آزمایش واکسن کرونا روی انسان شروع شد! آیا موفقیت‌آمیز خواهد بود؟

شرکت‌های داروسازی تلاش‌ها برای ساخت واکسن کرونا را از ماه‌های اول شیوع کرونا شروع کردند؛ اما احتمالا مدت زمان زیادی تا عرضه اولین پادزهر ویروس کرونا باقی مانده است. با این حال دانشمندان به موفقیت‌هایی هم در این عرصه رسیده‌اند.

ویروس کرونا که ابتدا در ماه دسامبر در ووهان چین شیوع پیدا کرد، هم اکنون بیش از 3 میلیون نفر را در سرتاسر جهان مبتلا کرده است. بسیاری از کمپانی‌ها و استارت آپ‌های ساخت دارو کار برای تولید پادزهر ویروس کرونا را آغاز کردند.

به گزارش نیویورک تایمز، یک شرکت آمریکایی به نام Pfizer با همکاری شرکت آلمانی BioNTech از امروز کار آزمایش واکسن تولید شده خود بر روی انسان را آغاز کردند. ماه گذشته، این دو شرکت واکسن کرونای خود را به صورت آزمایشی روی 12 فرد بالغ تزریق کردند اما این بار اعلام کرده‌اند که می‌خواهند این واکسن را روی 200 فرد آلمانی و 350 فرد آمریکایی مبتلا به کرونا آزمایش کنند. در مرحله دوم قصد دارند واکسن کرونای خود را روی 8000 فرد بالغ در آمریکا تست کنند.

این دو شرکت اعلام کرده‌اند که در صورت موفقیت‌آمیز بودن این آزمایش‌ها، می‌توانند از ماه سپتامبر واکسن کرونای تولید شده خود را به صورت گسترده تولید و به سراسر دنیا صادر کنند. با این حال، تا نتایج قطعی تاثیر این واکسن تائید نشود، نمی‌توان به موفقیت‌آمیز بودن این آزمایش‌ها امیدوار بود.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تا چه زمانی باید منتظر واکسن کرونا باشیم؟


محققین واکسن‌هایی را برای ویروس کرونا تولید کردند و در حال آزمایش آن‌ها بر روی حیوانات هستند. اگر این آزمایشات موفقیت‌آمیز باشند، در ادامه واکسن‌ها بر روی انسان‌ها آزمایش خواهند شد. اما اگر دانشمندان بتوانند تا قبل از پایان سال 2020 واکسنی برای کرونا تولید کنند، مشکل بزرگی که سد راهشان خواهد شد تولید آن واکسن در مقیاس گسترده است.

این به این معناست که اگر واقع‌بینانه به شرایط نگاه کنیم، حداقل تا اواسط سال 2021 نباید منتظر پادزهر ویروس کرونا باشیم. تمامی تلاش‌هایی که برای ساخت واکسن کرونا در حال انجام است در طول یک بازه زمانی بی‌سابقه و با استفاده از روش‌های جدید برای تولید واکسن صورت می‌پذیرد؛ به همین دلیل احتمالا در روند ساخت این واکسن شاهد مشکلات و چالش‌های مختلفی خواهیم بود. از همین رو ممکن است واکسن کرونا در آینده نزدیک آماده نشود.

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا کشف شد

به خاطر داشته باشید که از خانواده ویروس‌های کرونا، 4 ویروس به شکل دوره‌ای به بدن انسان نفوذ و علایمی مانند سرماخوردگی از خود نشان می‌دهند که برای هیچکدام از آن‌ها واکسنی تولید نشده است.

 


سوالات متداول در مورد واکسن کرونا


در این قسمت به سوالات متداولی که در مورد واکسن کرونا وجود دارد پاسخ داده‌ایم.

 

آیا واکسن کرونا از تمامی افراد در هر سنی محافظت خواهد کرد؟

این واکسن به احتمال خیلی زیاد در افرادی که سن بالایی دارند تاثیر چندانی نخواهد گذاشت. این به دلیل ضعف واکسن نیست، بلکه به این دلیل است که سلول‌های ایمنی بدن افراد مسن به خوبی افراد جوان از ایمن‌سازی خود استقبال نمی‌کنند. ما هر سال با شیوع آنفولانزا شاهد این موضوع هستیم.

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا

اما در مورد اینکه آیا واکسن کرونا یا داروهای آن دارای اثرات جانبی هستند یا خیر باید بگوییم که حتی دارویی مثل استامینوفن هم دارای اثرات جانبی است. اما بدون انجام کارآزمایی‌های بالینی نمی‌توانیم به طور قطع از اثرات جانبی واکسن کرونا آگاه شویم.

 

تا زمانی که واکسن کرونا آماده شود از چه درمان هایی می توانیم استفاده کنیم؟

واکسن‌ها به طور کل از بروز عفونت در بدن جلوگیری می‌کنند و در حال حاضر تا زمانی که واکسن کرونا آماده شود، بهترین جایگزینی که برای آن در دسترس داریم رعایت بهداشت فردی است.

اگر به ویروس کرونا مبتلا شدید، باید بدانید که این ویروس در بدن اکثر افراد علایم خفیفی خواهد داشت. شرکت‌های داروسازی در حال انجام کارآزمایی بالینی هستند تا در آن‌ها برخی داروهای ضدویروس را در برابر ویروس کرونا آزمایش کنند؛ اما هنوز مشخص نیست این داروها تاثیری بر کرونا داشته باشند.

 

واکسن کرونا چگونه ساخته می شود؟

واکسن‌ها در حقیقت نمونه ضعیف شده یا کشته‌شده یک ویروس یا باکتری را در اختیار سیستم ایمنی بدن قرار می‌دهند. سیستم ایمنی در ادامه آن ویروس را به عنوان یک عامل بیگانه و مهاجم شناسایی کرده و یاد می‌گیرد چگونه با آن مبارزه کند. به این صورت اگر در آینده یک ویروس زنده و واقعی به بدن حمله کند، سیستم ایمنی دقیقا می‌داند چگونه می‌تواند آن را از میان ببرد.

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا کشف شد

در طول دهه‌های اخیر روش اصلی برای تولید واکسن استفاده از ویروس اصلی بوده است. مثلا واکسن سرخک، اوریون و سرخجه با استفاده از نمونه ضعیف‌شده این ویروس‌ها که توانایی آلوده کردن کل بدن را ندارند تولید می‌شود. یا واکسن فصلی آنفلونزا با غیرفعال کردن بخش‌های اصلی ویروس ساخته می‌شود.

اما برای ساخت واکسن کرونا از یک شیوه جدید که قبلا کمتر آزمایش شده استفاده می‌شود. این شیوه به نام وصل و بازی (Plug and Play) شناخته شده است. در این شیوه جدید ابتدا کد ژنتیکی ویروس که در اینجا ویروس Sars-CoV-2 است شناسایی می‌شود و به این صورت تمامی ساختار ویروس در دسترس دانشمندان قرار می‌گیرد.

برخی دانشمندان بخش کوچکی از کد ژنتیکی ویروس کرونا را از ویروس جدا کرده و به دیگر ویروس‌های بی‌آزار که خطری برای انسان ندارند پیوند می‌زنند. به این صورت شما می‌توانید فردی را با یک ویروس بی‌خطر آلوده کرده و با این کار او را در برابر ویروس کرونا نیز مصون کنید.

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا

گروه دیگری از دانشمندان از بخش‌هایی از کد ژنتیکی خام ویروس مثل دی‌ان‌ای یا اسید ریبونوکلئیک استفاده و آن‌ها را به بدن تزریق می‌کنند. دی ان ای یا اسید ریبونوکلئیک به محض وارد شدن به بدن شروع به تولید پروتئین‌های ویروسی می‌کنند که سیستم ایمنی بدن با مقابله با آن‌ها می‌تواند نحوه مقابله با ویروس کرونا را یاد بگیرد.

 


شرکت هایی که کار برای تولید پادزهر ویروس کرونا را شروع کرده اند


در ادامه به معرفی شرکت‌های که در تلاش برای تولید واکسن کرونا هستند می‌پردازیم.

 

شرکت گیلیاد

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا کشف شد

شرکت داروسازی گیلیاد یک شرکت آمریکایی است که بیشتر به خاطر ساخت اولین واکسن هپاتیت سی که استاندارد مقابله با این بیماری را تغییر داد شناخته شده است. این کمپانی همچنین تجربه ساخت داروهای ایدز مثل تروادا که برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری استفاده می‌شود را در کارنامه دارد. گیلیاد علاوه بر انجام کارآزمایی‌های بالینی در آمریکا، در ووهان چین نیز به شکل کنترل شده در حال انجام کارآزمایی بالینی با استفاده از داروی رمدسیویر برای درمان افرادی که دچار عفونت‌های ریه خفیف و متوسط در اثر ابتلا به کرونا شدند است.

اداره غذا و دارو چین ماه گذشته به این شرکت اجازه انجام کارآزمایی‌های بالینی را داده بود. قرار است نتایج این آزمایشات در ماه می (اردیبهشت-خرداد) منتشر شوند.

 

شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا

شرکت دیگری که مشغول تولید واکسن کرونا است شرکت گلاکسو اسمیت کلاین است. این شرکت که سابقه تولید واکسن ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV و آنفولانزای فصلی را دارد، در سوم فوریه (14 بهمن 98) اعلام کرد که با همکاری با دانشگاه کویینزلند کار برای تولید واکسن کرونا را آغاز کرده است. آن‌ها همچنین در 24 فوریه (5 اسفند) نیز اعلام کردند شرکت بیودارویی کلاور چین نیز با این کمپانی همکاری خواهد کرد.

 

شرکت داروسازی اینوویو

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا کشف شد

شرکت اینوویو نیز اعلام کرده در حال انجام آزمایشات مورد نیاز برای انجام کارآزمایی‌های بالینی است و واکسن خود را نیز در مقیاس اندکی تولید کرده است. این شرکت تا به امروز هیچ محصول تایید شده‌ای برای درمان بیماری‌ها وارد بازار نکرده است؛ با این حال قرار است در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) با شرکت 30 داوطلب، کارآزمایی بالینی خود را شروع کند. آن‌ها همچنین قرار است در همین ماه در کره جنوبی و چین نیز این واکسن را بر روی انسان‌ها آزمایش کنند.

آن‌ها اعلام کردند حدود 3 هزار واکسن برای انجام این کارآزمایی‌ها تولید کردند و انتظار دارند در پاییز امسال به نتایج اولیه دست پیدا و در صورت موفقیت‌آمیز بودن این نتایج، آماده تولید 1 میلیون واکسن برای انجام کارآزمایی‌های اضافی یا استفاده در موارد اضطراری هستند.

 

شرکت جانسون و جانسون

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا

این شرکت قرار است واکسن تولیدی خود را به زودی مورد آزمایش قرار دهد و اعلام کرده اگر این واکسن پتانسیل قابل قبولی داشته باشد، آماده است آن را در دسترس چین و سایر کشورها قرار دهد. جانسون و جانسون قصد دارد تا پایان سال 2020 فاز اول کارآزمایی بالینی خود را شروع کند.

 

شرکت مادرنا

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا کشف شد

شرکت مادرنا در 23 ژانویه (3 بهمن 98) و پس از دریافت کمک‌های مالی لازم، کار برای تولید پادزهر ویروس کرونا را شروع کرد. آن‌ها در 24 فوریه (5 اسفند 98) اعلام کردند نمونه‌های اولیه واکسن خود را برای انجام کارآزمایی بالینی در اختیار موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های واگیردار آمریکا قرار دادند. این موسسه نیز گفته در 19 مارس (29 اسفند 98) و با شرکت 45 نفر واکسن شرکت مادرنا را آزمایش خواهد کرد. انتظار می‌رود نتایج این آزمایشات در 1 جون سال 2021 (11 خرداد 1400) آماده شود؛ زیرا شرکت کنندگان در این کارآزمایی قرار است تا یک سال تحت نظر باشند.

 

شرکت داروسازی ریجنرون

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا

ریجنرون در 4 فوریه (15 بهمن 98) اعلام کرد در حال کار برای ساخت پادتن‌های مونوکلونال برای درمان ویروس کرونا است. این شرکت از موش‌هایی که با مهندسی ژنتیک سیستم ایمنی آن‌ها شبیه به انسان شده برای آزمایش این پادتن‌ها استفاده خواهد کرد و می‌گوید در صورت موفقیت‌آمیز بودن این آزمایشات، آماده تولید هزاران نمونه از این دارو تا پایان ماه آگوست (شهریور ماه) برای انجام کارآزمایی‌های بالینی بر روی انسان‌ها است.

 

شرکت سانوفی

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا کشف شد

سانوفی هم در 18 فوریه (29 بهمن 98) اعلام کرد با انجام تغییراتی در دی‌ان‌ای واکسنی که برای سارس ساخته است، مشغول همکاری با سازمان‌های مربوطه برای آزمایش آن بر روی بیماران مبتلا به ویروس کرونا جدید است. این کمپانی فرانسوی سابقه طولانی در تولید واکسن دارد و پیشتر نیز تحقیقاتی برای تولید واکسن آنفلونزا انجام داده است. آن‌ها می‌گویند قرار است بین ماه‌های مارس (اسفند ماه) و آگوست (شهریور ماه) سال 2021 فاز اول کارآزمایی‌های بالینی واکسن خود را شروع کنند.

 

شرکت تاکدا

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا

تاکدا یکی از شرکت‌های داروسازی است که به تازگی کار برای تولید پادزهر ویروس کرونا را شروع کرده است. این شرکت ژاپنی در 4 مارس (14 اسفند) اعلام کرد قصد دارد گلوبولین‌های هایپرایمیون را در افرادی که در خطر عفونت هستند آزمایش کند. تاکدا قرار است تحقیقات خود را در ایالت جرجیا آمریکا انجام دهد و گفته به پلاسما افراد بهبود یافته یا کسانی که واکسن کرونا (در صورت تولید) را دریافت کردند نیاز خواهد داشت. تاکدا می‌خواهد ببیند دیگر درمان‌ها، چه درمان‌های آزمایشی و چه درمان‌های تایید شده، پتانسیل درمان بیماران را دارند یا خیر.

 

شرکت بیوتکنولوژی ویر

Coronavirus Vaccine / واکسن کرونا کشف شد

ویر در 25 فوریه (6 اسفند) اعلام کرد که در حال همکاری با شرکت چینی واکسی برای آزمایش پادتن‌های مونوکلونال به عنوان درمان برای ویروس کرونا است. اگر این درمان موفقیت‌آمیز باشد، واکسی آن را در چین به فروش می‌رساند و ویر نیز حق بازاریابی آن را در دیگر نقاط جهان در اختیار خواهد داشت.

تلاش‌های گسترده‌ای برای تولید واکسن کرونا از سوی شرکت‌های نامدار و باسابقه در حال انجام است؛ اما با توجه به آزمایشات زیادی که به طور معمول برای تولید یک واکسن یا دارو برای درمان یک بیماری نیاز است، در خوشبینانه‌ترین حالت تا سال آینده شاهد پادزهر ویروس کرونا نخواهیم بود. تا آن زمان بهترین راه برای محافظت از خود در برابر این ویروس رعایت نکات بهداشتی اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، مانند شستشوی دست‌ها و خودداری از تماس با افراد آلوده خواهد بود.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha