محتوای ASMR چیست؟ چرا مردم ویدیوهای ASMR را دوست دارند؟

محتوای ASMR چیست؟ چرا مردم ویدیوهای ASMR را دوست دارند؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

محتوای ASMR یک نوع محتوای شنیداری و بصری است که می‌تواند نقش مهمی در کاهش استرس و رقم زدن خوابی راحت داشته باشد. اگر برایتان جالب است که بیشتر بدانید، در ادامه همراه ما باشید.

آیا تا به حال به عمق یک صدا دقت کرده‌اید؟ یا تاکنون پیش آمده که با شنیدن یک صدا، محیط ایجاد آن صدا را در ذهن خود تصور کنید؟ به عنوان مثال صدای شانه زدن، صدای کشیدن دست روی سطوح مختلف و امثال این‌ها یا صدای کوتاهی مو در آرایشگاه. به این نوع از صداها یا محتواها محتوای ASMR گفته می‌شود که برای یک سری از افراد جذاب است. حتی ثابت شده که این صداها می‌توانند به بالا بردن تمرکز حین انجام کاری یا داشتن خوابی راحت نیز کمک کنند. ما این مطلب را با موضوعات زیر ادامه می‌دهیم و پیش از آغاز کردن بخش اصلی، یک ویدئو ASMR را نیز برایتان پخش خواهیم کرد. این ویدیو علاوه بر تعریف ASMR، مثال‌هایی نیز برای درک بهتر دارد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


محتوای ASMR چیست؟


درباره اینکه ASMR مخفف چیست باید اشاره کنیم که مخفف Autonomous sensory meridian response بوده و در ویکیپدیای فارسی به معنی واکنش ارادی اوج‌گیری حسی ترجمه شده است. البته شاید اندکی پیچیده به نظر برسد؛ اما همین که ای اس ام آر را بشناسیم می‌توانیم معنای دقیقی از آن را در ذهن مجسم کنیم. امروزه تولیدکنندگان محتوای ASMR ویدیوهای جالبی را تولید می‌کنند که بینندگان بالایی دارند. برای بررسی این موضوع می‌توانید ویدئو های ASMR را در یوتیوب جستجو کنید. از طرف دیگر برخی از افراد نیز هستند که نسبت به محتوای ای اس ام آر بی‌تفاوت بوده و احساسی با مشاهده ویدیوهای مربوطه در آن‌ها شکل نمی‌گیرد. برخی نیز هستند که با صداهای خاصی احساس آرامش و تمرکز بیشتری دارند.

ASMR مخفف چیست

اگر هنوز این موضوع برایتان جا نیفتاده است، اجازه بدهید در مورد محتوای ASMR و ویدیوهای باب راس که برای بسیاری از ما ایرانی‌ها نقاشی نام آشناست، بگوییم. حتما می‌دانید که باب راس آموزش‌های نقاشی جالبی دارد، به طوری که حتی اگر فردی علاقه‌مند به نقاشی هم نباشد، تمایل به مشاهده خواهد داشت. آیا باب راس خیلی حرفه‌ای است یا کاریزماتیک است و یا موضوع چیز دیگری‌ست؟ در اینکه باب راس نقاشی مشهور است، شکی نیست؛ اما یکی از ویژگی‌هایی که ویدیوهای باب راس را جذاب کرده، حضور محتوای ASMR است. چگونه؟ خیلی ساده، صدای حرکت قلم‌مو روی بوم در ویدیوها شنیده می‌شود و این نکته‌ای است که ویدیو را برای بسیاری از افراد دلپذیرتر می‌کند.

با این حساب حالا متوجه شدیم که محتوای ASMR می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مخاطب را درگیر کند و باعث جذب مخاطبان شود. با این حساب باید بگوییم مثال‌هایی که تاکنون گفتیم تنها تعداد اندکی در دنیای بزرگ و متنوع محتوای ای اس ام آر هستند.

brush-asmr/ ویدئو های asmr

 

انواع محرک های ASMR

در کل باید بگوییم که محتوای ASMR می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و با روش‌های مختلفی نیز ارائه شود. این محرک‌ها می‌توانند لمسی، صوتی یا شنیداری یا محرک‌های بصری باشند که در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم:

 • محرک‌های لمسی: مانند لمس کردن مو، دست
 • محرک صوتی یا شنیداری: مانند آرام صحبت کردن، صدای پچ پچ، صدای دست زدن به اشیا، صدای قلم‌مو و مواردی مشابه
 • محرک‌های بصری: مانند حرکت خاص افراد، حرکات صورت، نقش بازی کردن، باز کردن کاغذ کادو، بازی با ماسه، حل مکعب روبیک، کشیدن نقاشی و مواردی مشابه

asmr مزایا asmr

البته ناگفته نماند که گاهی محرک‌ها می‌توانند ترکیبی باشند. مثلا ممکن است شما ویدیویی را مشاهده کنید که علاوه بر محتوای صوتی ASMR، شاهد محرک بصری نیز باشید. در اینجا یک نمونه از ویدئو ASMR را می‌تواند مشاهده کنید. درواقع این نقش بازی کردن‌ها به عنوان قوی‌ترین محرک‌های ASMR شناخته می‌شوند. در این حالت فردی که در ویدیو است نقش دندانپزشک، دکتر، آرایشگر یا والدین را دارد. حالا در این نوع ویدیوها بیننده ممکن است تعامل هم داشته باشد که به چنین محرک‌هایی ASMR role-plays نیز گفته می‌شود.

 

حس ASMR شبیه چیست؟

به طور کلی می‌توان تجربه‌ای که یک فرد از ASMR می‌تواند داشته باشد را به دو دسته تقسیم کرد. یکی حس فیزیولوژیک است، یکی دیگر حس روانی. در بحث احساس فیزیولوژیک فرد ممکن است حالت سوزن سوزن شدن لطیف و لذت بخش، مور مور شدن شانه‌ها و مواردی از این دست را تجربه کند. در بخش احساس روانی نیز فرد احساس آرامش عمیق، خواب‌آلودگی یا لذت درونی را تجربه خواهد کرد. مطالعات نیز نشان می‌دهند که در اثر ASMR، ضربان قلب نیز اندکی آرام‌تر خواهد شد.

asmr-5/ ای اس ام آر

 


مزایا و معایب ASMR چیست؟


هرچند تاکنون موردی از معایب ASMR گزارش نشده است، اما شاید مشاهده بیش از اندازه چنین ویدیوهایی باعث تبدیل شدن به یک عادت نامناسب شود. با این حال به طور کلی مطالعات نشان می‌دهند که محتوای ASMR می‌تواند تا اندازه قابل توجهی در کاهش سطح استرس یا اضطراب و آرام‌سازی ذهنی برای تجربه یک خواب راحت در افرادی که با اختلال خواب مواجه هستند، نقش داشته باشد. در اینجا می‌توانید بیشتر با بی‌خوابی و دلایلش آشنا شوید. همچنین تحقیقات انجام شده حاکی از آن هستند که چنین محتواهایی می‌توانند یک اقدام درمانی بالقوه نیز برای برخی از افراد باشند و عملکردی مشابه مراقبه و ذهن آگاهی نیز داشته باشند.

از دیگر مزایا ASMR فواید جالب آن در زمینه قصه‌گویی و کمک به افراد در داشتن خوابی آرام و راحت است. یکی از کانال‌های پرطرفدار یوتیوب ASMR، کانال WhispersRed Sleepy Children بوده که طرفداران زیادی دارد و ویدئو های ASMR مناسبی برای کودکان روی آن قرار داده شده است.

حس ASMR شبیه چیست

 


چرا مردم ویدئو های ASMR را دوست دارند؟


اکثر مطالعات انجام شده درباره ای اس ام آر این موضوع را نشان می‌دهند که داشتن تجربه قبلی و مشاهده آن در موقعیتی مشابه می‌تواند برای افراد جذاب باشد. زمان‌هایی مانند در مرکز توجه بودن یا شنیدن صدای خاصی که برای ذهن آشنا است، همه این‌ها می‌توانند دلیلی برای علاقه مردم به چنین محتواهایی باشند.

دلیل آرامشی که افراد از مشاهده ویدئو های ASMR نیز به دست می‌آورند این است که سیستم عصبی و هورمونی نیز در افراد در آن لحظه تحت تأثیر قرار گرفته است. درواقع از نظر تئوری اثبات شده است که در حین مشاهده ویدئو ASMR و لذت بردن از آن دوپامین، اکسی‌توکسین، اندورفین و سروتونین ترشح خواهند شد که هر کدام برای درک لذت و آرامش می‌توانند نقش مهمی داشته باشند و باعث ایجاد حالت سرخوشی و احساسات خوبی در افراد شوند. همه این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا دسته‌ای از مردم ویدئو های ASMR را دوست داشته باشند.

asmr/ مزیا ASMR

 


ابزارهای مورد نیاز برای ساخت ویدئو های ASMR


صدا یک بخش قابل توجه در محتوای ASMR است، مخصوصا در زمانی که با ASMR شنیداری سروکار داریم. برای ضبط چنین صداهایی که تأثیرگذار باشند و عمق صدا به گوش مخاطب برسد، لازم است از میکروفون‌های ویژه‌ای به نام میکروفون‌های باینورال که در ادامه بیشتر درباره‌اش توضیح می‌دهیم نیز استفاده شود. و اما وسایل مورد نیاز برای تولید یک محتوای ای اس ام آر چیست؟

asmr-wqupment/ کانال‌های پرطرفدار یوتیوب asmr

 

دوربین

لازم نیست که دوربین گران‌قیمتی برای تولید یک محتوای ای اس ام آر داشته باشید. حتی دوربین موبایل هم برای این کار کفایت می‌کند. درواقع آن چیزی که در محتوای ای اس ام آر بیشتر خودنمایی می‌کند، صدای باکیفیت است. البته خوب است ویدیوهایی در اختیار داشته باشید که فوکوس خوبی روی اشیا دارند.

 

میکروفون باینورال (Binaural microphone)

صدای Ear-to-ear و پشتیبانی از صدای سه بعدی در محتوای ASMR بسیار مهم است. این نوع از میکروفون‌ها دارای بلندگوهای دو طرفه هستند و اگر صدا با یکی از بلندگوها تولید شود در زمان شنیدن هم توسط یک گوش شنیده خواهد شد که این مورد برای طبیعی به نظر رسیدن صدا نکته‌ای مهم و حیاتی نیز محسوب می‌شود. همچنین میکروفون‌های باکیفیت قابلیت حذف صدای مزاحم اطراف را نیز دارند. در اینجا می‌توانید با چند نمونه از میکروفون‌های باکیفیت آشنا شوید.

 

هدفون باکیفیت

برای ضبط و ویرایش ویدئو ASMR نیاز است که هدفونی باکیفیت داشته باشید. این در حالی است که برخی از هدفون‌ها دارای میکروفون باکیفیتی نیز هستند. برای خرید انواع هدفون و هدست می‌توانید از فروشگاه اینترنتی پلازا نیز دیدن کنید.

 


سخن پایانی ؛ وضعیت فعلی و آینده ASMR


همان‌طور که تاکنون با محتوای ASMR آشنا شده‌اید، این نوع از ویدیوها می‌توانند نقش مهمی در جذب مخاطبان داشته باشند. علاوه بر مثال‌هایی که در این مقاله بیان کردیم، محتوای ای اس ام آر می‌تواند تکنیکی باشد که در موسیقی، هنر دیجیتال، ساخت آگهی‌های تبلیغاتی و فیلم‌ها نیز برای تأثیرگذاری بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. حالا شما برایمان بگویید که آیا محتوای ASMR برای شما نیز جالب است؟ اگر بله، با چه نوع محتوایی توانسته‌اید ارتباط بیشتری برقرار کنید؟

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood