آیا ایکس باکس سری ایکس جایگزین ایکس باکس وان می شود؟

به تازگی در برخی فروشگاه‌های اینترنتی اعلام شده که عرضه کنسول ایکس باکس وان متوقف شده است. آیا ایکس باکس سری ایکس جایگزین ایکس باکس وان می‌شود؟

استراتژی کمپانی مایکروسافت در رابطه با کنسول نسل بعدی خود که آن را با نام ایکس باکس سری ایکس (Xbox Series X) می‌شناسیم، تفاوت زیادی با استراتژی کمپانی سونی در رابطه با کنسول بازی PlayStation 5 دارد. در حالی که سونی قصد دارد مرز مشخصی بین کنسول‌های نسل قبلی و بعدی خود تعریف کند، کمپانی مایکروسافت بیشتر به دنبال آن است که نوعی تجربه میان نسل‌ها را در بین مخاطبان محصولات خود ایجاد کند. از سوی دیگر خبرهای جدید حاکی از آن است که عرضه کنسول ایکس باکس وان در برخی از فروشگاه‌های جهان محدود و یا به اتمام رسیده است.

جایگزین ایکس باکس وان / ایکس باکس سری ایکس

به نظر می‌رسد هر چه به تاریخ عرضه کنسول نسل بعدی کمپانی مایکروسافت، یعنی ایکس باکس سری ایکس نزدیکتر می‌شویم، میزان دسترسی‌مان به کنسول نسل کنونی این کمپانی یعنی ایکس باکس وان (Xbox One) و ایکس باکس وان ایکس (Xbox One X) نیز محدودتر و کمتر می‌شود. بر اساس یک پست اخیر از یکی از کاربران شبکه اجتماعی Reddit، فروش کنسول ایکس باکس وان ایکس در فروشگاه Target به اتمام رسیده است.

به غیر از این مورد فروشگاه اینترنتی آمازون نیز عرضه کنسول ایکس باکس وان ایکس را به اتمام رسیده اعلام کرده است. جا دارد در این میان اشاره کنیم که یکی از کارکنان شرکت مایکروسافت به اتمام رسیدن کنسول ایکس باکس وان را در شبکه اجتماعی توییتر رد کرده است. این کارمند که دن تاوارز (Dan Tavares) نام دارد در توییت خود گفته است که:

کنسول ایکس باکس وان اس هنوز در مقیاس خوبی موجود است و ما صرفا شناسه کالاهایمان را عوض کرده‌ایم. فروشگاه آمازون در نحوه نشان دادن محصولات کمی بی نظمی از خود نشان می‌دهد.

جایگزین ایکس باکس وان / ایکس باکس سری ایکس

با اظهارات گفته شده این امر می‌تواند در عرضه این کنسول برای فروشگاه Target نیز مصداق داشته باشد و به زودی کنسول‌های ایکس باکس وان جدید با شناسه کالای جدید در این فروشگاه عرضه شوند؛ چراکه می‌توان گفت توقف چرخه عرضه کنسولی همانند ایکس باکس وان به این زودی کمی عجیب و غیرمعمول به نظر می‌رسد.

کمپانی سونی به عنوان مثال عرضه کنسول PlayStation 2 خود را تا مدت‌ها بعد و سال 2013 ادامه داد. بنابراین خداحافظی کمپانی مایکروسافت از کنسول ایکس باکس وان خود قبل از فرا رسیدن کنسول نسل بعدی این شرکت کمی عجیب است. البته در این میان یک احتمال دیگر نیز مطرح می‌شود و آن احتمال این است که کمپانی مایکروسافت در حال محدود کردن میزان تولید کنسول ایکس باکس وان خود است؛ چراکه کنسول ایکس باکس سری ایکس نهایتا جایگزین ایکس باکس وان خواهد شد.

جایگزین ایکس باکس وان / ایکس باکس سری ایکس

 

ایکس باکس سری ایکس: یک ایکس باکس وان جدید؟

تاکنون می‌دانیم که کمپانی مایکروسافت برای کنسول ایکس باکس سری ایکس خود قابلیتی به نام پشتیبانی وارونه (Backwards compatibility) قرار داده است که از طریق آن تمامی عناوین نسل قبلی این کمپانی بر روی این پلتفرم در دسترس خواهند بود. اگر این امر برای کنسول ایکس باکس وان اس (Xbox One S) نیز صحت داشته باشد، بنابراین نیاز مخاطبان به کنسول ایکس باکس وان مایکروسافت نیز کمتر خواهد شد.

به عبارت دیگر کنسول نسل جدید مایکروسافت قادر خواهد بود که تمامی عناوینی که مخاطبان از طریق پلتفرم ایکس باکس وان به آن دسترسی داشتند و به علاوه تمامی عناوینی که به شکل اختصاصی و با کیفیت Full HD برای این کنسول تدارک دیده شده‌اند را اجرا کند. به همین دلیل ممکن است این کنسول جایگزین ایکس باکس وان شود.

البته جا دارد اشاره کنیم که در حالت کنونی آن و فارغ از قطع چرخه تولید کنسول ایکس باکس وان، هم اکنون حدود 50 میلیون نسخه از این کنسول در بازار جهانی وجود دارد و این کنسول‌ها در بدترین حالت خود از طریق فروشگاه‌های دست دوم عرضه خواهند شد و به ویژه برای افرادی که صاحب صفحه نمایش‌های متعدد هستند انتخابی ایده‌آل محسوب می‌شوند.

جایگزین ایکس باکس وان / ایکس باکس سری ایکس

بر همین اساس و با این چهارچوب فکری شاید چندان هم عجیب به نظر نرسد که کمپانی مایکروسافت قطع چرخه تولید کنسول ایکس باکس وان خود را به شکل رسمی تایید نکرده است؛ چراکه اعلام رسمی این خبر به معنی آن است که کنسول ایکس باکس سری اس (Xbox Series S) واقعی است و به زودی عرضه خواهد شد؛ موردی که این کمپانی هنوز تصمیمی قطعی در رابطه با آن نگرفته است. البته این احتمال نیز وجود دارد که به زودی شاهد رونمایی رسمی از کنسول جدید مایکروسافت باشیم.

در هر صورت باید صبر کنیم تا پی ببریم عرضه کنسول نسل جدید مایکروسافت، بازار جهانی گیمینگ را به چه شکل تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. نظر شما در رابطه با کنسول ایکس باکس سری ایکس مایکروسافت به عنوان جایگزین ایکس باکس وان چیست؟ آیا منتظر عرضه این کنسول هستید؟ نظرات خود را از قسمت پایین و از بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید. در این مقاله هم می‌توانید در مورد کنسول ایکس باکس سری ایکس و مشخصات فنی آن بخوانید.

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha