بیوگرافی هافثور پی یرشون ؛ قویترین مرد جهان و غول گیم آف ترونز

هافثور پی یرشون بسکتبالیست سابق، قهرمان حرفه‌ای قوی‌ترین مردان جهان و بازیگر ایسلندی است که بیشتر به واسطه بازی در سریال بازی تاج و تخت شناخته می‌شود. در این مقاله به بیوگرافی هافثور پی یرشون می‌پردازیم.

معمولا خیلی کم پیش خواهد آمد که یک ورزشکار، به ویژه ورزشکاری غیر آمریکایی، به سبب ایفای نقش در فیلم و یا سریال خاصی بتواند بیشتر از زندگی ورزشی خود محبوبیت کسب کرده و به شهرت برسد؛ اما غول ایسلندی یکی از این موارد کمیاب است. هافثور پی یرشون ورزشکار حرفه‌ای در رشته قوی‌ترین مردان است که به سبب بازی در نقش «سر گرگور کلگین» در سریال پرطرفدار «گیم آو ترونز» یا همان «بازی تاج و تخت» به شهرت و محبوبیت خاصی در بین علاقمندان به فیلم و سریال دست پیدا کرد. در ادامه این مطلب با ارائه یک بیوگرافی کامل از هافثور یولییس پییرشون به جزئیات زندگی حرفه‌ای و شخصی این ورزشکار تنومند خواهیم پرداخت. با پلازامگ همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


بیوگرافی هافثور پی یرشون


هافثور یولییس پییرشون (Hafþór Júlíus Björnsson) ورزشکار حرفه‌ای در رشته قوی‌ترین مردان، بسکتبالیست سابق و بازیگر ایسلندی است که در 26 نوامبر 1988 (5 آذر 1367) در شهر «ریکیاویک» ایسلند متولد شد. این ورزشکار و بازیگر عظیم‌الجثه هم‌اکنون در شهر «کوپاووگور» زندگی کرده و از رابطه قبلی خود با «تلما بیورک» دختری به نام ترسا دارد. هافثور هم اکنون با «کلسی هنسون» که با او در کانادا آشنا شده بود ازدواج کرده است. نکته جالب در مورد ازدواج هافثور و کلسی اختلاف قدی این زوج باهم است که برای مدت‌ها به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده بود.

هافثور پی یرشون و همسرش

 

قد و وزن هافثور پی یرشون

بزرگ جثه بودن هافثور جولیوس بیورنسون به سابقه خانوادگی او بر می‌گردد. بلندی قامت پدر وی، که «بیورن» نام دارد دو متر و 3 سانتیمتر بوده و مادر او «رگنهیور» نیز زنی قد بلند بوده است و این درحالی است که پدربزرگ هافثور نیز به بلندی 2 متر و 7 سانتیمتر بود.

هافثور یولییس پییرشون

قد هافثور بیورنسون دو متر و 6 سانتیمتر بوده و این ورزشکار ایسلندی معمولا با وزنی حدود 200 کیلوگرم روی استیح مسابقه حاضر می‌شود و به معنای واقعی کلمه به واژه «غول» معنا می‌بخشد. اندام بزرگ هافثور زمانی که در کنار همسرش می‌ایستد حتی بیشتر از پیش خود را نشان می‌دهد؛ چراکه بلندی قد کلسی هنسون تنها 157 سانتیمتر است. البته هافثور يوليوس و همسرش بارها اعلام کرده‌اند که این اختلاف قدی به هیچ عنوان برای آن‌ها مشکلی به وجود نیاورده و این زوج در کنار یک دیگر خوشبخت هستند.

 


زندگی حرفه ای هافثور پی یرشون


غول سریال گیم آف ترونز  در زندگی حرفه‌ای خود به رشته‌های ورزشی بسکتبال، پاورلیفتیگ و قوی‌ترین مردان پرداخته است. وی همچنین در چندین مستند و برنامه تلویزیونی حضور داشته و موفق شده است با بازی در نقش «سر گرگور کلگین» در سریال «بازی تاج و تخت» خود را به عنوان یک بازیگر نیز به دنیا معرفی کند.

 

از بسکتبال حرفه ای تا قهرمانی در قویترین مرد جهان

هافثو یولیوس پی یرشون

هافثور جوليوس زندگی ورزشی خود را با بسکتبال شروع کرد. وی در سال 2004 با قد دو متر و 6 سانتی متری با بازی در پست گارد رأس تیم دانشجویی دسته یکی «بریابیکـ» کار خود به عنوان یک بسکتبالیست را آغاز کرد. هافثور در سال 2005 به یک باشگاه دسته یکی دیگر به نام «اف سو سلفوس» منتقل شد، اما بعد از 10 بازی متوجه شد که استخوان مچ پایش دچار شکستگی شده و به جراحی نیاز دارد.

هافثور بیورنسون در سال 2006 به باشگاه لیگ برتری «کی آر» رفت، اما به دلیل مشکلاتی که در مچ پای او وجود داشت بیشتر فصل 2006-2007 را از دست داد و در انتهای فصل دوباره به اف سو سلفوس بازگشت. عملکرد وی در بازگشت به تیم خود بهتر بود و توانست با کسب میانگین 6.7 امتیاز از هر بازی به تیمش کمک کند تا به لیگ برتر بسکتبال ایسلند راه پیدا کند. با این وجود، اما شانس با بزرگ جثه‌ترین ورزشکار جهان یار نبود و هافثور پی یرشون مجبور شد به دلیل مصدومیت کهنه خود در سن 20 سالگی از بسکتبال بازنشسته شود.

غول سریال گیم آف ترونز

بعد از بازنشستگی اجباری از بسکتبال، هافثور به دنبال یک ماجراجویی جدید بود و ملاقات با قهرمان افسانه‌ای قوی‌ترین مردان جهان، یعنی «مگنس پر مگنسس» باعث شد تا او مسیر خود را پیدا کند. وی در باشگاه «جاکابول» در سال 2008 با مگنس ملاقات کرد و مگنس به او گفت که می‌تواند در ورزش قوی‌ترین مردان موفق شود. این نظر از قهرمان 4 دوره قوی‌ترین مردان جهان کافی بود تا هافثور جوان ورزش پاورلیفتینگ که ورزش پایه رشته قوی‌ترین مردان است را شروع کند.

هافثور پی یرشون در سال 2010 موفق شد در چندین مسابقه قوی‌ترین مردان ازجمله قوی‌ترین مردان ایسلند، قوی‌ترین وایکینگ ایسلند، وستجورد وایکینگ و 5 مسابقه از 6 مسابقه قوی‌ترین مردان OK Badur به قهرمانی برسد. او همچنین در این سال در اولین مسابقه «جان پال سیگمارسون کلاسیک» بعد از برایان شاو پرآوازه به مقام دوم رسید.

اولین حضور غول سریال بازی تاج و تخت در مسابقات قوی‌ترین مردان جهان در سال 2011 رقم خورد و با کسب رتبه ششم همراه بود. هافثور یولییس پییرشون در سال‌های 2012، 2013 و 2015 در مسابقات سوم شد و در سال 2014 نیز توانست تا رتبه دوم پیش برود. وی در سال 2016 نیز بعد از بریان شاو در رتبه دوم قرار گرفت و در سال 2017 در یک رقابت نزدیک با رکورد دار ددلیفت جهان، ادی هال بریتانیایی، باز هم نتوانست عنوان قوی‌ترین مرد جهان را کسب کند و در رتبه دوم قرار گرفت.

هافثور يوليوس

سرانجام در سال 2018، هافثور توانست رتبه اول قوی‌ترین مردان جهان را در کشور فیلیپین کسب کند و به آرزوی دیرینه خود برسد. این اولین بار بعد از قهرمانی مگنس پر مگنسس در سال 1996 بود که یک ایسلندی موفق به بردن قوی‌ترین مردان جهان می‌شد.

البته هافثور تنها یک سال برای خوشحالی کردن وقت داشت؛ چراکه در مسابقات قوی‌ترین مردان 2019 در فلوریدا آمریکا وی نتوانست عملکرد بهتری نسبت به «مارتینز لیسیس» و «ماتیاز کلیژکوفسکی» از خود نشان دهد و در جایگاه سوم قرار گرفت.

 

حمله به رکورد ددلیفت جهان و درگیری با ادی هال

هافتور جولیوس

ادی هال بریتانیایی که سابقه قهرمانی در مسابقات قوی‌ترین مردان جهان در سال 2017 را در کارنامه دارد، با مهار وزنه 500 کیلوگرمی موفق شده رکورد سنگین‌ترین ددلیفت جهان را به نام خودش ثبت کند.

از طرفی، هافثور پی یرشون نیز یکی از ورزشکارانی است که به لیفت‌های سنگین معروف بوده و بعد از ددلیفت وزنه 474 کیلویی در مسابقات آرنولد کلاسیک و وزنه 480 کیلوگرمی در تمرینات، از طریق اینستاگرام خود اعلام کرد که می‌خواهد با هدف شکستن رکورد ددلیفت جهان وزنه 501 کیلوگرمی را مهار کند. رکورد دار کنونی اما اعلام کرد که هافثور برای مهار چنین وزنه‌ای آماده نیست و همین مسئله به بحث و درگیری اینستاگرامی بین این دو ورزشکار عظیم‌الجثه منجر شد. در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا همه رویدادهای ورزشی لغو شده‌اند، اما غول ایسلندی اعلام کرده است که در اولین فرصت به رکورد ددلیفت جهان حمله خواهد کرد.

 

ورود هافثور به بازیگری

غول سریال بازی تاج و تخت

هافثور در مستندهای ورزشی زیادی از جمله مستند (Born Strong (2017 حاضر شده و حتی شخصا برای خط تولید نوشیدنی خودش در تبلیغ تلویزیونی شرکت کرده است؛ اما بدون شک بزرگ‌ترین اتفاق غیر ورزشی در زندگی او بازی در نقش «سرگرگور کلگین» در سریال بازی تاج و تخت بوده است. غول ایسلندی که مهم‌ترین نقش آفرینی خود را در این سریال تجربه می‌کرد، سومین نفری بود که پس از «کونان استیونس» و «ایان وایت» نقش سر گرگور را بازی می‌کرد. بعلاوه، هافثور تنها کسی بود که در بین فصل‌های 4 تا 8 برای بیش از یک فصل به عنوان این کاراکتر نقش آفرینی کرد و همین مسئله سبب شد تا برای همیشه لقب The Mountain را یدک بکشد.

هافثور غول سریال گیم آف ترونز

در سال 2017 هافثور پی یرشون راه خود به دنیای فیلم را نیز پیدا کرد و موفق شد با بازی در نقش «مونگات» در فیلم Kickboxer: Retaliation با شخصیت‌هایی همچون «ژان کلود ون دام»، «مایک تایسون»، «رونالدینیو» و همچنین رقیب دیرینه خود «برایان شاو» هم‌بازی شود. غول ایسلندی در سال 2015 نیز در فصل اول سریال Philadelphia Renaissance Faire در نقش رهبر وایکینگ‌ها «کینگ ثور» هنرپیشگی کرد.

 


افتخارات و جوایز هافثور یولییس پییرشون


غول سریال گیم آف ترونز

هافثور در دوران حرفه‌ای خودش تاکنون موفق به کسب جوایز متعددی شده و رکوردهای زیادی را نیز به نام خودش به ثبت رسانده است. به عنوان مثال، وی تنها ورزشکاری است که توانسته در یک سال (سال 2018) همزمان در سه رقابت قوی‌ترین مردان آرنولد کلاسیک، قوی‌ترین مردان اروپا و قوی‌ترین مردان جهان به مقام قهرمانی برسد. سایر عناوین، رکوردها و افتخارات مهم هافثور پی یرشون به شرح زیر هستند:

  • یک قهرمانی و 3 نایب قهرمانی در مسابقات قوی‌ترین مردان جهان
  • 3 قهرمانی و یک نایب قهرمانی در مسابقات قوی‌ترین مردان آرنولد کلاسیک
  • 5 قهرمانی و یک نایب قهرمانی در مسابقات قوی‌ترین مردان اروپا
  • 9 قهرمانی و یک مقام سومی در مسابقات قوی‌ترین مردان ایسلند
  • 3 قهرمانی در لیگ قهرمانان قوی‌ترین مردان
  • یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی در مسابقات پا سیگمارسون کلاسیک
  • رکورد دار آیتم حمل کنده 650 کیلوگرمی در مسابقات قوی‌ترین وایکینگ ایسلند
  • رکورد دار آیتم پرتاب کپسول با پرتاب 8 کپسول در 16.35 ثانیه در مسابقات قوی‌ترین مردان جهان

غول سریال بازی تاج و تخت

امیدواریم ارائه این بیوگرافی از غول ایسلندی، هافثور بی یرشون مورد توجه شما قرار گرفته باشد و از مطالعه آن لذت کافی را برده باشید. اگر شما نیز از طرفداران این غول سریال بازی تاج و تخت هستید، می‌توانید دیدگاه خود را در مورد وی در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

5.0
4
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha