افزایش مجدد حقوق و دستمزد سال 99 کارگران صحت دارد؛ 5 درصد افزایش!
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:19 خرداد 1399، 09:30

افزایش مجدد حقوق و دستمزد سال 99 کارگران صحت دارد؛ 5 درصد افزایش!

داستان حداقل حقوق کارگران در سال 99 تمامی ندارد. حالا بعد از 3 ماه که از ابتدای سال گذشته، شورای عالی کار با افزایش مجدد دستمزد سال 99 کارگران موافقت کرده است. دلیل این افزایش مجدد حقوق 99 چه بود؟ همراه ما باشید.

هر سال شورای عالی کار دستمزد کارگران را که در صنایع و کسب و کارهای مختلف در سراسر کشور مشغول به کار هستند افزایش می دهد. امسال اما سال متفاوتی را شروع کردیم و پس از تعیین دستمزد در فروردین 99 نمایندگان کارگری با اعتراض جلسه را ترک کردند. اما دیروز خبری مبنی بر افزایش مجدد حداقل دستمزد کارگران در سال 99 منتشر شد. در ادامه آخرین تصمیمات پیرامون افزایش دستمزد 99 و حداقل حقوق سال آینده را بررسی می‌کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


همه آنچه درباره افزایش دستمزد سال 99 کارگران و کارمندان باید بدانید


خبرهای ضد و نقیض زیادی در خصوص میزان افزایش دستمزد کارگران در سال 99 به گوش می‌رسید. برخی از نمایندگان مجلس این افزایش حقوق را حدود 30 درصد و برخی 15 درصد پیشنهاد می‌کردند اما در نهایت 21 درصد افزایش حقوق تصویب شد. البته این عدد به 26 درصد تغییر پیدا کرد.

افزایش حقوق 99 کارگران

دوشنبه 19 خرداد 99: افزایش مجدد حقوق 99 کارگران صحت دارد

به گزارش روزنامه اطلاعات، حداقل دستمزد کارگران در سال 99 در جلسه شورای عالی کار مجدد افزایش پیدا کرد. در این جلسه محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت و نمایندگان کارگری و کارفرمایی حضور داشتند. آیت اسدی، نماینده کارگری پس از این جلسه در جمع خبرنگاران گفت:

در این نشست حداقل دستمزد کارگران 5 درصد و حق مسکن کارگران 200 هزار تومان نسبت به قبل اضافه شد و در مجموع به 300 هزار تومان رسید. برای سایر سطوح غیر از حداقل دستمزد مبلغ 2500 تومان به مزد روزانه اضافه شد. یعنی دستمزد سایر سطوح کارگران بالاتر می‌رود. افزایش مستمری بازنشستگان کارگری قرار است در جلسه دیگری با کانون عالی بازنشستگان کشوری و سازمان تامین اجتماعی تعیین شود ولی مقرر شده است تا حداقل مقرری بازنشستگان کشوری کمتر از 2.7 تا 2.8 میلیون تومان نباشد.

افزایش مجدد حقوق 99

آیت اسدی در خصوص افزایش حق مسکن و کاهش حق پایه سنواتی کارگران هم گفت:

حق مسکن جداست و به حقوق پایه اضافه نمی‌شود. از نرخ پایه سنواتی کارگران که در مصوبه قبلی گفته شده بود باید کارگر حداقل یک سال سابقه داشته باشد، از این نرخ پایه سنواتی 75 هزار تومان کاسته شد و روی حداقل مزد کارگران قرار گرفت. در نتیجه حداقل دستمزد کارگران از 21 درصد رشد به 26 درصد افزایش یافت و حق پایه سنوات از 175 هزار تومان مصوبه قبلی به 100 هزار تومان رسید.

با این اوصاف،پایه حقوق کارگران از 21 درصد به 26 درصد در سال 99  افزایش پیدا کرد. این مصوبه باید به تصویب هیات وزیران هم برسد اما با توجه به اینکه نمایندگان دولت هم در این جلسه حضور داشتند، قطعا بدون هیچ‌گونه مشکلی تصویب خواهد شد.

افزایش مجدد حقوق 99

یکشنبه 21 اردیبهشت 99: خبر جدید درباره افزایش دستمزد کارگران؛ احتمال افزایش حداقل حقوق و حق مسکن کارگران

نمایندگان کارگری معتقد هستند که این میزان افزایش حقوق با تورمی که در بازار برقرار است همخوانی ندارد؛ به همین دلیل رئیس قوه قضاییه دستور داده تا وجود و یا عدم وجود مغایرت دستمزد با قانون کار بررسی شود که نتیجه آن در هفته جاری مشخص می‌شود. حال باید دید با ورود قوه قضاییه، تغییری در دستمزدها به وجود می‌آید یا خیر.

نمایندگان کارفرمایان و همچنین نمایندگان دولت، با وجود رکود تورمی و شیوع کرونا و تبعات اقتصادی آن، افزایش دستمزد بیشتر از این میزان را ناممکن می‌دانستند که از توان بخش تولید خارج است و از سوی دیگر نمایندگان کارگری با تأکید بر میزان حدود ۴۰درصدی تورم و سبد معیشت چهار‌میلیون‌و ۹۴۰ هزار‌تومانی، میزان مزد تصویب‌شده را برای پرداخت هزینه‌های خانوارهای کارگری ناکافی می‌دانستند. به همین دلیل هم بود که مصوبه دستمزد بدون امضای سمت کارگری شورای‌عالی کار نهایی شد و اعضای کارگری شورای‌عالی کار برای عدم مغایرت مصوبه دستمزد با قانون کار به دیوان عدالت اداری شکایت کردند.

حقوق کارگران سال ۹۹ چقدر شد

هفته گذشته جمعی از کارگران و تولیدکنندگان کشور به مناسبت هفته کارگر دیداری با رئیس قوه قضاییه داشته و به بیان دیدگاه‌های خود درباره وضعیت معیشت جامعه کارگری و نحوه تعیین دستمزد کارگران پرداختند. در این نشست، رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور مأموریت داد در اسرع وقت جلسه‌‌ای با حضور اعضای شورای‌عالی کار برگزار و مصوبه دستمزد ۱۳۹۹ از حیث ابعاد و مغایرت با ماده ۴۱ قانون کار بررسی شود.‌ بعد از آن، رئیس قوه قضاییه رسما دستور بررسی مصوبه دستمزد را صادر و سازمان بازرسی کل کشور را مأمور بررسی کرد.

این دستور به‌سرعت عملیاتی شد و طبق پیگیری‌ها، تاکنون دو جلسه با حضور اعضای شورای‌عالی کار برگزار و مدارک و مستندات مربوطه از سوی نمایندگان کارگری ارائه شده و سازمان بازرسی در هفته جاری جمع‌بندی نهایی را انجام داده و نتایج را اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

پنجشبه 21 فروردین 99: افزایش 21 درصدی حقوق کارگران تصویب شد؛ نماینده کارگران امضا نکرد!

چهارشنبه 20 فروردین 1399 جلسه شورای عالی کار در حالی برگزار شد که اعتراضات کارگران به مشخص نشدن افزایش دستمزد سال 99 روز به روز بیشتر می‌شد. به گزارش خبرگزاری ایلنا، پس از 6 ساعت مذاکره و چانه‌زنی در خصوص افزایش دستمزد کارگران در سال 99، در نهایت رقم نهایی افزایش حقوق با رای‌گیری مشخص شد. این برای اولین بار در دهه‌های گذشته است که رقم افزایش حقوق کارگران بدون رسیدن به اجماع همه طرف‌های مذاکره و با رای‌گیری مشخص می‌شود. نکته عجیب‌تر اینجاست که نمایندگان کارگری حاضر نشدند صورتجلسه نهایی را امضا کنند و بدون امضا این جلسه را ترک کردند.

با این حال، نتیجه نهایی به این شرح است:

  • افزایش دستمزد کارگران در سال 99 : 21%
  • حداقل حقوق 99: 1 میلیون و 835 هزار و 426 تومان (1835426 تومان)
  • بن ماهیانه: 400 هزار تومان
  • مبلغ مزد روزانه: 611809 ریال
  • پایه سنوات: 175 هزار تومان
  • بن مسکن ماهانه: 100 هزار تومان
  • افزایش سایر سطوح: 15% به اضافه روزانه 30338 ریال
  • حداقل حقوق کارگران در سال 99 عبارت است از: 2 میلیون و 605 هزار تومان

مقایسه حقوق 99 کارگران با حقوق 98 کارگران

 

حقوق کارمندان در سال 99

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آخرین جلسه کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 روز یکشنبه 11 اسفند در جلسه علنی برگزار شد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد افزایش حقوق کارمندان، بازنشستگان و معلمان در سال 99 بود. طبق تصمیمی که نمایندگان ملت در کمیسیون تلفیق بودجه گرفتند دولت موظف شد در سال 99 از محل منابع خاص نسبت به افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگانی که میزان دریافتی آن‌ها کمتر از 2 میلیون و 800 هزار تومان است اقدام کند البته به شرطی که این افزایش دستمزد نسبت به سال 98 بیشتر از 50 درصد نشود.

علاوه بر این، دولت موظف شد تا نسبت به افزایش حقوق بازنشستگانی که دریافتی آنها کمتر از 6 میلیون تومان است، اقدام کند. گزارش‌های کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال 99 یکشنبه تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد تا درباره زمان برگزاری جلسات علنی برای بررسی لایحه بودجه سال آینده در جلسه علنی تصمیم‌گیری شود

 

سبد معیشت خانوار، 4 میلیون و 940 هزار تومان تعیین شد

جلسه کمیته دستمزد که متشکل از سه گروه نماینده کارگران، کارفرمایان و دولت بود روز دوشنبه 5 اسفند ساعت 16 تشکیل جلسه داد تا در زمینه سبد معیشت خانوار در سال 99 تصمیم‌گیری کند. در نتیجه 4 میلیون و 940 هزار تومان به عنوان سبد معاش خانوار در نظر گرفته شد. این عدد در حالی تعیین شد که نماینده کارگری از آن به شدت اظهار نارضایتی کرد و این تصمیم را پیشنهاد نمایندگان کارفرمایان و دولتی‌ها دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سبد معاشی که برای کارگران در سال 99 تعیین شده، مصداق بارز خط فقر است. 4 میلیون و 940 هزار تومان حداقل هزینه یک خانوار 4 نفری در شهرهای بزرگی مانند تهران هم نمی‌شود و به گفته خبرنگار ایلنا نماینده کارگران در جلسات هفته جاری باید حداقل حقوق 99 کارگران را با توجه به همین سبد معاش در نظر بگیرند و در این صورت افزایشی 100 درصدی در دستمزد سال 99 خواهیم داشت.

 

افزایش دستمزد سال 98 چقدر بود؟

سال گذشته با توجه به شروع تحریم‌های آمریکا و کاهش صادرات نفت ایران، کشور شاهد تورم بالایی بود. افزایش قیمت ارز و کاهش درآمدهای نفتی باعث شد تا افزایش دستمزد سال 98 چشمگیر باشد. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که این افزایش دستمزد با توجه به تورم بالای سال 98 و گرانی بنزین عملا تاثیری در زندگی کارگران نداشت.

شورای عالی کار سال گذشته دستمزد کارگران را به میزان 36.5 درصد افزایش داده بود به طوری که کارگران از مبلغ 1 میلیون و 112 هزارتومان حقوقی معادل 1 میلیون و 517 هزارتومان دریافت می‌کردند. حالا این احتمال وجود دارد که شاهد افزایش 30 درصدی دریافتی کارگران در سال 99 باشیم که با توجه به کسری بودجه دولت و مشکلات کارفرمایان بسیار بعید به نظر می‌رسد.

 

افزایش دستمزد سال 99 کارگران چقدر باید باشد؟

با توجه به اینکه دولت برای دستمزد کارکنان خود در سال 99  افزایش 15 درصدی در نظر گرفته، برخی بر این گمان‌اند که افزایش دستمزد کارگران هم همین میزان خواهد بود. آنچه که در سال‌های گذشته اتفاق می‌افتاد این بود که افزایش دستمزد کارگران تنها بر اساس تورم بوده توجهی به نیازهای این قشر نمی‌شد. نیازهایی که از آن به عنوان «سبد معیشت» خانوار یاد می‌شود ولی افزایش دستمزد هیچ تاثیری بر آن ندارد.

در واقع افزایش دستمزد همیشه به میزانی انجام می‌شود که به حداقل هزینه سبد معیشت خانوار هم نمی‌رسد. در سال 98 حداقل سبد معیشتی خانوار 3 میلیون و 800 هزار تومان اعلام شده بود که به افزایش دستمزد به هیچ وجه با آن همخوانی نداشت. تاکنون سبد معیشت خانوار در سال 99 محاسبه نشده اما گمانه‌زنی‌ها از عددی بین 6 تا 9 میلیون تومان حکایت دارد که این عدد با توجه به شهرهای کوچک و بزرگ متغیر است

 

salary/ حداقل دستمزد سال 99

 


کلام آخر


پرونده حقوق کارگران در سال 99 هم بسته شد. با توجه به تصمیم نهایی شورای عالی کار که در بامداد روز 21 فروردین 99 گرفته شد، حداقل دستمزد یک کارگر در سال 99 مبلغی حدود 2 میلیون و 600 هزار تومان خواهد بود. البته باید به این نکته هم توجه داشت که این عدد با در نظر گرفتن بن ماهیانه، بن مسکن و … تعیین شده است و ممکن است برای کارگرانی که این مزایا را دریافت نمی‌کنند عدد نهایی حقوق کمتر هم باشد.

آیا تعیین دستمزد ماهانه 2 میلیون 600 هزار تومان تصمیم مناسبی بود؟ آیا نمایندگان کارفرمایان، کارگران و دولتی‌ها امسال برای تعیین دستمزد خوب عمل کردند؟ فکر می‌کنید دستمزد کارگران در سال 99 چه میزان باید تعیین می‌شد؟ نظرات سایر کاربران را بخوانید و نظر خود را با ما در میان بگذارید.

 

3.0
11
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
علی عباسی 28 بهمن 1398، 22:39

سلام با وجود تورم بسیار بالایی که در کشور حاکم است و روز به روز در حال افزایش است بخصوص در بخش مسکن وخود رو و با تصویب افزایش 30 تا 40 در صدد مزد کارگران هیچ تاثیری در وصیت معیشت آنها ندارد وقش ر کا گر روز به روز ضعیف تر و صفره آنها ساده تر خواهد شد وای ن اقشار آسیب پز یر نیاز مند حمایت جدی دارد آیا با این دست مزد های پایین می توانند زندگی اداره کنند وخواه ش ما این است که مشکلات ما را دل سوزان ه مد نظر قرار دهید وما را در یابید .

اعظم بجاری 29 بهمن 1398، 12:28

ممنون از همراهی شما و نظر که گذاشتید بله متاسفانه همینطوره که می گید و حالا اگر افزایش 30 درصدی اعمال بشه... ممکن هم هستش این میزان کمتر باشه

ناصر 07 اسفند 1398، 01:32

بابا جان پول کجا بود اینهمه افزایش بده به این تعداد کارگر!!!!@

hhhhhhhh 13 اسفند 1398، 19:03

عزیزم غلط املایی زیاد داری

امیر 29 بهمن 1398، 19:58

یکم به کارمندان دو.لت کمتر کارانه بدن اضافه کار کمتری بدن چون میخورن میخوابن میدونی چرا چون همشون فرزند شههید یا جانبازن به فکر کارگر ذلیل مرده هم باشن

علی 01 اسفند 1398، 00:39

کدوم اضافه کار برو حقوق کارمندان رو با کارگرای، فقط شرکت‌های فرش نه شرکت‌های صنعتی مهم مقایسه کن. بعد حرف بزن. هنوز کارمند به زور 3 تومن اون هم با افزایش15 درصد سال 99 اگه بگیره. کارگر با سیکل 4 و نیم میگیره. مدام اضافه کار. حق جذب. کارانه. حق اولاد. حق شیفت و... اینها رو با حقوق پایه جمع کن. بعد ببین خالص دریافتی کدوم بیشتره کارمندا باختن، کارگرا مدام سوخته میکنن

اعظم بجاری 01 اسفند 1398، 09:56

اوضاع اقتصادی کلا مشکل داره، باور کنید اگر حقوق کارمند ها رو هم به کارگرا بدن و یا بالعکس دوباره یه سری مسائلی ایجاد میشه که باز هم قشر ضعیف، ضعیف‌تر میشه... ممنون از توجهی که داشتید

امیر 06 اسفند 1398، 14:01

سلام،نه فرزند شهیدم و نه جانباز! با مرام همه اینها که تو این مملکت کارمندن همشون از این قشر هستن؟!! خوب اگه اینها این همه امتیاز دارن که میگی خوب چرا نرفتی در عراق و یا سوریه بر علیه داعش بجنگی تا اگه بهت امتیاز دادن استفاده کنی؟!! البته مدافعین واقعی حرم با خدا معامله کردن نه با مادیات،ولی اگه طلب امتیاز هم میکردی حتما بهت میدادن.البته این حرفها هم دیگه خیلی کهنه وقدیمی شده! خانواده شهدا و ایثارگران سهمیه دارن،کار دارن و.........!!! در عوض همین بزرگوارن پدر ندارن، پشتشون خالی شده،و.......

