بهترین سریال های عاشقانه ایرانی ؛ از در پناه تو تا شهرزاد

بهترین سریال های عاشقانه ایرانی ؛ از در پناه تو تا شهرزاد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سریال های عاشقانه ایرانی از آغاز شکل‌گیری سینما و تلویزیون تاکنون همواره طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده‌اند. در ادامه به معرفی چند نمونه از بهترین سریال های عاشقانه ایرانی خواهیم پرداخت.

فیلم‌ها و سریال‌های با رنگ و بوی عاشقانه همواره مورد توجه و علاقه عموم قرار داشته‌اند. مشاهده کشمکش‌ها و تلاش دو دلداده برای رسیدن به وصال یکدیگر، شیرینی و جذابیت خاصی را برای مخاطب به ارمغان می‌آورد. در دهه‌های گذشته در صدا و سیما و اخیرا شبکه نمایش خانگی سریال های عاشقانه ایرانی بسیاری تولید شده‌اند. برخی از این سریال‌ها از قالب یک سرگرمی صرف فراتر رفته و به جایگاه ویژه‌ای در قلب و روح مخاطبان دست یافته‌اند. در این مقاله از پلازامگ به معرفی بهترین و ماندگارترین سریال های عاشقانه ایرانی به ترتیب تاریخ پخش آن‌ها می‌پردازیم.

سریال های عاشقانه ایرانی نمایش خانگی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


بهترین سریال های عاشقانه ایرانی


در ادامه بهترین سریال های عاشقانه ایرانی را معرفی می‌کنیم.

 

سریال در پناه تو

سریال های عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: 1374
 • کارگردان: حمید لبخنده
 • بازیگران: لعیا زنگنه، زنده یاد حسن جوهرچی، پارسا پیروزفر، رامین پرچمی، ایرج راد

داستان این سریال جذاب و محبوب دهه هفتاد، زندگی دختری محجوب و زیبا به نام مریم افشار (لعیا زنگنه) را روایت می‌کند. مریم دختر متین و با وقاری است که هر پسری آرزوی زندگی با او را دارد. او در خانواده‌ای اصیل و کامل زندگی می‌کند که از نظر عاطفی و مالی همه نیازهای او را برطرف می‌کنند. بنابراین به سادگی مجاب به ازدواج نمی‌شود. دو تن از همکلاسی‌های مریم در دانشگاه، به نام‌های رامین (رامین پرچمی) و محمد (حسن جوهرچی) که دوستان صمیمی نیز هستند، به طور همزمان به مریم علاقه‌مند شده‌اند. رامین که جسارت بیشتری دارد، پیش از اینکه راز علاقه محمد به مریم را بداند، به او ابراز عشق می‌کند. به مرور زمان مریم نیز به رامین علاقه‌مند شده و با یکدیگر ازدواج می‌کنند. با گذشت مدتی از آغاز زندگی مشترک، مشکلات و سختی‌های متعددی گریبانگیر زندگی آنان می‌شود.

 

سریال شب دهم

اسامی سریال های عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: 1380
 • کارگردان: حسن فتحی
 • بازیگران: حسین یاری، کتایون ریاحی، رویا تیموریان، ثریا قاسمی، پرویز فلاحی‌پور

سریال شب دهم یکی از ساخته‌های مناسبتی حسن فتحی است. این سریال که برای پخش در ماه محرم ساخته شده بود، روایتگر داستانی عاشقانه است که در بستر دوران رضا خان رخ می‌دهد. حیدر بامرام (حسین یاری) از لات‌های تهران است. او به طور اتفاقی با شازده‌ای قجری به نام فخرالزمان آشنا شده و به شدت شیفته و دلبسته او می‌شود. فخرالزمان نیز که به حیدر بی‌میل نیست، برای ازدواج با او شرطی را پیش روی حیدر قرار می‌دهد. شرط ازدواج فخرالزمان برای حیدر، اجرای ده شب تعزیه در ماه محرم است. از آنجا که اجرای مراسم مذهبی و تعزیه‌خوانی در دوره حکومت رضاخان قدغن بوده، حیدر به کمک دوست صمیمی خود یاور موفق می‌شوند به طور مخفیانه و دور از چشم آژان‌ها 9 شب از این تعزیه‌ها را به انجام برسانند، تا اینکه…

 

سریال نرگس

سریال عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: 1385
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • بازیگران: زنده یاد پوپک گلدره، حسن پورشیرازی، مهرانه مهین‌ترابی، مهدی سلوکی، پوراندخت مهیمن

دو خواهر به نام‌های نرگس (پوپک گلدره و سپس ستاره اسکندری) و نسرین (عاطفه نوری) پدر خود را از دست داده و با مادرشان (پوراندخت مهیمن) زندگی می‌کنند. نسرین که دختری سرکش و لجوج است، با پسری به نام بهروز شوکت (مهدی سلوکی) آشنا شده و تصمیم به ازدواج با او را می‌گیرد. خانواده بهروز بسیار ثروتمند و مخالف ازدواج بهروز و نسرین هستند. پدر بهروز، محمود شوکت (حسن پورشیرازی) فردی مستبد و یکدنده است و تحت هیچ شرایطی راضی به این ازدواج نشده و دست به سنگ‌اندازی‌های بسیاری برای نسرین و خانواده‌اش می‌زند. نرگس خواهر دلسوز و مهربان نسرین، علیرغم مخالفت قلبی با ازدواج نسرین و بهروز، با تمام قدرت سعی در برطرف کردن موانع از سر راه این دو عاشق دارد. سرانجام با تمام سختی‌ها و علیرغم تمام مخالفت‌ها بهروز و نسرین با یکدیگر ازدواج می‌کنند.

ازدواج این دو نه تنها نقطه پایانی برای سنگ‌اندازی‌ها و مانع تراشی‌های محمود شوکت نمی‌شود، بلکه آغازگر فصل جدیدی از فراز و نشیب‌ها برای این دو خواهد شد. محمود شوکت برای برهم زدن این ازدواج دست به هر کاری می‌زند. تا اینکه با طرح نقشه‌ای، بهروز را برای یک سری معاملات تجاری به خارج از کشور می‌فرستد و سپس زمینه‌های طلاق غیابی او از نسرین را فراهم می‌کند. با صدور حکم طلاق غیابی نسرین و بهروز، نسرین به خانه مادری خود بازمی‌گردد و تصمیم می‌گیرد دخترش را که ثمره عشقی نافرجام است به تنهایی بزرگ کند.

نرگس مرهم درد خواهرش شده و او را تنها نمی‌گذارد. بهروز هم در خارج از کشور زندگی جدیدی را با دختر عمویش آغاز کرده است. اما این بار نیز ازدواج بهروز به طلاق منجر می‌شود. با بازگشت بهروز به ایران و خبردار شدن محمود شوکت از دلیل طلاق بهروز و دختر عمویش، پایه و اساس خانواده شوکت فروپاشیده و سپس اتفاقاتی رخ می‌دهد که ناخودآگاه زمینه‌ساز بازگشت بهروز و نسرین به یکدیگر خواهد شد.

 

سریال مدار صفر درجه

برترین سریال های عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: 1386
 • کارگردان: حسن فتحی
 • بازیگران: شهاب حسینی، رویا تیموریان، لعیا زنگنه، مسعود رایگان، رحیم نوروزی

مدار صفر درجه را بسیاری یکی از ماندگارترین سریال های عاشقانه ایرانی می‌دانند. وقایع این سریال در بستر سال‌های وقوع جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد. حبیب پارسا (شهاب حسینی) دانشجویی ایرانی‌ست که برای ادامه تحصیل به فرانسه مهاجرت می‌کند. حبیب در دانشگاه با یکی از همکلاسی‌های یهودی خود به نام سارا آستروک آشنا می‌شود. سارا و حبیب در ابتدا در جریان‌های فکری متضاد با یکدیگر هستند و همین تضاد باعث بروز بحث و جدال‌های متعددی میان این دو می‌شود.

دیری نمی‌پاید که این جنگ و جدال‌ها آتش عشق را میان سارا و حبیب شعله‌ور می‌کنند. با شدت گرفتن جنگ جهانی دوم و تسلط آلمانی‌های نازی بر پاریس، فصل جدیدی در زندگی حبیب و سارا آغاز می‌شود. به دلیل کشتار گسترده یهودیان به دست ارتش نازی، جان سارا و خانواده‌اش به خطر می‌افتد. حبیب که دلباخته سارا است و دوری او برایش غیرقابل تحمل است، به سارا و خانواده‌اش پیشنهاد می‌دهد که همراه او به ایران بیایند. با ورود سارا و خانواده‌اش به ایران مشکلات جدیدی بر سر راه این دو دلداده قرار می‌گیرد.

 

سریال میوه ممنوعه

لیست سریال های عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: 1386
 • کارگردان: حسن فتحی
 • بازیگران: علی نصیریان، هانیه توسلی، گوهر خیراندیش، امیر جعفری، طناز طباطبایی

سریال میوه ممنوعه یکی دیگر از سریال‌های پرطرفدار ماه رمضان سال 86، برای صدا و سیما است. این سریال روایتگر داستان عشقی ممنوع و خانمان‌سوز است. حاج یونس (علی نصیریان) تاجری متدین و معتقد به اصول دینی و اخلاقی است. آوازه خیرخواهی و نیکوکاری او میان همه مردم پیچیده و بسیاری او را الگوی خود می‌دانند. حاج یونس که هیچگاه پایش را از اصول اعتقادی و اخلاقی خود فراتر نگذاشته است به طور اتفاقی با دختری به نام هستی (هانیه توسلی) آشنا می‌شود. هستی دختر یکی از کارخانه‌داران و تجار معتبری است که به دلیل مشکلات مالی ورشکسته شده است.

هستی بر این عقیده است که پسر حاج یونس، جلال (امیر جعفری) باعث و بانی ورشکستگی پدرش است. به همین دلیل هستی شکایت جلال را نزد حاج یونس برده و خواستار رسیدگی او به این معضل می‌شود. حاج یونس که عمری خود را وقف اصول اعتقادی خود کرده است، با دیدن هستی، دلباخته و شیدای او می‌شود. این عشق دوران پیری، حاج یونس را به شدت گرفتار کرده و او را سردرگم می‌کند. او تمام تلاشش را به کار می‌گیرد تا در عین مخفی نگه داشتن این ماجرا، هستی را که همسن دخترش است در چارچوب شرع و عرف به تصرف خود درآورد.

 

سریال ستایش

بهترین سریال های عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: 1398-1389
 • کارگردان: سعید سلطانی
 • بازیگران: نرگس محمدی، داریوش ارجمند، مهدی پاکدل، مهدی سلوکی، سیما تیرانداز

محمد جوانی است که از سربازی فرار کرده است و ماموران همه‌جا به دنبال او می‌گردند. خواهر محمد، ستایش (نرگس محمدی) از دوست صمیمی محمد، طاهر (مهدی پاکدل) تقاضا می‌کند تا محمد را مخفی کند. طاهر مقدمات خروج محمد از کشور را فراهم می‌کند. محمد به دلیل تلاش برای خروج غیرقانونی، در درگیری با مرزبانان کشته شده و طاهر نیز بازداشت می‌شود. پس از مدتی خانواده ستایش رضایت می‌دهند تا طاهر از زندان آزاد شود. طاهر که به ستایش علاقه‌مند شده است به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد. خانواده ستایش و طاهر هردو با این وصلت مخالف هستند. بیشتر از همه پدر طاهر، حشمت فردوس (داریوش ارجمند) مخالف این ازدواج است و برای آزار و اذیت ستایش و سرنگرفتن این ازدواج از هیچ کاری فروگذار نمی‌کند. این سریال در سه فصل، روایتگر بخش‌های مختلفی از زندگی ستایش و مشکلاتش است.

 

سریال شهرزاد

 • سال ساخت: 1397-1394
 • کارگردان: حسن فتحی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی، علی نصیریان، پریناز ایزدیار

سریال شهرزاد از جمله پرمخاطب‌ترین سریال های عاشقانه ایرانی نمایش خانگی محسوب می‌شود. وقایع این داستان از بحبوحه کودتا 28 مرداد آغاز می‌شود. شهرزاد و فرهاد دو عاشق دلباخته هستند که برای به هم رسیدنشان لحظه شماری می‌کنند. فرهاد که نویسنده و فعال اجتماعی مدافع دکتر مصدق است، با وقوع کودتا و زد و خوردهای صورت گرفته در روز 28 مرداد، به طور ناخواسته باعث قتل یکی از نوچه‌های شعبان بی‌مخ می‌شود و به همین علت دستگیر شده و به زندان می‌افتد.

پدران شهرزاد و فرهاد هردو برای شخص با نفوذ و قدرتمندی به نام بزرگ آقا کار می‌کنند. آن‌ها از بزرگ آقا خواهش می‌کنند که با استفاده از نفوذ خود حکم اعدام فرهاد را لغو کرده و او را نجات دهد. بزرگ آقا در قبال درخواست عجیبی از شهرزاد، جان فرهاد را از مرگ نجات می‌دهد. او در قبال لطفی که به آنان کرده است از شهرزاد می‌خواهد که همسر دوم دامادش که برادرزاده او نیز هست، شود. دلیل این درخواست نیز نازایی دختر بزرگ آقا یعنی شیرین است. با تن در دادن شهرزاد به ازدواج با قباد، فصل جدیدی در زندگی او آغاز می‌شود.

 

سریال عاشقانه

 • سال ساخت: 1395
 • کارگردان: منوچهر هادی
 • بازیگران: محمدرضا گلزار، ساره بیات، مهناز افشار، هومن سیدی، پانته‌آ بهرام، حسین یاری، بهاره کیان‌افشار

سریال عاشقانه روایتگر زندگی چند خانواده و معضلات هرکدام است. این شخصیت‌ها هرکدام مسیر مشخص خود را دارند که به نوعی به یکدیگر مرتبط می‌شوند. با پیدا شدن سر و کله گیسو (مهناز افشار) در داستان، زندگی تمام این افراد تحت‌الشعاع قرار گرفته و مسیرهای تازه‌ای پیش روی آنان قرار می‌گیرد. در این مقاله نیز می‌توانید از اخبار فصل دوم سریال عاشقانه مطلع شوید.

 

سریال مانکن

 • سال ساخت: 1397
 • کارگردان: حسین سهیلی‌زاده
 • بازیگران: محمدرضا فروتن، مریلا زارعی، امیرحسین آرمان، نازنین بیاتی، فرزاد فرزین

کاوه (امیرحسین آرمان) و همتا (نازنین بیاتی) رابطه عاشقانه جذابی با یکدیگر دارند و برای زندگی با یکدیگر برنامه‌ریزی می‌کنند. پدر کاوه که از سرمایه‌داران به نام تهران بوده است به طور مشکوکی دچار مشکلات مالی و ورشکستگی شده و هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد. کاوه که با مشکلات مالی بسیاری برای تامین معاش خانواده‌اش دست و پنجه نرم می‌کند، ناچار می‌شود در ازای جدایی از همتا و ازدواج با زن ثروتمندی به نام کتی (مریلا زارعی) بدهی پدرش را بپردازد و او را از زندان آزاد کند. جدایی کاوه از همتا، ضربه سختی را به او وارد می‌کند.

همتا نیز که شرایط مالی بهتری از کاوه ندارد و با مادر و ناپدری‌اش زندگی می‌کند، تحت فشار ناپدری معتاد خود خانه را ترک می‌کند. طی وقوع اتفاقاتی همتا با مردی به نام اخگر (محمدرضا فروتن) آشنا می‌شود. همتا و کاوه دور از یکدیگر، فصل جدیدی از زندگی خود را آغاز می‌کنند. غافل از اینکه دست سرنوشت دوباره این دو را به یکدیگر متصل می‌کند. در این مطلب می‌توانید بیشتر درباره سریال مانکن بخوانید.

 

سریال دل

سریال های عاشقانه ایرانی نمایش خانگی

 • سال ساخت: 1398
 • کارگردان: منوچهر هادی
 • بازیگران: حامد بهداد، ساره بیات، یکتا ناصر، کوروش تهامی، سعید راد، افسانه بایگان، بیژن امکانیان، نسرین مقانلو

آرش (حامد بهداد) و رستا (ساره بیات) سرانجام پس از فراز و نشیب‌های مختلف موفق به جلب رضایت خانواده آرش با ازدواجشان می‌شوند. همه چیز به بهترین شکل ممکن در حال پیشرفت است و آرش و رستا برای مراسم عروسی خود آماده می‌شوند. روز عروسی اما اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد که همه چیز را به هم می‌ریزد. رستا ناپدید می‌شود و هیچ‌کس نمی‌تواند او را بیابد. با برهم خوردن عروسی، آرش با هزاران سوال بی‌جواب خود را تنها می‌یابد. در این مطلب می‌توانید بیشتر با سریال دل آشنا شوید.

در این مقاله به بررسی بهترین سریال های عاشقانه ایرانی در طول چند دهه گذشته پرداختیم. ملاحظه کردید که در دهه اخیر، سریال های عاشقانه ایرانی در شبکه نمایش خانگی، گوی سبقت را از سریال‌های هم‌رده خود در صدا و سیما ربوده‌اند. از طرفی دیگر ماندگاری سریال‌های دهه هفتاد و هشتاد تلویزیون ملی را نمی‌توان با سریال‌های ساخته شده در سال‌های اخیر قیاس کرد. نظر شما در این مورد چیست؟ کدام یک از سریال های عاشقانه ایرانی معرفی شده در این مقاله را تماشا کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
فاطمه
.
16 مهر 1399، 15:24
پاسخ
1
2
شهرزاد و مانکن شهرزاد خیلی زیبا بود و کلا سریال های نمایش خانگی بهترند
نازنین
.
16 دی 1399، 12:03
پاسخ
1
0
فقط مانکن و شهرزاد بهترینن
جدول فروش فیلم ها
 • 163.5 میلیون دلار
  سریع و خشن 9
  اکران: 25 ژوئن 2021
 • 157.5 میلیون دلار
  یک مکان آرام 2
  اکران: 28 می 2021
 • 154.8 میلیون دلار
  بیوه سیاه
  اکران: 09 جولای 2021
 • 51.4 میلیون دلار
  Space Jam: A New Legacy
  اکران: 16 جولای 2021
 • 50 میلیون دلار
  بچه رئیس 2
  اکران: 02 جولای 2021
 • 40.4 میلیون دلار
  The Forever Purge
  اکران: 02 جولای 2021
 • 16.9 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 13.4 میلیون دلار
  Snake Eyes
  اکران: 23 جولای 2021
 • 7 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.5 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.36 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 950 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400