بهترین فیلم های پلیسی و معمایی خارجی ؛ از جزیره شاتر تا اعمال شیطانی

فیلم های معمایی را می‌توان از محبوب‌ترین آثار سینمایی دانست که به دلیل ماهیت روایی و ساختار خاص خود، از جذابیت فراوانی برخوردارند. در ادامه با بهترین فیلم های پلیسی خارجی آشنا خواهیم شد.

در طول سال‌ها، فیلمسازان برجسته متعددی دست به ساخت آثار جنایی و معمایی زده‌اند؛ عناوینی سرگرم‌کننده و جذاب که هرکدام به جنبه‌های مختلفی از انسانیت می‌پردازند. در واقع، جذاب‌ترین بخش فیلم های معمایی را باید پرداخت نامتعارف آن‌ها به عمیق‌ترین و تاریک‌ترین افکار بشریت دانست. با ما همراه باشید تا با 12 فیلم پلیسی و معمایی برتر سینما در 30 سال گذشته آشنا شویم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

 • 12 مورد از بهترین فیلم های معمایی و جنایی تاریخ سینما
  • فیلم جنایی معمایی Shutter Island – جزیره شاتر
  • فیلم معمایی جنایی Se7en – هفت
  • فیلم معمایی رازآلود Memento – یادگاری
  • فیلم معمایی ترسناک The Sixth Sense – حس ششم
  • فیلم رازآلود معمایی Incendies – ویران شده
  • فیلم سینمایی جنایی معمایی Gone Girl – دختر گمشده
  • فیلم معمایی The Girl with the Dragon Tattoo –  دختری با خالکوبی اژدها
  • فیلم معمایی جنایی L.A. Confidential – محرمانه لس آنجلس
  • فیلم معمایی رازآلود The Bourne Ultimatum – اولتیماتوم بورن
  • فیلم رازآلود معمایی The Invisible Guest – مهمان نامرئی
  • فیلم پلیسی خارجی Infernal Affairs – اعمال شیطانی
  • فیلم پلیسی جنایی End of Watch – آخرین گشت

 


12 مورد از بهترین فیلم های معمایی و جنایی تاریخ سینما


انتخاب فهرستی از بهترین فیلم های معمایی تاریخ سینما کاری سخت و دشوار است؛ زیرا برای اینکار آنقدر فیلم خوب، کارگردان خوب، فیلنامه خوب و بازیگران خوب وجود دارد که شاید تهیه چنین فهرستی، خودش یک ماموریت غیرممکن باشد. حتی می‌توان این ژانر را یکی از قدیمی‌ترین ژانرهای تاریخ سینما دانست؛ اولین فیلم معمایی جنایی جهان به نام Arsène Lupin contra Sherlock Holmes، فیلمی است آلمانی که در سال 1910 به کارگردانی ویگو لارسن، کارگردان دانمارکی ساخته شده است. اگر نگاهی به فهرست فیلم‌های 5 دهه اول قرن بیستم بیندازیم، متوجه خواهیم شد که تعداد فیلم‌های ساخته شده در ژانر معمایی جنایی از هر ژانر دیگری بیشتر است. در ادامه به بحث و بررسی 12 مورد از بهترین فیلم های معمایی و جنایی تاریخ جهان می‌پردازیم و از نظرات منتقدان نیز خواهیم گفت.

 

فیلم معمایی Shutter Island – جزیره شاتر

فیلم های معمایی

جزیره شاتر فیلمی هیجان‌انگیز و روانشناختی است که در سال 2010 و به کارگردانی مارتین اسکورسیزی به روی پرده سینماها رفت. داستان Shutter Island در سال 1954 اتفاق می‌افتد؛ زمانی که دو مارشال آمریکایی به نام‌های تدی دانیلز و چاک آئول برای بررسی جنایتی به بیمارستان آسچلیف در جزیره شاتر سفر می‌کنند. آن‌ها به دنبال یافتن بیماری به نام رسولاندو هستند که به جرم غرق کردن سه فرزندش در آب در آنجا زندانی است. آن‌ها به زودی متوجه می‌شوند که هیچ کس در این جزیره از حضور آن‌ها خوشحال نیست و آن‌ها باید به تنهایی معمای پنهان این جزیره را کشف کنند. اسکورسیزی این فیلم را براساس رمانی به همین نام اثر دنیس لهان ساخته است. این اثر را باید یکی از بهترین فیلم های جنایی معمایی تاریخ بدانیم.

این فیلم با بازی درخشان لئوناردو دی‌کاپریو و مارک رافلو با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد و نقدهای مثبتی نیز دریافت کرد. راتن تومیتوز در اجماع نهایی خود نوشت:

فیلم Shutter Island شاید بهترین اثر کارگردان نباشد، اما فیلمی هیجان‌انگیز و نمایشگر تفکرات غیرقابل پیش‌بینی کارگردان است.

جان اندرسون منتقد وال استریت ژورنال این فیلم را بسیار ستود و اظهار کرد:

فرایند شکل گیری فیلم از داستان آن مهمتر است. ساختار فیلمنامه از طرح‌ها اهمیت بیشتری دارد. جزیره شاتر داستان جنایت است و یک مضمون روانی شکنجه شده درباره گناه جمعی.

بسياری از اهالی سینما، این اثر را از بهترین فیلم های کاراگاهی جهان می‌دانند.

 

فیلم معمایی جنایی Se7en – هفت

فیلم پلیسی

شاید صحبت از بهترین فیلم های معمایی و جنایی تاریخ بدون حرف زدن از فیلم پلیسی خارجی سون کمی بی‌معنی به نظر برسد. فیلم هفت با بازی برد پیت و مورگان فریمن درباره همکاری کارآگاهی بازنشسته به نام ویلیام سامرست با دیوید میلز است که به همراه همسرش تریسی به تازگی به شهر نقل مکان کرده است. پس از شکل‌گیری دوستی آن‌ها تریسی به سامرست می‌گوید که باردار است و این موضوع را از میلز مخفی کرده است؛ زیرا این شهر را دوست ندارد و فکر می‌کند جای مناسبی برای بزرگ کردن بچه نیست. فیلم هفت به عنوان یکی از بهترین فیلمهای معمایی آمریکایی شناخته می‌شود.

این فیلم پلیسی خارجی مهیج که با بودجه 33 میلیون دلاری ساخته شد، موفقیت چشم‌گیری در گیشه‌ها بدست آورد و بیش از 327 میلیون دلار فروش رفت. جدا از استقبال خوب مخاطبان، این فیلم از منتقدین هم نمرات خوبی دریافت کرد. گری آرنولد از واشنگتن پست در نقدی نوشت:

برگ برنده فیلم Se7en بازی خیره‌کننده مورگان فریمن و برد پیت به عنوان دو پلیس است که الهام‌بخش و به خودی خود باورپذیر است.

این اثر نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین تدوین و جایزه بفتا برای بهترین فیلنامه غیراقتباسی شده و بسیاری از علاقه‌مندان به سینما، آن را از بهترین فیلم های پلیسی جنایی می‌دانند.

 

فیلم معمایی رازآلود Memento – یادگاری

فیلم های پلیسی

فیلم یادگاری به کارگردانی کریستوفر نولان از آن دست فیلم‌هایی است که باید چندین بار دید تا اصل داستان را فهمید. ماجرا درباره مردی است به نام لئونارد شلبی که حافظه کوتاه مدتش به شدت آسیب دیده است؛ به طوری که قادر به ذخیره خاطرات جدید نیست. به همین دلیل با گذاشتن یادداشت، عکس گرفتن و خالکوبی کردن موارد ضروری در تلاش است تا قاتل همسرش را بیابد و انتقام بگیرد. این اثر را میتوان از جذابترین و بهترین فیلم های رازآلود جهان دانست.

صحنه‌های سیاه و سفید و روند معکوس فیلم باعث به وجود آمدن معمایی پیچیده و جذاب می‌شود که مخاطبان را تا انتها به دنبال خود می‌کشاند. این فیلم با بازی گای پیرس توانست توجه‌های زیادی را به خود جلب کند و نامزد دریافت ده‌ها جایزه از جمله جایزه اسکار بهترین تدوین و فیلنامه شد. فیلم Memento همچنین تحسین بسیاری از منتقدان را به همراه داشت. راتن تومیتوز با بررسی 169 بازخورد، 92 درصد از آن‌ها را مثبت ارزیابی کرد و در اجماع نهایی خود چنین نوشت:

کریستوفر نولان به طرز ماهرانه‌ای مخاطب را به درون یک روایت شکسته راهنمایی و فیلم خود را ذره ذره با ترس وجودی همراه می‌کند.

 

فیلم معمایی ترسناک The Sixth Sense – حس ششم

فیلم های پلیسی خارجی

فیلم معمایی ترسناک حس ششم به کارگردانی ام. نایت شیامالان درباره پسربچه‌ای به نام کول سیر است که می‌تواند ارواح را ببیند. روانشناس کودکان به نام مالکوم کرو سعی دارد به او در این زمینه کمک کند؛ ولی در این راه با چالش‌های زیادی روبه‌روست. او که اخیرا با همسرش دچار مشکل شده متوجه می‌شود معمای این پسربچه پیچیده‌تر از هذیان‌های بچگانه است. بسیاری این اثر را در زمره بهترین فیلم های جنایی معمایی دنیا قرار می‌دهند.

فیلم The Sixth Sense به خاطر بازی خوب بازیگرانش و پایان جذاب و غیر منتظره‌اش با واکنش خوب مخاطبان و منتقدان روبه‌رو شد. این فیلم در گیشه بیش از 672 میلیون دلار فروخت و به یک پروژه سودآور تجاری تبدیل شد. راتن تومیتوز با بررسی 153 بازخورد، 86 درصد از آن‌ها را مثبت اعلام کرد. در نظرسنجی سال 2007، موسسه فیلم آمریکا این فیلم را به عنوان هشتادونهمین فیلم برتر آمریکایی در تمام دوران معرفی کرد.

 

فیلم رازآلود معمایی Incendies – ویران شده

فیلم جنایی معمایی

فیلم ویران شده ساخت سال 2010 یک فیلم معمایی با موضوع جنگ است که توسط دنی ویلنوو کارگردان فرانسوی کانادایی ساخته شده است. ماجرای این فیلم درباره دختری به نام  ژان و برادرش سیمون است که پس از مرگ مادرشان، نوال، با وصیتنامه عجیب و غریب او روبه‌رو می‌شوند. نوال از آن‌ها درخواست می‌کند تا به سرزمین مادریشان بازگردند و به دنبال پدر خود بگردند. ژان پیشنهاد این سفر را می‌پذیرد؛ ولی سیمون که به نظر می‌رسد از شخصیت غیرمعمول مادرش و وصیتنامه عجیبش در تعجب است، تمایلی به پیوستن به ژان در این سفر ندارد.

این فیلم معمایی رازآلود با بازی بازیگران ناشناس، فیلنامه پر رمز و راز و موضوع جنگ توانست دل خیلی از تماشاچیان را بدست آورد؛ به طوریکه 91 درصد از کاربران گوگل از تماشای این فیلم لذت بردند. منتقدان نیز با ثبت بازخوردهای بسیار خوبی از این فیلم استقبال کردند. راتن تومیتوز با اشاره به کارگردانی خوب و فیلنامه دوست‌داشتنی این فیلم در اجماع نهایی‌اش اظهار داشت:

این فیلم بهم ریخته، طولانی مدت و یک لمس ملودراماتیک است، اما این نقص‌های کوچک با بازی‌های درخشان بازیگران و تأثیر عاطفی فیلم کمرنگ می‌شوند.

 

فیلم سینمایی جنایی معمایی Gone Girl – دختر گمشده

فیلم معمایی جنایی

تقریبا تمام کسانی که بن افلک را می‌شناسند، بازی هیجان‌انگیز او را در فیلم سینمایی جنایی معمایی دختر گمشده به خاطر دارند. این فیلم به کارگردانی دیوید فینچر که از روی رمانی به همین نام اثر گیلین فلین اقتباس شده است، در سال 2014 به روی پرده سینماها رفت و همه را سرجایشان میخکوب کرد. ماجرا زمانی آغاز می‌شود که معلمی به نام نیک دان صبح روز پنجمین سالگرد ازدواجش بی‌خبر از همه جا به خانه باز می‌گردد. نیک که خانه خود را بهم ریخته می‌بیند و اثری از همسر خود پیدا نمی‌کند با پلیس تماس می‌گیرد و جستجوها برای یافتن همسرش، ایمی آغاز می‌شود. در طول این تحقیقات رازهای زیادی از زندگی زناشویی آن دو فاش می‌شود و به یکباره ورق برمی‌گردد. اين عنوان را بايد یکی از نامزدهای قدرتمند کسب لقب بهترین فیلم معمایی دهه گذشته بدانیم.

فیلم Gone Girl با فلش بک‌های جذاب و دیدنی، تلاش تماشاگران را برای پیدا کردن جواب به چالش می‌کشد. متاکریتیک براساس بررسی‌های 49 منتقد به این فیلم نمره 79 از 100 را اعطا کرد. خیلی از منتقدین بازی برجسته بازیگران یعنی رزمند پایک و بن افلک را تحسین کردند و داستان قدرتمند فیلم را دوست داشتند. این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن و ده‌ها جایزه دیگر نیز شد.

 

فیلم معمایی The Girl with the Dragon Tattoo – دختری با خالکوبی اژدها

فیلم های معمایی جنایی

ماجرا درباره خبرنگاری به نام میکائل بلومکویست است که برای بازگرداندن اعتبار خود تمام تلاشش را می‌کند. در این میان دختری به نام لیسبت سالاندر که یک محقق و هکر ماهر است و علاقه‌ای به معاشرت با دیگران ندارد، در کنار او قرار می‌گیرد. این دو به شکل ناگهانی درگیر پرونده‌ای جنایی می‌شوند که حل کردنش غیر ممکن به نظر می‌رسد. بسیاری از طرفداران دیوید فینچر، این اثر را بهترین فیلم کاراگاهی او می‌دانند.

فیلم دختری با خالکوبی اژدها یکی از بهترین فیلم های معمایی سینما است که در سال 2011 و با کارگردانی دیوید فینچر از روی رمانی به همین نام اثر استیگ لارسن ساخته شد. این فیلم با بازی دنیل کریگ (بازیگر مجموعه فیلم‌های جیمز باند) و رونی مارا مورد تحسین همگان قرار گرفت؛ بطوریکه نامزد دریافت جوایز زیادی شد. جو مورگنسترن از وال استریت ژورنال، فیلمبرداری فیلم The Girl with the Dragon Tattoo را تحسین کرده و آن را در زمره بهترین فیلمهای معمایی قرار داد.

 

فیلم معمایی جنایی L.A. Confidential – محرمانه لس آنجلس

بهترین فیلم های جنایی معمایی

فیلم سینمایی معمایی محرمانه لس آنجلس فیلمی جنایی معمایی به کارگردانی کرتیس هنسن است که در سال 1997 ساخته شده است. داستان فیلم درباره سه مأمور پلیس است که با استفاه از روش‌های کاری خود تلاش می‌کنند راز پرونده قتلی را برملا کنند. L.A. Confidential با بازی کوین اسپیسی، راسل کرو و گای پیرس با داستان مهیجش در رده برترین فیلم های معمایی جنایی جهان جای می‌گیرد و بازخوردهای خوب زیادی به همراه داشته است.

راتن تومیتوز با بررسی 111 نقد، 99 درصد از آن‌ها را مثبت خواند. متاکریتیک نیز با اعطای امتیاز 90 از 100 به این فیلم پلیسی خارجی جذاب، آن را لایق تحسین جهانی خواند. راجر ابرت با اعطای چهار ستاره به این فیلم آن را «اغواكننده و زیبا، بدبینانه و پیچیده و یكی از بهترین فیلم‌های سال» خواند. در مجموع، این فیلم پلیسی خارجی را میتوان یکی از نامزدهای کسب مقام بهترین فیلم معمایی جنایی تاریخ دانست.

 

فیلم معمایی رازآلود The Bourne Ultimatum – اولتیماتوم بورن

بهترین فیلم های جنایی

فیلم اولتیماتوم بورن نیز در رده بهترین فیلم های معمایی جهان جا می‌گیرد. فیلم The Bourne Ultimatum که براساس رمانی به همین نام اثر رابرت لودلوم ساخته شده است، در واقع سومین فیلم از مجموعه فیلم‌های جیسون بورن است. این مجموعه که با ساخت فیلم The Bourne Identity در سال 2002 شروع شد، با قسمت دومش The Bourne Supremacy در سال 2004 ادامه می‌یابد و در سال 2007 قسمت سوم این مجموعه با نام اولتیماتوم بورن ساخته می‌شود؛ اثری که به عنوان يكی از بهترین فیلم های معمایی جهان شناخته شده است.

داستان این قسمت درباره یک قاتل سابق سیا است که برای پر کردن شکاف‌هایی که در حافظه‌اش به وجود آمده است، همراه خبرنگار روزنامه گاردین درباره پروژه‌ای سری اطلاعاتی می‌یابد. راتن تومیتوز با اعطای امتیاز 8 از 10 به این فیلم آن را «یک سفر هیجان‌انگیز» خواند. این اثر موفق به دریافت سه جایزه اسکار در بخش‌های بهترین ویرایش فیلم، بهترین تنظیم صدا و بهترین صدا شد. این عنوان را باید یکی از بهترین و هیجان‌انگیزترین فیلم های کاراگاهی تاریخ دانست.

 

فیلم رازآلود معمایی The Invisible Guest – مهمان نامرئی

بهترین فیلم معمایی

یکی دیگر از پیشنهادهای ما برای فهرست برترین فیلم های معمایی، فیلم اسپانیایی مهمان ناخوانده است. فیلم The Invisible Guest به کارگردانی اوریول پائولو در سال 2016 ساخته شد و درباره مردی است که به تازگی متهم به قتل زنی شده که با او رابطه داشته است. او چند ساعت پیش از آغاز داداگاهش با وکیلی سرشناس قرار ملاقات دارد و حالا باید ماجرا را برای او از اول شرح دهد؛ ولی این وکیل سرشناس زیاد به حرف‌ها و ماجراهایی که او تعریف می‌کند اعتماد ندارد.

