نحوه حل خطای Write Protection و رفع مشکل فلش و مموری قفل شده

نحوه حل خطای Write Protection و رفع مشکل فلش و مموری قفل شده
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از خطاهایی که ممکن است زمان نیاز به فلش مموری یا مموری کارت با آن مواجه شوید The disk is write protected است. در این مطلب روش‌هایی برای رفع خطای write protection آموزش داده می‌شود.

د ر صورت مواجهه با کارت حافظه SD یا فلش مموری قفل‌شده چه می‌کنید؟ اگر نتوانید خطای موجود را برطرف کنید علاوه بر فلش مموری یا ‌کارت حافظه خود باید با اطلاعات روی آنها هم خداحافظی کنید. پس بهترین کار این است که بیاموزید برای رفع خطای write protection چه کاری باید انجام دهید. برای آموزش تصویری آن با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • رفع خطای write protection کارت SD
  • روش اول: رفع خطای write protection به صورت فیزیکی
  • روش دوم: رفع خطای write protection دیجیتال در ویندوز
  • روش سوم: رفع خطای write protection دیجیتال در Mac
 • رفع خطای write protection فلش مموری
  • روش اول: اسکن فلش درایو جهت ویروس یابی
  • روش دوم: بررسی فیزیکی فلش مموری
  • روش سوم: اطمینان حاصل کردن از پر نبودن فلش درایو
  • روش چهارم: اصلاح فایل باعث و بانی بروز مشکل
  • روش پنجم: استفاده از محیط  Command Prompt
  • روش ششم: رجیستری ویندوز
  • روش هفتم: فرمت کردن فلش مموری

رفع خطای write protection کارت SD


در این قسمت برای رفع خطای write protection مموری کارت سه روش آموزش داده می‌شود.

روش اول: رفع خطای write protection به صورت فیزیکی

خطای write protected فلش

گام 1

کارت SD را قرار دهید. کارت حافظه SD را به شکلی که برچسب آن به سمت بالا باشد روی یک سطح صاف قرار دهید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا سوییچ قفل آن را پیدا کنید.

 • اگر از کارت SD میکرو یا مینی استفاده می‌کنید، آن را درون یک آداپتور کارت حافظه SD قرار دهید و آداپتور را به‌صورتی روی یک سطح صاف قرار دهید که برچسب آن به سمت بالا باشد.

خطای write protect

گام 2

سوییچ قفل را پیدا کنید. باید در بالای سمت چپ کارت SD باشد.

 • سوییچ قفل معمولاً یک زایده کوچک سفید یا نقره‌ای رنگ است که از سمت چپ کارت حافظه SD بیرون زده است.

خطای write protected در فلش

گام 3

قفل کارت SD را باز کنید. سوئیچ قفل را به سمت اتصال‌های طلایی‌رنگ در پایین کارت SD بکشید. این کار write protection کارت حافظه SD را خاموش می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا فایل‌ها و داده‌های مورد نظرتان را روی کارت ذخیره کنید.

 

روش دوم: رفع خطای write protection دیجیتال در ویندوز

رفع خطای write protection

گام 1

اطمینان حاصل کنید که از یک حساب ادمین استفاده می‌کنید. برای باز کردن ابزار Disk Partition باید در اکانت admin باشید. این ابزار برای رفع خطای write protection از کارت حافظه SD شما استفاده می‌شود.

رفع خطای write protect فلش

گام 2

کارت SD را به رایانه وصل کنید. اگر رایانه شما دارای کارت‌خوان حافظه SD است، باید برچسب کارت بالا باشد و اتصالات طلایی ابتدایش داخل کارت‌خوان SD باشد.

 • اگر رایانه شما کارت‌خوان نداشته باشد برای این کار به یک آداپتور USB کارت حافظه SD نیاز خواهید داشت.

رفع خطای write protected فلش مموری

گام 3

Start  را باز کنید. روی نماد ویندوز در گوشه پایین سمت چپ صفحه نمایش کامپیوتر کلیک کنید.

خطای disk write protected

گام 4

Command Prompt را باز کنید. Command Prompt را تایپ کرده، سپس کلیک کنید. Command Prompt در بالای منوی Start ظاهر می‌شود.

پیغام خطای write protect

گام 5

دستور Disk Partition را وارد کنید. در Command Prompt تایپ کنید Diskpart و کلید Enter را فشار دهید.

فلش مموری قفل شده

گام 6

وقتی از شما خواسته شد، روی دکمه Yes کلیک کنید. با انجام این کار، تصمیم شما تأیید شده و پنجره Disk Partition که مشابه پنجره Command Prompt است، باز خواهد شد.

فرمت فلش مموری قفل شده

گام 7

لیست دیسک‌های رایانه‌تان را ببینید. برای این کار، پس از تایپ list disk، کلید Enter را فشار دهید.

تعمیر فلش مموری قفل شده

گام 8

شماره کارت حافظه SD خود را تعیین کنید. می‌توانید با جستجوی ظرفیت ذخیره‌سازی کارت SD خود (بر حسب مگابایت یا گیگابایت) در ستون Size، آن را پیدا کنید؛ در سمت چپ همان ردیف، عدد سمت راست Disk، شماره کارت SD شما است.

 • به‌عنوان مثال، اگر Disk 3 اندازه فضای ذخیره‌سازی باقی‌مانده کارت حافظه SD شما را نمایش می‌دهد، شماره کارت SD شما “3” است.
 • بالاترین دیسک (Disk 0) همیشه هارد درایو داخلی کامپیوتر شما خواهد بود.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (write protection)

گام 9

کارت SD خود را انتخاب کنید. تایپ کنیدselect disk number  و به‌جای number شماره دیسک مرتبط با کارت حافظه SD را تایپ کنید، سپس کلید  Enter را فشار دهید. با این کار می‌توانید به ابزار Disk Partition بگویید که دستور بعدی را روی کارت SD شما اعمال کند.

 • به‌عنوان مثال، اگر کارت حافظه شما در لیست دیسک‌های رایانه‌تان به عنوان Disk 3 قرار دارد، در اینجا باید select disk 3 را تایپ کنید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده

گام 10

ویژگی read only را پاک کنید. تایپ کنید attributes disk clear readonly و کلید Enter را فشار دهید. شما باید در پنجره زیر مکان‌نمای خود متن Disk attributes cleared successfully را مشاهده کنید که نشان می‌دهد کارت حافظه SD شما دیگر write-protected نیست.

 

روش سوم: رفع خطای write protection دیجیتال در Mac

طريقه فرمت كردن فلش مموري قفل شده

گام 1

کارت SD را به مک خود وصل کنید. آداپتور کارت SD خود را به یکی از درگاه‌های USB یا USB-C مک وصل کنید، سپس کارت حافظه خود را وارد آداپتور کنید.

 • اگر مک قدیمی‌تری دارید، ممکن است دارای یک شکاف کارت حافظه SD در سمت راست آن باشد. در این صورت می‌توانید در حالتی که برچسب کارت SD به سمت بالاست اتصالات طلایی‌رنگ ابتدای آن را به شکاف وصل کنید.

نرم افزار فرمت كردن فلش مموري قفل شده

گام 2

به دنبال یک فایل read-only باشید. در بعضی موارد، داشتن یک پرونده read-only می‌تواند باعث شود کل کارت حافظه تا زمانی که آن فایل به Read and Write تغییر حالت دهد قفل شود. برای اطلاع از وضعیت یک فایل می‌توانید بر روی آن کلیک کنید، File  را انتخاب کنید، بر روی Get Info ضربه بزنید و عنوان آن را در  Sharing & Permissions جستجو کنید.

 • اگر فایل شما read-only است، آن را به وضعیت Read and Write تغییر دهید تا ببینید آیا خطای دیجیتال write protection کارت SD شما را حذف می‌کند یا خیر.

حل مشکل write protected فلش مموری apacer

گام 3

Spotlight را باز کنید. بر روی آیکون شبیه ذره‌بین در گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش کلیک کنید. یک نوار جستجو در وسط صفحه ظاهر می‌شود.

حل مشکل write protected فلش مموری sandisk

گام 4

Disk Utility را باز کنید. در نوار جستجو disk utility را تایپ کنید، سپس در نتایج جستجو بر روی Disk Utility دو بار کلیک کنید.

حل مشکل write protected فلش مموری در ویندوز 10

گام 5

کارت حافظه SD خود را انتخاب کنید. در سمت چپ بالای پنجره Disk Utility بر روی نام کارت SD خود کلیک کنید.

حل مشکل رایت پروتکت فلش sandisk

گام 6

روی First Aid کلیک کنید. First Aid یک تب در نزدیکی بالای پنجره Disk Utility است. انجام این کار باعث می‌شود First Aid شروع به کار روی کارت SD شما کند.

 • اگر از شما خواسته شد، هنگام اجرای First Aid، دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

رفع مشکل رایت پروتکت فلش apacer

گام 7

به First Aid اجازه دهید کارت SD شما را اسکن کند. اگر کارت حافظه شما به خاطر یک ارور قفل شده باشد، خطا توسط First Aid برطرف می‌شود.

 


رفع خطای write protection فلش مموری


در این قسمت برای رفع خطای write protection فلش مموری هفت روش را آموزش می‌دهیم. مطمئن باشید در پایان مشکل شما برطرف خواهد شد.

روش اول: اسکن فلش درایو جهت ویروس یابی

هر زمانی که یک فلش را به کامپیوتر خود متصل می‌کنید حتماً باید توسط آنتی‌ویروس اسکن شود خصوصاً اگر قبلاً آن فلش را بر روی دستگاه‌های دیگر و کامپیوترهای عمومی استفاده کرده باشید. در بعضی آنتی ویروس‌ها امکان اسکن خودکار حافظه جانبی متصل شده به کامپیوتر وجود دارد، در غیر این صورت می‌بایست به شکل دستی این کار را انجام دهید. به این دلیل که در بسیاری از مواقع ویروس‌ها حافظه فلش را پر از فایل‌های بیهوده می‌کنند که می‌تواند منجر به بروز ارور Write Protected گردد و انجام عملیات پاکسازی راه حل این مشکل است.

write protected

اگر پس از اسکن فلش، ویروسی یافته و پاکسازی شد توصیه می‌شود یک اسکن کلی را نیز جهت دفع خطرات احتمالی از کامپیوتر خود اجرا نمایید.

 

روش دوم: بررسی فیزیکی فلش مموری

بر روی بعضی از فلش مموری‌ها یک سوئیچ برای فعال کردن حالت Write Protect وجود دارد که ممکن است به‌طور سهوی خود شما آن را دستکاری کرده باشید. بنابراین به راحتی و با برگرداندن آن به حالت اولیه می‌توانید از شر این مشکل خلاص گردید. البته امروزه کمتر فلشی یافت می‌شود که دارای دکمه فیزیکی برای قفل کردن باشد.

Write Protection

روش سوم: اطمینان حاصل کردن از پر نبودن فلش درایو

اگر ظرفیت حافظه فلش شما تکمیل باشد نیز امکان نمایش پیغام write protected  وجود دارد. برای بررسی وضعیت حافظه فلش خود می‌توانید با باز نمودن Windows Explorer و جستجو در قسمت My PC لیستی از تمامی درایوهای متصل به سیستم را مشاهده نمایید و با راست کلیک و انتخاب گزینه Properties از حجم خالی آن باخبر شوید. بنابراین توصیه می‌شود هرگز تمامی ظرفیت فلش خود را از اطلاعات مختلف پر نکنید زیرا این کار می‌تواند مشکل رایت پروتکت را به یک ارور دائمی برای فلش شما تبدیل کند.

write protected

روش چهارم: اصلاح فایل باعث و بانی بروز مشکل

این احتمال نیز وجود دارد که تنها یکی از فایل‌های موجود در فلش به علت تیک داشتن گزینه read-only ( با راست کلیک بر روی فایل و انتخاب گزینه Properties می‌توان از وجود یا عدم وجود تیک بر روی این گزینه اطلاع حاصل کرد) و یا داشتن نام بسیار طولانی (بیش از 255 کاراکتر) سبب بروز این پیغام خطا شود که با پاک کردن آن می‌توان از شر این مشکل رهایی یافت. البته غالباً پاک کردن چنین فایل‌هایی به این سادگی‌ها نیست و اجرای فرمان‌هایی در محیط MS-DOS را می‌طلبد.

 

write protected

 

روش پنجم: استفاده از محیط  Command Prompt

محیط Command Prompt امکانات زیادی در اختیار کاربر قرار می‌دهد و معمولاً افراد حرفه‌ای با آن سر و کار دارند اما استفاده از آن چندان هم ترسناک نیست و می‌تواند برای حل مشکل فلش مموری مورد استفاده قرار بگیرد. برای ورود به این محیط در ویندوز 10 به‌طور همزمان دو کلید ویندوز و X را فشار داده و سپس گزینه (Command Prompt (admin را انتخاب کنید (البته در نسخه‌های قدیمی ویندوز به جای این روش می‌بایست عبارت CMD را در قسمت Run اجرا نمایید).

در گام بعدی عبارت diskpart را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. متعاقباً همین کار را با تایپ عبارت list disk انجام دهید. در این مرحله لیستی از دیسک‌های موجود بر روی کامپیوتر قابل مشاهده خواهد بود. اگر در لیست به نمایش در آمده به‌عنوان مثال شماره دیسک فلش شما 4 بود ابتدا این فرمان: select disk 4 و سپس این فرمان را اجرا نمایید: attributes disk clear readonly . به این ترتیب کلیه فایل های read-only موجود در فلش شما پاک خواهند شد.

Write Protection

 

Write Protection

 

روش ششم: رجیستری ویندوز

چنانچه روش‌های مورد اشاره فوق کارساز واقع نشدند هنوز جای امید وجود دارد و روش بعدی ورود به رجیستوری ویندوز است. برای اینکار عبارت regedit را در قسمت Run تایپ و اجرا نمایید. سپس در پنجره باز شده و از طریق رجیستری

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentcontrolSet\Control\StorageDevicePolicies

عبارت WriteProtect  را بیابید. در صورتی که موفق به یافتن آن شدید با دابل کلیک بر روی آن پنجره زیر باز می‌شود:

Edit DWORD (32-bit) Value

در این پنجره می‌توانید عدد 1 یا 0 را  تعیین نمایید که 1 به منزله فعال بودن حالت Write Protect و 0 به منزله غیرفعال بودن آن است. بنابراین عدد 0 را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک نمایید. در پاره‌ای از اوقات این احتمال وجود دارد که با عبارت WriteProtect برخورد نکرده و قادر به تنظیم عدد آن نباشید. لذا در چنین مواقعی می‌بایست خودتان یک کلید رجیستری برای آن ایجاد نمایید. البته چنانچه تمایلی به دستکاری رجیستری ویندوز ندارید می‌توانید این روش را نادیده گرفته و به سراغ آخرین راه حل یعنی فرمت کردن فلش بروید.

روش هفتم: فرمت کردن فلش مموری

نکته: ابتدا اطمینان حاصل نمایید که از کلیه اطلاعات موجود بر روی فلش خود نسخه پشتیبان (back up) تهیه نموده‌اید زیرا با فرمت کردن تمامی آن‌ها پاک خواهند شد.

فرمت کردن آخرین تیر چله کمان شما برای بازگرداندن قابلیت خواندن و نوشتن اطلاعات به فلش است. برای این کار می‌توانید با راست کلیک بر روی درایو فلش خود دستور فرمت را اجرا نمایید. بهتر است تیک گزینه Quick Format را بردارید تا این عمل با عمق بیشتری انجام شود. در اکثر اوقات چنانچه فلش دچار آسیب فیزیکی نشده باشد با فرمت کردن، مجدداً قابل استفاده خواهد شد (البته اگر ویندوز قادر به انجام عمل فرمت بر روی فلش Write Protected نباشد می‌توان از نرم‌افزارهای جانبی از جمله TestDisk برای این کار استفاده کرد).

Write Protection

 

Write Protection

 

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که قصد انتقال اطلاعات مهمی را از روی کامپیوتر به داخل یک فلش مموری یا مموری کارت داشته‌ اید اما با این پیغام آزاردهنده مواجه شده‌اید:

The disk is write protected . Remove the write protection or use another disk

در چنین مواقعی حق هرگونه دخل و تصرف در آن فلش از شما سلب شده و امکان انتقال اطلاعات به درون آن را نخواهید داشت. اما همان‌گونه که در پیغام بالا هم قابل مشاهده است امکان رفع خطای write protection وجود دارد. در این مقاله روش‌های مختلفی برای انجام این کار آموزش داده شد.

سخن پایانی

با استفاده از روش‌های ذکر شده در این مقاله می‌توانید خطای write protection را در کارت SD و فلش مموری برطرف کنید. آیا شما تاکنون با این خطا روبرو شده‌اید؟ تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
aliwwwmo
.
15 اسفند 1396، 14:31
پاسخ
0
0
داداش واقعا ممنون مشکلم حل شد قسمت 4 کمک کرد خیلی درگیرش بودم
Sa
.
18 آذر 1399، 15:01
پاسخ
0
1
سلام دستتون درد نکنه.من مشکلم با کارت حافظه میکرو هست،بعد مرحله ای که listdiskرو وارد کردم فقط خود سیستم لپتاپ شناسایی شد و کارت حافظم اصلا تو لیست نبود ک بتونم انتخابش کنم.میشه کمک کنید؟؟باید چیکار کنم؟و بعد اینکه بعد از اینکار فایل های sdcard پاک میشن؟؟
جدول فروش فیلم ها
 • 1.9 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.3 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 920 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood