روش های درمان فوری دندان درد ؛ از آب و نمک تا گیاهان دارویی خانگی

روش های درمان فوری دندان درد ؛ از آب و نمک تا گیاهان دارویی خانگی
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

دندان درد از آن دردهایی است که تمام اعضا و جوارح بدن را به هم می‌ریزد و زندگی را مختل می‌کند. روش های درمان فوری دندان درد را با پلازامگ بخوانید.

وقتی دندان درد می‌گیریم، آنقدر تمامی اعضا و جوارحمان به درد می‌آید که حاضریم هر کار درست و غلطی بکنیم تا درد دندانمان حتی برای لحظه‌ای ساکت شود. استفاده از داروهایی مانند «ژلوفن» و «نوافن» اگرچه روشی سریع برای تسکین درد دندان است اما همه می‌دانیم که هر داروی شیمیایی عوارضی هم دارد. در این مقاله از پلازامگ 10 درمان فوری دندان درد در خانه را معرفی کرده‌ایم که بدون مقدمه به سراغشان می‌رویم.

درمان فوری دندان درد

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


10 روش درمان فوری دندان درد


حالا که به دندان درد دچار شده‌اید و به دنبال یک راه سریع (بجز خوردن قرص‌های ژلوفن یا نوافن) برای تسکین درد آن هستید، با این 10 روش خانگی آشنا شوید:

 

1. غرغره آب نمک

درمان فوری دندان درد شبانه

برای بسیاری از مردم، روش سنتی غرغره آب نمک اولین راه حل درمان فوری دندان درد شدید در خانه است. آب نمک یک گندزدای طبیعی است که می‌تواند ذرات غذا و جرم‌ها که بین دندان‌ها گیر کرده است را خارج کند. غرغره آب نمک می‌تواند به کاهش التهاب و بهبود زخم‌های دندان هم کمک کند. برای درست کردن آب نمک، نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم بریزید و از آن برای شستن دهان استفاده کنید.

 

2. غرغره هیدروژن پروکساید

درمان سریع دندان درد در خانه

محلول هیدروژن پروکساید رقیق هم می‌تواند به درمان سریع دندان درد کمک کند. هیدروژن پروکساید می‌تواند باعث کاهش درد و التهاب شود. علاوه بر کشتن باکتری‌ها، هیدروژن پروکساید می‌تواند باعث کاهش پلاک و التیام خونریزی لثه‌ها شود. فقط یادتان باشد برای استفاده از هیدروژن پروکساید آن را رقیق کنید. برای این کار، هیدروژن پروکساید 3 درصد را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

  • هشدار: هیدروژن پروکساید را نخورید.

 

3. کمپرس سرد

راه سریع درمان دندان درد

استفاده از کمپرس سرد برای تسکین هرگونه دردی استفاده می‌شود. به خصوص اگر ضربه باعث دندان دردتان شده است، کمپرس آب سرد به شدت به درمان فوری دندان درد کمک می‌کند. کمپرس سرد باعث انقباض رگ‌های خونی در اطراف محل درد می‌شود و همین باعث کاهش درد دندان می‌شود. کمپرس سرد همچنین می‌تواند هرگونه تورم و التهابی را کاهش دهد.

برای درست کردن کمپرس آب سرد کافی است یک کیسه را از یخ و آب سرد پر کنید. آن را به مدت حدودا 20 دقیقه روی محل درد بگذارید. این کار را هرچند ساعت یکبار تکرار کنید. یکی از راه‌های بی‌خطر درمان فوری دندان درد در بارداری همین استفاده از کمپرس سرد است. خوردن هرگونه دارو یا هر چیزی که وارد دهان شود بدون مجوز پزشک برای خانم‌های باردار خطرناک است. اما این روش هیچ خطری برای آن‌ها ندارد. برخی نیز می‌گویند اگر یک تکه یخ را بین انگشت شست و اشاره قرار دهید، انگشت پیغام سرما را به مغز می‌رساند و باعث آرام شدن درد دندان می‌شود.

 

4. کیسه های چای نعناع

درمان سریع دندان درد شدید در خانه

یکی دیگر از روش‌های جالب درمان فوری دندان درد شبانه استفاده از کیسه‌های چای فوری نعناع است. چای نعنا برای بی‌حس کردن درد و تسکین لثه‌های حساس استفاده می‌شود.

برای استفاده از این روش، کافی است یک کیسه چای استفاده شده را برای دقایقی در یخچال بگذارید تا سرد شود. سپس آن را روی دندان بگذارید و اجازه بدهید سرمای آن به دندان برسد. برعکس این کار را هم می‌توانید انجام بدهید، یعنی یک کیسه چای نعنای استفاده شده را بگذارید در دمای اتاق کمی سرد شود و سپس آن را استفاده کنید.

اگر چای کیسه‌ای نعناع در خانه ندارید، نگران نباشید. یک قاشق چای خوری نعناع خشک را در یک لیوان آب جوش بریزید و بگذارید چند دقیقه‌ای دم بکشد و دمای آن هم کمی پایین بیاید. وقتی که دمنوش خنک شد، از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

 

5. سیر

راه های سریع درمان دندان درد

هزاران سال است که از سیر برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. سیر نه تنها می‌تواند باکتری‌های دهان را بکشد، بلکه می‌تواند به عنوان درمان فوری دندان درد هم استفاده شود.

برای درمان سریع دندان درد در خانه با استفاده از سیر کافی است یک سیر را له کنید و مستقیم روی دندانی که درد می‌کند بگذارید. اگر کمی هم نمک به آن اضافه کنید که عالی می‌شود. می‌توانید یک حبه سیر را هم در دهانتان بگذارید و آرام آرام آن را بجوید.

 

6. عصاره وانیل

راه سریع درمان دندان درد

عصاره وانیل حاوی مقدار کمی الکل است و الکل می‌تواند باعث بی حسی شود. یکی از راه های سریع درمان دندان درد، استفاده از این آنتی اکسیدان طبیعی است که باعث کاهش درد می‌شود.

برای اینکار کمی وانیل به انگشتتان یا یک تکه پنبه بزنید. سپس آن را به طور مستقیم روی ناحیه درد یا همان دندانتان بگذارید. پنبه را چند دقیقه در همان محل بگذارید، سپس آن را بردارید. هرچند ساعت یکبار اینکار را تکرار کنید.

تا اینجا سعی کردیم روش‌های سریع درمان دندان درد را برای شما بگوییم. روش‌هایی که در ادامه آوردیم نیازمند یک سری داروهای خانگی است که تهیه آن‌ها سخت نیست و در هر عطاری می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. از آنجایی که موقع دندان درد لثه و دندان‌هایتان حساس هستند، پس حواستان باشد این گیاهان دارویی را از جای معتبری بخرید.

 

7. میخک

روش های سریع درمان دندان درد

میخک یک گیاه دارویی برای آرام کردن درد دندان است. این گیاه یک مسکن طبیعی به نام اوژنول دارد که به کاهش درد کمک می‌کند. جالب است بدانید از زمان‌های بسیار قدیم از میخک برای دندان درد استفاده می‌شده، به طوری که نام آن حتی در کتاب‌های تاریخی نیز آمده است.

برای اینکار کافی است یک پنبه کوچک را به روغن میخک آغشته کنید و آن را روی محل درد بگذارید. اگر روغن میخک خیلی غلیظ بود، آن را با یک روغن حامل رقیق کنید. روغن زیتون و آب حامل‌هایی هستند که می‌توانید کمی از آن‌ها را با روغن میخک مخلوط کنید و بعد استفاده کنید. از این روغن چند بار در طول روز استفاده کنید.

همچنین می‌توانید یک قطره روغن میخک را به یک لیوان آب اضافه کنید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید. البته به جای روغن میخک، خود گیاه میخک هم وجود دارد که از عطاری‌ها قابل تامین است و می‌توانید آن را روی دندانتان بگذارید. فقط در استفاده از آن احتیاط به خرج دهید؛ چون ممکن است استفاده اشتباه از آن دندان و لثه‌ای که حالا حساس شده را ملتهب‌تر کند.

 

8. برگ گواوا

درمان فوری دندان درد

گیاه گواوا نوعی گیاه گرمسیری با درختچه‌ای همیشه سبز است که برگ آن خاصیت ضد التهابی دارد که می‌تواند به بهبود زخم‌ها کمک کند. این گیاه منبع خوبی برای فعالیت ضدمیکروبی است که می‌تواند برای مراقبت‌های دهان و دندان نیز موثر باشد.

برای استفاده از برگ گواوا برای درمان فوری دندان درد می‌توانید یک برگ تازه (اگر در دسترس بود) را بجوید. اگر برگ تازه آن را نداشتید، برگ خشک شده آن را از عطاری‌های معتبر تهیه کنید و به یک لیوان آب جوش اضافه کنید. از این دمنوش به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

 

9. گیاه گندم

راه های سریع درمان دندان درد

گیاه گندم یا همان گندم تازه خواص بی‌شماری دارد و در صورت مصرف داخلی می‌تواند برای ترمیم داخل بدن نیز موثر باشد. این گیاه می‌تواند التهاب‌های دهانی را کاهش دهد و به عنوان یکی از راه‌های سریع درمان دندان درد به کار رود. مقدار کلروفیل بالای آن باکتری‌ها را می‌کشد. برای استفاده از این روش کافی است از دمنوش آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

 

10. آویشن

روش های سریع درمان دندان درد

آویشن در کابینت ایرانی‌ها نقشی در حد نبات دارد و بر هر درد بی‌درمانی دواست، از جمله دندان درد. گیاه آویشن منبع بسیار معتبری برای خاصیت ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است که می‌تواند به تسکین دندان درد کمک کند.

برای استفاده از آویشن برای دندان درد کافی است چند قطره از اسانس آویشن را با چند قطره آب (برای رقیق سازی) مخلوط کنید. یک تکه پنبه را به این مخلوط آغشته کنید و روی دندان قرار دهید. همچنین می‌توانید چند قطره اسانس آویشن را به یک لیوان آب اضافه کنید و با آن دهانشویه درست کنید.

اگر روغن یا اسانس آویشن در دسترس نداشتید، خود گیاه آویشن را له کنید و کمی از آن را (به اندازه یک بند انگشت) روی دندان یا لثه ملتهب قرار دهید. اولش کمی احساس سوزش می‌کنید، اما این روش برای کاهش التهاب بسیار موثر است. یک راه دیگر نیز تهیه دمنوش آویشن است. یک قاشق آویشن را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید. بعد از آنکه سرد شد از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید. نگران قورت دادن آن هم نباشید، آویشن خواص بی‌شماری برای بدن دارد.

روش‌های درمان فوری دندان درد که در بالا گفته شد همه راهی موقت هستند و تا زمانی که ریشه اصلی دندان درد را نفهمید و برای درمان آن اقدام نکنید، این دردها ادامه خواهند داشت. پس اگر دچار دندان درد شدید، با یکی از روش‌های بالا به طور موقت درد آن را ساکت کنید و بعد از آن به یک دکتر دندان پزشک برای ریشه یابی مراجعه کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
plaza-ads