بررسی بازی Halo 2: Anniversary ؛ جناب مسترچیف به خانه خوش آمدی!

بررسی بازی Halo 2: Anniversary ؛ جناب مسترچیف به خانه خوش آمدی!
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از بهترین بازی‌های شوتر اول شخص کنسولی برای PC منتشر شد. با بررسی بازی Halo 2: Anniversary همراه باشید تا با این عنوان جذاب بیشتر آشنا شویم.

بازی Halo 2: Anniversary در قالب بسته The Master Chief Collection برای کامپیوترهای شخصی منتشر شده است. اگر نمی‌دانید که بسته TMCC چیست اصلا نگران نباشید، در ادامه درباره این بسته باارزش به طور کامل توضیح خواهیم داد. اما بازی Halo 2: Anniversary که ابتدا در سال 2004 برای پلتفرم ایکس باکس منتشر شده بود، حالا روی PC نیز در دسترس است تا بازیکن‌های بیشتری بتوانند آن را تجربه کنند. در ادامه ضمن اینکه به نقد و بررسی بازی Halo 2 Anniversary می‌پردازیم، با بسته TMCC نیز بیشتر آشنا می‌شویم. با پلازامگ همراه باشید.

 

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


چرا مایکروسافت یکی از محبوب ترین مجموعه هایش را به PC آورد؟


بررسی بازی Halo 2: Anniversary

بسته The Master Chief Collection یا به اختصار TMCC مجموعه‌ای از چند بازی Halo است که در سال 2014 برای کنسول ایکس باکس وان و سال گذشته برای PC منتشر شد. هدف از انتشار این بسته از سوی شرکت مایکروسافت آن بود که بازیکن‌های جدید هم بتوانند عناوین قدیمی و خاطره‌انگیز مجموعه هیلو را تجربه کنند. ضمن اینکه خیلی‌ها معتقد بودند بازی‌های هیلو روی کامپیوتر، به خاطر امکان استفاده از موس و کیبورد جذابیت بیشتری خواهند داشت.

این بسته به وسیله استودیوی 343 Industries ساخته شده و شامل شش بازی مجموعه Halo می‌شود. سه شماره اول مجموعه هیلو به همراه بازی‌های Halo 3: ODST و Halo: Reach و همچنین Halo 4 در این بسته وجود دارند. البته تاکنون فقط سه بازی Halo: Combat Evolved Anniversary و Halo 2: Anniversary و همچنین Halo: Reach برای کامپیوترها در دسترس قرار گرفته‌اند و سه شماره دیگر، تا انتهای سال 2020 عرضه خواهند شد. تمام بازی‌های این بسته از نظر گرافیکی ارتقا داده شده‌اند، اما پیشرفت‌های بصری و صوتی Halo 2: Anniversary بیشتر از نسخه‌های دیگر است. صداها و همچنین میان‌پرده‌های این بازی هم به طور کلی از ابتدا طراحی و ساخته شده‌اند.

انتشار بسته TMCC با استقبال بسیار خوبی از سوی گیمرها مواجه شد. مخصوصا بازیکن‌های PC که تاکنون نتوانسته بودند یکی از بهترین مجموعه‌های شوتر اول شخص را تجربه کنند، به خاطر انتشار این بسته از مایکروسافت قدردانی کردند. همان‌طور که می‌دانید بازی‌های تیراندازی اول شخص به نوعی مخصوص PC هستند، اما کنسول های بازی نیز عناوین اختصاصی خودشان در این سبک را دارند. مثلا کنسول‌های ایکس باکس همین مجموعه Halo را داشتند و پلی استیشن نیز بازی‌های Killzone را در اختیار دارد. به خاطر اینکه مایکروسافت هم مالکیت ایکس باکس و هم ویندوز را در اختیار دارد، همیشه گمانه‌زنی‌هایی درباره انتشار مجموعه هیلو روی کامپیوترهای شخصی وجود داشت که بالاخره این اتفاق رخ داد و مسترچیف (شخصیت اصلی این مجموعه) به خانه اصلی‌اش یعنی PC آمد.

 


تاریخ انتشار بازی Halo 2: Anniversary


بازی Halo 2: Anniversary

نسخه اصلی بازی Halo 2 در سال 2004 برای کنسول ایکس باکس منتشر شد. Halo 2: Anniversary که در واقع نسخه‌ای بازسازی شده از بازی اصلی است، در ابتدا در سال 2014 به عنوان بخشی از بسته Halo: The Master Chief Collection عرضه شد. وقتی در سال 2019 این بسته در اختیار بازیکنان PC قرار گرفت، فقط شامل بازی Halo: Reach می‌شد. بعدا بازی Halo: Combat Evolved Anniversary نیز به کامپیوترها آمد و سپس نوبت به Halo 2: Anniversary رسید که در تاریخ 12 می 2020 (23 اردیبهشت 99) برای PC منتشر شد. بقیه بازی‌های این بسته نیز تا انتهای سال 2020 برای کامپیوترها عرضه می‌شوند.

 


مقایسه بازی Halo 2: Anniversary با نسخه اصلی


تاریخ انتشار بازی Halo 2: Anniversary

برای آنکه تفاوت‌های بازی Halo 2: Anniversary با نسخه اصلی‌اش را بهتر درک کنید، حتما ویدیویی که در قسمت مقدمه قرار گرفته را ببینید. اما علاوه بر این ویدیو، ما توضیحاتی در همین زمینه ارائه می‌کنیم. مهمترین پیشرفتی که بازی داشته، مربوط به گرافیک آن است. جلوه‌های صوتی بازی نیز دوباره ساخته شده‌اند. برای مثال موسیقی متن و صداهایی مثل صدا اسلحه‌ها به کلی مورد بازسازی قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، سازنده‌ها حتی از میان‌پرده‌های بازی نیز نگذشته‌اند و آنها را از نو و با کیفیت بالا ساخته‌اند. دو میان‌پرده جدید هم به بازی اضافه شده‌اند تا داستان را به بازی Halo 5: Guardians ارتباط دهند.

یکی دیگر از خواسته‌های بازیکنان از سازنده‌های Halo 2: Anniversary این بود که دستی به سر و روی بخش چندنفره بازی هم بکشند. تیم سازنده این خواسته را نادیده نگرفتند و برخی از نقشه‌های حالت چند نفره Halo 2 را از اول طراحی کردند. البته آنها به این نتیجه رسیدند که زمان و منابع کافی برای طراحی هر 24 نقشه بازی اصلی وجود ندارد، به همین خاطر تنها 6 نقشه را بازسازی کردند. با این حال، همین 6 نقشه هم از کیفیت واقعا بالایی برخوردار هستند و تغییرات مثبتی در آنها صورت گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی بازی Halo 2 Anniversary بپردازیم.

 


بررسی بازی Halo 2: Anniversary


نقد و بررسی بازی Halo 2 Anniversary

وقتی به نمرات بازی Halo 2: Anniversary نگاه می‌کنیم، به راحتی متوجه می‌شویم که این بازی در بخش‌های مختلف عملکرد خوبی دارد. اما در اینجا قصد داریم تک‌تک اجزای آن را زیر ذره‌بین ببریم و مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا به داستان و شخصیت‌های بازی می‌پردازیم. قصه Halo 2: Anniversary دقیقا از همان جایی آغاز می‌شود که ماجراهای Halo: Combat Evolved Anniversary به پایان رسیده بود. مسترچیف و گروهش به خاطر پیروزی بزرگی که کسب کرده‌اند مشغول شادی هستند، اما ناگهان مورد هجوم بیگانه‌ها قرار می‌گیرند. این بار یک موجود فضایی از نژاد کاوننت‌ها به اسم آربیتر، پشت این حمله قرار دارد. نکته جالب آنکه او هم در بازی قابل کنترل است؛ یعنی علاوه بر مسترچیف، در بخش‌هایی از مراحل بازی، کنترل آربیتر را به دست می‌گیریم.

مسترچیف و آربیتر دارای ویژگی‌های مخصوص به خودشان هستند. حتی سلاح‌های آنان نیز با یکدیگر متفاوت است. مسترچیف در تیراندازی‌ها اندکی بهتر عمل می‌کند، اما آربیتر هم توانایی‌های مخصوص به خودش را دارد. برای مثال او می‌تواند مثل سایر موجودات فضایی نامرئی شود و بدون دیده شدن از میان دشمنان عبور کند. به طور کلی مراحل بازی به شکلی طراحی شده‌اند که باید ماموریت‌های از پیش تعیین شده‌ای را به انجام برسانید. برای این کار با دشمنان متنوعی مواجه می‌شوید و از سلاح‌های مختلف استفاده می‌کنید.

یکی از ویژگی‌های جدیدی که به بازی اضافه شده، امکان استفاده از دو سلاح همزمان در هر دو دست است. به این ترتیب شما می‌توانید دو اسلحه سبک را در دستان خود داشته باشید و قدرت شلیک خود را دو برابر کنید. این قابلیت مخصوصا در درگیری‌های شلوغ خیلی به کارتان خواهد آمد. پیشنهاد ما این است که از اسلحه Needler استفاده کنید که تیرهای انفجاری پرتاب می‌کند. این تیرها به اندازه‌ای قدرتمند هستند که سپرهای دشمنان را به راحتی نابود می‌کنند. البته استفاده همزمان از دو سلاح یک محدودیت هم دارد؛ اینکه برای درگیری‌های تن‌به‌تن یا پرتاب نارنجک حتما باید یکی از سلاح‌های خود را به زمین بیندازید.

نمرات بازی Halo 2: Anniversary

یکی از ویژگی‌های بارز بازی‌های هیلو، امکان استفاده از وسایل نقلیه است. چنین قابلیتی در کمتر بازی شوتر اول شخصی وجود دارد. در بازی Halo 2: Anniversary شما می‌توانید انواع خودروها، هاورکرافت‌ها، وسیله‌های پرنده و تانک‌ها را سوار شوید و از آنها برای جابه‌جایی یا آسیب زدن به دشمنان استفاده کنید.

مورد بعدی که در بررسی بازی Halo 2: Anniversary باید به آن اشاره کنیم، تنوع بالای دشمنان است. یکی از دشمنان جدیدی که به بازی اضافه شده‌اند، ربات‌های کوچک پرنده هستند که از هوا به شما شلیک می‌کنند. دشمنان دیگری به نام Brute در بازی وجود دارند که شبیه گوریل هستند و علاوه بر اینکه می‌توانند از راه دور به شما شلیک کنند، در نبردهای نزدیک و تن‌به‌تن نیز بسیار خطرناک ظاهر می‌شوند. دشمنان شما در بازی معمولا با رنگ‌های مختلف از یکدیگر متمایز می‌شوند. این رنگ‌ها در واقع نشان‌دهنده رتبه دشمنان هستند. هر چه درجه یا رتبه یک دشمن بیشتر باشد، شکست دادن آن دشوارتر خواهد بود. به همین خاطر اهمیت زیادی دارد که ابتدا به کدام دشمنان شلیک کنید و آنها را زودتر از پا درآورید.

همان‌طور که گفتیم بازی Halo 2: Anniversary دارای بخش چند نفره آنلاین نیز هست. در این بخش، بازیکن‌ها می‌توانند یک بار دیگر حالت معروف بازیکن در برابر بازیکن (PvP) را تجربه کنند. البته این بخش چند باگ فنی هم دارد که امیدواریم سازنده‌ها با ارائه آپدیت‌هایی در آینده نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کنند.

بازی Halo 2: Anniversary

یکی از ویژگی‌های واقعا جذاب بازی Halo 2: Anniversary آن است که شما در هر لحظه از بازی می‌توانید بین نسخه‌های قدیمی و جدید سوییچ کنند. با این کار، کیفیت مدل شخصیت‌ها، محیط‌ها و حتی موسیقی بازی تغییر خواهد کرد. به این ترتیب می‌توانید به وضوح مشاهده کنید که چه پیشرفت‌هایی در نسخه Anniversary اتفاق افتاده‌اند. استفاده از تکنیک‌های به‌روز برای نورپردازی و سایه‌زنی باعث شده تا شاهد تصاویر بسیار باکیفیت‌تری نسبت به نسخه اصلی باشیم.

برای اجرای بازی Halo 2: Anniversary نیاز به سخت‌افزار چندان قدرتمندی ندارید. این بازی روی یک سیستم رده معمولی نیز به خوبی اجرا می‌شود. برای مثال با یک پردازنده Core i5 نسل چهارمی و کارت گرافیک GeForce GTX 970 می‌توانید با کیفیت 60 تا 80 فریم بر ثانیه و رزولوشن 1080p به اجرای بازی بپردازید. اگر سیستم قوی‌تری هم داشته باشید می‌توانید نرخ فریم را تا 120 هم بالا ببرید.

بازی Halo 2: Anniversary و به طور کلی بسته Halo: The Master Chief Collection مخصوص افرادی است که به بازی‌های شوتر اول شخص علاقه دارند، اما تاکنون موفق به تجربه بازی‌های هیلو نشده‌اند. این افراد حتما باید این بسته را تهیه کنند. گیمرهایی هم که تجربه هیلو دارند، می‌توانند این بار با گرافیک و صدای بهتر به سراغ این بازی‌ها بروند و خاطرات خوب گذشته را زنده کنند. نظر شما درباره بازی Halo 2: Anniversary چیست؟ کدام یک از بازی‌های مجموعه هیلو را تجربه کرده‌اید؟ لطفا نظرات خود را در این رابطه با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.9 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.3 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 920 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood