پیش بینی پرفروش ترین فیلم های سال 99 ؛ کدام فیلم گیشه را نجات می‌دهد؟

اوضاع سینمای ایران قبل از ورود ویروس کرونا تعریفی نداشت و حالا بعد از شیوع این ویروس وضعیت اسفناک‌تر شده است. با احتساب این اوضاع، در این مطلب به پیش‌بینی پرفروش ترین فیلم های سال 99 می‌پردازیم.

سینمای ایران اغلب قادر به تامین دخل و خرج خودش هم نیست و هر سال به جز تعدادی فیلم محدود، باقی آثار ساخته شده یا با مقوله‌ای به نام بازگشت سرمایه بیگانه‌اند و یا به هزار جان کندن، هزینه‌ها و درآمد حاصل از فروش یکسان می‌شود و سودی برای سازندگان باقی نمی‌ماند. حالا در این روزهای شیوع ویروس کرونا، نفس سینما بیش از پیش گرفته شده و عملا پیکر بی‌جانش روی زمین است. پس از نزدیک به چهار ماه، چند وقتی می‌شود که سالن‌های سینما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شده، ولی باید دید آیا مردم استقبالی از تماشای فیلم در محیط نسبتا ناامن سینما می‌کنند یا خیر.

پرفروش ترین فیلم های سال 99

در این مطلب به بهانه راه‌اندازی مجدد اکران فیلم‌ها در سینما، سراغ پیش‌بینی پرفروش ترین فیلم های سال 99 رفته‌ایم تا ببینیم کدامیک می‌توانند گیشه امسال را نجات بدهند. با پلازامگ همراه باشید تا پرفروش ترین فیلم های سال 99 را حدس بزنیم!

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


نگاهی به پرفروش ترین فیلم های سال 99 در اکران آنلاین


در دورانی که تمامی سرمایه‌گذاران و تهیه‌کننده‌ها نگران وضعیت اکران فیلم‌های خود در دوران شیوع ویروس کرونا بودند، ابراهیم حاتمی‌کیا اولین چراغ اکران آنلاین را در سینمای ایران روشن کرد. در ادامه چندین و چند فیلم مهم مانند طلا، کشتارگاه، تیغ و ترمه و حکایت دریا هم وارد چرخه اکران آنلاین شدند. در ادامه به پرفروش ترین فیلم های سال 99 در اکران آنلاین می‌پردازیم.

 

خروج

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: فرامرز قریبیان، پانته‌آ پناهی‌ها، سام قریبیان و کامبیز دیرباز
 • خلاصه داستان: این فیلم ماجرای اعتراضات تعدادی کشاورز است که به دلیل مشکلات مختلف تصمیم می‌گیرند نزد رئیس‌جمهور بروند.

خروج اولین فیلم سینمای ایران است که بصورت رسمی و با تصمیم جسورانه عوامل آن، به شکل اینترنتی و آنلاین به اکران درآمد و اکنون در ادامه اکرانش، روی پرد سینماها رفته است. البته این فیلم چندین تجربه درایوینگ سینما یا همان سینمای ماشین‌ها را هم تجربه کرد که تا حدودی موفق بود و از آن استقبال شد.

خروج و طلا تاکنون روی هم رفته در حدود 4 میلیارد و دویست میلیون تومان فروش داشته‌اند که به عنوان اولین تجربه اکران آنلاین کاملا موفقیت‌آمیز است. اما اینکه رقم دقیق فروش هر فیلم چقدر است، هنوز بصورت شفاف اعلام نشده است.

 

طلا

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: پرویز شهبازی
 • بازیگران: هومن سیدی، طناز طباطبایی، نگار جواهریان و مهرداد صدیقیان
 • خلاصه داستان: چهار جوان که هرکدام برای حل مشکلات مختلفشان به پول نیاز دارند، تصمیم می‌گیرند با قرض و وام یک رستوران راه‌اندازی کنند، اما در ادامه در باتلاق فرو می‌روند!

آخرین فیلم پرویز شهبازی که در جشنواره دو سال گذشته تحسین منتقدان را برانگیخت، آنقدر در صف اکران مانده بود که شیوع کرونا و اکران آنلاین خروج سبب شد شهبازی دومین کارگردانی باشد که اکران فیلمش را در بستر اینترنتی انجام دهد. البته این فیلم برخلاف خروج که ظاهرا نورچشمی اکران است، دیگر اکران سینمایی نخواهد داشت و وارد شبکه نمایش خانگی شده است. برای خواندن نقد فیلم طلا می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

زیر نظر

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: مجید صالحی
 • بازیگران: رضا عطاران، امیر جعفری، آزاده صمدی و سروش جمشیدی
 • خلاصه داستان: مبلی سوراخ شده و حالا خانم خانه که به شدت علاقه‌مند به آن مبل است، در حال برگشت به خانه است. همسر این خانم و دوستانش در تلاشند تا مشکل موجود را حل کنند.

اولین فیلم بلند مجید صالحی، یک کمدی متوسط رو به ضعیف است که از بازیگران خوبی بهره برده و کرونا سبب شد که ادامه اکرانش را در اکران آنلاین انجام دهد. وزنه سنگینی چون رضا عطاران که فقط اسمش چندین هزار مخاطب را به سال سینما می‌کشاند در کنار امیر جعفری و آزاده صمدی می‌توانست بسیار بیشتر از این چیزی که می‌بینیم بفروشد. البته این را هم باید اضافه کنیم که فیلم خوب در هر بستری مخاطب خود را پیدا می‌کند. قطعا اگر صالحی چفت و بست قصه و شخصیت‌هایش را درست می‌چید و ملات کمدی کار را بیشتر می‌کرد، زیر نظر سرحال‌تر و پرفروش‌تر می‌شد. نقد فیلم زیر نظر را می‌توانید از اینجا بخوانید.

 


پیش بینی پرفروش ترین فیلم های سال 99 سینمای ایران


سینمای ایران در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به فیلم‌هایی نیاز دارد تا جانی تازه به گیشه ببخشند. در این ادامه این مطلب پرفروش ترین فیلم های سال 99 را برایتان پیش‌بینی کرده‌ایم.

 

خوب بد جلف: ارتش سری

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: پیمان قاسم‌خانی
 • بازیگران: پژمان جمشیدی، سام درخشانی، حامد کمیلی و ریحانه پارسا
 • خلاصه داستان: یک گروهک ضد انقلابی و تروریستی قصد دارد با ارسال یک گروه فیلمبرداری به ایران، در پشت پرده ساخت یک فیلم، به اهداف شوم تروریستی خود برسند. اما این وسط به تور پژمان و سام درخشانی می‌خورند!

قسمت دوم خوب بد جلف که به نظر می‌رسد ادامه هم داشته باشد، مثل تمام فیلم‌های همزمانش سه روز پس از اکران ویژه نوروز از پرده پایین آمد و از اوایل تیر ماه دوباره روی پرده رفته است. سازندگان این فیلم اعلام کردند که به هیچ‌وجه نمی‌خواهند فیلمشان را در اکران آنلاین بسوزانند و منتظر بازگشایی سینماها می‌مانند. این فیلم تمامی شرایط لازم برای پرفروش شدن را دارد و شک نکنید که یکی از پرفروش‌های 99 خواهد بود.

استاندارد بودن سری اول، حضور پیمان قاسم‌خانی به عنوان نویسنده و کارگردان و همچنین همبازی شدن دوباره سام درخشانی و پژمان جمشیدی در نقش دو دست‌و‌پا‌چلفتی دوست‌داشتنی، همه و همه دست به دست هم خواهند داد و خوب بد جلف 2: ارتش سری را با تمام محدودیت‌ها و مشکلات موجود به واسطه کرونا به فروشی قابل قبول خواهند رساند. این فیلم قبل از کرونا فروشی بالغ بر 1 میلیارد و 500 میلیون تومان داشت و در اکران جدیدش هم تاکنون حدود 600 میلیون تومان فروخته است.

 

درخت گردو

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: پیمان معادی، مینو شریفی، مینا ساداتی و مهران مدیری
 • خلاصه داستان: درخت گردو روایت بمباران شیمیایی سردشت در سال 1366 توسط رژیم بعثی عراق است.

درخت گردو هم از آن دسته فیلم‌هاست که اگر در شرایط مناسبی اکران شود، مطمئنا یکی از پرفروش ترین فیلم های سال 99 خواهد بود. این فیلم که یکی از برترین فیلم های سال 99 هم هست، با پرداخت درخشان محمدحسین مهدویان به فاجعه بمباران شیمیایی سردشت و رنج و آسیب‌های بی‌پایان کردهای شریف غرب ایران قطعا خیلی‌ها را به سینما خواهد کشاند.

در حال حاضر بسیاری از سینمادوستان بی‌صبرانه منتظر تماشای دستپخت جدید کارگردان جوانی هستند که آثار قبلی‌اش تمام استانداردهای یک فیلم درجه یک را داشته است. حتی اگر اکران اینترنتی هم برای این فیلم انجام شود، بعید است که با استقبال قابل توجه مواجه نشود. نکته مهم حضور متفاوت پیمان معادی و مهران مدیری، دو ستاره بزرگ سینما در این فیلم است که قطعا مخاطبان زیادی را برای تماشا ترغیب خواهد کرد.

 

شنای پروانه

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: محمد کارت
 • بازیگران: جواد عزتی، طناز طباطبایی، امیر آقایی و علی شادمان
 • خلاصه داستان: پس از اینکه فیلمی از زنی به نام پروانه در استخر، در فضای مجازی منتشر می‌شود، شوهرش هاشم و برادرش حجت به دنبال انتقام گرفتن از شخص یا اشخاصی هستند که چنین فاجعه‌ای را رقم زده‌اند.

شنای پروانه، بهترین فیلم جشنواره سال 98 از نگاه تماشاگران و برنده و نامزد چندین و چند جایزه مهم سینمایی، این روزها و پس از چهار ماه تعطیلی، به عنوان ناجی سینما به روی پرده رفته است. قصه جذاب و بازی‌های متفاوت قطعا علاقه‌مندان سینما را وسوسه خواهد کرد تا با رعایت نکات بهداشتی دل را به دریا بزنند و به تماشای شنای پروانه بنشینند. باید ببینیم آیا این فیلم اجتماعی و تلخ، می‌تواند افتتاحیه موفقیت‌آمیزی را برای اکران مجدد سینماها رقم بزند یا خیر. اگر از ما بپرسید، با درخششی که شنای پروانه در جشنواره فیلم فجر داشته و همچنین ستارگان حاضر در فیلم، پاسخمان با احتمال نود درصدی، مثبت است! این فیلم تاکنون 1 میلیارد و 300 میلیون تومان فروش داشته است. از اینجا می‌توانید بیشتر درباره فروش فیلم شنای پروانه بخوانید.

 

عنکبوت

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: ابراهیم ایرج‌زاد
 • بازیگران: محسن تنابنده، ساره بیات، ماهور الوند و شیرین یزدان‌بخش
 • خلاص داستان: داستان این فیلم زندگینامه‌ای است جذاب از سعید حنایی قاتل زنجیره‌ای در شهر مشهد که به واسطه قتل 16 زن، به قاتل عنکبوتی معروف شد.

عنکبوت ابراهیم ایرج‌زاد، دومین ساخته او پس از تابستان داغ است. ایرج‌زاد پس از اولین فیلمش که با استقبال مخاطبان و تحسین منتقدان روبه‌رو شد، در عنکبوت سراغ داستانی جنایی معمایی درباره قتل‌های زنجیره‌ای رفته است. حضور محسن تنابنده در نقش قاتل عنکبوتی به خودی خود آنقدری جذاب است که تماشاگر را به سینما و یا پای اکران آنلاین فیلم بکشاند، چه برسد به اینکه فیلمنامه‌ای قوی با گره‌های معمایی و پلیسی وجود داشته باشد و ساره بیات و ماهور الوند هم دو نقش اصلی دیگر کار باشند. عنکبوت در حال حاضر آماده اکران است، فقط باید دید چه زمانی روی پرده خواهد رفت!

 

روز صفر

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: سعید ملکان
 • بازیگران: امیر جدیدی، ساعد سهیلی و مهدی قربانی
 • خلاصه داستان: این فیلم به تعقیب و گریز و دستگیری عبدالمالک ریگی توسط مامور ویژه وزارت اطلاعات می‌پردازد.

روز صفر یکی دیگر از فیلم‌های جذاب جشنواره فیلم فجر سال گذشته است که در دوران جشنواره بسیار مورد توجه قرار گرفت و خیلی‌ها اعتقاد دارند یکی از بهترین فیلم های سال 99 خواهد بود. پرداخت هالیوودی به شیوه دستگیری عبدالمالک ریگی، تروریست معروف از مواردی است که سبب شده عاشقان فیلم‌های پلیسی جنایی منتظر این فیلم ایرانی باشند. روز صفر دو ستاره کاربلد به نام‌های امیر جدیدی و ساعد سهیلی هم دارد که باعث می‌شود مخاطب مطمئن‌تر وارد سالن سینما شود و خیالش راحت باشد که این دو نفر بعید است فیلم بدی بازی کنند. از این رو احتمالا، روز صفر هم یکی از پرفروش ترین فیلم های سال 99 خواهد بود.

 

روشن

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: روح الله حجازی
 • بازیگران: رضا عطاران، سیامک انصاری، سارا بهرامی و مهدی حسینی‌نیا

فیلم جدید روح‌الله حجازی به دلیل حضور رضا عطاران و سیامک انصاری می‌تواند یکی دیگر از گزینه‌های فروش بالا باشد. با اینکه حجازی ذاتا تخصص ساخت فیلم بفروش را ندارد، اما استاندارد بودن فیلم‌های قبلی‌اش و نام عطاران و انصاری که سال‌ها مخاطب با فیلم و سریال‌های آنها خاطره داشته، می‌تواند دلیل بسیار بزرگی برای فروش بالای فیلم روشن باشد.

 

گشت ارشاد 3

برترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: سعید سهیلی
 • بازیگران: پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی و بهنام بانی
 • خلاصه داستان: حسن و عطا بعد از سال‌ها به ایران برگشته‌اند و قصد دارند یک آلبوم موسیقی منتشر کنند.

یکی دیگر از فیلم‌هایی که می‌تواند جزو پرفروش‌های سال 99 باشد، البته به شرطی که کرونا اجازه دهد ساخته شود، سری سوم گشت ارشاد است. گشت ارشاد در قسمت اولش به دلیل سوژه جذاب و بازی‌های خوبش بسیار دیده شد. البته حواشی توقیف و پایین آمدنش از پرده نیز به این دیده شدن کمک کرد. سهیلی پس از موفقیت گشت ارشاد، گشت 2 را ساخت که یکی از پرفروش ترین فیلم های دهه نود شد. حالا دوباره شخصیت‌های بامزه گشت ارشاد برگشته‌اند تا ماجراجویی‌هایشان را ادامه دهند.

سعید سهیلی اگر می‌خواهد در کنار فروش بالا، تحسین مخاطبان و منتقدان را برانگیزد، باید داستان جذاب و قصه درخشانی را وارد کار کند. نکته جالب سری سوم گشت ارشاد، حضور بهنام بانی با یک گریم خاص در این فیلم است. باید دید بانی در این فیلم نقش مهم و بلندی دارد یا حضورش نمادین و تبلیغاتی است. از اینجا می‌توانید بیشتر درباره اخبار ساخت فیلم گشت ارشاد 3 بخوانید.

 

چپ راست

پرفروش ترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: حامد محمدی
 • بازیگران: رامبد جوان، پیمان قاسم‌خانی، ویشکا آسایش و سارا بهرامی

متفاوت‌ترین فیلم این فهرست و البته به احتمال زیاد یکی از سه فیلم پرفروش سال 99 جدیدترین فیلم حامد محمدی است که در سکوت خبری کامل فیلمبرداری شده است. چپ راست یک دوجین کمدین بفروش دارد؛ از حضور مجدد پیمان قاسم‌خانی در نقش اول یک فیلم سال‌ها پس از «سن پطرزبورگ» تا حضور رامبد جوان و سروش صحت و ویشکا آسایش! فیلم‌های قبلی محمدی اکسیدان و چهارانگشت هم جزو کمدی‌های پرفروش سال بودند. پس اصلا سخت نیست که پیش‌بینی کنیم چپ راست هم جزو پرفروش ترین فیلم های سال 99 باشد.

 

شیشلیک

بهترین فیلم های سال 99

 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: رضا عطاران، امیر جعفری، پژمان جمشیدی و جمشید هاشم‌پور

شیشلیک نام فیلم جدید محمدحسین مهدویان است. برایتان جالب خواهد بود که بدانید این فیلم اولین کمدی مهدویان است و بازیگرانی چون رضا عطاران، امیر جعفری و پژمان جمشیدی در آن ایفای نقش می‌کنند. شیشلیک چند روزی می‌شود که وارد فاز فیلمبرداری شده و حتی اگر در جشنواره فیلم فجر هم شرکت کند، احتمال اینکه اواخر امسال روی پرده برود بسیار زیاد است. فیلم‌های قبلی مهدویان نشان داده این کارگردان تکلیفش با خودش و فیلمی که ساخته مشخص است! وقتی فیلم‌های اجتماعی مهدویان در سال‌های اخیر جزو پرفروش‌های سینما بوده، بعید نیست که اولین کمدی‌اش رکوردشکنی کند! البته برای قضاوت زود است، اما از همین الان می‌توانیم با قاطعیت شیشلیک را جزو پرفروش ترین فیلم های سال 99 بدانیم!

 


کلام آخر


در این مطلب درباره تعدادی از فیلم‌هایی که احتمالا در سال جاری جزو پرفروش ترین فیلم های سال 99 هستند، صحبت کردیم. البته طبیعتا فیلم‌های دیگری هم ممکن است وارد چرخه اکران شوند و فروش بالایی داشته باشند؛ چراکه در سینمای ایران، عوامل مختلفی باید دست به دست هم بدهند تا یک فیلم آن هم در چنین شرایط محدودی گیشه را فتح کند.

علاوه بر آثار ذکر شده، فیلم‌های دیگری هم هستند که می‌توانند فروش خوبی داشته باشند. مجوز خروج بهمن گودرزی، دوزیست برزو نیک‌نژاد، ملاقات با جادوگر حمید بهرامیان، لامینور داریوش مهرجویی، مغز استخوان حمیدرضا قربانی و مجبوریم رضا درمیشیان هم می‌توانند از دیگر فیلم های برتر سال 99 در گیشه لقب بگیرند. البته تعدادی از فیلم‌ها هم هستند که با وجود ستارگان بزرگ و دارا بودن شرایط فروش بالا، بعید است به اکران امسال برسند، وگرنه در این فهرست قرار می‌گرفتند؛ نمونه‌اش بی‌همه‌چیز محسن قرایی است! شما نیز نظرات خود را درباره فیلم های پرفروش سال با ما در میان بگذارید. به نظر شما، کدامیک از فیلم های موجود در فهست فوق، قطعا جزو پرفروش ترین فیلم های سال 99 خواهد بود؟

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha