با 10 ابزار و نرم افزار مانیتورینگ شبکه آشنا شوید

نرم افزار مانیتورینگ شبکه برنامه‌ای برای نظارت بر روی عملکرد شبکه است که می توان از آن برای مدیریت بخش‌های فناوری اطلاعات کسب و کارهای مختلف استفاده کرد. در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

امروزه شبکه‌های فناوری اطلاعات (IT) را می‌توانیم در دل هر کسب و کاری مشاهده کنیم. درواقع امروزه فناوری اطلاعات در هر سازمان و برای هر بخشی حضور دارد و هر چه سازمان مورد نظر بزرگ‌تر باشد، نظارت و مانیتورینگ آن نیز دشوارتر خواهد بود. خوب است بدانید که نظارت و کنترل شبکه تنها به دلیل تهدیدات امنیتی خارجی نبوده، بلکه مانیتورینگ شبکه به منظور حفظ پروتکل‌های امنیتی و اطمینان از اتصال شبکه در مواجهه با به‌روزرسانی‌ها و ارتباط و اتصال یکپارچه در بستر شبکه صورت می‌گیرد.

حالا هر چه تعداد ماشین‌ها در شبکه بیشتر باشد، چالش‌های سخت افزاری و نرم افزاری بیشتری ممکن است ایجاد شود؛ زیرا هر دو بخش ممکن است در مرور زمان با مشکلاتی روبرو شوند و در معرض خرابی قرار داشته باشند که در این صورت کارایی و بهره‌وری را کاهش خواهند داد. بدین منظور نظارت و مانیتورینگ شبکه یکی از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند کسب و کارها را از چنین مشکلاتی رهایی بخشد. در نتیجه کسب و کارها برای رهایی از چنین مشکلاتی از نرم افزار مانیتورینگ شبکه استفاده می‌کنند تا مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کرده و در صدد حل مشکلات موجود برآیند. در ادامه این مقاله ما با موضوعات زیر و معرفی چند نمونه نرم افزار مانیتورینگ شبکه شما را همراهی خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


معرفی 10 نرم افزار مانیتورینگ شبکه


با توجه به مطالبی که در بالا در مورد اهمیت نظارت به شبکه و محافظت از آن در برابر خرابی‌ها و دسترسی‌های غیر مجاز بیان کردیم، در ادامه قرار است نرم افزارهایی را با عنوان نرم افزار مانیتورینگ شبکه معرفی کنیم.

 

نرم افزار وب تیتان (WebTitan)

webtitan/ نرم افزار مدیریت کلاینت های شبکه/ نرم افزار کنترل کامپیوترهای تحت شبکه

وب تیتان نرم افزاری مناسب با هر نوع کسب و کاری اعم از کسب و کارهای کوچک یا بزرگ است. در این راستا می‌تواند بستر امنیتی و نظارتی را برای طیف گسترده‌ای از مدیران IT به وجود آورد. همچنین نسخه آنلاین وب تیتان هم برای نظارت و محافظت کاربران آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع بستری که وب تیتان فراهم می‌آورد اجازه خواهد داد تا مدیران بتوانند خط مشی‌هایی را برای بخش‌های مختلف سازمان در زمینه دسترسی به اینترنت تنظیم کنند و دسترسی به صفحات خاص را نیز برایشان مسدود کنند.

علاوه بر این امکان ارائه انواع گزارش‌ها از جمله گزارش‌های امنیتی، تجزیه و تحلیل مبتنی بر رفتار کاربر، گزارش ترندا و غیره نیز در این نرم افزار فراهم شده است. همچنین برای کنترل باج افزارها و بدافزارها نیز این نرم افزار دارای امکانات مخصوصی است. در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد باج افزارها به دست آورید. با پرداخت 1 دلار و 44 سنت ماهانه می‌توان برای 100 کاربر از آن استفاده کرد.

دانلود نسخه آزمایشی WebTitan

 

نرم افزار مانیتورینگ شبکه Pulseway

plusway/ نرم افزار مدیریت شبکه workgroup/ نرم افزار مدیریت شبکه وایرلس

نرم افزار Pulseway کمک می‌کند تا مدیران شبکه بتوانند بر همه ماشین‌های متصل به شبکه نظارت داشته باشند. خوب است بدانید این نرم افزار با سیستم عامل‌های مختلف از جمله اندروید سازگار بوده؛ بنابراین مدیران شبکه می‌توانند آن را بر روی گوشی موبایل خود نیز استفاده کنند. همچنین این نرم افزار امکان کنترل از راه دور دسکتاپ و اتوماسیون پیشرفته را در اختیار مدیران IT قرار خواهد داد. خوب است بدانید که استفاده شخصی از این نرم افزار در دو دستگاه رایگان بوده، اما برای استفاده‌های گسترده‌تر کاربران مستلزم پرداخت هزینه هستند.

سایت نرم افزار مانیتورینگ شبکه Pulseway

 

نرم افزار OP5 Monitor

op5/ نرم افزار مانیتورینگ شبکه برای اندروید/ نرم افزار مدیریت شبکه داخلی

یکی دیگر از نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه در سطح سازمانی، نرم افزار OP5 Monitor است. با استفاده از این نرم افزار امکان نظارت بر روی شبکه‌ها، برنامه‌ها و سرورها میسر است. به طوری که می‌توان از آن، چه در محل و چه بر اساس سرویس ابری استفاده کرد که در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری از بستر ابری به دست آورید. همچنین از دیگر ویژگی‌های خوب این نرم افزار قابلیت استفاده در محیط‌های توزیع شده است و می‌توان از آن برای نظارت 20 دستگاه به صورت رایگان استفاده کرد. اما برای نظارت بر روی تعداد بیشتری از نودها می‌بایست هزینه‌ای پرداخت شود. امکان دانلود آن هم از لینک زیر میسر است.

دانلود نرم افزار OP5 Monitor

 

سرویس Incinga

iconga/نرم افزار مانیتورینگ سوئیچ شبکه

یکی دیگر از خدمات مبتنی بر زیرساخت ابری جهت نظارت بر روی شبکه سرویس Incinga است. این نرم افزار مدیریت کلاینت‌های شبکه از سال 2009 توسعه یافته است و کارهای نظارتی و کنترل را بر روی شبکه‌های کامپیوتری انجام خواهد داد. خوب است بدانید اطلاعات و گزارش‌های این سرویس علاوه بر اینکه از داخل برنامه قابل دسترس هستند، برای کاربران ایمیل نیز خواهند شد. ناگفته نماند که این ابزار یک سرویس کد منبع باز بوده و می‌توانید تمام پشتیبانی‌های مورد نیاز را نیز از آن دریافت کنید.

لینک سرویس Incinga

 

نرم افزار Atera

atera/ نرم افزار مانیتورینگ کلاینت ها

نرم افزار Atera ترکیبی از نظارت و مدیریت از راه دور با خدمات اتوماسیون اداری حرفه‌ای است که بر پایه فناوری ابری کار می‌کند. همچنین ویژگی مقیاس‌پذیری آن کار با آن را با سازمان‌های منعطف راحت‌تر کرده است و در سازمان‌های جدید می‌توان ساده‌تر از آن استفاده کرد. این پلتفرم طیف وسیعی از امکانات در زمینه فناوری اطلاعات را در اختیار مدیران شبکه قرار می‌دهد؛ امکان دسترسی به کامپیوترها، سرورها، برنامه‌ها و فایل‌ها از راه دور از جمله آن‌ها است. همچنین در صورت بروز ایراد، هشدارها نیز به کاربر نشان داده می‌شوند. در این راستا باید اشاره کینم مدیریت پچ، به‌روزرسانی، VMware و مانیتورینگ IP و همچنین اتوماسیون فناوری اطلاعات از دیگری کارهایی است که می‌توان از این سرویس انتظار داشت. خوب است بدانید که استفاده از این سرویس ابری ماهانه 79 دلار هزینه دارد که با توجه به اندازه شبکه متغیر خواهد بود.

 

نرم افزار Netwrix Auditor

Netwrix-Auditor/ نرم افزار مانیتورینگ کامپیوتر

این برنامه یک نرم افزار مانیتورینگ شبکه است که امکان مشاهده تغییرات در زیرساخت شبکه IT، دسترسی به داده‌ها و تنظیمات سیستم را برای کاربران فراهم می‌کند. این نرم افزار از فناوری تجزیه و تحلیل امنیتی Netwrix سود می‌برد و باعث می‌شود تا تهدیدها یا رفتارهای غیرعادی از سوی کاربران شناسایی شوند. خوب است بدانید برخلاف اکثر سرویس‌هایی که در این زمینه از موبایل پشتیبانی می‌کنند، باید اشاره کنیم که این نرم افزار نسخه موبایلی ندارد.

 

نرم افزار Panopta

patona/ بهترین نرم افزار مانیتورینگ شبکه

نرم افزار مانیتورینگ شبکه Panopta یک بستر ابری است که به بررسی عملکرد شبکه در فضای ابری می‌پردازد و امکانات مختلفی را در جهت نظارت ارائه می‌دهد. هزینه این سرویس ابری در ماه 6 دلار است و برای بهره‌مندی از ویژگی‌های اضافه‌تر، کاربران باید ماهانه 10 دلار بپردازند. می‌توانید به خدمات Panopta از لینک زیر دسترسی داشته باشید.

دسترسی به امکانات Panopta

 

نرم افزار PRTG Network Monitor

نرم افزار مدیریت شبکه وای فای

این نرم افزار به طور کلی با قابلیت‌های مدیریتی‌اش شناخته شده است. درواقع این نرم افزار می‌تواند بر روی همه دستگاه‌ها، ترایک، برنامه‌های کاربردی و سایر موارد مرتبط در شبکه نظارت داشته باشد و خلاصه عملکردها و هشدارها را به کاربر نشان دهد. در حقیقت PRTG زیرساخت های IT را با استفاده از فناوری‌هایی مانند SNMP، فناوری WMI، فناوری SSH، جریان انتقال بسته‌ها و غیره مورد کنترل قرار می‌دهد. همچنین رابط کاربری قدرتمند نیز از دیگر نقاط قوت این نرم افزار است. همین‌طور باید اشاره کنیم که به کارگیری آن در سازمان‌های تازه تأسیس نیز مفید خواهد بود. خوب است بدانید که این برنامه نسخه موبایل نیز دارد. دانلود PRTG Network Monitor از لینک زیر نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

 

نرم افزار Zabbix

zabbix/ نرم افزار مدیریت شبکه فارسی/ نرم افزار مدیریت شبکه وای فای

Zabbix نرم افزار کنترل کامپیوترهای تحت شبکه است که علاوه بر اینکه یک نرم افزار کد منبع باز است، رابط کاربری قدرتمند و قابل تنظیمی دارد. از این نرم افزار بیشتر برای نظارت بر روی سخت افزار شبکه و سرورها استفاده می‌شود و آنقدر قدرتمند است که می‌تواند میزان ترافیک شبکه را نیز پیش بینی کند. خوب است بدانید این نرم افزار برای شبکه‌های SMB زیر 100 گره عملکرد خوبی دارد و امکان دانلودش نیز از لینک زیر میسر خواهد بود.

داملود نرم افزار Zabbix

 


سخن پایانی


نرم افزار مانیتورینگ شبکه ایرانی

معمولا نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه با امکان کنترل تعداد مشخصی از کامپیوترها در شبکه توسعه می‌یابند. اما باید اشاره کنیم که برخی از شرکت‌ها با رویکردهای ابری توانسته‌اند این اندازه را انعطاف‌پذیر کنند و برای کاربرانی که کسب و کارشان گسترش می‌یابد و بزرگ‌تر می‌شود، امکان بیشتری را فراهم کنند. با همه این‌ها باید اشاره کنیم که با توجه به اهمیت نظارت بر شبکه، بیشتر نرم افزارها مستلزم پرداخت هزینه هستند؛ چراکه مدام به روز می‌شوند و بدون به‌روزرسانی بعد از مدتی کاربردی نخواهند داشت.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha