بررسی فیلم تنت (Tenet) آخرین ساخته کریستوفر نولان + تریلر جدید

به تازگی تریلری از جدیدترین فیلم کریستوفر نولان یعنی فیلم تنت منتشر شده است. در این مقاله همه جزئیات منتشر شده از فیلم Tenet کریستوفر نولان را بررسی خواهیم کرد. با ما باشید.

مدت زمان زیادی است که کریستوفر نولان در عرصه سینما مشغول به فعالیت است؛ اما می‌توان گفت این کارگردان خلاق، پس از نوشتن و کارگردانی فیلم ممنتو (Memento) بود که شروع به کسب شهرت جهانی کرد. از آن موقع (سال 2000) تاکنون نولان با ساخت فیلم‌های اکشن در چهارچوب‌های منحصر‌به‌فرد و به همراه گروه بازیگران قابل‌توجه و روایت‌های غیرخطی، توجه همگان را به خود جلب کرده و بر شهرت و اعتبار خود افزوده است.

فیلم بعدی کریستوفر نولان تنت (Tenet) نام دارد. شاید لازم باشد به این نکته نیز اشاره کنیم که نولان از جمله کارگردان‌هایی است که همواره ترجیح می‌دهد قبل از عرضه فیلم‌های خود، بسیاری از جنبه‌های اثر خود را مخفی نگاه دارد. فیلم تنت (Tenet) نیز از این قاعده مستثنی نیست و به غیر از یک تریلر منتشر شده از آن، اطلاعات چندانی از فیلم در دسترس نیست. با این وجود بر آن شدیم تا با گردآوری این اطلاعات پراکنده، جزئیاتی را که از فیلم Tenet کریستوفر نولان منتشر شده است با همدیگر بررسی کنیم. با ما باشید.

فیلم tenet کریستوفر نولان / تریلر فیلم tenet

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تریلر فیلم Tenet


تریلر جدید فیلم Tenet هفته اول خرداد منتشر شد. در این تریلر شاهد اتفاقات و صحنه‌های اکشن و البته رازآلود زیادی هستیم که خبرهای خوبی از یک فیلم جذاب می‌دهد و اشتیاق ما را برای دیدنش بیشتر می‌کند.


داستان فیلم تنت (Tenet) آخرین ساخته کریستوفر نولان


شاید لازم باشد در ابتدا به این نکته اشاره کنیم که داستان فیلم تنت کمی پیچیده‌ است؛ مخصوصا در حال حاضر که اطلاعات کمی از ماجرای کلی فیلم داریم. حتی در وب سایت رسمی فیلم تنت، خلاصه طرح فیلم قرار داده نشده و تنها منبعمان برای حدس داستان فیلم براساس تریلری است که از آن منتشر شده است. بر همین اساس می‌توان حدس زد که فیلم تنت در رابطه با یک مامور مرده است که نقش او را دیوید واشینگتون (David Washington) بازی می‌کند. این مامور گویا در «زندگی پس از مرگ» دوباره اجیر شده و به او یک ماموریت داده‌اند. جا دارد اشاره کنیم که مقصود از «زندگی پس از مرگ» مشخص نیست و این عبارت می‌تواند هم به یک آژانس یا سازمان اشاره داشته باشد و هم به زندگی پس از مرگ ما.

تیزر فیلم tenet / داستان فیلم tenet

شخصیت‌های فیلم تنت در این «مکان جدید» در حال تلاش جهت جلوگیری از حادثه‌ بدی هستند که حتی از فاجعه هسته‌ای نیز به مراتب وحشتناک‌تر است. این شخصیت‌ها در «زندگی پس از مرگ»، زمان و مکان را به شکل جدیدی تجربه می‌کنند. با توجه به جلوه‌های موجود در تریلر فیلم تنت که حاوی ماشین‌های وارونه شده و قایق‌های در حال گذر معکوس است، می‌توان حدس زد که فیلم تنت قرار است رویکردی کاملا جدید و بی‌نهایت وحشیانه نسبت به ادراکی داشته باشد که می‌خواهد وادارمان کند واقعیت را به شکل دیگری درک کنیم.

فیلم تنت

به غیر از موارد گفته شده، مقوله دیگری که باید به آن اشاره کنیم، ژانر فیلم Tenet است که از آن با عنوان یک «اکشن تریلر که در دنیای جاسوسی اتفاق می‌افتد» یاد کرده‌اند. البته این مورد صرفا مختص فیلم تنت نیست و در دیگر آثار کریستوفر نولان نیز می‌توان گفت مقوله ژانر، معنایی ترکیبی دارد؛ چرا که المان‌های مختلفی از ژانرهای مختلف را در این فیلم‌ها می‌بینیم.

از جمله فیلم‌های نولان که از این قانون تبعیت می‌کنند می‌توان به فیلم Inception اشاره کرد که ترکیبی از ژانرهای اکشن و علمی تخیلی (Sci-fi) محسوب می‌شود و یا فیلم The Prestige که نوعی درام با المان‌های علمی تخیلی است. حتی فیلم Dunkirk نولان که در سال 2017 منتشر شده نیز با وجود آن‌که یک فیلم در رابطه با جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود، دارای المان‌های یک تریلر غیرخطی است. با گفتن این مثال‌ها واضح است که انتظار دیگری از فیلم تنت نیز نمی‌توانیم داشته باشیم؛ فیلمی که حداقل بر اساس ظاهرش، قصد دارد ژانر اکشن را با عوالمی پیوند دهد که تاکنون کمتر نظیر آن‌ها را دیده‌ایم.

 


بازیگران فیلم سینمایی تنت نولان


فیلم Tenet نولان قرار است مجموعه متنوعی از بازیگرانی داشته باشد که بخشی از آن‌ها شامل افراد جدید و بخش دیگر از افرادی هستند که قبل از این در آثار دیگر نولان شاهد حضورشان بوده‌ایم. از ستاره‌های فیلم می‌توان به جان دیوید واشینگتون (John David Washington) اشاره کرد که قبل از این او را در آثاری همانند Ballers و BlackkKlansman دیده‌ایم. ستارگان دیگر فیلم تنت رابرت پتینسون (Robert Pattinson) و الیزابت دبیکی (Elizabeth Debicki) هستند. دبیکی را قبل از این در آثاری همانند Widows و Guardians of the Galaxy, Vol. 2 دیده‌ایم. علاوه بر تمام گزینه‌های گفته شده، در فیلم تنت شاهد حضور مایکل کین (Michael Caine) و کنت برانا (Kenneth Branagh) نیز خواهیم بود که تاکنون در اکثر آثار نولان ایفای نقش کرده‌اند.

فیلم تنت نولان / تریلر فیلم تنت

 


تاریخ اکران فیلم سینمایی تنت (Tenet)


می‌توان گفت کریستوفر نولان از جمله کارگردان‌هایی است که در مورد انتشار فیلم‌ها نسبت به اکثر کارگردان‌های دیگر منظم عمل می‌کند؛ چراکه از زمان انتشار اولین فیلمش (Following محصول سال 1998)، او تقریبا هر دو یا سه سال یک فیلم تازه منتشر کرده است. البته در الگویی که برای شما تعریف کردیم چندجا بی‌نظمی نیز وجود دارد؛ اما این الگو نزدیکترین نظمی است که نولان براساس آن فیلم‌های خود را منتشر می‌کند. فیلم تنت (Tenet) نیز از این قاعده مستثنی نیست. تاریخ اکران فیلم سینمایی تنت (Tenet) برای 17 جولای 2020 (27 تیر 99) تنظیم شده است. در حال حاضر به نظر می‌رسد تنها رقیب فیلم تنت برای این تاریخ، اکران فیلم Bob’s Burgers: The Movie باشد. البته با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اکران سینماها، به احتمال زیاد فیلم Tenet به صورت دیجیتال اکران خواهد شد.

تیزر فیلم تنت / فیلم تنت کریستوفر نولان

البته ممکن است در فصلی که تنت منتشر خواهد شد، شاهد عرضه چندین فیلم نامترقبه هم باشیم؛ اما خبر خوش آن است که فیلم Tenet حداقل مجبور نخواهد بود که با غول‌های کمپانی مارول رقابت کند. مقصود از این غول‌ها، فیلم‌هایی همانند بلک ویدو (Black Widow) و Eternals هستند که مورد اول در ماه می و دومین فیلم در ماه نوامبر عرضه خواهند شد و راه را برای فیلم تنت که در تابستان منتشر می‌شود باز خواهند گذاشت. همچنین جا دارد اشاره کنیم که دانکرک (Dinkirk)، آخرین فیلم کریستوفر نولان در 21 جولای 2017 منتشر شد؛ یعنی درست سه سال قبل از هفته‌ای که فیلم تنت قرار است در آن اکران شود. به عبارت دیگر به احتمال زیاد فیلم بعدی نولان پس از انتشار تنت، در حوالی ماه دسامبر 2022 و آگوست 2023 منتشر می‌شود.

فیلم انگاشته / فیلم tenet نولان

در ابتدا با اشاره کوتاهی به کارگردان فیلم تنت (Tenet) داستان فیلم را برایتان تشریح کردیم و مقاله را با دیدن تریلر فیلم Tenet و در پی آن تشریح بازیگران فیلم سینمایی نولان ادامه دادیم. سپس تاریخ اکران فیلم سینمایی تنت را اعلام کردیم. امیدواریم این مقاله در جهت آشنایی هر چند مختصر شما با فیلم جدید این کارگردان خلاق موثر واقع شده باشد. همچنین امیدواریم در آینده نزدیک اطلاعات بیشتری از فیلم تنت منتشر شود.

نظر شما در رابطه با فیلم تنت (Tenet) چیست؟ نظرات خود را می‌توانید از طریق بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

5.0
1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
اهورا امیری 25 اردیبهشت 1399، 23:29

بنظر من نولان باید بیاد پیش استاد ده نمکی و استاد حاتمی کیا یکم کارگردانی یاد بگیره خخخخخخخخ

احمد 23 خرداد 1399، 20:06

نظرتو نگه دار پیش خودت یه وقت گم شه عالم دچار خسران بشن. فیلم های آقای ده نمکی، دنیای پوچ شما رو سوزنده. اما فیلم های آقای حاتمی کیا حتی از نظر هنری هم پیش رفقات خریدار داره. تا جایی که ناچار به تحسین و تقدیم جایزه میشن. از نولان دعوت کن به داوونژاد، فرهادی، و میلانی سر بزنه ازشون فیلمای آبدوغ خیاری یاد بگیره تا با وطن فروشی بفروشه و نیازی به این همه زحمت هم نداشته باشه. نابازیگرتون نویدمحمدزاده رو هم دعوت کنه تا از بازی جذابش دنیا بهره مند بشه.

سعید 23 خرداد 1399، 20:07

آره دیگه. از بدبختی باید خودت بگی خودتم بخندی. ففففففففففففففففففففففففففففففففففف