این فیلم با بازی ماریو کاساس و باربارا لنی بسیاری از تماشاگرن را راضی نگه داشت و با پایان غیرمنتظره‌اش همه را شگفت‌زده کرد. نمره این فیلم در آی‌ام‌دی‌بی 8.1 است و 67 درصد نقدها نیز توسط راتن تومیتوز مثبت اعلام شده است. این اثر را میتوان در گروه بهترین فیلم های معمایی تاریخ قرار داد.

 

فیلم پلیسی خارجی Infernal Affairs – اعمال شیطانی

بهترین فیلم های رازآلود

شاید بتوان یکی از تاثیرگذارترین و بهترین فیلم های پلیسی جهان را این اثر هنگ کنگی دانست. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، موفقیت و تاثیر این فیلم به قدری زیاد بود که مارتین اسکورسیزی افسانه‌ای آن را به عنوان منبع اقتباس مستقیم یکی از بهترین آثار قرن بیست و یکمی خود یعنی فیلم The Departed انتخاب کرد.

فیلم پلیسی خارجی Infernal Affairs با تمرکز بر دو شخصیت متفاوت در دو سوی مختلف قانون، داستانی پیچیده، هیجان‌انگیز، درگیرکننده و جذاب را روایت می‌کند؛ داستانی که در ادامه به خوبی در قسمت‌های دوم و سوم این مجموعه ادامه می‌یابد. وظیفه ایفای نقش این دو شخصیت بر عهده دو تن از محبوب‌ترین و موفق‌ترین هنرپیشگان شرقی، تونی لیانگ و اندی لاو، است. بسیاری از اهالی سینما، ساختار داستانی و شیوه روایی این فیلم را انقلابی در عرصه فیلم های پلیسی جنایی می‌دانند.

 

فیلم پلیسی آمریکایی End of Watch – آخرین گشت

فیلم های جنایی معمایی

یکی از واقع‌گرایانه‌ترین، هیجان‌انگیزترین و جذاب‌ترین فیلم های پلیسی دهه گذشته را می‌توان این اثر به کارگردانی دیوید ایر دانست. فیلم End of Watch با تمرکز بر زندگی روزانه دو ماموری پلیس و درگیری‌های آن‌ها با گروهی از خلافکاران، تصویری احساسی و شخصی خلق کرده و به یکی از تاثیرگذارترین و بهترین فیلم های پلیسی تاریخ تبدیل می‌شود.

از جمله بازیگران این اثر می‌توان به جیک جیلنهال، مایکل پنیا، انا کندریک، فرانک گریلو و دیوید هاربور اشاره کرد. بخش قابل توجهی از تیم بازیگری برای آماده‌سازی خود برای ایفای نقش ماموران پلیس، تمرین‌های سختی را پشت سر گذاشتند. فیلم پلیسی خارجی End of Watch موفقیت تجاری و هنری بسیار خوبی به دست آورد. از برجسته‌ترین نقاط قوت آن می‌توان به هنرنمایی چشم‌گیر بازیگران، شخصیت‌پردازی عالی و اتمسفر گیرا اشاره کرد. اگر به دنبال تماشای بهترین فیلم پلیسی تاریخ هستید، این اثر را از دست ندهید.

 


سخن پایانی


بهترین فیلم معمایی

فیلم های برتر معمایی دوستداران بسیار زیادی دارند. همچنین این دست از فیلم‌ها جذابیت‌های زیادی برای کارگردانان و بازیگران دارند و هر ساله عناوین زیادی در این ژانر ساخته می‌شوند. در این مطلب سعی کردیم با گزیده‌ای از جذاب‌ترین و بهترین فیلم های پلیسی و معمایی تاریخ آشنا شویم. باید خاطرنشان کرد که بین فیلم های برتر پلیسی مهیج و جذاب، تصمیم‌گیری درباره بهترين‌ها کار سختی است.

بهترین فیلم پلیسی جنایی تاریخ از نظر شما کدام است؟ در قسمت نظرات برایمان بگویید کدام یکی از فیلم‌های بالا را تماشا کرده‌اید و از کدام یک بیشتر لذت بردید؟ در پایین همین صفحه ليست بهترین فیلم های جنایی پلیسی خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

5
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
Reza 26 فروردین 1399، 23:44

مهمان نامرئی خیلی خوب بود