رضایت شغلی چیست؟ چطور می توان آن را افزایش داد؟

رضایت شغلی چیست؟ چطور می توان آن را افزایش داد؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

رضایت شغلی به احساس رضایت یک فرد از شغلش اشاره دارد که به عنوان انگیزه کاری در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله همه چیز را درباره رضایت شغلی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رضایت شغلی (Job satisfaction) به عنوان سطح رضایت کارکنان از شغلشان در نظر گرفته می‌شود. رضایت از شغل به معنای اعتماد به نفس، شادی و یا رضایت از خود نیست؛ بلکه منحصرا به معنای داشتن احساس رضایت و خشنودی از شغلتان است. داشتن رضایت از شغل به افراد انگیزه مضاعف برای انجام هرچه بهتر کارهای خود و خلق ایده‌های نوآورانه در جهت پیشرفت و ارتقا شغلی می‌بخشد. رضایت شغلی یک معیار و مقیاس غیرقابل سنجش است و تنها از طریق میزان کیفیت انجام کار و یا احساس شادی و انگیزه افراد در محل کار آنها اندازه‌گیری می‌شود. در ادامه این مقاله از پلازامگ مفهوم رضایت شغلی و راهکارهای افزایش رضایت شغلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


تعریف رضایت شغلی


رضایت شغلی یا رضایتمندی کارکنان، معیاری از میزان رضایت آنان از شغلشان است و این رضایت به جنبه‌های فردی، شغلی، نوع و محیط کار بستگی دارد. میزان رضایت از شغل را می‌توان توسط مولفه‌های شناختی، عاطفی و یا رفتاری مورد سنجش و ارزیابی قرار داد. کار کردن بخش مهمی از زندگی تمام انسان‌ها است و اکثر افراد معمولا نیمی از زمان بیداری خود را به کار کردن اختصاص می‌دهند. بنابراین اگر فردی از شغل خود رضایت کافی نداشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

رضایت شغلی

داشتن رضایت از شغل یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کاری هر فرد است؛ زیرا اگر شخصی از شغل خود احساس رضایت کافی نداشته باشد، مسلما نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد و پس از مدتی نیز ممکن است به افسردگی و سایر مشکلات روحی مبتلا شود. مطالعات و تحقیقات فراوانی تاکنون درباره رضایتمندی از شغل انجام شده است و تمام آنها به این نتیجه رسیدند که کسب و کارهایی که کارمندان آن از شغل خود راضی هستند، معمولا عملکرد بهتری دارند و موفق‌تر هستند.

زمانی که کارمندان از شغل خود رضایت داشته باشند، برای کار خود اهمیت بیشتری قائلند، وظایف خود را به بهترین شکل انجام می‌دهند، متعهدتر و خلاق‌تر هستند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که احساس رضایت کاری در کارمندان متفاوت است. یعنی در یک محیط و شرایط کاری یکسان، عواملی که می‌توانند موجب ایجاد حس رضایت شغلی در یک کارمند شوند، ممکن است برای یک کارمند دیگر اهمیتی نداشته باشند. تاریخچه رضایت شغلی و ارزیابی میزان رضایت کارکنان در دهه 1990 به میان آمد و این مفهوم از آن زمان مورد توجه قرار گرفت.

 


مولفه های رضایت شغلی کارکنان


برخی فاکتورها و عوامل فردی موثر بر رضایت شغلی می‌توانند میزان احساس رضایت افراد از شغلشان را تعیین کنند. چندین مولفه مختلف وجود دارد که می‌توانند میزان رضایت شغلی کارکنان یک کسب و کار، شرکت یا یک سازمان را مشخص کنند.

عوامل فردی موثر بر رضایت شغلی

برخی از مولفه‌های تعیین کننده میزان رضایت شغلی افراد شامل موارد زیر است:

 

آیا شرکت به کارمندان خود اهمیت می ‌دهد؟

آیا شرکتی که در آن کار می‌کنید، حقوق و مزایای کارمندان را به موقع پرداخت می‌کند؟ آیا به ارتقای شغلی آنها، اعطای وام و یا پاداش و پرداخت حق بیمه کارکنان خود اهمیت می‌دهد؟ زمانی که یک شرکت نسبت به این مسائل دقیق و حساس باشد، آنگاه کارکنان نیز با روحیه و انگیزه بهتری، کار خود را انجام می‌دهند. کارکنان چنین شرکتی احساس رضایت و امنیت شغلی دارند و از این رو بازدهی بهتری نیز خواهند داشت.

 

آیا کارمندان شرکت مورد تکریم و احترام قرار می گیرند؟

احترام به کارمندان یکی از فاکتورهای مهم رضایت شغلی افراد است. زمانی که شما به عنوان یک کارفرما به کارمند خود احترام بگذارید، حس ارزشمند بودن را به او القا می‌کنید. زمانی که کارمندان از سوی رئیس خود مورد تکریم قرار می‌گیرند، انگیزه بیشتری برای کار و خلق ایده‌های نوآورانه پیدا می‌کنند. وجود احترام متقابل میان اعضای یک سازمان و یا شرکت موجب ایجاد حس خوب و انگیزه در کارمندان می‌شود.

عوامل افزایش رضایت شغلی

 

آیا احساس خوبی نسبت به کارتان دارید؟

علاوه بر جنبه‌های محیطی و عوامل بیرونی که بر میزان احساس رضایت از شغل تاثیر می‌گذارند، احساسات و عوامل فردی نیز در این امر موثر هستند. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فردی رضایت از شغل، «عشق و علاقه به شغل» است. آیا شغلتان را دوست دارید یا صرفا به دلیل کسب درآمد آن را انجام می‌دهید؟ علاقه یکی از شروط اصلی رضایت شغلی است و تا زمانی که به شغل خود علاقه نداشته باشید، نمی‌توانید آن را به خوبی انجام دهید و یا احساس واقعی رضایت شغلی را تجربه کنید.

 


اهمیت و ضرورت رضایت شغلی


اهمیت رضایت شغلی کارکنان در یک سازمان یا یک کسب و کار چیست؟ چرا اکثر کارفرمایان به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند؟ کارمندانی که به شغل خود علاقه داشته باشند و در محیط کارشان نیز احساس امنیت کنند، بازدهی و بهره‌وری بهتری خواهند داشت.

افزایش میزان رضایت شغلی

یک شرکت با افزایش میزان رضایت شغلی کارکنان خود می‌تواند به اهداف ارتقایی خود دست پیدا کند. اما این امر چگونه میسر می‌شود؟ در این بخش به دلایل اهمیت افزایش رضایت شغلی کارکنان یک شرکت اشاره می‌کنیم.

 

کارکنان راضی موجب ایجاد حس رضایت در مشتریان می شوند

اگر کارمندان یک شرکت از شغل و موقعیت کاری خود رضایت نداشته باشند، این نارضایتی ممکن است در تعامل آنان با مشتریان نیز تاثیر بگذارد. هنگامی که ارتباط موثری میان کارمندان و مشتریان شکل نگیرد، مسلما میزان فروش و سوددهی شرکت نیز افت می‌کند. بنابراین رضایت و خشنودی کارکنان یک مجموعه می‌تواند موجب جذب مشتریان بیشتر و راضی‌تر شود.

 

رضایت کارکنان ارتباط مستقیمی با میزان بهره وری دارد

هنگامی که کارکنان شما از شغلشان رضایت داشته باشند، میزان سوددهی و بهره‌وری شرکت نیز افزایش پیدا می‌کند. کارکنان راضی و خوشحال، ایده‌های خلاقانه‌تری را برای توسعه و پیشرفت کسب و کار ارائه می‌دهند. هرچه رضایت کارکنان یک شرکت از شغلشان بیشتر باشد، میزان پیشرفت آن شرکت نیز افزایش پیدا می‌کند.

پیشنهاد برای افزایش رضایت شغلی

 

تبلیغات شفاهی مثبت

شرکت‌های بسیاری وجود دارند که به دلیل رفتار  و عملکرد بد و ضعیف کارکنان گذشته و فعلی خود، مشتریان کمتری دارند و بازخوردهای منفی بسیاری نیز از سوی آنان دریافت کرده‌اند. دلیل عمده این امر آن است که مدیران شرکت به رضایت شغلی کارکنان خود اهمیت نمی‌دهند. شرکت‌ها و سازمان‌ها برای جذب مشتریان بالقوه و داشتن تبلیغات شفاهی مثبتی که مشتریان راضی آنها را گسترش می‌دهند، باید به کارمندان خود توجه بسیاری داشته باشند. زیرا کارمندان یک شرکت بیشتر از مدیران شرکت با مشتریان در ارتباط هستند؛ از این رو با داشتن کارمندان راضی می‌توانید تبلیغات شفاهی مثبت و مشتریان بالقوه‌ای داشته باشید.

 

نوآوری

زمانی که کارکنان یک شرکت باانگیزه باشند و در محل کارشان مورد احترام و تکریم قرار بگیرند، مسلما با شوق و انرژی بیشتری کار می‌کنند. کارمندان راضی برای پیشرفت یک سازمان ایده‌ها و استراتژی‌های جدیدی خلق می‌کنند و سعی می‌کنند وظیفه خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. نوآوری کارکنان رضایتمند می‌تواند شرکت را به اهداف ارتقایی‌اش نزدیک‌تر کند. بنابراین با داشتن کارمندانی با نشاط و راضی می‌توانید ایده‌های نوآورانه بسیاری از سوی آنان دریافت کنید.

راهکارهای افزایش رضایت شغلی

 

مزیت رقابتی

در میان شرکت‌ها علاوه بر رقابت بر سر محصولات و خدماتی که به بازار هدف ارائه می‌دهند، رقابتی دیگر نیز وجود دارد. رقابت بر سر دارا بودن نیروی کار متعهد و با استعدادی که می‌توانند میزان موفقیت و پیشرفت یک شرکت را تعیین کنند نیز در بازار وجود دارد. شرکت‌ها باید با ارائه حقوق و مزایای عالی، کارمندان با استعداد و خاص خود را به شرکت پایبند کنند تا برای موقعیت‌های شغلی بهتر به شرکت‌های رقیب جذب نشوند. اگر کارمند از شغل خود رضایت داشته باشد، هیچگاه برای امتحان کردن موقعیت‌های شغلی بالاتر و با مزایای بیشتر، شغل فعلی خود را ترک نمی‌کند و به شرکت شما وفادار است. یک شرکت با داشتن کارمندان متعهد و خلاق می‌تواند در بازار هدف، مزیت رقابتی بدست آورد.

 


راهکارهای افزایش رضایت شغلی کارکنان


مطالعات اخیر در محل کار نشان داده‌اند که تشویق مدیریت برای تمرکز بر راهبردهایی که موجب افزایش رضایت شغلی می‌شوند، منجر به جذب نیروهای کاری مستعد و باانگیزه می‌شود. اما راهکارهای افزایش رضایت شغلی چیست؟ چگونه می‌توان میزان رضایت کارکنان یک شرکت از شغلشان را افزایش داد؟ عوامل افزایش رضایت شغلی چیست؟ دانستن پاسخ این سوالات کلیدی برای هر شرکت و یا سازمان امری بسیار حائز اهمیت محسوب می‌شود. مدیران برای پیشرفت کسب و کار خود باید راههای افزایش رضایت شغلی کارکنان خود را بشناسند.

راه های افزایش رضایت شغلی

شما به عنوان کارفرما یا رئیس یک شرکت باید بتوانید رضایت شغلی کارمندان خود را به هر نحوی افزایش دهید و برای انجام این کار باید با راه های افزایش رضایت شغلی کارمندان آشنایی داشته باشید. در این بخش چندین راهکار ساده اما موثر برای افزایش احساس رضایت کارمندان از شغل خود را به شما معرفی می‌کنیم.

 

انگیزه های شخصی کارمندان خود را بشناسید

از کارمندان خود بپرسید که در محیط کار خود دقیقا به چه چیزهایی احتیاج دارند. هنگامی که هر فرد به صورت شفاف نیازها و خواسته‌های خود در محیط کار را مطرح ‌کند، شما با مطالبات کارمندان خود بهتر آشنا می‌شوید و می‌توانید تا حد امکان نیازهای آنان را برآورده سازید. برآورده ساختن خواسته‌های معقول و منطقی کارکنان با پیشرفت شرکت ارتباط مستقیم دارد. بنابراین برای افزایش بهره‌وری کسب و کار خود سعی کنید درباره نیازها و خواسته‌های کارمندانتان با آنها صحبت کنید.

 

ایجاد محیط کاری امن و دوستانه

فراهم کردن محیطی آرام و دوستانه در محیط کار یکی از فاکتورهای مهم رضایت شغلی کارکنان است. با بهبود امکانات محیط کاری می‌توانید انگیزه کارکنان خود را افزایش دهید. فراهم کردن امکانات به معنای صرف هزینه‌های کلان برای تهیه تجهیزات کاری نیست. شما می‌توانید این کار را با خرید یک دستگاه قهوه‌ساز جدید و یا خرید صندلی‌های راحت انجام دهید.

علاوه بر تجهیزات محیط کاری، روابط دوستانه و محترمانه نیز امری مهم است که باید به آن توجه داشته باشید. سعی کنید طوری با کارمندان خود رفتار کنید که با شما احساس صمیمیت داشته باشند و در کنار این احساس صمیمیت، وظایف خود را نیز به خوبی انجام دهند. هنگامی که کارمندان با مدیر خود رابطه خوبی داشته باشند، انگیزه کاری بیشتری پیدا خواهند کرد.

افزایش میزان رضایت شغلی

 

اعطای پاداش و مزایا

زمانی که کارفرما عملکرد خوب و خلاقانه کارمندان خود در محیط کار را تحت نظر داشته باشد، برای قدردانی از زحمات و ایجاد انگیزه در آنها می‌تواند حقوقشان را افزایش داده و یا به آنها پاداش بدهد. اعطای پاداش و مزایا نیز یکی از شیوه‌های موثر برای افزایش رضایت شغلی کارکنان است. زمانی که کارمند احساس کند که کارفرمایش برای زحمات او ارزش قائل است، با انگیزه بیشتری کار خود را انجام می‌دهد. در برخی مواقع نیز می‌توانید از ارتقای شغلی برای ایجاد انگیزه در کارمندان خود استفاده کنید.

 

تعامل و مشورت با کارمندان

سعی کنید در هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم و یا انجام معاملات حیاتی با کارمندان خود مشورت کنید و نظر آنها را درباره مسائل و مشکلات کاری بپرسید. زمانی که کارمندان در امور حیاتی محیط کار، شرکت داده می‌شوند، احساس بهتری دارند و حتی می‌توانند ایده‌های کارساز و خلاقانه‌ای را نیز ارائه دهند. تعامل و مشورت با کارمندان نیز جزء شیوه‌های موثر برای افزایش رضایت شغلی آنها است که می‌تواند منجر به ایجاد انگیزه و همچنین افزایش بهره‌وری شرکت شود.

راهکارهای افزایش رضایت شغلی کارکنان

 


جمع بندی


ما در این مقاله مفهوم رضایت شغلی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، رضایت شغلی یا رضایتمندی کارکنان، معیاری از میزان رضایت آنان از شغلشان است و این رضایت به جنبه‌های فردی، شغلی، نوع و محیط کار بستگی دارد. داشتن رضایت از شغل یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کاری هر فرد است؛ زیرا اگر شخصی از شغل خود احساس رضایت کافی نداشته باشد، مسلما نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد و پس از مدتی نیز ممکن است به افسردگی و سایر مشکلات روحی مبتلا شود.

کارمندانی که به شغل خود علاقه داشته باشند و در محیط کارشان نیز احساس امنیت کنند، بازدهی و بهره‌وری بهتری خواهند داشت. یک شرکت با افزایش میزان رضایت شغلی کارکنان خود می‌تواند به اهداف ارتقایی خود دست پیدا کند. شیوه‌های مختلفی برای افزایش رضایت شغلی کارکنان وجود دارد که کارفرمایان با استفاده از آنها می‌توانند میزان رضایت کارکنان از شغلشان را افزایش دهند. هر چه میزان رضایت شغلی کارکنان بیشتر باشد، شرکت نیز در مجموع عملکرد بهتری خواهد داشت و مشتریان بیشتری را به خود جذب خواهد کرد.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5