احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق هوا تائید شد! بیانیه جدید سازمان بهداشت جهانی
مریم جلیل زاده
نویسنده:مریم جلیل زاده
ارسال شده در:21 تیر 1399، 12:00

احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق هوا تائید شد! بیانیه جدید سازمان بهداشت جهانی

سرانجام با پیگیری دانشمندان، سازمان بهداشت جهانی زیر بار تایید جدیدترین یافته در مورد ویروس کرونا رفت. این سازمان روز پنج‌شنبه، طی انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که انتقال ویروس کرونا از طریق هوا نیز امکانپذیر است.

پیش از این، سازمان بهداشت جهانی، یکی از مهمترین راه‌های انتقال ویروس کرونا را تماس یا استنشاق قطرات درشت تنفسی و یا ذرات عطسه و سرفه فرد بیمار اعلام کرده بود. اما دانشمندان و محققان طی انتشار اظهارنامه‌ای، سازمان بهداشت جهانی را متهم به غفلت در انتشار اطلاعیه مهم دیگری در همین زمینه کرده‌اند. طی نتایج جدیدترین تحقیق دانشمندان، ویروس کرونا علاوه بر انتقال از طریق قطرات درشت تنفسی سرفه و عطسه، از طریق استنشاق ذرات تنفسی ریزی که با دم و بازدم فرد بیمار ایجاد می‌شوند نیز قابلیت انتشار دارد. این ذرات ریز تنفسی تا ساعت‌ها در هوا باقی خواهند ماند و در صورت عدم استفاده ماسک به وسیله شخص مبتلا و شخص غیر مبتلا، به راحتی و از طریق همان دم و بازدم، وارد سیستم تنفسی فرد سالم شده و او را نیز مبتلا می‌کنند.

سازمان بهداشت جهانی در اعلامیه منتشر شده خود، به احتمال بالای انتقال ویروس کرونا از طریق هوا، به خصوص در فضاهای سرپوشیده و پرجمعیت مانند رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، متروها و دیگر فضاهای عمومی اشاره کرده است. این سازمان در انتهای این اطلاعیه خاطرنشان کرده است که این موضوع هنوز هم نیازمند انجام تحقیقات بیشتر از سوی دانشمندان بوده، اما یافته‌های آنان تاکنون بر صحت و سقم این خبر مهر تایید می‌زنند.

انتقال ویروس کرونا از طریق هوا

 

تدابیر در پیش رو

حال سوالی که در این بحث مطرح می‌شود این است که انتشار این اطلاعیه چه تبعات و تاثیراتی در زندگی عادی افراد خواهد داشت؟ در پی تایید خبر احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق هوا سازمان بهداشت جهانی در نظر دارد که به نهادهای اجرایی در تمام کشورها، دستورات و الزامات لازم را ابلاغ کند. این دستورات شامل اجباری شدن ماسک برای همه افراد، خواه علائم داشته باشند یا نداشته باشند، در تمامی فضاهای عمومی و شهری مختلف، کوچه‌ها و خیابان‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی خواهد شد. از آنجا که در اکثر کشورها از جمله کشور ما، بسیاری از اماکن عمومی مانند رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، آرایشگاه‌ها و… شروع به بازگشایی و ادامه فعالیت کرده‌اند، رعایت این دستورات اهمیتی حیاتی پیدا کرده است.

 

ناقلین بی علامت را جدی بگیرید!

علاوه بر مواردی که پیشتر به آن‌ها اشاره کردیم، این یافته جدید دانشمندان، به طور غیرمستقیم به موضوع بسیار مهم دیگری نیز اشاره می‌کند و آن نقش پررنگی است که ناقلان بی‌علامت ویروس کرونا در انتقال گسترده این ویروس ایفا می‌کنند. علی رغم اظهارات ماه گذشته مدیر تیم تحقیقاتی ویروس کرونا، ماریا ون کرخوو مبنی بر عدم انتقال این ویروس توسط افراد بدون علامت، این یافته جدید، نظریه پیشین کرخوو را رد می‌کند.

انتقال ویروس کرونا از طریق هوا

بسیاری از افراد مبتلا، هیچ علائم ظاهری مبنی بر ابتلا به ویروس کرونا را از خود بروز نمی‌دهند. این افراد می‌توانند نقش گسترده‌ای در انتقال ویروس به دیگران بازی کنند. بنابراین حتی افراد بی‌علامت و به ظاهر غیر مبتلا نیز باید از تمامی دستورات و الزامات بهداشتی پیروی کنند. کرخوو طی انتشار اظهاریه‌ای جدید، نظریه پیشین خود را رد کرد و گفت احتمال گسترش ویروس از طریق ناقلین بی‌علامت محتمل است. دلایل علمی این پدیده هنوز برای دانشمندان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به هر حال احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق هوا بیش از پیش بر اهمیت رعایت نکات بهداشتی و ماسک زدن در اماکن عمومی تاکید می‌کند. در این مقاله نیز می‌توانید بیشتر درباره روش های انتقال ویروس کرونا بخوانید.

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha