تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران و جهان ؛ از آبراهام لینکلن تا زکریای رازی

تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران و جهان ؛ از آبراهام لینکلن تا زکریای رازی

ما در این مطلب از پلازامگ قرار است به معرفی تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران و جهان بپردازیم. از شخصیت‌های ایرانی گرفته تا شخصیت‌های خارجی که گام‌های بزرگی در تغییر دنیا برداشته‌اند. با ما همراه باشید.

تاریخ پر است از مردان و زنانی که در عصر و زمانه خود نه تنها زندگی، بلکه یاد و نامشان را بر صفحه تاریخ حک کرده‌اند. صحبت از افرادی است که توانسته‌اند با اقداماتی بر روی زندگی سایر انسان‌ها نیز تأثیرگذار باشند. ما در ادامه به برخی از این افراد در حوزه‌های مختلف دین، فلسفه، علم، هنر و سیاست اشاره خواهیم کرد. همراه پلازامگ باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


تاثیرگذارترین افراد در تاریخ جهان


شخصیت‌هایی که ما در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، افرادی هستند که در حوزه فعالیت خود جزو بهترین‌ها بوده‌اند و توانسته‌اند خدمات بشری شایسته‌ای را به دنیا ارزانی کنند. همان‌هایی که دنیا را تغییر داده‌اند و با دستاوردهایشان نشان داده‌اند که همیشه راهی برای تغییر شرایط کنونی وجود دارد. با توجه به اینکه تعداد این دست از افراد در طول تاریخ بی شمار است، ما تلاش کردیم تا هر آن تعداد که در گنجایش این مطلب است را به شما در قالب فهرست تاثیرگذارترین افراد در تاریخ جهان معرفی کنیم. اگر هم تمایل دارید جزو افراد موفق باشید و به دنبال کتاب‌های انگیزشی می‌گردید، خواندن مقاله معرفی بهترین کتاب های انگیزشی و موفقیت در دنیا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 

آبراهام لینکلن (Abraham Lincoln)

Abraham-Lincoln/ تاثیرگذارترین افراد در تاریخ جهان

آبراهام لینکلن اولین رئیس جمهور آمریکا است. او بود که به تاریخ برده‌داری در آمریکا پایان داد و توانست ایالات متحده را با کنترل بر مسائل مربوط به جنگ در جنگ داخلی سرپا نگه دارد. او را به عنوان احیاگر اندیشه‌های والای انسانی نیز می‌شناسند که در جهات برابری، دموکراسی و آزادی در زمان خود گام‌های بزرگی برداشته بود. وی توان بالایی در سخنوری داشت و به عنوان یکی از شخصیت‌های محترم آمریکایی نیز شناخته می‌شود.

 

یوهانس گوتنبرگ (Johannes Gutenberg)

Johannes-Gutenberg/ تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران جهان

یوهانس گوتنبرگ را می‌توان آهنگر و طلافروش آلمانی معرفی کرد. اما چیزی که باعث شده او در فهرست تاثیرگذارترین افراد در طول تاریخ قرار بگیرد، بدون شک اختراع دستگاه چاپ است. درواقع گوتنبرگ بود که برای اولین بار باعث شد چاپ به عنوان یک صنعت در اروپا آغاز به کار کند. هرچند دستگاهی که وی اختراع کرده بود هزینه بسیار بالایی داشت، اما وی توانست با این اختراع انقلابی در عرصه چاپ و نشر ایجاد کند که می‌توان از آن به عنوان مهم‌ترین رویداد عصر مدرن نیز یاد کرد.

 

ماهاتما گاندی (Mahatma Gandhi)

/ تاثیرگذارترین افراد تاریخ / mahatma-gundi

ماهاتما گاندی رهبر برجسته استقلال هند بود و توانست در زمانی که انگلیس این کشور را تحت سلطه داشت، کارهای ارزشمندی در جهت استقلال ملت هند انجام دهد. او مدافع حقوق شهروندی بود و الهام بخش افراد بسیاری در جهان نیز در این زمینه بوده است. وی مردم را به انجام کارهای بزرگ و انسانی نیز تشویق می‌کرد. خوب است بدانید که او در طی فعالیت‌هایش هر گونه ترور و خشونت را رد کرد؛ از این جهت می‌توان وی را پدیدآورنده فلسفه پرهیز از خشونت نیز معرفی کرد. جدا از اینکه او را در جهان به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد تاریخ می‌شناسند، مردم هند از وی به عنوان «پدر ملت» نیز یاد می‌کنند.

 

ویلیام شکسپیر (William Shakespeare)

William-Shakespeare/ تاثیرگذارترین افراد تاریخ جهان

ویلیام شکسپیر، شاعر، نمایشنامه نویس و از بازیگران انگلیسی بود. او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان جهان و پدر نمایشنامه نویسی انگلیس شناخته می‌شود. او تراژدی‌های زیبایی در کارنامه کاری خود دارد و البته در ژانری کمدی و تاریخی نیز دارای آثاری است. همچنین از مهم‌ترین آثار این نویسنده می‌توان به هملت، اتلو، هیاهوی بسیار برای هیچ و… اشاره کرد.

 

چارلز داروین (Charles Darwin)

darwin/ تاثیرگذارترین افراد تاریخ

چارلز داروین با اسم کامل چارلز رابرت داروین در خانواده‌ای پزشک و ثروتمند متولد شد. او زیست شناس و زمین شناس انگلیسی بود که یافته‌های زیادی در علم دارد. او را صاحب این ایده که تمام گونه‌ها دارای نسبی مشترک هستند می‌شناسند و امروزه نیز نظر وی مورد تایید دانشمندان بوده و از مفاهیم بنیادی علم نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل او را از مهم ترین انسان های تاریخ بشر می‌دانند و کتاب خاستگاه گونه‌ها از وی نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین کتاب‌های علمی در طول تاریخ نیز معروف بوده است.

 

ایزاک نیوتن (Isaac Newton)

newton/ تاثیرگذارترین افراد در تاریخ جهان

یکی دیگر از تاثیرگذارترین افراد تاریخ سر ایزاک نیوتن نام دارد. این دانشمند بزرگ در حوزه‌هایی همچون ریاضی، نجوم، اخترشناسی، الهیات و فیزیک نیز شناخته شده بود و اصول ریاضی فلسفه طبیعی نیز از شاهکارهای وی محسوب می‌شود. خوب است بدانید که وی در سال 1642 میلادی دیده به جهان گشود، اما چون نوزادی زودرس بود، پزشکان امید چندانی به زنده ماندنش نداشتند. با این حال انگار دنیا می‌دانست باید نیوتن را حفظ کند تا شاهد خدمات بزرگش در عرصه علم باشد. او کودکی سختی را علیرغم بودن در خانواده‌ای ثروتمند گذراند و بزرگ کردن چنین کودکی نیز کار آسانی برای مادرش نبود.

 

هلن کلر (Helen Keller)

helen-keler/ تاثیرگذارترین افراد در تاریخ جهان

هلن کلر در سال 1880 در ایالت آلاباما آمریکا به دنیا آمد و بعد از 18 ماه بر اثر ابتلا به بیماری مننژیت بینایی و شنوایی‌اش را از دست داد و بدین ترتیب ارتباطش با دنیا قطع شد. اما این همه ماجرای هلن کلر نبود. او با سختی‌های بسیار راه تلاش را پیدا کرد و با کمک معلمان و مربیانی که داشت توانست به تحصیل بپردازد و فرد موفقی شد. او در سن 14 سالگی وارد مدرسه ناشنوایان در نیویورک شد و در سال 1900 توسط کالج رادکلیف پذیرفته شد و توانست بعد از 4 سال از آنجا فارغ‌التحصیل شود و به عنوان اولین فرد ناشنوا و نابینای فارغ‌التحصیل از دانشگاه نیز شناخته شد.

اما این همه ماجرا نیست. هلن کلر به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد تاریخ و به عنوان نویسنده‌ای که 12 کتاب و مقاله در کارنامه کاری‌اش دارد شناخته می‌شود. اثر معروفش نیز کتاب «زندگی من» نام دارد. همچنین می‌توان وی را به عنوان فعال اجتماعی نیز معرفی کرد.

 

ارنستو چه گوارا (Che Guevara)

cheguara/ تاثیرگذارترین افراد تاریخ جهان

چه گوارا نیز به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد تاریخ شناخته می‌شود. یک پزشک سیاستمدار و نظریه پرداز جنگی و انقلابی آرژانتینی است و می‌توان وی را به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی انقلاب کوبا نیز معرفی کرد. علاوه بر این او در دنیا نیز به عنوان نمادی از یک انقلابی بشردوست نیز شناخته می‌شود و ظاهر وی نیز یک نشان جهانی در این زمینه است. چه گوارا در سال 1928 به دنیا آمد و در سال 1967 از دنیا رفت و کارهای انقلابی وی نیز از سفری که به آمریکای شمالی داشت آغاز شد. وی در این سفر با مشاهده فقر و گرسنگی بر آن شد تا به مبارزه با بی‌عدالتی‌ها بپردازد.

 


تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران


ما در این بخش قصد داریم تاثیرگذارترین افراد تاریخ در ایران را معرفی کنیم. هر چند در این بخش تنها به تعدادی از بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی اشاره خواهیم داشت، اما باید اشاره کنیم که تاریخ ایران همیشه پر بوده از مردان و زنان تاریخ سازی که توانسته‌اند با وجود چالش‌های بسیار، کارهای بزرگی برای سرزمینشان انجام دهند. در این راستا سریال‌های متعدد تاریخی زندگینامه‌ای هم گاهی می‌تواند راهی برای آشنایی با این افراد باشد. در صورت تمایل با این سریال‌ها می‌توانید مقاله بهترین سریال های تاریخی ایران را مطالعه کنید.

 

سعدی شیرازی

saadi/ تاثیرگذارترین افراد در تاریخ ایران

سعدی را می‌توان یکی از بزرگترین شاعران ایران و جهان معرفی کرد. این ادیب بزرگ توانست زبان پارسی را پس از ترک تازی‌های مغول دوباره احیا کند و سبکی نوین را نیز ایجاد کند که از دیرباز تاکنون سرمشقی برای نویسندگان فارسی زبان محسوب می‌شود. از شاهکارهای ادبی این شاعر بزرگ می‌توان به کتاب‌های گلستان و بوستان سعدی اشاره کرد.

 

حکیم عمر خیام

khayyam/ لیست تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران

حکیم عمر خیام از دانشمندان بزرگ ایرانی است که می‌توان وی را به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد تاریخ جهان و ایران معرفی کرد. او در حوزه‌های مختلفی از جمله ریاضیات، نجوم و فلسفه فعالیت داشت و دستاوردهای ارزشمندی را به دنیای علم هدیه داد. اگر می‌خواهید با این شخصیت برجسته که در لیست تاثیرگذارترین افراد تاریخ نیز قرار دارد بیشتر آشنا شوید، خواندن مقاله زندگینامه حکیم عمر خیام که به مناسبت زادروز این دانشمند فقید در پلازامگ منتشر کرده بودیم را به شما پیشنهاد می‌دهیم. خوب است بدانید که هم اکنون کتاب‌های وی در دانشگاه‌های مطرح دنیا همچون دانشگاه فلورنس ایتالیا تدریس می‌شوند. تندیسی از این حکیم فقید نیز در این دانشگاه قرار دارد.

 

خواجه نصیرالدین طوسی

khaje-nasirodin-toosi/ لیست تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران

از دیگر تاثیرگذارترین افراد در تاریخ ایران خواجه نصیرالدین طوسی است. وی را همه چیز دان، متکلم، فیلسوف، ریاضیدان و منجم و البته پزشک و معماری ایرانی می‌شناسند و به عنوان یکی از سرشناس ترین شخصیت های تاریخ اسلامی نیز شناخته شده است. از مهم‌ترین آثار وی هم می‌توان اخلاق ناصری را نام برد. وی تمام کودکی‌اش را در شهر توس گذراند و در بزرگسالی برای کسب آموزه‌های بیشتر راهی سفر شد.

 

ابن سینا

razi/ تاثیرگذارترین افراد در تاریخ ایران

شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا نیز از دیگر چهره‌های تاثیرگذار تاریخ است. او در علوم مختلف از جمله پزشکی تبحر داشت و می‌توان از وی به عنوان یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های ایرانی در جهان نیز یاد کرد. خوب است بدانید که وی در زندگی درخشانش از خود 450 اثر برجای گذاشته که در زمینه‌های مختلف هستند و تعداد بیشتری از آن‌ها کتاب‌هایی در زمینه فلسفه و پزشکی هستند.

 

محمد بن زکریای رازی

ebn-ciena/ تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران

محمد بن زکریای رازی را دانشمندی بزرگ در عرصه پزشکی، کاشف الکل، جوهر گوگرد و نفت سفید می‌شناسند. این دانشمند ایرانی آثار ماندگاری در زمینه پزشکی، شیمی و فلسفه دارد و علاوه بر این‌ها می‌توان به آثار وی در زمینه کیهان شناسی، منطق و ریاضیات نیز اشاره کرد. به گفته جرج سارتن، رازی را می‌توان بزرگ‌ترین پزشک ایران و جهان اسلام در زمان قرون وسطی معرفی کرد. امروزه نیز به پاس زحماتی که این دانشمند در عرصه داروسازی کشیده بود، روز 5 شهریور به نام روز بزرگداشت رازی نام گرفته است.

 


سخن پایانی


سراسر تاریخ از دیرباز مملو از دانشمندان بزرگ، افراد تاثیرگذار و آن‌هایی بوده است که هر چند کوچک، اما مؤثر گام‌هایی را برای بهبود شرایط برداشته‌اند و راز ماندگاری‌شان شاید این بوده که آن‌ها آگاهانه یا ناخودآگاه خواسته‌اند دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند. ما در این مقاله تلاش کردیم تنها افراد اندکی که در این راه تاثیرگذار بودند را معرفی کنیم و می‌دانیم که مجال این مطلب اجازه معرفی همه افراد در زمینه تاثیرگذارترین افراد تاریخ را به ما نخواهد داد؛ اما با این حال به معرفی همین تعداد بسنده می‌کنیم و از شما می‌خواهیم اگر احساس می‌کنید جای نام بزرگی در این فهرست خالی است، آن را به ما و سایر خوانندگان معرفی کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
فاطمه ایزدپناه
.
05 تیر 1399، 14:59
پاسخ
0
2
مقاله بسیار جالبی بود. با همه گزینه ها موافقم ولی به نظرم جای فردوسی عزیز در لیست بالا خالی بود؛ کسی که اگر نبود ما الآن داشتیم عربی صحبت می کردیم. در بخش بین الملل هم جای نلسون ماندلا و مارتین لوتر خالی بود. در کل بسیار عالی بود، ممنون.
avatar
اعظم بجاری
.
07 تیر 1399، 12:39
پاسخ
0
1
@فاطمه ایزدپناه
خیلی ممنونم از نظرتون بله درست میگید اگر این مطلب جزو مطالب آپدیتی باشه، احتمالا بشه گزینه های دیگر از جمله فردوسی بزرگ رو اضافه کرد
امیر
.
31 مرداد 1399، 18:21
پاسخ
1
0
@فاطمه ایزدپناه
حکیم ابوالقاسم فردوسی در دوره ی غزنویان زندگی میکرده که غزنویان ترک بودند و هیچ ربطی به زبان عربی نداره چون اونموقع دیگه زبان رسمی عربی نبوده اتفاقا اکثر وزرا و کارگزاران ایرانی بودند.پس خواهشا عقاید نژادپرستانه و نژادستیزانه و قرون وسطایی خودتون رو هرجایی نشر ندهید.اگر زبان عربی مشکل داره پس زبان انگلیسی و اسپانیولی و ایتالیایی و غیره رو هم حرف نزنید.با تشکر
امیرعلی
.
21 شهریور 1399، 21:21
پاسخ
0
0
@فاطمه ایزدپناه
دوست عزیز اگه کسی زبان عربی بلد نباشه چیز خاصی نیست چون در هیچ جایی از زندگیش بدردش نمیخوره ولی زبان انگلیسی یک تعهد و به نظر من باید همه بلد باشن چون تقریبا هرچیزی که اختراع شده مال انگلیسی زبان ها هست و یادگیری زبان چیزی است که مسجل شده *** تو زبان عربی
جدول فروش فیلم ها
 • 55.1 میلیون دلار
  Tenet
  اکران: 12 آگوست 2020
 • 44.4 میلیون دلار
  The New Mutants
  اکران: 26 آگوست 2020
 • 13.4 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 12.382 میلیون دلار
  Honest Thief
  اکران: 08 اکتبر 2020
 • 7.316 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 5.087 میلیون دلار
  Let Him Go
  اکران: 04 نوامبر 2020
 • 3.71 میلیون دلار
  Freaky
  اکران: 13 نوامبر 2020
 • 2.921 میلیون دلار
  The Empty Man
  اکران: 23 اکتبر 2020
 • 430,000 دلار
  Spell
  اکران: 30 اکتبر 2020
بازی ها
 • 04 آذر 1399
  Football Manager 2021
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 13 آذر 1399
  Immortals Fenyx Rising
  پلی استیشن 4, نینتندو سوییچ, پلی استیشن 5
 • 20 آذر 1399
  Cyberpunk 2077
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 11 دی 1399
  Dying Light 2
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 11 دی 1399
  Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 02 بهمن 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5

کدام بازیگر ایرانی، خواننده خوبی هم هست؟
634 رای