پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ؛ شبکه سه مثل همیشه در صدر

پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ؛ شبکه سه مثل همیشه در صدر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سال 98 برای تلویزیون و شبکه‌های مختلف سالی پر فراز و نشیب بود؛ خیلی از برنامه‌ها کنار رفتند و برنامه‌های جدیدی جایگزین شدند. در ادامه به بررسی پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی می‌پردازیم.

تلویزیون که با ظهور شبکه‌های ماهواره‌ای تلاش زیادی برای جذب مخاطب انجام می‌دهد، سال بسیار دشواری را پشت سر گذاشت. خروج بسیاری از ستاره‌های تلویزیون و توقف تولید برنامه‌های آن‌ها باعث ریزش مخاطبان بسیاری از شبکه‌ها شد. به همین دلیل بسیاری از این شبکه‌ها با ایده‌هایی جدید تلاش کردند بخشی از این ریزش‌ها را جبران کنند. در ادامه با بررسی آمار و ارقامی که از پایگاه اطلاع رسانی سیما دریافت کردیم، نگاهی به پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی در زمستان 98 خواهیم انداخت. با پلازامگ همراه باشید.

پرمخاطب ترین شبکه های تلویزیونی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی در زمستان 98


در زمستان 98 برنامه‌های صدا و سیما تحت تاثیر تغییرات و تصمیماتی بود که در ماه‌ها و فصل‌های دیگر اعمال و گرفته شده بود. طبق آمار، میزان تماشاگران و مخاطبان تلویزیون در سال 98 نسبت به زمستان 97 یک درصد رشد داشته است. همچنین آمار نشان می‌دهد که بیش از 40 درصد از مخاطبان تلویزیون بیشتر از 5 ساعت به تماشای شبکه‌های مختلف رسانه ملی نشسته‌اند. در ادامه به معرفی پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی زمستان 98 خواهیم پرداخت.

 

شبکه سه سیما

پرمخاطب ترین شبکه های تلویزیونی

شبکه سه همیشه در ردیف بهترین و پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی جای داشته است. در طی سال‌ها، این شبکه با به روی آنتن بردن گزارش‌های مختلف ورزشی بخصوص فوتبال‌های روز دنیا مانند لیگ‌های معتبر دنیا، لیگ قهرمانان اروپا، جام ملت‌های اروپا و جام جهانی فوتبال توانسته است قشرهای مختلفی را به خود جذب کند. شبکه سه همچنین با پخش بازی‌های لیگ فوتبال داخلی کشور، موسوم به جام خلیج فارس، طرفداران تیم‌ها را پای تلویزیون می‌کشاند. برنامه نود هم که سال‌های سال به عنوان پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیون شناخته می‌شد با اجرای مجری معروف، عادل فردوسی پور از این شبکه پخش می‌شد. هر چند با رفتن عادل فردوسی پور و جایگزین شدن محمدحسین میثاقی تا حدودی مخاطبان این شبکه ریزش داشته است، ولی طبق آمارهای ارائه شده همچنان شبکه سه با 59.3 درصد مخاطب، در صدر پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی در زمستان 98 قرار دارد.

 

شبکه خبر

پربیننده ترین شبکه ایران

شبکه خبر یا کانال شش تلویزیون در رده دوم پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی قرار می‌گیرد. این شبکه با پوشش روزانه خبرهای ایران و جهان، مخاطبان پر و پا قرصی دارد. همچنین نباید بررسی‌ها و تحلیل‌های خوب این شبکه را از یاد ببریم؛ کارشناسان و تحلیلگران با بررسی مشکلات و دغدغه‌های روزانه مردم توانسته‌اند ساعات پر بار و مفیدی را برای هر قشری پدید آوردند. وقوع اتفاقات زیادی که در زمستان 98 افتاد و گزارش‌های زنده از محل حادثه و خبرهای فوری موجود در این زمینه نیز یکی از عوامل پر مخاطب بودن شبکه خبر بوده است. آمار نشان می‌دهد که شبکه خبر با 54.3 درصد مخاطب فاصله چندانی با شبکه سه سیما ندارد که حاکی از عملکرد موفق این شبکه در پوشش اخبار و تولید برنامه‌های جذاب است.

 

شبکه یک سیما

سریال جلال . پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی

جایگاه سوم فهرست پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی به شبکه یک تعلق می‌گیرد. این شبکه که یکی از قدیمی‌ترین شبکه‌های تلویزیون است، با تولید و پخش برنامه‌ها و سریال‌های خوب در چند دهه اخیر همیشه عملکرد موفقی را از خود به نمایش گذاشته است. در زمستان 98 شبکه یک سیما با پخش سریال جذاب و تماشایی جلال که بازیگرانی همچون حمیرا ریاضی، عمار تفتی، هادی افتخارزاده و مهران رجبی در آن به ایفای نقش پرداختند، توانست مخاطبان زیادی جذب کند. برنامه‌های تحلیلی خوبی همچون پایش و مسابقه سبقت نیز سهم زیادی در موفقیت این شبکه در طی روزهای برفی سال 98 داشت. شبکه یک با 54 درصد مخاطب با اختلاف بسیار ناچیزی سوم شد؛ ولی نباید فراموش کنیم که این شبکه با پخش سریال طنز نون خ در نوروز 99 توانسته است مخاطبان زیادی را جذب کند.

شبکه‌های دو سیما (42.7 درصد)، نسیم سیما (38.2 درصد)، آی فیلم برون مرزی (35.9 درصد) و مستند (27.3 درصد) به ترتیب در رده‌های چهارم تا هفتم جای می‌گیرند. این شبکه‌ها نیز با ساخت و تولید برنامه‌ها و مستندهای جذاب، سریال‌های تماشایی و برنامه‌های تحلیلی خوب آمار خوبی را از خود به جای گذاشتند.

 


بیشترین درصد رشد مخاطبین شبکه های مختلف تلویزیونی


جدا از اینکه کدام شبکه‌ها پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی هستند، باید به بررسی درصد رشد مخاطبان شبکه‌های مختلف نیز توجه ویژه داشته باشیم. در حقیقت می‌توان گفت بعضی از شبکه‌های سیما با تولید برنامه‌های جدید با موضوعات متنوع تلاش کردند سهم بیشتری در جذب مخاطب داشته باشند و آمار خود را نسبت به سال قبل بهبود ببخشند. در ادامه مروری بر شبکه‌هایی خواهیم داشت که درصد رشد بیشتری در بین شبکه‌های مختلف رسانه ملی داشتند.

 

شبکه خبر

پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ایران

رشد قابل ملاحظه شبکه خبر خیلی از مسئولین صدا و سیما را متعجب کرد. این شبکه با رشد 26.7 درصدی نسبت به سال قبل فراتر از انتظارات ظاهر شد. می‌توان گفت تمرکز این شبکه بر روی موضوعات و دغدغه‌های مردم و تلاش برای به نمایش کشیدن گوشه‌ای از سختی‌هایی که مردم با آن درگیر هستند، موجب نزدیکتر شدن این شبکه با مخاطبان شد. همچنین تلاش شد تا طیف گسترده‌ای از مخاطبان از سنین مختلف با برنامه‌هایی که برای آن‌ها تولید شد جذب شوند.

 

شبکه یک سیما

سریال جلال شبکه یک . پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی

رشد 15.2 درصدی مخاطبان شبکه یک نسبت به زمستان 97 نیز بسیار قابل ملاحظه است و نشان از عملکرد خوب این شبکه در ساخت برنامه‌های جذاب دارد. سریال‌های جذاب، برنامه و مسابقه‌های دیدنی از عوامل موفقیت این شبکه در زمستان سال گذشته بودند. اینطور که به نظر می‌رسد این شبکه برای ماه مبارک رمضان هم دست به تولید برنامه‌ها و سریال‌های خوبی زده است. با ادامه این روند طولی نخواهد کشید که با وجود اختلاف کم بین سه رتبه اول، شبکه یک بتواند خودش را به رده‌های بالاتر نیز برساند.

 

شبکه مستند سیما

شبکه مستند . مستند جام جهانی به روایت فیفا. پربیننده ترین شبکه ایران

شبکه مستند نیز با پخش مستندهای جذاب توانست 12.1 درصد رشد نسبت به سال گذشت داشته باشد. این شبکه که تلاش کرد برای سنین و سلیقه‌های مختلف برنامه‌های جذاب داشته باشد، با پخش مستندهایی نظیر بازماندگان وحشی، چگونه ساخته شده، جام جهانی به روایت فیفا و … سهم زیادی در جذب مخاطبان رسانه ملی داشت و عملکرد خوبی از خود به جا گذاشت.

از دیگر شبکه‌هایی که رشدهای قابل ملاحظه‌ای از خود به جا گذاشتند می‌توان به قرآن و معارف سیما، سلامت سیما و شبکه آموزش اشاره کرد. شبکه سلامت با پخش برنامه جدید مافیا بسیار عملکرد خوبی از خود نشان داد. همچنین شبکه آموزش به دلیل تعطیلی مدارس و آموزش غیر حضوری پخش برنامه درسی را از سر گرفته است. در این بین، شبکه‌هایی نظیر شبکه سه، شبکه نسیم و شبکه آی فیلم آمار بسیار ضعیفی از خود به جا گذاشتند و مسئولین و مدیران شبکه باید با ایده‌های بهتری برای جذب مخاطب به خانه‌های مردم بیایند.

پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی

در این مقاله پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی در زمستان 98 را معرفی و ارزیابی کردیم. در پایان باید گفت رسانه ملی با عملکرد بهتر در ساخت برنامه‌های جذاب نسبت به سال گذشته مخاطبان بیشتری را به پای تلویزیون‌ها کشاند. به نظر شما بهترین شبکه سیمای جمهوری اسلامی کدام است؟ بهترین برنامه که در زمستان سال 98 پخش شد کدام است؟ شما چه انتظاراتی از صدا و سیما دارید؟ در پایین همین صفحه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5