به شکل هر جانور وحشی در بیاید.

 

19- چشمانش همیشه قدرت بودند

The Lord of the Rings / سارون

چشم سائورون، با شباهتش به کره آتشین چشم گربه، یکی از تصاویر نمادین ارباب حلقه ها در کتاب تالکین و نسخه سینمایی است. این چشم برای رهبری و نظارت بر ارتش اورک‌های سائورون (و به عنوان جایگزی برای اسم اصلیش چون تکرارش را قدغن کرده بود) طی سومین دوره، یعنی زمان The Lord of the Rings ظاهر می‌شود.

با این حال قبل از این زمان نیز از هر دو چشم سائورون به عنوان مظهر وحشت یاد شده است. بله؛ حتی وقتی ارباب تاریکی تظاهر می‌کرد که در جناح فرشته‌ها قرار دارد، خشم و شرارت در چشمانش شعله می‌کشید.

 

18- مهارت بازگشت به فرم اصلیش را از دست داد

The Lord of the Rings / سارون

سائورون چندین بار در نوشته‌های تالکین با ظاهری زشت شد. به همین ترتیب فیلم اقتباسی پیتر جکسون هم او را به به شکل شوالیه سیاهی وحشتناک ترسیم کرد. در عین حال که او یک شخصیت شرور است، شاید برایتان سوال باشد، اگر این یارو این قدر قدرتمند است، چرا دستی به سر و روی خودش نمی‌کشد؟ خب؛ چون نمی‌تواند.

وقتی که قلمروی «نومنور» طی دوره دوم در اعماق اقیانوس غرق شد، سائورون هم به اعماق آب رفت. البته زنده ماند، اما قابلیت تغییر شکل فرشته‌‌واری (بعضی مواقع به عنوان آناتار هم از آن یاد می‌شود) که قدرتمندترین سلاحش در مقابل انسان‌ها و الف‌ها بود را از دست داد.

 

17- پس از اتحادش با مورگوث زشت‌تر شد

The Lord of the Rings / سارون

همانطور که پیش‌تر گفتیم، سائورون یک نوع فرشته است (از نسل موجوداتی آسمانی به اسم مایار). در ابتدای ورودش به دنیای فیزیکی، ظاهر معمولیش جذاب بود، با این حال مدت زیادی در این فرم باقی نماند.

وقتی سائورون به دست راست «مورگوث» تبدیل شد (یکی از والارهای درجه‌دار و مطمئناً شیطان واقعی در اسطوره تالکین) ظاهرش کم‌کم حال و هوایی مرموز گرفت. درست است که هنوز می‌توانست خود را به عنوان یک شخصیت معمول جا کند، اما با نگاهی دقیق‌تر به او همیشه متوجه می‌شدید که یک خرده شیشه‌ای دارد.

 

16- فقط یک چشم آتشین نبود

The Lord of the Rings / سارون

خیلی بی‌راه نیست اگر بگوییم سه‌گانه Lords of the Rings بیشترین تأثیر را روی درک طرفداران از سرزمین میانه گذاشت. البته در عین حال به یک سری مفاهیم اشتباه در مورد اسطوره تالکین منجر شد (برای مثال کل شخصیت سائورون در یک چشم بزرگ، آتشین و عظیم خلاصه شده است).

کتاب به شکل واضح مشخص نمی‌کند که چشم برای شکل واقعی سائورون، در نظر گرفته شده یا استعاره‌ای از این شخصیت است یا هردو. اما این مورد را یادآور می‌شود که سائورون می‌تواند به شکل فرم انسانی هم ظاهر شود. با این حال ترسیم خلاصه پیتر جکسون در سه گانه Hobbit از ارباب تاریکی به کتاب تالکین بیشترین شباهت دارد.

 

15- شکل فیزیکی سائورون قبل از پایان دوره دوم نابود شد

The Lord of the Rings / سارون

یک  مورد به اشتباه رایج شده که سائورون فرم فیزیکیش را پس از شکست در دوره دوم از دست داد. اما نه؛ قضیه به این ترتیب نیست! این اتفاق چندین سال قبل‌تر و زمانی رخ داد که قلمروی نومنور نابود شد و جسم ارباب تاریکی را هم همراهش از بین برد.

تنها تفاوت در این است که سائورون در آن زمان از حلقه جدا نشد. او یک بدن دیگر برای خودش سرهم کرد. جسم جدید، نسبت به گذشته چندان جذاب نبود، اما در میدان نبرد کارش را راه می‌انداخت.

 

14- شکل شبح‌وارش همچنان یک انگشت کم داشت

The Lord of the Rings / سارون

همانطور که طرفداران کتاب می‌دانند، هنگامی که «گالم» در موردور شکنجه می‌شود (صحنه‌ای که در فیلم The Fellowship of the Ring نشان داده می‌شد)، خود سائورون وجود خارجی دارد. به گفته گالم، سائورون به جای یک چشم آتشین بزرگ که دنیا را زیر نظر دارد، در قالب یک موجود شبح‌وار و باثبات‌تر قرار گرفته است.

جالب این‌جا است که گالم دست سیاه سائورون را به خاطر دارد و یادآور می‌شود که به خاطر نبردش با پادشاه «ایزیلدور» همچنان یک انگشتش بریده شده است. به این ترتیب سائورون هنوز تمام قدرتش را بازیابی نکرده و احتمالاً با به دست آوردن مجدد حلقه می‌‌تواند اعضای از دست داده بدنش را بازسازی کند.

 

13- می‌توانست قربانیانش را تنها با لمس کردن بسوزاند

نقد فیلم ارباب حلقه ها

بر اساس چشم بزرگ آتشین و «مذاب کوه نابودی» می‌توان این چنین برداشت کرد که سائورون یک ارتباطی با آتش دارد. خب قضیه از یک ارتباط جزئی هم پیشرفته‌تر است: بدن سائورون، منبعی از حرارت سوزاننده است! اولین بار در یادداشت ایزیلدور در فیلم ارباب حلقه ها The Fellowship of the Ring به این مورد اشاره می‌شود که تجربه‌‌اش ار لمس سائورون را این چنین تعریف کرد: «مثل آتش سوازن بود».

چیزی نمانده بود این جزئیات به اقتباس جکسون از فیلم ارباب حلقه ها Fellowship of the Ring هم راه یابند. در بخش مقدمه فیلم قرار بود که سائورون پادشاه جاودانه الف‌ها یعنی «گیل گالاد» را با دستش بسوزاند، اما این لحظه به دلیل محدودیت‌های آن زمان از فیلم حذف شد.

 

12- شکل وحشتناکش پس از سقوط نومنور به وجود آمد

داستان ارباب حلقه ها

در ابتدا اشاره کردیم که سائورون یک شیپ شیفتر قهار بود و پس از نابودی جسم اولیه‌اش به فرم یک ارباب سیاه شیطانی محدود شد. این مورد به شناسایی او توسط نیروهای روشنایی کمک شایانی می‌کرد (دیگر به دام حیله و هدایایش گرفتار نمی‌شدند)، البته ظاهرش را بسیار مخوف‌تر نشان می‌داد.

ارباب تاریکی ظاهر جدیدش را درست پس از نفرین نومنور، سرهم بندی کرد. در آن زمان ظاهر سائورون باید به شکل یک موجود هیولاصفت و نفرت‌انگیز می‌بود (تا این که خودش کمی آن را تغییر داد).

 

11- غول‌پیکر نبود

The Lord of the Rings / سارون

وقتی راجع به سائورون فکر می‌کنید (یک شبه شیطان با قدرت‌ زیاد فرابشری) خیلی بعید نیست که یک غول بزرگ مثل گودزیلا را برای ظاهرش متصور شوید. اما وقتی تالکین این شخصیت را خلق کرد، چنین چیزی را در ذهنش نداشت. او در واقع جسم آدم‌واره سائورون را بزرگتر از هر انسانی دیگری توصیف کرد؛ اما نه خیلی بزرگ.

ظاهراً سایز سائورون در اقتباس پیتر جکسون از ارباب حلقه ها، با دقت بالا به کتاب وفادار است. البته شاید کمی از ترسیم تالکین بزرگتر باشد، اما نباید خیلی بهانه‌گیر باشیم.

 

10- زمانی به قدرتمندترین گرگینه تاریخ تبدیل شد

The Lord of the Rings / سارون

سائورون در روزگار تغییر شکلش، قادر بود خودش را به موجودات عجیب و غریب زیادی تبدیل کند. شاید یکی از شگفت‌انگیزترین فرم‌هایی که داشت (و مطمئناً خطرناکترین) ظاهر گرگینه‌اش بود که از قرار معلوم قدرتمندترین موجود در تاریخ سرزمین میانه محسوب می‌شد. سائورون علاوه بر ظاهر وحشیانه‌ و ترسناکی که به دست می‌آورد، دلایل حیله‌گرایانه‌ای برای این انتخاب این فرم داشت.

داستان به این ترتیب بود که بر اساس پیشگویی‌ها همتای غول‌پیکر گرگینه‌اش، «هوان» در نبرد مقابل قدرتمندترین گرگینه دنیا شکست ‌‎می‌خورد (بنابراین ارباب تاریکی شکی نداشت که پیروز میدان است). مشکل اینجا بود که پیشگویی در واقع به یک گرگینه قدرتمند، اما متولد نشده اشاره داشت، که همین نقشه موذیانه سائورون را نقش بر آب می‌کرد.

 

9- واقعاً دستان هنرمندی داشت

The Lord of the Rings / سارون

نادیده گرفتن خلافیت هوشمندانه سائورون آسان است (هر چه باشد از او به عنوان ارباب حلقه ها یاد می‌شود که قصد دارد مردم آزاد سرزمین میانه و تمام چیزهایی که ساخته‌اند را نابود کند). حتی دستاورد ممتازش یعنی حلقه در مقایسه با حلقه‌های قدرتی که توسط الف‌ها ساخته شدند، یک تجارت ساده است. با این حال نباید هنر صنعت‌گری سائورون را دست کم گرفت.

یک چکش دست او بدهید تا شاهکار هنری تحویلتان دهد. خب از یک روح مایای قدرتمند که نزد «آوله»، (نیمه‌خدای آهنگری در اسطوره تالکین) تعلیم دیده، چه انتظاری غیر از این دارید؟

 

8- خواننده‌ای فرابشری بود

فیلم ارباب حلقه ها

وقتی به ارباب تاریک شیطانی فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد، مطمئناً خوانندگی نیست (با این حال سائورون یک خواننده تمام عیار بود). اگر این واقعیت سبب شد که اکنون سرتان را با تعجب بخارانید، در نظر داشته باشید که افسانه خلق سرزمین میانه (براساس کتاب The Simarillion) به وسیله سرود شبه فرشتگانی است که دنیا را به وجود آوردند.

سائورون به عنوان یکی از همین شبه فرشتگان در خلقت زمین نقش داشت. چنین چیزی ثابت می‌کند که او مهارتی ماورالطبیعی در خوانندگی دارد. البته این تنها مثال از آوازخوانی سائورون نیست. داستان جادو و موسیقی در سرزمین میانه ادامه دارد و سائورون در مقابله با رقیب الفش «فینرود فلاگوند» هم چند چشمه از صدای شگفت‌آورش را رو می‌کند.

 

7- می‌توانست جادوهای توهم‌آور اجرا کند

The Lord of the Rings / سارون

طرفداران فیلم ارباب حلقه ها، سائورون را براساس نبرد آغازین The Fellowship of the Ring یا دماری که از گاندلف در The Desolation of Smaug در می‌آورد، یک مبارز قدرتمند و خطرناک می‌دانند. درعوض شاید کسانی که کتاب تالکین را به فیلم جکسون ترجیح می‌دهند، بیشتر روی قابلیت‌های تغییرشکل ارباب تاریکی تمرکز کنند. چیزی که هر دو گروه کمتر به آن توجه نشان می‌دهند، قدرت سائورون در استفاده از جادوی توهم‌ است.

توهم یکی از مهارت‌های کمتر استفاده شده او است (یا حداقل تالکین در کتاب به جای توضیح مفصل، تنها به آن اشاره دارد). اما شکی نیست که سائورون می‌تواند با احضار تجسمات غیرواقعی و باورپذیر، قربانیان ضعیف‌ترش را به سادگی فریب دهد.

 

6- حلقه اصلی قدرت فیزیکیش را تقویت می‌کرد

The Lord of the Rings / سارون

نقشه سائورون برای حلقه‌های قدرت بی‌نقص بود: حلقه‌های نفرینی را بین نژاد انسان‌ها، الف‌ها و دوارف‌های پخش کرد، سپس به وسیله یک حلقه قدرتمندتر آن‌ها را به فساد کشاند.

تنها راهی که می‌توانست چیزی قدرتمندتر از باقی حلقه‌ها خلق کند این بود که بخشی از روحش را در آن بدمد. به زبان ساده، پاشنه آشیلش را خودش طراحی کرد (چیزی که در پایان دوره دوم و با قطع کردن انگشتش توسط ایزیلدور، پاچه خودش را گرفت). از طرفی وقتی سائورون حلقه را به دستش می‌انداخت، قدرتش تقویت می‌شد. پس حلقه چندان بی‌فایده هم نبود.

 

5- زمانی حلقه را بدون جسم فیزیکی حمل می‌کرد

The Lord of the Rings / سارون

حتی خیلی قبل‌تر از پدیده اینترنت هم طرفداران روی حفره‌ها و نواقص سناریو در داستان‌های محبوب تخیلی تمرکز می‌کردند و سرزمین میانه هم از این قاعده مستثنی نبود. برای مثال یک خواننده ریزبین از تالکین پرسید که سائورون چگونه می‌توانست پس از نابودی جسمش همراه با نومنور، حلقه را حفظ کند.

مورد جالب اینجا است که تالکین (به جای این که با پاسخی ساده‌تر بگوید، ارباب تاریکی، قبل از سقوطش با نومنور حلقه را جا گذاشت)، پای مسیری که در داستانش نگاشته بود ایستاد. به گفته او، سائورون در حین نابودی نومنور حلقه را به همراهش داشت، با این حال روح بی جسمش توانست با قدرت اراده بالا آن را همچنان حفظ کند.

 

4- ممکن بود در نبرد فیزیکی از انسان‌ها و الف‌های قدرتمند شکست بخورد

The Lord of the Rings / سارون

اگر دانش‌تان از سائورون به فیلم سینمایی ارباب حلقه ها خلاصه می‌شود، حق دارید که ارباب تاریکی را در مبارزه تک‌ به تک شکست‌ناپذیر تصور کنید. در نبرد آغازین The Fellowship of the Ring سائورون خروارها سرباز را مثل برگ درخت جارو می‌زند (البته قبل از این که حلقه‌اش را از دست بدهد).

این ارائه چندان دقیقی از قدرت سائورون براساس کتاب تالکین نیست. در آنجا هم سائورون به شکل غیرقابل انکاری قدرتمند ترسیم شده، اما جنگجویانی افسانه‌ای از انسان‌ها و الف‌ها مثل «الندیل» و «گیل گیلاد» می‌توانستند پا‌به‌پا با او مبارزه کنند. در واقع این دو با سائورون رویارو شدند و به پیروزی هم رسیدند، اما این پیروزی به بهای جانشان تمام شد.

 

3- مردمک چشم سائورون در واقع یک شبح است

The Lord of the Rings / سارون

این ویژگی در مورد چشم سائورون تنها در ترسیم سینمایی ارباب حلقه ها از سرزمین میانه وجود دارد و از جمله موارد جالبی است که با دنیای کتاب هم جور در می‌آید. در دومین قسمت از سه‌گانه هابیت از جکسون، یعنی The Desolation of Smaug این نکرومنسر بالاخره ماسکش را برمی‌دارد.

او اولین بار به عنوان موجودی آتشین در فرم زرهی‌اش ظاهر می‌شود و در حرکتی هوشمندانه به یک توپ آتشین که شبح سائورون در مرکزش قرار دارد، تغییر شکل می‌دهد (به چشم بزرگ تبدیل می‌شود). چنین چیزی نه تنها نشان دهنده نبوغ در طراحی تولید است، بلکه دیدگاه مخاطبین هنگام تماشای مجدد فیلم‌های ارباب حلقه ها را متحول می‌کند.

 

2- زره‌‎اش را خودش ساخت

شخصیت های ارباب حلقه ها

یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت سائورون که به جای کتاب از فیلم ارباب حلقه ها برگرفته شده، به زره سائورون که در نبرد افتتاحیه The Fellowship of the Ring برتن کرده باز می‌گردد. همانطور که در بخش پشت صحنه فیلم، توسط تیم طراحی «وتا وورکشاپ» اشاره می‌شود، این پوشش محافظ به منظور گواهی برای آهنگری بی‌‎همتای سائورون در فیلم گنجانده شده است.

با شانه‌های سیخ‎‌دار، کلاهخودی شبیه به جمجمه اسب و حکاکی‌های ظریف (که با حرارت بدن ارباب تاریکی تغییر رنگ می‌دهند)، باید گفت که زیبایی زره سائورون در ابتدا خودش را نشان نمی‌دهد. اما کمی که با دقت نظاره کنید، متوجه آهنگری هنرمندانه و طراحی ظریف روی بدنه‌اش می‌شوید که تنها از عهده یک نفر برمی‌‎آید!

 

1- فرم‌های دیگری مثل یک مار عظیم و خفاشی خون‌آشام داشت

The Lord of the Rings / سارون

تبدیل شدن به بزرگترین گرگینه در تاریخ سرزمین میانه کار آسانی نیست، اما حداقل سائورون تلاشش را کرد. او همچنین می‌توانست به یک مار عظیم‌الجثه و یک خفاش خون‌آشام غول‌پیکر نیز تبدیل شود، که البته باز هم حریف گرگ قدرتمندی مثل هوآن نمی‌شدند.

البته این سوال برایمان پیش می‌آید که چرا سارئون هرگز سعی نکرد به شکل یک اژدهای آتشین یا چیزی شبیه به آن در آید. احتمالاً حتی برای قابلیت‌های بی‌همتای او در تغییر شکل نیز محدودیت‌های وجود داشت (شاید نمی‌توانسته از یک اندازه خاص بزرگتر شود).

 


10 حقیقت جالب فیلم ارباب حلقه ها


در این بخش به ارائه 10 حقیقت جالب از فیلم ارباب حلقه ها می‌پردازیم.

 

سرزمین میانی (Middle-earth) توسط خدای یکتا اداره می‌شود

بررسی فیلم ارباب حلقه ها

شاید این قضیه بطور مستقیم در هابیت (The Hobbit) و ارباب حلقه ها اشاره نشد، اما این نکته حائز اهمیت است که به آن اشاره کنیم خدایی که میدل ارث را اداره می‌کند همان خدای یکتاست. اگر بخواهیم بطور دقیق بگوییم، این سرزمین خدایی به نام “Eru Ilúvatar” دارد که همان خدای یاد شده در کتاب مقدس Bible است.

 

سائورون اولین لرد تاریکی نیست

سائورون اسماگ

سائورون اولین کسی نبود که به عنوان لرد تاریکی خدمت می‌کرد. در عوض اون به عنوان ستوانِ ملکور (Melkor) کار خود را آغاز کرد. ملکور فرشته‌ای بود که توسط Eru Ilúvatar خلق شده اما پس از مدتی به فساد و تباهی کشیده شد زیرا می‌خواست که جانشین خالق خود شود. در زمان اتفاقات ارباب حلقه ها، ملکور از دنیا تبعید شده بود، اما تاثرات پلید او همچنان قابل لمس بود.

 

ملکور تنها کسی نبود که علیه Eru قیام کرد

سائورون ارباب حلقه ها

حالا که صحبت از قیام شد، بهتر است این را هم بگوییم که ملکور تنها فرشته‌ای نبود که علیه خالق خود قیام کرد. شخص دیگر Aulë the Smith نام داشت؛ کسی که خالق کوتوله‌ها (Dwarves) بود زیرا می‌توانست صبر کند تا Eru Ilúvatar انسان را خلق کند. او موجودی را می‌خواست که به او آموزش دهد. با این حال وقتی Eru از Aulë پرسید که چرا پای خود را فراتر از گلیم خود دراز کرده، Aulë به اشتباه خود اقرار کرد و Eru نیز او را بخشید و سپس کوتوله‌ها را به عنوان فرزندان خود به سرپرستی قبول کرد و به آن‌ها اراده مستقل داد.

 

سائورون یکی از خدمتکاران Aulë بود

حلقه سائورون

هم ملکور و هم Aulë از نژاد والار (Valar) بودند، قدرتمندترین فرشتگانی که به آن‌ها Ainur می‌گفتند. هرچند که Ainur های زیادی وجود داشتند که با سایر والارها همکاری داشتند. بطور کلی، این نکته شایان ذکر است که سائورون در ابتدا خدمتکار Aulë بود؛ نکته‌ای که می‌تواند دلیل صنعت‌گر بودن او را توجیه کند.

 

سائورون وسواس شدیدی روی نظم و ترتیب داشت

سائورون روی نظم وسواس داشت؛ به همین دلیل سائورون معنای کسی را می‌دهد که از آشوب و هرج و مرج به دور است. در نتیجه سائورون توسط ملکور به تباهی کشیده شد و این قضیه توانست کمک زیادی به ملکور کند تا به هدفش برسد. به همین دلیل نیز سائورون به ملکور کاملا وفادار بود.

جادوگران نیز Ainur بودند

بازگشت سائورون

جادوگرانی که در ارباب حلقه ها حضور داشتند Ainur بودند که به شکل و فرم انسان درآمدند تا به کسانی که مخالف سائورون بودند کمک کنند. آن‌ها ظاهر خود را شبیه افراد سالخورده کردند زیرا امید داشتند پادشاهان و افراد قدرتمند بدین صورت پذیرش بیشتری داشته باشند. این نکته بسیار حائز اهمیت است زیرا جادوگران قرار نبود به جنگ تن به تن با سائورون بپردازند؛ به همین دلیل قدرت خود را نیز محدود کرده بودند تا این سالخوردگی بیشتر قابل باور شود.

گندالف نمیخواست که برود.

سائورون به چه معناست

با توجه به ماموریت، جای تعجب نیست که بدانید گندالف علاقه‌ای به رفتن به این ماموریت نداشت زیرا از قدرت سائورون می‌ترسید. همین ترس باعث می‌شد او یکی از بهترین گزینه‌های برای انجام این ماموریت باشد زیرا باعث می‌شد اقدامات خود را با احتیاط بیشتری انجام دهد. هوش و زکاوت بالای گندالف یکی از دلایلی بود که سارومان به او حسادت می‌ورزید.

سارومان یکی از خدمتکاران Aulë بود

قدرت سائورون

حالا که حرف از سارومان شد بد نیست این نکته را هم بگوییم که او نیز یکی از خدمتگزاران Aulë بود. شواهد بسیاری برای ثابت کردن این قضیه در کتاب وجود دارد. به عنوان مثال سارومان به این نکته که Aulë علاقه‌مند به نظم است اشاره می‌کند، که همین قضیه یکی از دلایل این است که او از مشاوره دادن به حاکمان میدل-ارث خودداری نکرد.

هیچکس نمی‌داند چه بلایی سر جادوگران آبی آمد

ویژگی سائورون

بطور کلی 5 جادوگر فرستاده شد. سه نفر از آن‌ها گندالف، سارومان و راداگاست بودند؛ دو جادوگر دیگر نیز جادوگران آبی آلاتار (Alatar) و پالاندو (Pallando) بودند. متاسفانه هیچکس نمی‌داند چه بلایی بر سر این دو این دو آمد؛ فقط می‌دانیم که به سمت شرق سفر کردند تا کار سائورون را مختل کنند. جرج آر آر تالکین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو در ماموریت خود شکست خوردند. او در آخرین بیانیه خود نیز گفت که شاید این دو تاثیر بزرگی در پیروز شدن در جنگ داشتند که کسی از آن خبر ندارد.

حلقه یک نماد است

حقیقت فیلم ارباب حلقه ها

خیلی از مردم فکر می‌کنند که حلقه به عنوان تمثیل و کنایه در این داستان آورده شده اما تالکین همواره این موضوع را رد کرده است. تالکین توضیح داد که بطور نمادین این حلقه یعنی اگر کسی بخواهد از قدرت سوء استفاده کند، آن قدرت باید محو شود. چیزی که باعث می‌شود هر آن کسی که قدرت در دستانش است، از کنترل خارج شود. پس در نتیجه جای تعجب نیست که سائورون وقتی بدون حلقه بود، قدرتش تحلیل می‌یافت زیرا بخش زیادی از قدرت خود را در آن قرار داده بود.

 


سخن پایانی


بطور کلی در این مقاله سعی کردیم 20 ویژگی عجیب و جذاب سائورون به همراه 10 حقیقت جالب فیلم ارباب حلقه ها را ارائه دهیم. به نظر شما عجیب‌ترین ویژگی‌های سائورون در The Lord of the Rings چیست؟ کدام 10 حقیقت برایتان جذاب و جدید بود؟ نظرات خود را با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران7 دیدگاه
امین
.
11 آبان 1398، 19:43
پاسخ
0
1
لورد آف د رینگ خدای فیلماست، عجب نکته هایی داشت نمیدونستم
حسین
.
11 آبان 1398، 22:13
پاسخ
0
1
یه زمانی عاشق صدای سایرون بودم.حس خفنی داشت.. یادش بخیر
محمد
.
12 آبان 1398، 01:38
پاسخ
0
1
همشون یه جورایی عجیب و خاصن!
ابومحمد الایرانی
.
10 دی 1398، 11:01
پاسخ
0
1
بسم الله واقعا مطالب جالب و مفیدی بود نویسنده از قدرت تخیل خیلی خوب و جا افتاده ای برخورداره
مرتضی
.
10 اردیبهشت 1399، 02:28
پاسخ
0
0
@ابومحمد الایرانی
نه قوه تخیل نیست ارباب حلقه ها و هابیت حقیقت ایران زمین است تقریبا یکصد هزار سال پیش اتفاق افتاده
نارین خانم
.
16 اسفند 1398، 11:27
پاسخ
0
2
سلام من 15بار این سینمایی هارو دیدم خسته نمیشم تازه که اینارو فهمیدم ودیدم جذلاب ترم شد
نمایش 2 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5