ترفندهایی برای عکاسی از حیوانات خانگی

ترفندهایی برای عکاسی از حیوانات خانگی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

از جالب‌ترین و محبوب‌ترین سوژه‌ها برای عکاسی، خصوصا در ایام کنونی، حیوانات خانگی هستند. با پیروی از چند نکته ساده می‌توان عکاسی از حیوانات خانگی را به فعالیتی خلاقانه تبدیل کرد.

امروزه گربه‌ها، خرگوش‌ها، سگ‌ها و دیگر حیوانات خانگی جای خود را در خانه و دل انسان‌ها پیدا کرده‌اند. این موجودات دوست‌داشتنی در دنیای شلوغ مدرن راهی برای فرار از تنهایی هستند. چند سالی است که عکاسی از حیوانات خانگی محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است. هنرمندان در این امر با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند؛ مشکلاتی که عمدتا ناشی از ناآگاهی حیوانات از ژست‌های مناسب برای عکاسی هستند. با این وجود این امر در بسیاری از اوقات منجر به خلق تصاویری طبیعی و جذاب از آن‌ها می‌شود. در ادامه سعی می‌کنیم راهنمایی‌ها و نکاتی را در مورد عکاسی از حیوانات خانگی ارائه دهیم.

عکاسی از حیوانات خانگی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


13 ترفند برای عکاسی از حیوانات خانگی


در ادامه به موثرترین و متداول‌ترین تکنیک‌ها در عکاسی از حیوانات خانگی می‌پردازیم.

 

فهرستی از مفاهیم مد نظر خود تهیه کنید

درگیرکننده‌ترین عکس‌های ثبت شده از حیوانات خانگی، آن‌ها را در موقعیت‌ها و مفاهیمی مشخص به تصویر می‌کشند. نگاه حسرت آلود گربه‌ای سنگین‌وزن به کیسه مواد غذایی در آشپزخانه به معنای خواسته است. انتظار شیرین و در عین حال غم‌انگیز سگی وفادار در جلوی در ورودی استعاره‌ای زیبا از علاقه محسوب می‌شود. در آغوش گرفتن گردن اسبی عظیم توسط صاحبش نمادی از علاقه است. اگر به دنبال انتقال ایده‌های خود از طریق عکاسی و برقراری ارتباط با مخاطبان خود هستید، بهتر است نخست مفاهیم مد نظر خود را بر روی کاغذ بیاورید. این راه به تحلیل آن‌ها کمک شایانی کرده و مسیر را برای عکاسی از سگ یا گربه مورد نظر مشخص خواهد کرد.

عکاسی از سگ خانگی

 

از نور طبیعی استفاده کنید

بدون شک یکی از مهم‌ترین مسائل در عکاسی، نور است. این نکته در عکاسی از حیوانات خانگی برجستگی بسیار بیشتری پیدا می‌کند. دلیل این اهمیت نقش مهم چشمان آن‌ها در تصاویر ثبت‌شده نهایی است. تا جای ممکن از عکاسی از گربه یا سگ خود در اتاق‌های تاریک یا هوای ابری بپرهیزید. نور طبیعی بهترین انتخاب برای ثبت عکس‌های جذاب و زیبا از حیوانات خانگی است. از فلش استفاده نکنید. فلش علاوه بر قرمز کردن چشمان، منجر به ترسیدن حیوانات خانگی خواهد شد.

عکاسی از گربه خانگی

 

بر چشمان او تمرکز کنید

چشمان یک گربه یا سگ گویاترین نشانه‌های احساسات و احوال آن‌ها هستند. به این دلیل، اگر قصد ثبت پرتره‌های درگیرکننده را دارید، پیشنهاد می‌کنیم بر چشمان و حالت چهره حیوان خانگی مورد نظرتان تمرکز کنید. در این راه می‌توانید با ادای صداهای آشنا برای حیوان خانگی خود، او را ترغیب به نگاه مستقیم به دوربین کنید.

عکاسی از حیوانات خانگی

 

صبر داشته باشید

حیوانات خانگی نسبت به احساسات صاحبان خود بسیار حساس هستند. این موجودات در صورت نگرانی یا ناراحتی شما، حسی مشابه پیدا خواهند کرد. به همین دلیل بهتر است در زمان عکاسی از حیوانات خانگی آرامش خود را حفظ کرده و تا جای ممکن حالت روحی مثبتی داشته باشید.

استرس و نگرانی منجر به ایجاد تغییراتی واضح در ظاهر فیزیکی حیوانات خانگی می‌شود؛ تغییراتی چون جمع شدن گوش یا حالت نگران چشمان آن‌ها که مناسب ثبت عکس نیستند. پیشنهاد می‌کنیم برای عکاسی از گربه یا سگ خود، صبر و حوصله به خرج داده و در زمانی مناسب این کار را انجام دهید.

عکاسی از گربه خانگی

 

شخصیت او را در نظر بگیرید

شما حیوان خانگی خود را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید. زیبایی یک عکس ناشی از توانایی آن در انتقال شخصیت و احوال سوژه خود است. اگر گربه تنبلی دارید، از او در هنگام کشیدن خمیازه عکس بگیرید. اگر سگتان بازیگوش است، تصویر او را در حال شیطنت ثبت کنید. نکته مهم در این میان رعایت موقعیت دوربین است. در این حالت بهتر است دوربین را کمی پایین آورده و تقریبا هم‌سطح با موقعیت حیوان خانگی خود قرار دهید. پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش مهارت خود در این زمینه، عکاسی از روی شکم را تمرین کنید. این توانایی به شما امکان ثبت تصاویر از سطوح مختلف را می‌دهد. در این حالت دیگر نیازی به خم شدن یا زانو زدن بر روی زمین ندارید.

عکاسی از حیوانات خانگی

 

او را سورپرایز کنید

یکی از دشوارترین امور در عکاسی از حیوانات خانگی ثابت نگاه داشتن آن‌هاست. یکی از راه‌های آسان برای این کار آماده کردن محیط از قبل و سپس یاری گرفتن از دیگران در صدا کردن گربه یا سگ خود است. این صدای جدید منجر به شگفت‌زدگی او شده و چند ثانیه پس از آن موقعیتی عالی برای ثبت تصویری ماندگار است.

عکس از گربه خانگی

 

برای عکاسی خود برنامه بریزید

اگر به دنبال عکاسی از حیوانات خانگی خود هستید، بهتر است این کار را زمانی که آن‌ها خواب‌آلود بوده یا تازه از چرت خود بیدار شده‌اند انجام دهید. آن‌ها در این لحظات بسیار آرام‌تر بوده و رفتار قابل پیش‌بینی‌تری دارند.

اگر به دنبال عکاسی پویا از آن‌ها هستید نیز زمانی را که انرژی بیشتری دارند انتخاب کنید. اگر حیوان خانگی‌تان از بیماری رنج می‌برد، بهتر است جلسه عکاسی خود را به تعویق بیندازید.

عکاسی از سگ خانگی

 

موقعیت های مختلف را امتحان کنید

در عکاسی از سگ و گربه بهتر است عجله نکنید. آرامش خود را حفظ کرده و زوایا، موقعیت‌ها و ترکیب‌های محیطی مختلف را امتحان کنید. تا جای ممکن تصاویر بیشتری را ثبت کنید. از این طریق راحت‌تر به نتیجه مورد نظر خود خواهید رسید.

عکس از سگ خانگی

 

محیط را از اشیا خالی کنید

پیش از استفاده از دوربین خود، نگاهی به محیط مورد نظرتان بیندازید. محیط شلوغ و تعداد زیاد وسایل، منجر به گیج شدن حیوان خانگی شما خواهد شد. از طرفی با توجه به دشواری پیش‌بینی حرکات آن‌ها، بهتر است تا جای ممکن محیط را خالی کنید. بدون شک لیوان‌های پلاستیکی یا بسته‌های زباله منجر به تخریب عکس ثبت‌شده شما خواهند شد. با این حال برخی از المان‌ها، بسته به مفهوم مورد نظر شما، تاثیر مثبتی در عکس خواهند گذاشت. خلوتی محیط از حجم کاری شما در مراحل پس از گرفتن عکس خواهد کاست.

عکس حیوانات خانگی بامزه

 

آرام حرکت کنید

اگر در این زمینه مبتدی هستید، بهتر است تا جای ممکن از حرکات ناگهانی و سریع خودداری کنید. این نکته در هنگام عکاسی از گربه خانگی اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. گربه‌ها نسبت به حرکات محیطی بسیار حساس بوده و کوچک‌ترین مورد منجر به تغییر حالت چهره آن‌ها خواهد شد.

در زمان عکاسی از سگ خانگی نیز باید حواستان را به حرکات خود جمع کنید. این موجودات به محض حرکت صاحب خود بر طبق غریزه از او پیروی می‌کنند. اگر قصد تغییر موقعیتتان را دارید، باید این کار را به آرامی و بدون نگاه کردن به چشمان حیوان خانگی مورد نظر انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان به جای حرکت کلی، حالت بدنتان را تغییر دهید.

عکس از سگ خانگی

 

سکوت کنید

سر و صدای زیاد تنها منجر به گیج شدن سگ و ترسیدن گربه شما خواهد شد. این امر ممکن است منجر به ناراحتی و نگرانی آن‌ها شود. سعی کنید بدون ادای سخن و از طریق زبان بدن خود با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. در صورت نیاز، صدای خود را تا جای ممکن پایین بیاورید. در هنگام عکاسی از حیوانات خانگی از گفتن نام آن‌ها خودداری کنید. این مسئله منجر به بروز واکنش از جانب آن‌ها خواهد شد.

عکس از گربه خانگی

 

به او پاداش دهید

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای جلب توجه حیوانات، اهدای پاداش‌های مختلف به آن‌ها است. در غیر این صورت در هنگام عکاسی از حیوانات خانگی شاهد خروج سریع آن‌ها از محیط خواهید بود. سگ‌ها معمولا از اسباب‌بازی، غذا، محبت و توجه و گربه‌ها از پر، کیسه‌های کاغذی، تن ماهی، گلوله پشمی و پتو لذت می‌برند. مهم‌ترین نکته در این میان تلقین برخورداری از قدرت در موقعیت عکاسی به آن‌ها است. در این حالت حیوانات خانگی فکر می‌کنند که در کنترل شرایط دست بالا را دارند. این امر تنها از طریق دادن پاداش به آن‌ها محقق می‌شود.

عکاسی از حیوانات خانگی

 

خود را آماده قرارگیری در موقعیت های سخت کنید

اگر تاکنون روند کار عکاسان حرفه‌ای در این حوزه را دیده باشید، می‌دانید که برای عکاسی از حیوانات خانگی نیاز به آمادگی بدنی قابل توجهی خواهید داشت. آن‌ها برای ثبت تصاویر مورد نظر خود از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از آغاز جلسه عکاسی، اندکی حرکات کششی و نرمشی انجام داده و انتظار قرارگیری در هر موقعیتی را داشته باشید. گاهی اوقات حیوانات نسبت به برخی حرکات انسان‌ها چون نشستن و برخاستن واکنش‌های مشخصی نشان می‌دهند. در این حالت بهتر است بدن خود را به آرامی خم کرده و توجه او را به حرکاتتان جلب نکنید.

عکس حیوانات خانگی بامزه

در این مطلب به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و توصیه‌ها برای عکاسی از حیوانات خانگی پرداختیم. آیا شما تجربه ثبت تصاویری ماندگار از سگ و گربه خود دارید؟ نظراتتان را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5