علی 08 اسفند 1398، 03:26

من ی فرزند جانبازم با لیسانس حقوق تویی ی پمپ بنزین کارگری میکنم

جعفری 11 اسفند 1398، 12:43

من که فرزند جانبازم این دولت برای من چیکار کرد

پاسخهای بیشتر ...
یوسف 29 بهمن 1398، 22:34

نباید مثل سال جاری به روزهای پایانی سال بکشه کی میخوان افزایش حقوق کارگران رامشخص کنند پس

محسن 04 اسفند 1398، 05:10

بنظر من اینا همش فیلمشونه از قصد به روزای پایان سال میکشونن که به اونایی که مثلا دنبال احقاق حقشونن بگن ما تا لحظه آخر تلاشمونو کردیم و این شد نتیجه! هممون میدونیم حرف آخرو دولت بدرد نخورمون میزنه

علی یاری 09 اسفند 1398، 16:08

با این حقوق فقط میتونیم پرتقال بخوریم والا

باران 30 بهمن 1398، 10:41

فک نکم با 30درصد افزایش مشکل کارگران حل بشه باتوجه ب ناامن بودن موقعیت شغلی آنها ک همه قرارداد موقت 1 ماه تا 6 ماه دارن

اعظم بجاری 01 اسفند 1398، 09:53

دقیقا همینطوره اما اوضاع به هر حال با افزایش یه مقداری بهتر خواهد شد البته اگر از طرف دیگر گرونی نداشته باشیم

حسن 03 اسفند 1398، 00:11

طبق فرمایش شما که هیچ امنیت شغلی وجود ندارد بالا رفتن درصد افزایش حقوق باعث تعدیل نیرو از طرف کارفرما خواهد شد

اسماعیل 12 فروردین 1399، 22:36

کدوم 1ماهه بخدا من چندساله 15روزه قراردادمیگیرم

سامان 21 فروردین 1399، 19:48

خانم بجاری من به عنوان یه ادمی که یه کسب و کار کوچک داره عرض میکنم با همه شرایط افتضاح اقتصادی اگر خیلی از این کارفرماها واقعا حرفه ایی بودند در کارشون خیلی از این بهانه ها که میفرمایید وجود نداشت. کجای دنیا افزایش حقوق باعث تورم میشه اگر پارامترهای مالی درست برنامه ریزی شده باشه؟ پایه حقوق کم فقط به اینجا ختم میشه یا ملت گشنه میمونند و ناراضی یا حقوق دریافتی تبدیل به کار سیاه میشه و شرکتهای دو و چند دفتره که پایه کارمند و کارگر رو یک میلون رد میکنند و پرداختیشون چند برابر هست. کدوم تورم ایجاد میکنه، افزایش حقوق اصولی یا بیکاری کارگر و پرداخت حقوق سیاه؟

میلاد 01 اسفند 1398، 00:00

به نظر من وقتی کار فرما ماشین میلیاردی سوار میشود و کارگر حتی کرایه خانه اش را نمی تواند بپردازد ظلم در حق کارگر است

اعظم بجاری 01 اسفند 1398، 09:54

هیچ کاخی بالا نمی ره مگر اینکه ظلمی صورت گرفته باشه .... حرف شما هم درسته ممنون از اینکه همراهید و نظر گذاشتید

حمید 01 فروردین 1399، 02:54

کارفرما سرمایه و انرژی و استعداد خودش رو گذاشته ۴تا کارگر هم کنارش نون میخورن. بد کاری کرده؟ صبح تا شب حرص میخوره و با انواع سازمانها سروکله میزنه و استرس کار رو داره... اینکه به چندتا خانواده نون میرسونه ظلم کرده؟

در پاسخ به حمید 11 فروردین 1399، 21:01

چون کارفرما وقت و انرژی میزاره و دو تا کارگر رو جذب کرده باید حقشون رو پایمال کنه و بهشون نده ؟ این پول ها خوردن نداره!

دیدگاههای بیشتر ...