چرا موس کامپیوتر کار نمی کند؟ (آموزش رفع مشکلات ماوس)
تیم پلازا مگ
نویسنده:تیم پلازا مگ
ارسال شده در:13 اردیبهشت 1399، 23:30

چرا موس کامپیوتر کار نمی کند؟ (آموزش رفع مشکلات ماوس)

چرا موس کامپیوتر کار نمی‌کند؟ تقریبا همه افرادی که زمان زیادی با کامپیوتر کار می‌کنند این موقعیت را تجربه کرده‌اند. به این ترتیب آموختن روش‌های رفع مشکل کار نکردن موس برای همه ضروری به نظر می‌رسد.

ماوس پر مصرف‌ترین وسیله جانبی کامپیوتر است و خوب کار کردن آن در راحتی کاربر و افزایش کیفیت کار او تاثیر مستقیم دارد. در بعضی کارها مانند طراحی و گیمینگ کار نکردن ماوس به منزله توقف نسبی کار است. موقعیت، زمانی بغرنج می‌شود که در عمق کار هستید و پاسخی برای سوال چرا موس کامپیوتر کار نمی کند نمی‌یابید. مراجعه سریع به متخصص یا خریداری یک ماوس جدید با هر بار کار نکردن موس راه حل‌های منطقی به نظر نمی‌رسند. پس به منظور پیشگیری از قرار گرفتن در این وضعیت، بهتر است با روش‌های رفع مشکل موس آشنا شوید. برای این کار با پلازامگ همراه باشید.

 

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


بررسی مشکل سخت افزاری کار نکردن موس در ویندوز


کلیک چپ کردن با موس در ویندوز، یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی است که قادر به انجام آن هستیم؛ اما گاهی اوقات برای این قابلیت مشکلی ایجاد شده و از کار می‌افتد. در این مطلب به آموزش نحوه حل کردن این مشکل خواهیم پرداخت.

کلیک چپ، یکی از کاربردی‌ترین و موثرترین قابلیت‌هایی است که شما در ویندوز از آن استفاده می‌کنید؛ قابلیتی که از آن برای تایید دستورات، ایجاد دستورات، جابجایی برنامه‌ها و … در ویندوز استفاده می‌گردد. از طرفی، عدم کارکردن این دستور، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در محیط ویندوز رخ می‌دهد.

ممکن است ده‌ها دلیل برای کار نکردن و یا به‌‌طور کامل از کارافتادن کلیک چپ در ویندوز شما وجود داشته باشد. در این مطلب به بررسی چندین مورد از دلایل کار نکردن کلیک چپ در ویندوز، که بیشترین گزارش‌ها را در بین کاربران داشته‌اند، می‌پردازیم و در نهایت به راه حل رفع آن‌ها نیز اشاره می‌کنیم.

 خراب بودن ماوس

اولین کاری که شما باید در مواجه با مشکل کار نکردن موس انجام دهید، تعیین سخت افزاری یا نرم افزاری بودن این مشکل است. برای بررسی سخت افزاری این موضوع، تنها کاری که شما باید انجام دهید اتصال موس (Mouse) به یک رایانه‌ (PC) دیگر و بررسی کار کردن یا عدم کار کردن آن است.

در صورتی که رایانه‌ دیگری در دسترس شما نیست، می‌توانید با اتصال موس‌های دیگر به رایانه‌تان از صحت کارکرد آن و یا وجود مشکل مشابه در ویندوزتان مطمئن شوید. در صورتی که موس‌ جدید در محیط ویندوز به خوبی کار کرد؛ بدیهی است که مشکل سخت‌افزاری است و شما باید ماوستان را تعویض کنید.

 


بررسی مشکل نرم افزاری کار نکردن موس در ویندوز


در صورت پشت سر گذاشتن مرحله قبل و تایید این موضوع که ماوس شما سالم است و مشکل سخت‌افزاری ندارد به این نتیجه می‌رسیم که مشکل شما قطعاً مربوط به نرم افزار ویندوز است و این مشکل باید رفع گردد.

کار نکردن ماوس

در وهله اول، مشکل کار نکردن کلیک چپ موس شما در ویندوز ممکن است به دو صورت رخ دهد: امکان دارد کلیک چپ در تمامی قسمت‌های ویندوز از کار افتاده و یا فقط در برخی نقاط ویندوز غیرفعال باشد؛ بنابراین در این نوشتار، تصمیم گرفته‌ایم تا راه‌حل‌هایی را برای مقابله با هر کدام از این حالت‌ها مطرح کنیم.

نکته مهم: در صورتی که در حال حاضر کلیک چپ موس شما غیر فعال است باید این را در نظر داشت که در طول مدت این آموزش، زمان‌ سختی را سپری خواهید کرد؛ چرا که ماوس شما کار نمی‌کند و شما مجبورید تمامی مراحل ذکر شده در آینده را به‌صورت کاملاً دقیق فقط با صفحه کلید خود انجام دهید. روی مثبت قضیه این است که این شرایط باعث بهبود کار کردن شما با صفحه کلید و کمتر کردن وابستگی شما به ماوس خواهد شد و تجربه آن در آینده در شرایطی مشابه با این موضوع، به کمک شما خواهد آمد.

 


کلیک چپ تنها در بعضی دستورات خاص کار نمی کند


راه حل اول: راه اندازی مجدد ویندوز

در اکثر مواقع ساده‌ترین راه حل معمولاً بهترین راه حل ممکن است. ابتدا در مواجهه با مشکل کار نکردن موس در ویندوز بهترین کار راه‌اندازی مجدد ویندوز است. تنها کاری که باید انجام دهید خاموش و روشن کردن مجدد رایانه است. در اکثر مواقع، در طول فرایند راه‌اندازی مجدد ویندوز، بسیاری از مشکلات درایورها و حتی برنامه‌های راه‌انداز ویندوز که دچار مشکل شده‌اند، به‌طور خودکار برطرف می‌شود.

 

راه حل دوم: اجرای برنامه رفع مشکل ویندوز

در سیستم عامل ویندوز، به‌طور پیشفرض برنامه‌ای تحت عنوان رفع مشکل سخت‌افزاری ویندوز (Windows Hardware Troubleshooter) در دسترس کاربران قرار گرفته‌ است که می‌توانید با اجرای آن به‌طور خودکار بسیاری از مشکلات مربوط به سخت افراهای متصل به ویندوز از قبیل موس، پرینتر، صفحه کلید، صفحه نمایش، اسکنر و … را برطرف سازید.

برای راه‌اندازی این برنامه ابتدا به کنترل پنل (Control Panel) ویندوز رفته و سپس مطابق شکل زیر، System and Security را انتخاب کنید.

 

Windows System and security / حل مشکل کار نکردن موس در ویندوز

 

بعد از این قسمت، مطابق شکل زیر گزینه Troubleshoot common computer problems را که در قسمت Security and Maintenance قرار دارد را انتخاب کنید.

Troubleshoot common computer problems / حل مشکل کار نکردن موس در ویندوز

حال در پنجره باز شده، Configure a device option را در زیر مجموعه Hardware and Sound انتخاب نمایید. ویندوز به‌صورت خودکار ایرادهای سیستم را جستجو کرده و در صورت پیدا کردن مشکلی، آن را به‌صورت خودکار رفع می‌کند. علاوه بر این در صورتی که به هر دلیلی ویندوز قادر به برطرف کردن مشکل پیدا شده نباشد، در نهایت طی پیغامی دلیل آن را به شما توضیح خواهد داد.

 

Configure a device in windows / حل مشکل کار نکردن موس در ویندوز 10

نکته: در صورتی که در نهایت برنامه برطرف کردن مشکل ویندوز پیغامی به شما نداده است، قطعاً مشکلی در رابطه با درایورهای شما در ویندوز وجود ندارد.

به این نتیجه نهایی اطمینان کامل داشته باشید؛ چراکه این عیب‌یابی عمدتاً تغییرات ایجاد شده در سخت افزار سیستم را نمایش می‌دهد و به احتمال بسیار زیاد، مشکل کار نکردن موس در ویندوز از تغییرات سخت افزاری علی‌الخصوص قطعات درونی رایانه شما نخواهد بود.

 

راه حل سوم: پاک کردن و نصب مجدد برنامه آنتی ویروس

در بعضی مواقع آنتی ویروس‌ها (Antivirus) مخصوصا برنامه‌های ضد کی‌لاگر (Anti-Keylogger) مشکلاتی را بر روی عملکرد ماوس‌ها ایجاد می‌کنند. برای جلوگیری از مشکل به وجود آمده توسط این برنامه‌ها، ابتدا آنها را از قسمت حذف برنامه‌ها در کنترل پنل ویندوز پاک (Uninstall) کرده و رایانه خود را مجدداً راه‌اندازی کنید.

اگر مشکل کار نکردن موس در ویندوز شما برطرف گردید، حال می‌توانید دوباره برنامه ضد ویروس خود را نصب نمایید. در بیشتر مواقع بعد از نصب مجدد این برنامه‌ها این مشکلات دوباره رخ نخواهد داد، اما اگر مجدداً شاهد غیرفعال شدن کلیک چپ در ویندوز خود بودید، پیشنهاد می‌شود تا از آنتی ویروس‌های سایر شرکت‌های سازنده به‌جای آنتی‌ویروس فعلی خود استفاده کنید.

 

راه حل چهارم: رجیستر مجدد برنامه‌های ویندوز

تا کنون مشکل کار نکردن کلیک چپ ماوس بیشتر کاربران، با رجیستر دوباره (Re-registering) برنامه‌های ویندوز برطرف گردیده است. خیلی از برنامه‌های ویندوز قادر به ایجاد مشکلاتی در رجیستر سایر برنامه‌های ویندوز هستند. به منظور برطرف‌ کردن این مشکلات، ابتدا با فشار دادن دکمه‌های «R» + «Windows» پنجره Run ویندوز خود را باز کنید. سپس در پنجره ظاهر شده دقیقاً واژه powershell را نوشته و تایید را بزنید.

در پنجره جدید باز شده متن زیر را کپی کرده و  جایگذاری کنید:

{“Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml

برنامه Powershell به‌‌طور کاملاً خودکار مجدداً تمامی برنامه‌های موجود در ویندوز را رجیستر می‌کند. در صورتی که در این مرحله با پیغام خطا مواجه شدید، آن را نادیده بگیرید.

Windows Powershell / حل مشکل کار نکردن موس بی سیم در ویندوز

 

راه حل پنجم: فایل‌های خراب سیستم را اصلاح کنید

این احتمال وجود دارد که مشکل به وجود آمده در فایل‌های اصلی سیستم و یا به‌روزرسانی اخیر ویندوز باشد. از این رو شرکت مایکروسافت راهنمایی جداگانه به منظور برطرف سازی مشکلات مربوط به فایل‌های خراب سیستم و همچنین چگونگی اصلاح آنها برای کاربران منتشر کرده است. این فایل راهنما را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید. علاوه بر این با مطالعه این فایل راهنما شما قادر خواهید بود تمامی مشکلات مربوط به فایل‌های خراب سیستم و همچنین به‌روز رسانی‌های ناتمام ویندوز را اصلاح کنید.

 

راه حل ششم: پاک کردن به‌روزرسانی‌های اخیر ویندوز

اگر مشکل کلیک چپ موس شما دقیقاً بعد از آخرین به‌روزرسانی ویندوزتان به وجود آمده است و قادر به برطرف سازی آن با راه‌های مطرح شده در بالا نبوده‎‌اید، شما می‌توانید به منظور حل مشکل کلیک چپ به وجود آمده، آخرین به‌روزرسانی ویندوزتان را به‌صورت دستی پاک نمایید.

به همین منظور مطابق شکل زیر ابتدا به کنترل پنل ویندوز رفته و بعد از آن System and Security را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده در قسمت Windows Update، گزینه مشاهده به‌روزرسانی‌های نصب شده ویندوز (View installed updates) را انتخاب کنید.

 

View windows installed updates / حل مشکل موس در ویندوز

در این قسمت شما قادرید لیست تمامی به‌روزرسانی‌های ویندوز را به ترتیب زمان آپدیت‌ها از بالا به پایین مشاهده کنید. در اینجا روز و ساعت به‌روزرسانی‌ها را مشاهده کنید و مطابق شکل زیر به‌روزرسانی‌هایی که بعد از آن شاهد ایجاد مشکل کلیک چپ در ویندوزتان بودید را حذف کنید.

delete windows update / حل مشکل موس در ویندوز

 

راه حل هفتم: بررسی دکمه‌های درگیر صفحه کلید

در صورتی که با فشردن کلیک چپ، اعمالی عجیب نظیر انتخاب چندین آیکون (Icon) برنامه و یا جابه‌جایی آنها و … در محیط ویندوز رخ می‌دهد، احتمال گیر کردن و یا درگیر بودن دکمه‌ای بر روی کیبورد  مانند دکمه‌های «Space» ،«Shift» و «Ctrl» زیاد است.

برای اطمینان از این مسئله یک‌بار به‌طور کامل تمامی کلیدهای صفحه کلیدتان را فشار دهید.

 

راه حل هشتم: خاموش کردن صفحه لمسی

در صورتی که شما از لپ‌تاپ (Laptop) استفاده می‌کنید و علاوه بر صفحه لمسی (Touchpad) موس جداگانه‌ای نیز به کار می‌برید، پیشنهاد می‌شود که صفحه لمسی لپ‌ تاپ خود را خاموش کنید.

این احتمال نیز وجود دارد که فرمان‌های صفحه لمسی و ماوس با هم تداخل داشته و باعث غیر فعال شدن موس گردد. از این رو شما می‌توانید با دکمه‌ای که معمولاً در نزدیکی صفحه لمسی لپ‌تاپ‌ها وجود دارد آن را خاموش کنید. (روش‌های خاموش کردن صفحه لمسی در لپ‌تاپ های گوناگون متفاوت است، ولی در تمامی لپ‌تاپ‌ها شما قادر به خاموش کردن صفحه لمسی هستید.)

Touch Pad / صفحه لمسی

 

راه حل نهم: حذف جدیدترین برنامه‌های نصب شده در ویندوز

این امکان نیز وجود دارد که نصب یک برنامه جدید موجب ایجاد مشکل در عملکرد موس و کلیک چپ در ویندوز گردد. از این رو شروع به حذف کردن برنامه‌هایی کنید که دقیقاً بعد از نصب آنها دچار این مشکل شده‌اید. همچنین شما می‌توانید با حذف هر برنامه به‌صورت جداگانه، برنامه‌ای را که این مشکل را برای کلیک چپ ویندوز به وجود آورده است شناسایی کنید.

 

ماوس بی سیم هویت مدل HV-MS55GT

ماوس بی سیم هویت مدل HV-MS55GTHavit HV-MS55GT Wireless Mouse

نوع اتصالبی سیم
نوع رابطدانگل وایرلس

 


کلیک چپ به طور کامل کار نمی کند


در صورتی که کلیک چپ موس شما در ویندوز هیچ کاری را انجام نمی‌دهد و به‌طور کامل غیر فعال شده است، احتمال وجود مشکل در درایور مربوط به آن بسیار زیاد است. مراحل گفته شده در بالا مخصوصا راه حل چهارم نیز قادر به رفع این مشکل هستند؛ چرا که درایورهای معیوب قادر به ایجاد مشکلاتی اساسی در کارکرد ویندوز هستند. از این رو برای حل این مشکل با فشار دادن دکمه‌های «R» + «Windows» پنجره Run ویندوز خود را باز کنید. سپس در پنجره ظاهر شده دقیقاً واژه devmgmt.msc را نوشته و تایید را بزنید.

در نهایت پنجره مدیریت دستگاه (Device Manage) ظاهر خواهد شد که شما در اینجا قادرید تمامی درایورهای سیستم را به‌طور کامل مشاهده کنید. در پنجره ظاهر شده مطابق تصویر زیر به قسمت Mice and other pointing devices option رفته و آن را گسترش دهید. حال در قسمت گسترش داده شده بر روی درایور مربوط به ماوس که در اینجا تحت عنوان HID-compliant mouse option است کلیک راست کرده و Update driver software را انتخاب می‌کنیم.

Update mouse driver in windows / حل مشکل موس در ویندوز

سپس در پنجره باز شده مطابق شکل زیر، گزینه Search automatically for updated driver software را انتخاب و در نهایت ویندوز به‌صورت خودکار به جستجوی جدیدترین آپدیت درایور مورد نظر پرداخته و آن را به‌روزرسانی می‌کند.

Automatically Update Driver / حل مشکل موس در ویندوز

در صورتی که بعد از پایان این کار، مشکل کماکان وجود داشته باشد، مجدداً به مدیریت دستگاه رفته و همانند مرحله قبل در قسمت مربوط به درایور موس (HID-compliant mouse) کلیک راست کرده و با انتخاب Uninstall درایور مورد نظر را حذف نمایید.

Unistall Mouse Driver / حل مشکل موس در ویندوز

پس از انجام این کار، ماوس را از رایانه جدا کرده و سیستم خود را مجدداً راه‌اندازی کنید. پس از راه‌اندازی مجدد ویندوز، ماوس را به رایانه متصل کنید تا درایور موس به‌صورت خودکار مجدداً نصب شود. این مرحله به احتمال بسیار زیاد مشکل شما را برطرف خواهد کرد. در صورتی که مشکل برطرف نشود و همچنان پابرجا باشد، قطعاً این مشکل نرم افزاری نیست و مرتبط با سخت‌افزار است.

 


راه حل نهایی کار نکردن ماوس


اگر کماکان مشکل شما پا برجاست و شما نیز مطمئنید که مشکل نرم افزاری است و ماوس شما به درستی کار می‌کند، سه راه حل کلی دیگر در پیش روی شماست:

  1. برگرداندن تنظیمات رایانه‌تان به قبل از ایجاد این مشکل (Restore PC)؛
  2. بازیابی تمامی تنظیمات ویندوز به حالت اولیه بدون پاک شدن فایل‌های شخصی‌تان (Reset Windows settings)؛
  3. نصب مجدد ویندوز و پاک شدن تمامی تنظیمات و فایل‌های درون درایو مربوط به ویندوز (Reinstall Windows).

اولین توصیه ما به شما قبل از انجام هر کدام از این موارد ذکر شده، پشتیبان‌گیری از فایل‌های شخصی‌تان است. سپس پیشنهاد می‌کنیم به ترتیب راه اول، دوم و در نهایت روش سوم را امتحان کنید تا در نهایت با نصب مجدد ویندوز مشکل کلیک چپ را از بین ببرید.

کار نکردن کلیک چپ موس

برای شما هم پیش آمده است در اوج کارتان ناگهان متوجه کار نکردن ماوس شوید؟ بهترین راه حل این است که خودتان بتوانید مشکل ماوس را برطرف کنید. در این مقاله روش‌های مختلفی برای رفع مشکل کار نکردن کلیک چپ موس ارائه شد. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. نظرات و تجربیات خودتان در این زمینه را با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha